Šikmý kostel

Šikmý kostel
https://www.databazeknih.cz/img/books/43_/434224/bmid_sikmy-kostel-7BI-434224.png 5 6870 6870

Šikmý kostel série

Románová kronika ztraceného města. Podtitul knihy lapidárně shrnuje příběh o někdejší pastevecké vesnici, která vystavěla svůj rozkvět na těžbě uhlí, aby o století později zašla na úbytě – také kvůli těžbě uhlí. Dnes už z výstavných budov a vznosné katedrály nezbylo nic. Jen šikmý kostel, který strmě a varovně ční do pusté krajiny. Kniha začíná obrovským důlním neštěstím roku 1894, které drsně zasáhlo do života obyvatel celého kraje. Patří mezi ně i hrdinové této knihy, jejichž pohnuté osudy můžeme po následující čtvrtstoletí sledovat. Barbora, Julka a Ludwik jsou představiteli tří naprosto odlišných dějových linií, které se však na mnoha místech proplétají a vytvářejí plastický obraz polozapomenutých časů, jejichž drsnost je pro dnešního čtenáře v mnoha ohledech téměř nepředstavitelná. Každý z hrdinů čelí životním výzvám po svém: někdo se jim trpně poddává, jiný se snaží uchopit šance, které mu kvasící doba nabízí. Do všech osudů však opakovaně a nemilosrdně zasahují velké dějiny, které úsilí obyčejného člověka mohou snadno proměnit na prach. Anebo ne. Příběh je vystavěn na skutečných událostech, z nichž mnohé doposud nebyly v české románově tvorbě zpracovány. Vyprávění ubíhá v dramatickém tempu a natolik autenticky, že se děj před očima čtenáře mnohdy mění na film zaznamenávající i to, co donedávna zůstávalo skryto ve třinácté komnatě české historie.... celý text

jajasv
29.09.2020

Kniha mne velmi zasáhla - příběh o obyčejných lidech, část historie naší země, o které se nemluví a pochopitelně jsem ji neznala. Příběh mne donutil se zamyslet nad naší zemi a její historii, hlavně nad tím, že často o zemi a tvrdě pracujících rozhodují ti, co o nich nic nevědí.

a.k
29.09.2020 4 z 5

Román z hornického městečka v Ostravsko-karvinském revíru ukazuje krušný život tamních obyvatel na přelomu 19. a 20. století. Hned na začátku mě zcela uhranula solná pouť, později jsem silně prožívala třeba Ludwikovo dětství. Přiznávám ale, že postupně jsem měla s příběhy všech tří ústředních postav problém. Pokud jsem odložila knihu, musela jsem se k návratu ke čtení přemlouvat. Nevím, zda to bylo trýznivými osudy hrdinů, mourem pokrytým prostředím, nebo mým aktuálním rozpoložením. Na druhou stranu jsem ale autorce vděčná, že ukázala na část historie kousku naší země, o které jsem neměla žádnou představu. Další pokračování trilogie si určitě nenechám ujít.

LenkaCechova
28.09.2020 4 z 5

Kniha se mi moc líbila, je to románový příběh zasazený do skutečného historického pozadí. Autorka si s knihou musela dát velkou práci. Nestačilo jen psát, psát a psát tok svých myšlenek, ale jak sama zmínila v doslovu a poděkování- součástí byly rozhovory s pamětníky daného místa, studování kronik apod. Autorce tleskám, skvělé dílo.

Netopýr_5
28.09.2020 4 z 5

Pocházím, žiji a pracuji v místech o kterých se v knize autorka zmiňuje, a proto jsem velice rád za doplnění mé mezery ve znalostech tohoto prostředí. Spousta věcí mi díky této knize doklapla (aktuálně existence polské školy ve vesnici, název Zaolší, proč je Těšín napůl polský a český apod.). Obdivuji, že autorka dokázala z kronik a vyprávění sestavit kroniku, která je poutavě popsaná na příbězích běžných lidí formou románu. Určitě si přečtu i další díly z chystané trilogie.

domina
27.09.2020 5 z 5

Moc pěkna kniha. Citlivě napsaná

Kopretinka784
26.09.2020 5 z 5

Před touto knihou jsem četla knihu Vrány od P. Dvořákové. A to byl tedy skok - v čase i prostředí. Do knihy jsem se hned začetla a těžko se mi od ní odcházelo, takže jsem využila každé volné chvilky a za dva dny jsem ji "zhltla". Příběh o nelehkém životě v prostředí uhelných dolů vyprávěný několika postavami se autorce (aspoň za mě) opravdu povedl. A pokud bude mít tato kronika pokračování, už teď se na ni těším.

Martooni
26.09.2020 3 z 5

Zajímavé téma, které je pro mne bohužel vzdálené. Nicméně kniha mne nebavila. Od druhé poloviny jsem se trápila, konec jsem myslela, že nedočtu. A to mám historickou tematiku naší země ráda. Ale dozvěděla jsem se zajímavé věci, např. o pouti pro sůl či česko-polského sporu po první světové válce, o kterých jsem předtím neslyšela.

Kitty
25.09.2020 5 z 5

S citem napsaný román o těžkém žití obyčejných lidí na Karvinsku.
Dokáži se vcítit do prostředí, teď už i vím, odkud pocházejí některé výrazy, které jsem slýchala v dětství.
Vše už tu bylo napsáno, prostě super, povedené dílo.

soukroma
24.09.2020 3 z 5

Zajímavý příběh z prostředí, míst a času mně velmi vzdálených. Nicméně (podobně jako u současně čtených Žítkovských bohyň) mne kniha dostatečně nezaujala.

Janaves
24.09.2020 5 z 5

Jsem ráda,že jsem si knihu přečetla. Souhlasím se zdejšími kladnými komentáři. Doporučuji.

adela855
24.09.2020 5 z 5

Naprosto skvělá kniha! Dlouho jsem čtení odkládala, nechápu proč, příběh mě úplně pohltil. Líbí se mi, že je kniha psaná z pohledu více postav, číst jen pohled Barbory by mi asi zážitek z knihy trochu otrávilo :) Už se nemůžu dočkat pokračování.

Schary
24.09.2020 4 z 5

Čtivá kniha z Karwiné na přelomu 19. a 20. století. Provází nás osudy mužů a žen, kteří mají život spojený s uhelnými doly. Úděl mají opravdu těžký a plný tragických událostí. V knize je to vypsáno dost syrově a pro mě i pravdivě, postavy jsou uvěřitelné. Nádavkem jsem se dozvěděla i spoustu nových historických informací...

Jiparis
23.09.2020 5 z 5

V doslovu píše autorka, že snad napsala knihu k poznání a porozumění čtenářů, kteří jsou odjinud a to stoprocentně platí o mně. Krásný příběh o obyčejných lidech. Prožíváme úplně všední a při tom napínavé děje, vhodně zasazené do historických souvislostí. Už dlouho jsem něco tak pěkného nečetla.

Pavlnka
22.09.2020 5 z 5

Velmi krásný a strhující příběh. Jediné, co mě rušilo, byly česky přepsaná slova, která jsem slýchával od mých prarodičů. Ale musím uznat, že se to asi jinak napsat nedalo. Doufám, že bude pokračování.

Allys
21.09.2020 5 z 5

Kniha je napísaná tak úžasne a pútavo, že sa mi ani nechce veriť, že je to autorkina prvotina. Dej čitateľovi približuje život v hornických osadách na prelome 19. a 20. storočia z Karvinskej oblasti. Príbeh je veľmi silný, plný emócií, pôsobí autenticky a všetko prežívate spolu s postavami. Napriek drsnému prostrediu a ťažkému životu, v ktorom postavy žili panovala medzi nimi súdržnosť, láska a pokora. Dokážete si predstaviť reálie doby a hornický život v tom období.
Spočiatku som myslela, že to bude najmä príbeh okolo jednej hlavnej postavy, čo je však ešte lepšie, že sa jedná o viac-generačný román, ktorý dokáže pokryť väčšie časové obdobie. Veľmi oceňujem, že autorka vychádzala z historických prameňov a čo je úplne úžasné, že vychádzala aj z príbehov a spomienok miestnych ľudí. Prekvapil ma CZ-PL konflikt, o ktorom som vôbec nevedela, rovnako ako aj soľné púte. Toto je kniha, ktorú som neprečítala za deň a to najmä preto, že mi bolo ľúto ju rýchlo dočítať. Určite odporúčam a teším sa na pokračovanie :-)

Rita55
21.09.2020 3 z 5

Sice tenhle typ knížek není úplně můj šálek čaje, ale četlo se to dobře, oceňuji především, že jsem se dozvěděla něco o kraji, o kterém jsem doteď nic nevěděla. Aspoň už je mi jasné, proč by Nohavica trhal květy zrovna u Larischů na zahradě a kterouže to hraniční závoru pro tramvaj by zvedalo slunce :-) Takže 3,5 hvězdičky :-)

KPetruse
20.09.2020 5 z 5

Knihu jsem četla na doporučení. Nejdříve jsem se nemohla začíst, ovšem, pak mě děj strhl a já se nemohla odtrhnout. Vřele všem doporučuji

Pavouček2
19.09.2020 3 z 5

Mě u této knihy bylo líto, že jakmile jsem se začetla do příběhu v jakémkoliv roce už byl konec období. Víc bych tedy uvítala rozepsaný osudy postav.

anko57
19.09.2020 2 z 5

Na tuto knihu mám velmi rozporuplný názor. Na začátku mě chytla, ale prostředek už pro mě rozvláčný až do konce. Tenhle styl asi není pro mě, ale zkusím se k ní za čas vrátit.

Evaho73
18.09.2020 5 z 5

Geniálny debutový román !!!

Fenomenálne spracovaná história, kde som sa po prvý krát dozvedela o českej rarite kostele sv. Petra z Alkantary, ale hlavne o  vojenskom konflikte medzi Českom a Poľskom v dôsledku vzájomného sporu o Tešínsko, tzv. "sedemdňovej vojne".

Som plná dojmov z úžasného čitateľského zážitku, kt. mi kniha Šikmý kostel priniesla.

Kvalitné spracovanie s originálnym námetom a dokonalé vyprofilovanými postavami zaraďuje toto dielo medzi českú literárnu špičku.

Šikmý kostel je zatiaľ mojou NAJ knihou roku 2020 a hoci som ju práve prečítala, mám chuť ju začať čítať od znovu.