Šikmý kostel 2

Šikmý kostel 2 https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/460110/bmid_sikmy-kostel-2-wiw-460110.jpg 5 3756 796

Šikmý kostel série

Románová kronika ztraceného města, léta 1921–1945. S Barkou, Ludwikem, Julkou a dalšími hrdiny trilogie Šikmý kostel se setkáváme vzápětí poté, co jsme je v závěru prvního dílu opustili. Zatímco ve zbytku nově vzniklého Československa nastávají zlaté časy, v Karvinné – jak se nyní město jmenuje – se stále významně projevují důsledky předešlého dramatického dění a prosakují do všech oblastí života. Ne vždy v dobrém. I přesto lze říct, že dvacátá léta jsou pro obyvatele města relativní selankou, dobou významných společenských změn a ekonomického rozmachu. Nastupující generace se může těšit výsadám, které byly v nedávné minulosti nedosažitelné, a začínají se před ní rozprostírat dříve netušené možnosti. Klíčící naděje však rázně ukončí hospodářská krize a vzápětí opětovný vzestup nacionalistických nálad. Napětí ve společnosti stoupá a rodiny našich hrdinů rozštěpují rozdílné názory: zatímco jedni se nadcházející hrozby obávají nebo mezi prvními nesou její ničivé důsledky, jiní probíhající změny vítají jako šanci k odčinění utrpěných křivd. Smršť událostí po nástupu německé okupace však nakonec smete všechny, protože v tomto regionu i druhá světová válka probíhala dosti jinak než ledaskde jinde. Příběh je i tentokrát vystavěn na skutečných událostech a čtenář s překvapením zjišťuje, že mnohé z toho, co se ve druhém díle Šikmého kostela odehrává, zůstávalo po dlouhá desetiletí skryto ve třinácté komnatě dějin.... celý text

cérka
27.01.2021 5 z 5

Já tomu pořád nemůžu uvěřit! Paní Lednická má můj neskonalý obdiv! Už u prvního dílu jsem si říkala „Proboha, kde celé ty roky byla? Jak to, že dokáže s takovou elegancí a lehkostí psát? Kde se to v ní bere?“ Teď už vím, to je dar, obrovský DAR a já za něj děkuji!

První lepší než ten druhý a druhý lepší než ten první! WOU, BRAVO, došly mi slova!!!!

Knihu jsem si půjčila v elektronické podobě, ale už teď vím, že si ji koupím. Prostě ji musím mít doma v knihovně a nikomu ji nepůjčím :)

Příběh mě zcela pohltil a já tak opět mohla chvilku žít na slezském pomezí a plakat a smát se a hrozně se bát. Barka s Fankou a Žofkou i s rodinami se najednou staly i mou rodinou. Přes všechny spory i nesnáze jim mohu jen závidět, jejich soudržnost a lásku.

Vůbec jsem netušila jak složité a bolavé dějiny se odehrály kousek za humny. Vždyť do Karviné a Havířova jsem jezdila celé dětství.

Strašně moc se těším na pokračování! Zase jsem málem rozbila čtečku, nevěřila jsem, že už jsem zase na konci ;)

kasavubu
26.01.2021 5 z 5

Opět skvělé a jak tu už padlo, snad ještě lepší než první díl. Za ty dva dny, co jsem knihu četla, jsem nedokázala myslet na nic jiného. Osudy rodin obou sester se vám tak zažerou pod kůži, že nemůžete přestat číst, dokud nejste na konci. Ještě, že takových knih není víc, jinak by to bylo doma brzo na rozvod☺

reva85
26.01.2021 5 z 5

Naprosto úžasná kniha. Jak už tady bylo řečeno, chytne vás a nepustí, takže jsem tři dny neviděla, neslyšela :-) jak já už se těším na třetí díl!! :-)

helenah
26.01.2021 5 z 5

Když se člověk opravdu na něco těší a pak je nadšený ještě víc než předpokládal. Tak to se mi stalo při čtení této úžasné knihy:-) Už to tu bylo řečeno-snad je druhý díl ještě lepší než první. Jako když se vracíte tam, kde vám je hezky, kde to znáte. S postavami z prvního dílu knihy se člověk zžil natolik, jako by to byli nejbližší známí, se kterými se radujete, pláčete, těšíte se, trpíte, nechápete, zoufáte...a hledáte, jak dál žít.
Měla jsem to s touto knihou tak jak píše petrarka72. Knihu jsem začala číst ve čtvrtek večer, v pátek jsem se na ni těšila a spěchala z práce... a v sobotu a v neděli jsem ji nedala z ruky. A v pondělí odpoledne půjčila natěšenému synovi.
A paní spisovatelce Karin Lednické děkuji z celého srdce za nezapomenutelný zážitek. Její dílo se mně hluboce dotklo.

nai.ivka
26.01.2021 5 z 5

Opět pěkná čeština a velmi zajímavé příběhy z česko-polského pohraničí. Žádný suchý dějepis, to co se dozvíte už nejspíš nikdy nezapomenete. Hodně věcí pochopíte. Těším se na třetí díl.

nada3314
25.01.2021 5 z 5

Opět parádní zážitek při čtení knihy. A pro nás karviňaky o to víc! Miluji tyto knihy ❤️

Makyyy
25.01.2021 5 z 5

Vždy, když mě nějaká kniha doslova pohltí, skoro nevěřím, zda mě podobný zážitek v budoucnu ještě čeká... Nejinak tomu bylo po přečtení prvního dílu "Kostela". Ten jsem četla na sklonku minulého roku, takže jsem ho měla v živé paměti, když jsem otevírala díl druhý. Byl to opět vskutku zážitek, paní autorku obdivuji, co vše si musela přečíst, ověřit, kolik lidí-odborníků vyslechnout či nechat si poradit, a poté vše převést do čtivé a srozumitelné podoby. Opravdu velkolepé autentické dílo. Těším se na další díl, byť si tentokrát budu muset počkat déle, ale nepochybuji, že to za to čekání jistě bude stát. Všem milovníkům historie, našeho razoviteho regionu a kvalitní četby vřele doporučuji.

Audrina
24.01.2021 5 z 5

"Co vznikne z pomstychtivosti, která neumí rozpoznat nevinu? Jenom další zlo"

Druhý díl Šikmého kostela mi zlomil srdce. Už dlouho se mi nestalo, že bych u příběhu brečela. Brečela nad nespravedlností osudu, který byl pokřivený nenávistí a zbytečnou pomstychtivostí spousty lidí.

První díl byl silný, byl plný neštěstí a ještě nešťastnějších osudů a bolesti jednotlivých postav. V díle druhém se tahle bolest taví do neštěstí celých národů, které jsou spoustou událostí poznamenány dodnes. Tolik křivdy na Češích, Polácích, Němcích... a k čemu vlastně? Mezi všemi těmi spory se zapomnělo na to, že všichni jsou především lidmi.

K autorce chovám neskutečný obdiv za její neskutečné vypravěčské schopnosti. A taky k ní chovám nesmírnou úctu, jelikož se dokázala vypořádat s oblastí, na kterou historie zapomíná. A přitom si ten kraj razovity prošel skutečným historickým kolotočem.

Příběh je vystavěný s nesmírnou lehkostí, snadno se propadnete do světa všech hlavních postav, které vám představují svůj příběh. Vše se na sebe postupně nabaluje, vy trpíte čím dál víc a doufáte, že na na konci najdete společně s hrdiny štěstí. Nebo aspoň klid.

"Přitáhne ji k sobě a políbí tak vroucně, jako by to bylo naposledy. Jakoby věděl, že to je naposledy."

petrarka72
24.01.2021 5 z 5

Jedna rada pro budoucí čtenáře - začněte číst v pátek večer, ovšem pouze za předpokladu, že máte volný víkend. Nepočítejte s tím, že uklidíte nebo navaříte, nepočítejte s tím, že se vyspíte, pořádně najíte nebo někam vyrazíte. Jakmile si přečtete prvních pár stránek, propadnete se do minulosti a ztratíte se ve světě, který Karin Lednická popisuje - svět Barky a Fanky, Ženky a Oly, Anušky a Halky - a jejich chlapů na slezském pomezí během čtvrtstoletí mezi jedenadvacátým a pětačtyřicátým rokem. Vynoříte se z něj, mžourající a současným světem zaskočeni, na stránce 582 - a budete chtít ještě... Jednou větou: Je to neuvěřitelná jízda, nenechte si ji ujít. Díky moc!

JanuldaN
24.01.2021 5 z 5

Miluju! Druhý díl se mi líbil dokonce víc než první - historie, láska, zklamání, utrpení, odevzdanost, boj, strach, chudoba, politický rozkol, nádherný jazyk, řekla bych i dynamičtější výprávění... Zkrátka příběh plný emocí, který se lehce čte. Nechtěla jsem, aby knížka končila! Velice oceňuji, že každá z postav má pro své jednání/chování odůvodnění. Tudíž ikdyž někteří jednají tak, že se nám to nemusí líbí, dokážeme je pochopit. Zamilovala jsem si hlavně ženské hrdinky - Ženku, Anušku a v závěru knihy i Halku. Jsem zvědavá, jak to s nimi bude dál. Oceňuji také obrazovou přílohu, která se váže k ději.

bookcase
22.01.2021 5 z 5

Druhý díl se odehrává v letech 1921 – 1945 a provede nás dalším bouřlivým obdobím už tak těžce zkoušenéno lidu na Karvinsku a Těšínsku. Karin Lednická opět dokazuje, že je výbornou vypravěčkou, její hrdinové jsou vylíčeni velmi plasticky a reálně, troufám si říct, že jsem s nimi srostla a přilnula k nim, jako by se jednalo o blízké lidi. A možná tomu tak je, neboť jejich příběhy jsou příběhy mých předků. Už v první knize jsem si zamilovala osobitý styl vyprávění autorky. Navenek tvrdý a nesmlouvavý, bez zbytečných příkras, přesně takový, jací jsou obyvatelé regionu razovitého. A přitom tak lidský a empatický, ale bez nadržování konkrétním lidem či stranám. Karin Lednická jde při pátrání po historických pramenech až na dřeň, fakta jsou ověřená historiky i přímými pamětníky, což zvyšuje výpovědní hodnotu knihy a posouvá ji, co se kvality týče, velmi vysoko.

Minarikova443
22.01.2021 5 z 5

Další autor, který nezklame. Plný emocí, bylo to krásné.

Atuin
22.01.2021 5 z 5

To nám to ale narostlo, ovšem ten střed plánované trilogie ( mam pocit že to ma mít 3 díly) ..tak ten střed je ještě lepší než první díl. Jakmile Ženka vycucá nesměle svuj bonbóny, kterým ji podaruje krámská a jakmile ani makové buchty nezabrání prvnimu bouchnutí do stolu, tak v ten moment vám dojde čím to je a bude napěchované. Ten kdo v sobě má - co by dušičky - obě poloviny, ten bude sevřen o to víc. Karin Lednická pracuje jak s obsahem tak s jazykem tak obratně jako Geralt se zaklínačským mečem, takže at uz umite take nějaké ty půl piruety, otočky a jiné obraty je zcela jisté že neuniknete zásahu. To prostě nelze. Navíc to navíc co ta kniha nabízí je úplně mimo komentář. Netuším jak se to autorce podařilo a vím že ačkoliv to jsou knihy nelehké v plném znění toho slova, budou to knihy očtené.
Začala jsem v lednu silnymi a nezapomenutelnymi tituly, tituly které mají co říct opakovaně a jsou připomínky něčeho na co se není radno zapomenout, protože na takové lidské osudy se nezapomíná....
Moc autorce děkuji za téma a musím se poklonit nad schopností jej vyložit.... Napsáno pevnou rukou, jistou natolik že vás každé slovo utvrzuje že se da dělat jen jedno : číst dál. Silná kniha využívající všechny možnosti dobýt každého zákoutí, které sama obsahuje a nabízí.
Bardzo dziekuji ...naprawde ...

banánovépyré
21.01.2021 5 z 5

Na Šikmý kostel 2 nezapomenete ještě dlouho po přečtení. Možná nikdy. Kniha je více než důstojným pokračováním prvního dílu - a je toho v ní tolik. Smete vás jako smršť a vyplivne rozechvělé a rozedrané na kusy. Ale bude to ta nejlepší kniha, co letos přečtete!

Jana77
21.01.2021 5 z 5

Stejně jako první díl, i tento vás chytne za srdce a vy budete s hlavními protagonisty prožívat jejich každodenní boj o přežití. Karin Lednická si udrží pozornost čtenářů do poslední stránky, až budete mít pocit, že jste samotnou součástí příběhu.

Knižní střípky
21.01.2021 5 z 5

Druhý díl Šikmého kostela je hodně obsáhlý, nabitý historickými událostmi, které jsou neodmyslitelně spjaty s tímto regionem, ale potažmo i s celou naší zemí. Chtěla jsem si knihu šetřit, chtěla jsem s ní být co nejdéle, ale nešlo to. Vzbudila ve mně tolik emocí - radost, bolest, vztek i beznaděj nad krutou nesmyslností mnohého, co se v minulosti událo. Kéž by se jednou konečně lidstvo poučilo z chyb minulosti. Nemohu jinak, než upřímně a ze srdce poděkovat paní Karin Lednické za to, že napsala tuto kroniku ztraceného města, díky které se čtenáři ze všech koutů naší země dozvědí, jak se žilo v tomto našem regionu rázovitém.

Celá recenze v záložkách recenzí od Knižní střípky.