Šikmý kostel 2

Šikmý kostel 2 https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/460110/bmid_sikmy-kostel-2-wiw-460110.jpg 5 3774 800

Šikmý kostel série

Románová kronika ztraceného města, léta 1921–1945. S Barkou, Ludwikem, Julkou a dalšími hrdiny trilogie Šikmý kostel se setkáváme vzápětí poté, co jsme je v závěru prvního dílu opustili. Zatímco ve zbytku nově vzniklého Československa nastávají zlaté časy, v Karvinné – jak se nyní město jmenuje – se stále významně projevují důsledky předešlého dramatického dění a prosakují do všech oblastí života. Ne vždy v dobrém. I přesto lze říct, že dvacátá léta jsou pro obyvatele města relativní selankou, dobou významných společenských změn a ekonomického rozmachu. Nastupující generace se může těšit výsadám, které byly v nedávné minulosti nedosažitelné, a začínají se před ní rozprostírat dříve netušené možnosti. Klíčící naděje však rázně ukončí hospodářská krize a vzápětí opětovný vzestup nacionalistických nálad. Napětí ve společnosti stoupá a rodiny našich hrdinů rozštěpují rozdílné názory: zatímco jedni se nadcházející hrozby obávají nebo mezi prvními nesou její ničivé důsledky, jiní probíhající změny vítají jako šanci k odčinění utrpěných křivd. Smršť událostí po nástupu německé okupace však nakonec smete všechny, protože v tomto regionu i druhá světová válka probíhala dosti jinak než ledaskde jinde. Příběh je i tentokrát vystavěn na skutečných událostech a čtenář s překvapením zjišťuje, že mnohé z toho, co se ve druhém díle Šikmého kostela odehrává, zůstávalo po dlouhá desetiletí skryto ve třinácté komnatě dějin.... celý text

SilviiM
07.08.2021 4 z 5

Smekám pomyslný klobouk před paní Spisovatelkou. Druhý díl nezklamal, spíše navnadil na další, třetí díl. Těším se :)

tyna77
06.08.2021 5 z 5

Úžasné. Už se těším na další díl.

pinar
06.08.2021 4 z 5

Obdivuhodné dílo, pokud si představím, kolik mravenčí práce při sbírání a studia historických materiálů nepříliš frekventovaného Slezska - klobouk dolů. Nerušilo mně ani používání nářečí, i když to obvykle nemám ráda a někdy mne to i odradí od další četby. Osudy Čechů, Poláků i Němců popisovány zjevně hodnověrně se všemi paradoxy doby, ale s přesahem do dneška - nacionalismus vs. národní hrdost, solidarita a sobectví, vše v románu najdete. Rozhodně stojí za to přečíst.

lucy.n
06.08.2021 5 z 5

Opětovně se setkáváte s postavami z prvního dílu. Držíte jim palce. Chvíli to vypadá, že se jim povede lépe, ale vzápětí padají do ještě drsnějšího soukolí tehdejší doby. Těžký život horníků a jejich rodin. Komplikované česko-polské, později i německé vztahy a události kolem druhé světové války. Výbornou formou podaná historie. Doporučuji přečíst i doslov a poděkování. Jen potvrzují hloubku a autenticitu autorky.

Abroš
03.08.2021 5 z 5

Dobře, čtivě zpracované "počátky-vývoj" těžby uhlí v Karvinsko-Těšínském regionu.Kniha vypráví příběh jedné z mnoha hornických rodin. První hrdinové, hrdinky ho prožívají ještě v době Rakouska-Uherska,další při jeho rozpadu a vzniku nové Československé republiky a poznamenal je do té doby pro některé aktéry asi nedůležitý národnostní nacionalismus.Skvělý popis vývoje hornictví. Kniha je o běžném, většinou tvrdém životě aktérů.Kniha z dosud ve větší míře nepopsaného prostředi. Proto se tak líbí. I mě se líbila.

huhuhu
02.08.2021 5 z 5

Obdivuji autorčinu píli a mravenčí práci, která napsání (obou dílů) Šikmého kostela předcházela. Druhý díl mě nezklamal, opět se jedná o velice čtivou záležitost - ač jde o dost tlustou knihu, neměla jsem problém ji zhltnout za poměrně krátkou dobu. Oceňuji autorčinu nestrannost a to, jak na jednotlivých členech rodiny ukázala, jak za druhé světové války vypadal osud lidí, kteří se přihlásili k polské, české či německé národnosti (třeba o osudu Poláků jsem toho moc nevěděla).

Celkově pak knihu vnímám jako určité varování před tím, kam až může lidstvo zavést fanatické prosazování jedné skupiny lidí na úkor skupin jiných. Jak nenávist plodí jen zlo a další nenávist. Jak je skutečnost, že tady v Evropě žijeme už poměrně dlouho v míru, nesamozřejmá a hrozně křehká. Proto je potřeba o tom, co za hrůzy se dělo, vědět a mluvit. Jsem ráda za každou knihu, která tomu - tak jako Šikmý kostel - napomůže.

haski
02.08.2021 5 z 5

Moc hezky napsané. Mám ráda knihy, kde se postavy jednotlivých rodin postupně prolínají dějem.. Lehkost čtení je důkazem těžkosti a seriózníh
o psaní. Gratuluji, těším se na další díl..

lampernaqui
02.08.2021 4 z 5

Od přečtení prvního dílu uběhla už nějaká doba a bál jsem se, že se do děje nedostanu snadno. Naštěstí mi autorka během prvních stran všechny postavy příjemně oživila, přidala rychlé shrnutí posledních osudů a všechno mi naskočilo, jako kdybych to četl před týdnem. Kvalita rozhodně nespadla, možná naopak. Děj se přesunul do druhé světové války a znovu jsem se dozvěděl něco nového o kraji, který jinak vůbec neznám. Knížka se čte prostě sama.

Arkagas
31.07.2021 4 z 5

Těžko hodnotit knihu, o které víme, že nás čeká pokračování. Jedno vím ale jistě - druhý díl se mi četl mnohem lépe a rychleji než 1. Nejen proto, že už jsem znala hlavní hrdiny, ale hlavně proto, že jsme s nimi prožili dospívání a sledovali jejich cestu dospělým životem, který sice nebyl vždy lehký, ale už ho žili sami za sebe. Stále si stojím za tím, že se nejedná o kroniku ztraceného města, ale spíše rodinnou ságu, nicméně to knize na kvalitě nic neubírá. Doba, kterou ve 2.dílu Karin líčí nebyla jednoduchá jak pro Čechy, tak ani Poláky a přesto se v ní dají najít i světlejší stránky. Ano, lidské tragédie v podobě důlního výbuchu, nebo postupné okupace tu nechybí, ale myslím si, že Karin například skvěle zpracovala vztah Žeňky s Němcem, ve kterém krásně vylíčila to, že nic není černobílé. A že ani toto nebylo tehdy výjimkou. Karviná a Ostrava, tak blízko sobě a přitom v té době úplně jiné světy. Těšila jsem se na každou další stránku a rodinná dramata jsem prožívala s hrdiny jako bych s nimi seděla u stolu. Karin umí jedinečně vyprávět, to se jí upřít nedá. Těším se na 3. díl, až se s našimi hrdiny zase potkáme.. jen je mi jasné, že se jich moc budoucí doby vzhledem k věku nedočká.. .

Toňula
30.07.2021 4 z 5

Opět silný, hluboce lidský příběh, po jehož přečtení si člověk uvědomí malichernost některých dnešních problémů a samozřejmost,s jakou přijímáme věci, které kdysi byli vzácností. Co je však trvalé je lidská síla a láska, ale i slabost, zloba a nepochopení..

Blazule
30.07.2021 5 z 5

Na počátku jsem dychtivě sáhla po druhém díle knihy, vůbec mi nešlo začíst se, ale období během druhé světové války a hlavně příběh Žeňky mě nadchl nakonec natolik, že jsem dočetla během pár dní a nedočkavě čekám na třetí díl.

misa.novakova
29.07.2021 5 z 5

Krásné, upřímné, četlo se mi ještě lépe než první díl. Vtáhlo do děje úplně stejně a zanechalo smutný nádech z doby i místa, ve kterém se kniha odehrává.

carbici
29.07.2021 4 z 5

Druhý díl mne zaujal více než první. Popsat česko-polské vztahy v této oblasti je velké sousto. Pokud aspoň pár čtenářů této série se začne o tento region a jeho historii zajímat více, tak to je jen dobře. Tato kniha může být odrazovým můstkem, i přesto že se jedná primárně o román, nikoli historickou zprávu.

maweik
29.07.2021 5 z 5

Až z toho mrazí, co všechno lidé tehdy prožívali... Každopádně druhý díl nezklamal a těším se na třetí.

kamca4151
27.07.2021 4 z 5

Tenhle fíl byl snad lepší jak ten první. Je to tak chytře napsané, vtáhne Vás to do děje a máte pocit, jako byste byli součástí rodiny. Knížek o koncentračních táborech a druhé světové je tolik, ale až tady jsem měla opravdu slzy na krajíčku.

triatlet
26.07.2021 5 z 5

I když jsem měl po půl roce od přečtení úvodního příběhu z Karwinné občas problém vzpomenout si na některé vztahy mezi postavami, Karin Lednická mě opět vtáhla do děje.
Autorka mistrně popisuje prostředí, výborně charakterizuje postavy a umně využívá historické reálie.
Pohled na život obyčejných lidí z moravsko-polského pohraničí během let 2. světové války je neotřelý.
V 1. díle mi vadila forma dopisu z hlediska vzdělání pisatele, ve 2. díle byly dopisy naprosto funkční.
Rád bych viděl seriálové zpracování Šikmého kostela.
Těším se na závěrečný díl trilogie.

ČV 2021 - kniha, ve které hraje důležitou roli dopis

Gural
26.07.2021 4 z 5

Na druhý díl jsem se moc těšil, hlavně kvůli tomu, že se v něm měl odehrávat děj již v letech, která mi nejsou až tak vzdálené, jako v díle prvním. Kniha nezklamala, ale naprostá bomba to pro mě taky nebyla. Čtenář se dovídá spoustu dalších detailů jak se "u nás na severu" tehdy žilo a musím uznat, že jsem se hodně faktů dočetl až zde, za což patří autorce velký dík. Jako asi většina lidí, kteří přečetli oba dva díly se už moc těším na třetí, poválečný a závěrečný díl.

misssicccka
25.07.2021 5 z 5

Karin jen tukne a stejne je to emocne silne!
Tim chci rict, ze neni treba popsat udalosti az tak naturalisticky a stejne muzou byt dechberouci, vyvolavajici zast, vztek, krivdu, obdiv, bezmoc.
Ty postavy. Mam je tak rada a nektere nesnasim. Jsou tak verne popsany. To vyuziti jazyka, nareci. Je to nadhera, byt smutna.

Mame se dobre, zijeme v blahobytu. Diky Karin.

WaspSalander
25.07.2021 5 z 5

První díl jsem si zamilovala a druhý mě rozhodně nezklamal.
I když musím přiznat, že první se mi líbil o prsa korejské ženy maličkato víc.

Možná by knize prospěl i nějaký rodokmen. Pro čtenáře, který díly čte s větším časovým rozestupem může být pak velké množství postav nepřehledné. Mě chvíli trvalo, než se mi vybavily všechny rodinné vazby.

Jinak je samozřejmě kniha skvělou volbou. Obohatí vaší hlavu i srdce.

twiggynka
23.07.2021 5 z 5

Silný příběh, který chytne za srdce. Průprava historií a ukázka toho, jaký tenkrát život byl. Měli bychom si toho našeho více vážit.