Šikmý kostel 2

Šikmý kostel 2 https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/460110/bmid_sikmy-kostel-2-wiw-460110.jpg 5 3779 800

Šikmý kostel série

Románová kronika ztraceného města, léta 1921–1945. S Barkou, Ludwikem, Julkou a dalšími hrdiny trilogie Šikmý kostel se setkáváme vzápětí poté, co jsme je v závěru prvního dílu opustili. Zatímco ve zbytku nově vzniklého Československa nastávají zlaté časy, v Karvinné – jak se nyní město jmenuje – se stále významně projevují důsledky předešlého dramatického dění a prosakují do všech oblastí života. Ne vždy v dobrém. I přesto lze říct, že dvacátá léta jsou pro obyvatele města relativní selankou, dobou významných společenských změn a ekonomického rozmachu. Nastupující generace se může těšit výsadám, které byly v nedávné minulosti nedosažitelné, a začínají se před ní rozprostírat dříve netušené možnosti. Klíčící naděje však rázně ukončí hospodářská krize a vzápětí opětovný vzestup nacionalistických nálad. Napětí ve společnosti stoupá a rodiny našich hrdinů rozštěpují rozdílné názory: zatímco jedni se nadcházející hrozby obávají nebo mezi prvními nesou její ničivé důsledky, jiní probíhající změny vítají jako šanci k odčinění utrpěných křivd. Smršť událostí po nástupu německé okupace však nakonec smete všechny, protože v tomto regionu i druhá světová válka probíhala dosti jinak než ledaskde jinde. Příběh je i tentokrát vystavěn na skutečných událostech a čtenář s překvapením zjišťuje, že mnohé z toho, co se ve druhém díle Šikmého kostela odehrává, zůstávalo po dlouhá desetiletí skryto ve třinácté komnatě dějin.... celý text

JJJ007
23.07.2021 5 z 5

Šikmý kostel je velmi silný příběh, který bych zařadila do povinné četby studentům.

Lucina88
16.07.2021 5 z 5

Všechny postavy v jejich knihách musíte mít rádi, tady nemáte na výběr :)
Autorka se drží spletitosti, kterou doprovází každá rodina, neztrácím se v kapitolách, je to krásně navazující.

Baví mě autorčina nestranost. Díky nestranosti se pro mě kniha stává zlatem v mé knihovně. Zlo bylo na každé straně, ale tady není souboj stran, ale souboj lidství. Prospěchářství a bezhlednost lidí nikdy neměla konce, ostatně tak je tomu doteď.

Děkuji za otevření v podstatě tabuizovaného tématu česko-polských vztahů, je to téma citlivé asi tak jako vyhnání Němců z Čech. Je mi z toho smutno, jak dokážou být lidé pokrytečtí a bez špetky soucitu.

Úryvky řečí po polsky mě hrozně bavila a bylo to příjemné obohacení.

"Povím Vám, život na Moravě je o tolik jiný! Zdejší lidé jsou silně spjati s půdou, mnohem silněji, než je tomu u nás, a brání se jakýmkoliv změnám." Och, jak jsem se jako Moravanda při tomhle výroku zatetelila :))))

Napjatě čekám na třetí díl :)

Katte2
16.07.2021 5 z 5

Vynikající, stejně jako první díl. Na osudech několika rodin je v románu vylíčena složitá historie česko polského pohraničí, kterou zdejší kraj poznamenává dodnes.

Nika2191
16.07.2021 5 z 5

Perfektní ***** , už se teším na třetí díl.

Maryl
16.07.2021 5 z 5

Skvělý i druhý díl! Prosím do trojky rodokmen. Všem to moc pomůže. :-)

Ver777
16.07.2021 5 z 5

Pokud se vám líbil první díl, nemusíte se bát, že vás druhý díl zklame. Nezklame. Je stejně dobrý jako ten první a po jeho přečtení budete brouzdat po internetu a zjišťovat, kdy už vyjde "trojka".
Karin Lednická dokázala to, co nepodaří každému..umožnila čtenářům zamilovat se do "obyčejných hrdinů", jejichž největším darem je jejich charakter.
A jako prvním díle se dozvíte mnoho zajímavých faktů z historie oblasti, kde se příběh odvíjí.

Arella
15.07.2021 5 z 5

Karin Lednická je vynikající. Je to již pár dní, co jsem druhý díl Šikmého kostela dočetla a stále vstřebávám silné emoce, které ve mně zanechal. Je to opět promyšlené, poctivě napsané, jde poznat, že karin si dala práci i s těma nelmenšími detaily. Úroveň je opět obrovská. Pro mě osobně byl první díl asi o 0,000000001% lepší, jelikož to seznámení s oblastí karvinska a okoli z přelomu 19.a 20.století bylo naprosto ohromující a pro mně nové a velmi obohacující. Těším se na další díl a co přinese nového mým oblíbeným hrdinům další nelehké období v našich dějinách. Děkuji!

Toledo
14.07.2021 5 z 5

I druhý díl bravurně napsán, nemohla jsem se od čtení odtrhnout.
Střídají se pasáže zalité sluncem a naději, aby je v mžiku vystřídala bezmoc a utrpení hlavních hrdinů. Každý příběh a dějová linka je jedinečný, všechny mě baví a nemůžu se dočkat posledního dílu.
Tato trilogie je prostě úchvatná a napsaná tak krásně a chytlavě, že není možné knihy a styl autorčina psaní neobdivovat.

archandelka
14.07.2021 5 z 5

Přečteno prvním dechem, podobně jako první díl. Mám ráda dlouhé romány, kdy můžu déle zůstat s postavami a sledovat jejich vývoj, a postavy této knihy se mi doslova vryly do srdce. Popis historických událostí to výborně dokresloval a díky obrazové příloze jsem si teprve uvědomila, jak to celé bylo reálné, i když postavy jsou fiktivní, ale podobnými osudy obyvatelé našeho kraje opravdu procházeli. Už se nemůžu dočkat 3. dílu.
Asi jediný negativem je pouze to, že ani v tomto dílu jsem se toho moc nedozvěděla o šikmém kostelu...

Drahoušek
13.07.2021 4 z 5

Pro mě to byla zase knížka, kterou jsem nemohla odložit, ale ani vymazat z hlavy. Vůbec jsem netušila, čím vším si prošli obyvatelé tohoto kraje.... Vždy jsem to brala jako kraj plný sirotků a vdov a to by mi na "sakra těžký" život stačilo. To, že obyvatele takhle drsnily politické změny pro mě byla novinka. Čtivé, doporučuji.

emilieselden
12.07.2021 5 z 5

Úžasná kniha. Z tohoto kraje sice nejsem ale už od prvního dílu se na něj dívám jinak. Poodkrývá netušené a ne tak známé stránky historie naší země. Těším se na další díl.

Artim
11.07.2021 5 z 5

Žádné čeření vody, chození po povrchu nebo mlácení prázdné slámy. Autorka jde do hloubky v popisu tehdejší doby prostřednictvím hlavních (především ženských) postav. Notoricky známým historickým klišé se vyhýbá, nebo se na ně dívá z jiné perspektivy.
Tím vším vás vtáhne do děje neskutečně realisticky.
Už aby tu bylo závěrečné ucelení děje!

Bramborak81
11.07.2021 5 z 5

Drsný kraj, těžké osudy poznamenané dobou, ve které se děj druhého dílu odehrává. I když těžké téma, je to kniha, kterou opět nelze odložit dokud není přečtená do poslední stránky. Jsem zvědavá, jak autorka tuto trilogii uzavře, ale nepochybuji, že to zase bude literární zážitek.

Pavlína79
11.07.2021 5 z 5

poučné, zajímavé přesto čtivé - náročná kombinace, která se zde opět povedla

Šánka
10.07.2021 5 z 5

Kniha, kterou snad ani nejde ohodnotit hvězdami, těch je tady na ni pramálo. Je to kniha, která se musí přečíst, vstřebat, nechat ji v sobě uležet a pak si ji schovat do šuplíčku - knihy, na které se nezapomíná.
Roky 1921 - 1945 a v nich tolik postav, dramat, smutku i obyčejného lidského štěstí. Tolik statečnosti, ale i pokory a také zloby a nesmiřitelnosti, utrpěných křivd a jejich následků.
Mimořádná kniha jak stylem psaní, tak historickými fakty, které nám paní Lednická předložila a nám ,,odjinud" dala možnost poznat tento rázovitý kraj i část jeho pohnuté (pro mne místy neznámé) historie.

Bláža9
09.07.2021 5 z 5

Opět výborně napsaná kniha, která je velmi čtivá. Četla jsem mnoho knih z období 2. světové války, ale tato byla v mnohém jiná. Nebyla zaměřená přímo na život v koncentračním táboře, ale na lidi, které válka i přesto velmi poznamenala. Přesto musím říct, že stejně jako první díl, ani tentokrát ve mě kniha nevyvolala větší emoce. Navíc nemám ráda otevřené konce, ale možná si autorka nechávala prostor pro pokračování :-)

kalinka99
09.07.2021 5 z 5

Karin Lednická prostě umí výborně napsat příběh o osudech lidí z rázného a drsného kraje. Těším se na třetí díl.

d.a.s.a
05.07.2021 5 z 5

Nadherne napsana knizka, obdivuji, jak autorka umi popsat desive udalosti s citem, neprimo, ale zaroven dopodrobna jasne. Tesim se na pokracovani, je to radost cist.

Jessica007
04.07.2021 5 z 5

Dnes jsem dočetla. Druhý díl je výborný. Loni jsem četla první díl - i ten se mi moc líbil. Těším se na třetí. Tyto knihy musím mít ve své knihovně. Člověk se toho dozví hodně z historie. Oceňuji, že si s tím paní Lednická dává opravdu takovou práci. Osudy lidí jsou tedy hodně smutné. V doslovu knihy je moc hezké poselství.

bigben
04.07.2021 5 z 5

První díl jsem přehltla a těšila se na další osudy postav. Druhý díl byl opět poutavě napsán a popsán život v téhle části naší země, národnostní spory, hospodářská krize, druhá světová válka, velká lidská rozhodnutí...I když celá ta kniha na mě působí smutně, nešťastně, špatné okolnosti...většina osudů lidí v příběhu bohužel končí velmi tragicky, minimální šance na radostnou událost či změnu...určitě jsem zvědavá na závěrečný díl.