Slepá mapa

Slepá mapa
https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/363903/bmid_slepa-mapa-7BH-363903.jpg 5 6108 6108

Anna, Alžběta, Anežka. Tři ženy, tři generace, jedna rodina a mnoho životních zvratů, traumat a tajemství. Příběh začíná před první světovou válkou, kdy Anna, vypravěččina babička, odjíždí přes odpor svých rodičů s vyvoleným Antonínem do pohraničního městečka na severu Čech. Jako by počáteční písmeno jejich jmen vyjadřovalo naději, že právě tady spolu mohou začít nový život. Jméno však současně symbolizuje i to, co si vybrat nemůžeme, co je nám dáno jako rodinné dědictví, které si přese všechno odhodlání ke změně vždy neseme s sebou. Anebo také osud, na jehož zkoušky máme jen pramalý vliv. Nový začátek se tak záhy mění v boj o přežití, když je Antonín na frontě raněn a u Anny propuká tuberkulóza. O čtvrt století později pak čeká jiný nový začátek i jejich dceru Alžbětu, která musí prchat před německou armádou zabírající pohraničí, a po dalším půlstoletí změní dramatický zásah osudu — tentokrát v podobě důstojníka StB — i život vypravěčky příběhu Anežky. V roce 2018 dotisk.... celý text

atka69
27.06.2019 5 z 5

Má třetí kniha od paní Mornštajnové a musím říct, že se mně líbila nejvíce. Lehce, ale výstižně ukázáno celé 20.století naší země.

MonikaS4
25.06.2019 5 z 5

Po přečtení Hany jsem se rozhodla na autorku více podívat. Slepá mapa je pro mně ještě lepší jak Hana. Paní Alena Mornštajnová je právem jednou z nejlepších autorek současné české literatury. Dokáže popsat příběh tak, že se do něj vžijete a nemůžete se od knihy odtrhnout. Doporučuji nejen knihu, ale i samotnou autorku. Pokud budete mít možnost zúčastnit se autorského čtení tak neváhejte. Jeden z mých nejlepších zážitků.

Prske
24.06.2019 5 z 5

Moc pěkná kniha, jako všechny od paní Mornštajnové :)

BáraLind.
22.06.2019 4 z 5

Trošku mě neštimoval k celé knížce ten konec a vlastně to i trochu shodil. Neíbilo se mi, že hlavní hrdinka v třetí generaci dokázala žít celý život s vinou (udavačství), a v podstatě nic si z toho nedělala.. Jinak příběhy prvních dvou generací byly velice čtivé.

Miruš
22.06.2019 5 z 5

krásným jazykem psaný průřez nedávnou historií...

mahdal
21.06.2019 4 z 5

Tato kniha mě příjemně překvapila; z počátku jsem se obával, že se bude jednat o další román pojednávající o holocaustu, 2. světové válce apod., tyto události naštěstí fungovaly jen jako jakýsi "úvodník" k událostem odehrávající se na pozadí komunistického režimu.
V knize bylo celkem předvídatelné schéma vývoje, avšak s jakou noblesou ho autorka naplnila, se předvídat nedalo. Líbilo se mi, jak byly postavy determinovány okolím, především totalitními režimy a jejich zvěrstvy, jak se musely dennodenně rozhodovat co je dobré a co je správné.
Co bych ale příběhu vytkl, bylo nadměrné množství postav (asi 3 generace), jejichž osudy byly navzájem propleteny. Občas jsem se ztrácel a musel dohledávat o koho, že se to vlastně jedná.

Kniha mírně zaostává za Hanou, ale její kvality jsou nesporné.

oranginka
21.06.2019 4 z 5

Moje první kniha od autorky. Na zadek jsem se neposadila, ale kniha se četla dobře a bavila mne.

zuzi.d
20.06.2019 4 z 5

Do knihy jsem se prostě ponořila. Neskutečně mě bavilo, jak autorka přechází z jedné linky postavy ke druhé a pak se zase vrací, aby jí doplnila pointu. Jen ten konec mi přišel trochu nedotažený.

mariva
18.06.2019 4 z 5

Knížka výborná, krásně se četla, ale tu poslední část a závěr jsem nějak nemohla rozdýchat. Nesympatická postava, na rozdíl od svých předků, kteří dokázali bojovat v mnohem těžších dobách a zůstali lidmi, její chování se nedalo ničím omluvit.

anezur33
17.06.2019 5 z 5

Výborná a čtivá kniha bez přerušení,

Monika164
17.06.2019 5 z 5

Kniha opět úžasná.......

Vydra57
17.06.2019

První moje kniha od autorky . Hodnotím plynulost vyprávění , nápad. Historie postav rodiny z německého pohraničí nás provede našimi moderními dějinami . Velmi čtivě , nenásilně , zajímavě. Hrdinka se však stane velmi rozpornou bytostí a happy end mi vyloženě vadil.

Arbenin
16.06.2019 4 z 5

Pet hvezdicek davam za skvelou fabulaci pribehu. Libi se mi, jak autorka pracuje s dejem. Tu posledni hvezdicku ale nemuzu dat. Na vine je nepravdepodobny happy end.

Coco3
16.06.2019 5 z 5

Přečetla jsem jedním dechem za dva večery a kousek odpoledne. Vykreslení postav, jejich osudy, povahy to byla pecka. Ale musím říct, že mi v knize chybělo, že bych s někým vyloženě sympatizovala. Za mě je to dobrá kniha, originální pojetí rodinné historie, ale wow pocit z ní opravdu nemám.

d.oliee
16.06.2019 5 z 5

Po Haně se mi do dalších autorčiných knih moc nechtělo, říkala jsem si, že další už nemůže být tak dobrá.. chyba :) Nemohla jsem se odtrhnout, opravdu čtivá kniha a moc zajímavý příběh tří žen v několika režimech.

Doubravka1975
14.06.2019 5 z 5

Moc pěkný, čtivý příběh. Tři ženy, tři generace, jedna rodina a mnoho životních zvratů, tajemství a historie Československa před první světovou válkou až po sametovou revoluci. Nejsympatičtější mi byla Alžběta - praktická, rázná, přizpůsobivá a nejmíň sympatická mi byla Anežka, ale zase její doba mi byla nejblíž. Také jsem nosila pionýrský šátek, chodila na lampionové průvody, slavila 1.máj, cvičila spartakiádu. Naštěstí přišla sametová revoluce a dál už nemusela pokračovat, tak jak tomu bylo u Anežky a jejích manželů. A ten konec , úplně nejvíc super! Udělali pro mě co mohli a teď už je to jenom na mně....

Ivka14
11.06.2019 4 z 5

Bylo to čtivé, smutné, ale i veselé. Jediny problém u mě byl s postavami, protože se mi často pletly nebo také jsme mela problém s tím kolik zrovna teď mají postavy roků. Jinak se určitě pustím do dalších spisovatelky.

domihruzkova
10.06.2019 5 z 5

Kniha, která mě držela od začátku do konce. Jen se mi občas pletly hlavní postavy - Anna, Alžběta a Anežka, na mně moc podobná jména :)

Pavouček2
09.06.2019 5 z 5

Za mě dobrý, hodně dobrý a čtivý :)

Cleo De Nile
06.06.2019 5 z 5

Tento příběh mě chytil za srdce a už se ho nepustil. Troufám si označit paní Alenu Mornštajnovou za královnu současné české literatury - co kniha, to naprostý skvost. Podobně jako Hana i Slepá mapa skrývá dech beroucí příběh, který vás nepustí, dokud ho celý nepřečtete, a i potom vám na hodně dlouhou dobu zůstane v hlavě. Osudy tří generací mě zasáhly a zaujaly natolik, že bych klidně snesla, kdyby byla kniha o sto - dvě stě stránek tlustší.