Šikmý kostel 2

Šikmý kostel 2 https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/460110/bmid_sikmy-kostel-2-wiw-460110.jpg 5 3831 3831

Šikmý kostel série

Románová kronika ztraceného města, léta 1921–1945. S Barkou, Ludwikem, Julkou a dalšími hrdiny trilogie Šikmý kostel se setkáváme vzápětí poté, co jsme je v závěru prvního dílu opustili. Zatímco ve zbytku nově vzniklého Československa nastávají zlaté časy, v Karvinné – jak se nyní město jmenuje – se stále významně projevují důsledky předešlého dramatického dění a prosakují do všech oblastí života. Ne vždy v dobrém. I přesto lze říct, že dvacátá léta jsou pro obyvatele města relativní selankou, dobou významných společenských změn a ekonomického rozmachu. Nastupující generace se může těšit výsadám, které byly v nedávné minulosti nedosažitelné, a začínají se před ní rozprostírat dříve netušené možnosti. Klíčící naděje však rázně ukončí hospodářská krize a vzápětí opětovný vzestup nacionalistických nálad. Napětí ve společnosti stoupá a rodiny našich hrdinů rozštěpují rozdílné názory: zatímco jedni se nadcházející hrozby obávají nebo mezi prvními nesou její ničivé důsledky, jiní probíhající změny vítají jako šanci k odčinění utrpěných křivd. Smršť událostí po nástupu německé okupace však nakonec smete všechny, protože v tomto regionu i druhá světová válka probíhala dosti jinak než ledaskde jinde. Příběh je i tentokrát vystavěn na skutečných událostech a čtenář s překvapením zjišťuje, že mnohé z toho, co se ve druhém díle Šikmého kostela odehrává, zůstávalo po dlouhá desetiletí skryto ve třinácté komnatě dějin.... celý text

JanuldaN
24.01.2021 5 z 5

Miluju! Druhý díl se mi líbil dokonce víc než první - historie, láska, zklamání, utrpení, odevzdanost, boj, strach, chudoba, politický rozkol, nádherný jazyk, řekla bych i dynamičtější výprávění... Zkrátka příběh plný emocí, který se lehce čte. Nechtěla jsem, aby knížka končila! Velice oceňuji, že každá z postav má pro své jednání/chování odůvodnění. Tudíž ikdyž někteří jednají tak, že se nám to nemusí líbí, dokážeme je pochopit. Zamilovala jsem si hlavně ženské hrdinky - Ženku, Anušku a v závěru knihy i Halku. Jsem zvědavá, jak to s nimi bude dál. Oceňuji také obrazovou přílohu, která se váže k ději.

bookcase
22.01.2021 5 z 5

Druhý díl se odehrává v letech 1921 – 1945 a provede nás dalším bouřlivým obdobím už tak těžce zkoušenéno lidu na Karvinsku a Těšínsku. Karin Lednická opět dokazuje, že je výbornou vypravěčkou, její hrdinové jsou vylíčeni velmi plasticky a reálně, troufám si říct, že jsem s nimi srostla a přilnula k nim, jako by se jednalo o blízké lidi. A možná tomu tak je, neboť jejich příběhy jsou příběhy mých předků. Už v první knize jsem si zamilovala osobitý styl vyprávění autorky. Navenek tvrdý a nesmlouvavý, bez zbytečných příkras, přesně takový, jací jsou obyvatelé regionu razovitého. A přitom tak lidský a empatický, ale bez nadržování konkrétním lidem či stranám. Karin Lednická jde při pátrání po historických pramenech až na dřeň, fakta jsou ověřená historiky i přímými pamětníky, což zvyšuje výpovědní hodnotu knihy a posouvá ji, co se kvality týče, velmi vysoko.

Minarikova443
22.01.2021 5 z 5

Další autor, který nezklame. Plný emocí, bylo to krásné.

Atuin
22.01.2021 5 z 5

To nám to ale narostlo, ovšem ten střed plánované trilogie ( mam pocit že to ma mít 3 díly) ..tak ten střed je ještě lepší než první díl. Jakmile Ženka vycucá nesměle svuj bonbóny, kterým ji podaruje krámská a jakmile ani makové buchty nezabrání prvnimu bouchnutí do stolu, tak v ten moment vám dojde čím to je a bude napěchované. Ten kdo v sobě má - co by dušičky - obě poloviny, ten bude sevřen o to víc. Karin Lednická pracuje jak s obsahem tak s jazykem tak obratně jako Geralt se zaklínačským mečem, takže at uz umite take nějaké ty půl piruety, otočky a jiné obraty je zcela jisté že neuniknete zásahu. To prostě nelze. Navíc to navíc co ta kniha nabízí je úplně mimo komentář. Netuším jak se to autorce podařilo a vím že ačkoliv to jsou knihy nelehké v plném znění toho slova, budou to knihy očtené.
Začala jsem v lednu silnymi a nezapomenutelnymi tituly, tituly které mají co říct opakovaně a jsou připomínky něčeho na co se není radno zapomenout, protože na takové lidské osudy se nezapomíná....
Moc autorce děkuji za téma a musím se poklonit nad schopností jej vyložit.... Napsáno pevnou rukou, jistou natolik že vás každé slovo utvrzuje že se da dělat jen jedno : číst dál. Silná kniha využívající všechny možnosti dobýt každého zákoutí, které sama obsahuje a nabízí.
Bardzo dziekuji ...naprawde ...

banánovépyré
21.01.2021 5 z 5

Na Šikmý kostel 2 nezapomenete ještě dlouho po přečtení. Možná nikdy. Kniha je více než důstojným pokračováním prvního dílu - a je toho v ní tolik. Smete vás jako smršť a vyplivne rozechvělé a rozedrané na kusy. Ale bude to ta nejlepší kniha, co letos přečtete!

Jana77
21.01.2021 5 z 5

Stejně jako první díl, i tento vás chytne za srdce a vy budete s hlavními protagonisty prožívat jejich každodenní boj o přežití. Karin Lednická si udrží pozornost čtenářů do poslední stránky, až budete mít pocit, že jste samotnou součástí příběhu.

Knižní střípky
21.01.2021 5 z 5

Druhý díl Šikmého kostela je hodně obsáhlý, nabitý historickými událostmi, které jsou neodmyslitelně spjaty s tímto regionem, ale potažmo i s celou naší zemí. Chtěla jsem si knihu šetřit, chtěla jsem s ní být co nejdéle, ale nešlo to. Vzbudila ve mně tolik emocí - radost, bolest, vztek i beznaděj nad krutou nesmyslností mnohého, co se v minulosti událo. Kéž by se jednou konečně lidstvo poučilo z chyb minulosti. Nemohu jinak, než upřímně a ze srdce poděkovat paní Karin Lednické za to, že napsala tuto kroniku ztraceného města, díky které se čtenáři ze všech koutů naší země dozvědí, jak se žilo v tomto našem regionu rázovitém.

Celá recenze v záložkách recenzí od Knižní střípky.