Slepá mapa

Slepá mapa https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/363903/bmid_slepa-mapa-7BH-363903.jpg 5 6078 6078

Anna, Alžběta, Anežka. Tři ženy, tři generace, jedna rodina a mnoho životních zvratů, traumat a tajemství. Příběh začíná před první světovou válkou, kdy Anna, vypravěččina babička, odjíždí přes odpor svých rodičů s vyvoleným Antonínem do pohraničního městečka na severu Čech. Jako by počáteční písmeno jejich jmen vyjadřovalo naději, že právě tady spolu mohou začít nový život. Jméno však současně symbolizuje i to, co si vybrat nemůžeme, co je nám dáno jako rodinné dědictví, které si přese všechno odhodlání ke změně vždy neseme s sebou. Anebo také osud, na jehož zkoušky máme jen pramalý vliv. Nový začátek se tak záhy mění v boj o přežití, když je Antonín na frontě raněn a u Anny propuká tuberkulóza. O čtvrt století později pak čeká jiný nový začátek i jejich dceru Alžbětu, která musí prchat před německou armádou zabírající pohraničí, a po dalším půlstoletí změní dramatický zásah osudu — tentokrát v podobě důstojníka StB — i život vypravěčky příběhu Anežky. V roce 2018 dotisk.... celý text

Kamilajznik
02.08.2019 5 z 5

Akorát bych se opakovala. Knihy paní Mornštajnové se mi hrozně líbí a velmi dobře se čtou. Za mě jedno velké doporučení!

janka3232
31.07.2019 5 z 5

Velmi dobrá kniha. Napsaná s citem, civilně bez zbytečného prožívání dramatických pasáží, které jsou pak ve výsledku daleko silnější. Krásně popsané nejen ženské osudy.

Dannyska
31.07.2019 5 z 5

Kniha se mi moc líbila. Autorka hezky propracovala a popsala životy několika generací v těžkém období. Určitě si ráda přečtu i jinou její knihu. Doporučuji ;-)

Petracislerova
29.07.2019 5 z 5

Skvělá kniha, nemohla jsem přestat číst.

85prcek
29.07.2019 5 z 5

Mám ráda Mornštajnovou. Knížky od ní mě nezklamou, stejně jako tahle kniha.

Lavender756
28.07.2019 5 z 5

Opět výjimečná kniha, nechtělo se mi ji vůbec odkládat, na konci se neodtrhnete!

martunka
28.07.2019 5 z 5

Tenhle příběh tři generací mě hodně bavil. Líbí se mi, jak je autorka propojila. Moc hezké čtení.

SilvaK
25.07.2019 4 z 5

Výborná kniha, len som sa trochu strácala pri zmene rozprávačiek. Núti zamýšľať sa nad tým, ako ľahko sa druhí dajú odsúdiť, kým nie sme v ich topánkach.

Deena_
24.07.2019 3 z 5

Zas tak moc jsem z knihy nadšená nebyla. Stále jsem čekala nějaký zajímavý děj, ale bohužel se celá tak táhla. Nicméně odradit se nenechám a od autorky ještě nějakou knihu zkusím.

Alex.rrr
24.07.2019 4 z 5

Kniha je celkem pěkná a moc dobře se čte. Čekala jsem silný příběh..po dočtení nevím.. Kniha mi připadá jako bych sledovala film nebo jiné přepracování Vlaku dětství a naděje. Co se mi hodně líbilo - dějová linie postav krásně přechází z generace na generaci a ani jsem nezaznamenala výměnu hlavních postav. Osudy a myšlenky jednotlivých postav jsou hezky rozepsané a nejsou přemrštěné. Přechody režimů a popis války z pohledů Čechů, super.
Zklamal mě trochu konec, ten je trochu podle mě divný - nechci prozradit, ale přišlo by mi to jako velké štěstí...

decemlineata
24.07.2019 4 z 5

Vynikající, ale ten konec je jak z červené knihovny.

katerina9582
24.07.2019 5 z 5

Kniha mě vtáhla do děje hned od první stránky, krásný jazyk český...paní Mornštajnová se zařadila mezi mé top spisovatelky. Mooc se mi líbí, řekla bych, že je i lepší, než Hana a to Hana mně oslovila velmi!!

lily04
23.07.2019 5 z 5

Tato kniha mě nadchla stejně jako Hana. Ukazuje nám na často krutý osud člověka v nelehké době. Určitě stojí za přečtení.

Joannebro
23.07.2019 5 z 5

Za mě určitě ano. Slepá mapa mě úplně nadchla. Čtivý příběh, spoustu zvratů a postavy, které nejsou prvoplánově pozitivní a bez chyby, mají své mouchy, ale to je právě to co se mi tak libí. A když čtete o jejich životech, tak jim ta jejich životní zaškobrtnutí pomalu odpouštíte, protože jsme přece jenom lidi. Skvělá kniha.

včelařka
22.07.2019 5 z 5

Další skvělá kniha.

irefir
22.07.2019 5 z 5

Opět krásná kniha. U paní spisovatelky všechno tak krásně plyne, a i když přeskakuje v čase i z osoby na osobu, všechno do sebe parádně zapadá:)

maja2712
20.07.2019 5 z 5

Nejprve jsem cetla Hanu, potom Tiché roky, Hotylek a teď Slepou mapu. Všechny knihy jsou ctive a nadlouho zanechávají nějaky střípek, pocit, podnět ke kterému se pořad v myšlenkách vracím. Autorka umí vykreslit ženy různých povahovych vlastnosti v proměnách casu zasazenem do různých prostředí a osudu. Už teď se tesim na její další knihu.

lucieBel
19.07.2019 5 z 5

Pro mě druhá přečtena kniha od autorky a opět nezklamala. Výborně se četla, miluji její příběhy, jsou psané výstižně, poutavě. Ačkoliv se příběh odehrává v ne úplně dávné době, je vidět jak se dnešní společnost posunula... překvapilo mě, kolik manželství bylo uzavřeno čistě účelově..

jolii
18.07.2019 5 z 5

Velmi, opravdu velmi pěkně vykreslené životní příběhy několika generací jedné rodiny. Začnete číst a nejde přestat.

LeniVa
15.07.2019 5 z 5

Koupila jsem si ji vlastně náhodou a už po pár stránkách jsem se do ní začetla tak, že jsem ani nechtěla jít spát. Druhá kniha od AM a opět bezva čtení. Rozhodně nelituji náhodné koupě!