Šikmý kostel

Šikmý kostel https://www.databazeknih.cz/img/books/43_/434224/bmid_sikmy-kostel-7BI-434224.png 5 6838 6838

Šikmý kostel série

Románová kronika ztraceného města. Podtitul knihy lapidárně shrnuje příběh o někdejší pastevecké vesnici, která vystavěla svůj rozkvět na těžbě uhlí, aby o století později zašla na úbytě – také kvůli těžbě uhlí. Dnes už z výstavných budov a vznosné katedrály nezbylo nic. Jen šikmý kostel, který strmě a varovně ční do pusté krajiny. Kniha začíná obrovským důlním neštěstím roku 1894, které drsně zasáhlo do života obyvatel celého kraje. Patří mezi ně i hrdinové této knihy, jejichž pohnuté osudy můžeme po následující čtvrtstoletí sledovat. Barbora, Julka a Ludwik jsou představiteli tří naprosto odlišných dějových linií, které se však na mnoha místech proplétají a vytvářejí plastický obraz polozapomenutých časů, jejichž drsnost je pro dnešního čtenáře v mnoha ohledech téměř nepředstavitelná. Každý z hrdinů čelí životním výzvám po svém: někdo se jim trpně poddává, jiný se snaží uchopit šance, které mu kvasící doba nabízí. Do všech osudů však opakovaně a nemilosrdně zasahují velké dějiny, které úsilí obyčejného člověka mohou snadno proměnit na prach. Anebo ne. Příběh je vystavěn na skutečných událostech, z nichž mnohé doposud nebyly v české románově tvorbě zpracovány. Vyprávění ubíhá v dramatickém tempu a natolik autenticky, že se děj před očima čtenáře mnohdy mění na film zaznamenávající i to, co donedávna zůstávalo skryto ve třinácté komnatě české historie.... celý text

mončičáček
09.10.2020 5 z 5

Smekám před tímhle debutem!!! Zajímavé historické okolnosti,o kterých se ve školním dějepisu nemluví, hezky vykreslené česko-polské soužití, voňavé koření místního dialektu, poutavý příběh - co víc si přát? Doporučuji audioverzi, protože v podání Vilmy Cibulkové dostane tenhle povedený kousek další rozměr...

Ajrad1981
07.10.2020 5 z 5

Po nějaké době změna žánru a vůbec to nebyla špatná volba! Do osudů hlavních postav jsem se úplně "zažrala". Jediné, co bych asi vynechala, byly ty potíže ohledně svatby, to tam ani být nemuselo, nechybělo by mi to.
O česko-polském konfliktu nám ve škole jaksi nic neříkali, jako by vznik samostatného Československa proběhl úplně hladce, ale tak zas jsem o něco chytřejší. A texty Jaromíra Nohavici zas dávají jiný smysl. ("Tramvaj by jezdila přes řeku nahoru...")

Gibis
06.10.2020 5 z 5

Jelikož mám šikmý kostel od domova co by kamenem dohodil a mnohokrát jsem ho jen minula, považovala jsem za povinnost si knížku nejen přečíst, ale rovnou zařadit do své knihovny. A jsem tomu moc ráda. Velice citlivě napsaný příběh z konce 19. a začátku 20. století o nelehkém životě horníků, jejich žen a dětí a bohužel také vdov a sirotků po velkém důlním neštěstí v roce 1894. Nejednou jsem si během čtení říkala, jak se máme v dnešní době dobře a jak moc byl život těžký jen o sto let nazpět. Skvěle nastudované historické události, autorka toho musela neuvěřitelně moc načíst. A samozřejmě mě bavilo číst o místech, které důvěrně znám. Takže já doporučuji a moc se těším na slibované další dva díly.

veronika5179
05.10.2020 4 z 5

Jako rodačka z kraje ve kterém se děj odehrává musím uznat, že vykreslit osudy daných postav objektivně je velice složité a věřím, že autorka se snažila. Oceňuji pečlivé zpracování historických událostí, postav, vylíčení života obyčejných lidí. Nicméně čtenář může získat dojem, že se vše točí kolem Poláků a v celé Karwiné není snad kromě učitele a jedné osoby z Moravy ani jediný Čech. Upřímně, vykreslení českých rodin a jejich problémů je tady jen okrajové a to mi přijde jako velká škoda, ne-li chyba. O německy mluvících a židech ani nemluvím (jak lze tyto dvě skupiny vůbec pominout?). Čtenář z druhého konce republiky se právem může cítit trošku ztracen a vůbec se nedivím. Ocenila bych širší kontext, ale i tak hodnotím kladně, ačkoliv má kniha temné a trochu plíživé tempo.

Sova15
05.10.2020 5 z 5

Když jsem začala knihu číst, říkala jsem si, co jsi si to vybrala? Prostředí dolů a konec předminulého století. Ale po pár stránkách jsem se začetla a knihu hltala.... Je tak krásně psaná, že to není snad možné, že jde o prvotinu. Osudy lidí se proplétají, většinou jsou nelehké, spíše i tragické, ale autorka vše píše jakoby lehce. Stále jsem se snažila dozvědět, jak to bude dál, jak to skončí a teď mi je líto, že jsem knihu dočetla.
Obdivuji, co vše si musela paní Lednická zjistit, kolik musela udělat rešerší, jak je vše historicky podloženo a přitom nepůsobí "vědecky", ale jako krásně čtivý román.
Těším se na další díl a Šikmý kostel jdu půjčit, je škoda, aby ležel v knihovně.

Richard Skolek
04.10.2020 5 z 5

Příběh, který se dobře čte a na nic si nehraje, navíc ze zajímavého prostředí a období. A pokud je to opravdu debut, tak klobouk dolů.

Polieta
04.10.2020 4 z 5

Trvalo mi než jsem se do ní začetla,ale potom super.Jsem ráda že jsem se dozvěděla něco o historii Karviné.

DámaMáma
03.10.2020 5 z 5

Šikmý kostel je kniha, kterou určitě doporučuji. Nejen proto, že je čtivá a skvěle napsaná, ale také proto, že má historický, společenský a lidský přesah.
Za mě jasná volba na Knihu roku!

PetaZ
03.10.2020 4 z 5

Kniha to byla pěkná, dozvěděla jsem se i něco nového, ale myslím, že jedno přečtení stačí.. Doporučit ji určitě můžu, jen nevím, jestli z četby bude něco mít člověk, který v této oblasti nikdy nebyl

Bramborak81
01.10.2020 5 z 5

Další literární skvost, který jsem díky výzvě objevila. Autorka kronikou ztraceného města přibližuje nelehké životní osudy horníků a jejich rodin v průběhu třiceti let na přelomu 19. a 20. století. Je znát autorčina důkladná příprava podkladů pro napsání knihy. Autentičnosti přispívá také slezské nářečí a polština. Některé momenty jsou tak nečekané, stejně jako je umí naservírovat A. Mornštajnová, že člověk přestane na chvíli úplně dýchat. Velmi poutavou formou se dozvíme o ne často zmiňovaných událostech z naší nedávné historie. Těším se na pokračování.

Misha224
01.10.2020 5 z 5

Pěkná a velmi čtivá kniha.Dlouho ji budu mít v paměti. Těžká doba a tvrdý kraj. Jelikož do tohoto kraje každoročně jezdíme a míjíme "Šikmý kostel", byla kniha jasnou volbou.

Eduarda
01.10.2020 5 z 5

Šikmý kostel patří bezesporu k tomu nejlepšímu, co jsem letos četla. Neuvěřitelně zajímavě podaná historie regionu a vlastně i národa, která mi do této doby zůstala prakticky skrytá, se všemi jejími temnými stránkami i rozpory. Hltala jsem každý řádek, každý osud i myšlenku, zůstala celá řada otázek. Cestu k české beletrii si zatím spíš hledám, ale tahle kniha je jeden z velkých důvodů, proč v tom pokračovat.

houbaaa
01.10.2020 5 z 5

Tři generace obyvatel Karvinska vylíčené v překvapivě čtivém historickém románu. Všechny podstatné události té doby jsou zde přiblíženy čtenáři na životních osudech několika rodin. Kniha mě chytla od první kapitoly a v podstatě ani jednou jsem se nenudil. Možná na to mělo vliv i to, že z tohoto regionu pocházím a všechna místa i historii z vyprávění prarodičů znám. Nemůžu dát jinak než plný počet hvězd.

Kaspiy
01.10.2020 5 z 5

Velké překvapení! Knihu jsem měla půjčenou a její čtení jsem odkládala. Nicméně do příběhu jsem se hned začetla a knihu jsem nemohla odložit. Ale naopak konec jsem odkládala, abych s hlavními hrdiny byla co nejdéle. Překvapila mě historie dané oblasti, o které jsem moc nevěděla, dostal mě těžký život a pohnuté osudy hlavních postav. Tato kniha ve mně zůstane hodně dlouho.

Jackjelly
29.09.2020 5 z 5

Čím to asi je? Pokud mne v poslední době něco z české beletrie zaujalo, autorkou byla žena.
Tuhle knihu mi doporučil kamarád věda, že z oněch krajů pocházím. Do míst, o kterých se v knize píše, jsem to měl sice "přes kopec", nicméně je mi tamní realita pořád blízká, mám tam stále rodinu a mnoho přátel.
Příběhy postav a jejich nelehké osudy pro mne byly uvěřitelné, možná i díky tomu, že jsem si obdobné příběhy vyslechl v dávnějších dobách od svých prarodičů. A dokonce jsem místy podlehl i dojetí.
Závěr knihy, věnující se tak často se opakujícímu: "Tvůj soused, co jste do včera byli přátelé a kamarádi, není tvůj přítel a nejraději by tě zabil. Tak ho vyžeň dříve, než vyžene on tebe". Je to dle mého názoru prokletí nacionalismu a národních států a v knize je dobře vylíčeno, jak absurdních rozměrů mohou tato "vlastenecká vzepjetí" nabývat. Ať to bylo Slezsko u nás, Ukrajina, Balkán, je to pořád dokola. A s nenávistí se přece pracuje tak snadno. Je jen škoda, jak málo obyvatel naší země má byť jen ponětí o událostech, které stále prolínají naší historií.
Těším se na další pokračování a knihu vřele doporučuji v podstatě všem kategoriím čtenářů a čtenářek.
Je v ní vše.
Romantika, tragédie, historie, zlo, dobro i láska.
A přitom se čte tak snadno.

jajasv
29.09.2020

Kniha mne velmi zasáhla - příběh o obyčejných lidech, část historie naší země, o které se nemluví a pochopitelně jsem ji neznala. Příběh mne donutil se zamyslet nad naší zemi a její historii, hlavně nad tím, že často o zemi a tvrdě pracujících rozhodují ti, co o nich nic nevědí.

a.k
29.09.2020 4 z 5

Román z hornického městečka v Ostravsko-karvinském revíru ukazuje krušný život tamních obyvatel na přelomu 19. a 20. století. Hned na začátku mě zcela uhranula solná pouť, později jsem silně prožívala třeba Ludwikovo dětství. Přiznávám ale, že postupně jsem měla s příběhy všech tří ústředních postav problém. Pokud jsem odložila knihu, musela jsem se k návratu ke čtení přemlouvat. Nevím, zda to bylo trýznivými osudy hrdinů, mourem pokrytým prostředím, nebo mým aktuálním rozpoložením. Na druhou stranu jsem ale autorce vděčná, že ukázala na část historie kousku naší země, o které jsem neměla žádnou představu. Další pokračování trilogie si určitě nenechám ujít.

LenkaCechova
28.09.2020 4 z 5

Kniha se mi moc líbila, je to románový příběh zasazený do skutečného historického pozadí. Autorka si s knihou musela dát velkou práci. Nestačilo jen psát, psát a psát tok svých myšlenek, ale jak sama zmínila v doslovu a poděkování- součástí byly rozhovory s pamětníky daného místa, studování kronik apod. Autorce tleskám, skvělé dílo.

Netopýr_5
28.09.2020 4 z 5

Pocházím, žiji a pracuji v místech o kterých se v knize autorka zmiňuje, a proto jsem velice rád za doplnění mé mezery ve znalostech tohoto prostředí. Spousta věcí mi díky této knize doklapla (aktuálně existence polské školy ve vesnici, název Zaolší, proč je Těšín napůl polský a český apod.). Obdivuji, že autorka dokázala z kronik a vyprávění sestavit kroniku, která je poutavě popsaná na příbězích běžných lidí formou románu. Určitě si přečtu i další díly z chystané trilogie.

domina
27.09.2020 5 z 5