Šikmý kostel 2

Šikmý kostel 2
https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/463564/bmid_sikmy-kostel-2-OLb-463564.jpg 5 3900 3900

Šikmý kostel série

S Barkou, Ludwikem, Julkou a dalšími hrdiny trilogie Šikmý kostel se setkáváme vzápětí poté, co jsme je v závěru prvního dílu opustili. Zatímco ve zbytku nově vzniklého Československa nastávají zlaté časy, v Karvinné – jak se nyní město jmenuje – se stále velmi silně projevují důsledky předešlého dramatického dění. Prosakují do všech oblastí života. Ne vždy v dobrém. I přesto lze říct, že dvacátá léta jsou pro obyvatele města relativní selankou, dobou významných společenských změn a hospodářského rozmachu. Nastupující generace se může těšit výsadám a možnostem, které byly v nedávné minulosti nedosažitelné, a začínají se před ní rozprostírat dříve netušené možnosti. Klíčící naděje však rázně ukončí hospodářská krize a vzápětí po ní opětovný vzestup nacionalistických nálad. Napětí ve společnosti stoupá a rodiny našich hrdinů rozštěpují rozdílné názory: zatímco jedni se nadcházející hrozby obávají nebo mezi prvními nesou její ničivé důsledky, jiní probíhající změny vítají jako šanci k odčinění utrpěných křivd. Smršť událostí po nástupu německé okupace však nakonec smete všechny, protože v tomto regionu i druhá světová válka probíhala dosti jinak než ledaskde jinde. Příběh je také tentokrát vystavěn na skutečných událostech a čtenář s překvapením zjišťuje, že mnohé z toho, co se v druhém díle Šikmého kostela odehrává, zůstávalo po dlouhá desetiletí skryto ve třinácté komnatě dějin.... celý text

simona5r
05.04.2021 5 z 5

Informacemi nabitá kniha zabalená do velmi čtivého příběhu, byť to je čtení mnohdy velmi neveselé.

Pdede
04.04.2021 5 z 5

Ačkoliv jsem si nebyla jistá, že i druhy díl bude tak dobrý, tak byl opět více než skvělý. Nakonec vlastně nedokáži vůbec posoudit, který mne zaujal více. Nemohla jsem se odtrhnout a naprosto se změnil můj postoj k této oblasti.

grimik
04.04.2021 5 z 5

Ani nějak nemám potřebu, komentovat po všech stránkách téměř dokonalé dílo. Dvojka, zdá se mi jazykově i dějově ještě vymazlenějším pokračováním prvního dílu. Snad jen drobný detail. Cca od stránky 400, bylo to s příchodem kapitoly Wojtek, se změnil styl autorčina psaní. A to tak, že to doslova upoutá pozornost a nejsem sám, kdo si toho všiml. Změní se slovoskladba, sloh, styl, snad i poměr vyprávění a přímé řeči, a těžko říct, čím to je. Není to jen jistou změnou mentality a projevu postav, které se v čase uplynulých několika desetiletí vyvíjí a jsem rád, že i to je v knize věrohodně zachyceno. Je to něčím na straně autorky. Jakoby dospěla do období let válečných, které již vnímá jinak. Jakoby životem za monarchie a první republiky sama žila spolu s postavami, ale najednou jde jen o z venčí popisovaný souhrn událostí, které se jí z Těšínska podařilo z oné doby sesbírat a mimoděk tam zapasovat i své postavy. Přesto skvělé, jen by mě zajímala odpověď paní Lednické, kdybych se jí na toto zeptal. :)

Kaja1
04.04.2021 5 z 5

Slova spojená do vět a příběhů se na vás valí jako voda v hraniční řece Olze, tu klidně, tu vás strhnou nepředstavitelnou silou. Člověk jenom četl a nestačil se divit, jaké hrůzy musely rodiny zažívat a jak hořkou příchuť měla svoboda. Děkuji, paní Karin.

rasken
03.04.2021 5 z 5

Já Vám p.Ledecká děkuji. Krásná, šarmantní dáma, inteligentní a moudrá napsala opět úžasnou knihu. Plnou moudrosti a odpuštění pro ty jimž se odpustit nesmělo. Často si říkám jak asi musí být panu farářovi, nosí v sobě tolik lidského utrpení, zla, lásky a svěřit se nesmí nikomu. Své tajemství si nosíme každý sám. Svoje. Nosí si je i hlavní postavy tohoto románu. Tatínek prožil válku, přežil, mluvil o ni velmi málo, ale když přišla řeč na poválečný mír, vždy se rozohnil. Jsem ze sudet. Plně chápu osudy hlavních postav této, pro mne depresivní knihy.

Hella
03.04.2021 5 z 5

Talent a dílo paní Lednické je jedním slovem fantastické! I přes tu neskutečnou hrůzu a tragédii války a přes ty přetěžké osudy, kdy nad hrdiny i nad tím, co tu opravdu v reálu bylo, pláčete a máte i noční můry, je Šikmý kostel dokonalá literární lahůdka a je nutno se před paní spisovatelkou sklonit.

TamaraKrejčí
03.04.2021 5 z 5

Přečteno a opět se zatajeným dechem jako první díl. Věděla jsem, že to bude hrůza, a zase hrůza a byla. Opravdu těžké čtení, ale úžasné dílo.
Všechny pocity, děje, všechno tak autenticky napsáno, že opět jsem cítila, viděla, strach se mi usídlil za krkem, na bedrech...uf, jak jsem šťastná, že jsem nemusela žít v té době!!!

lisell
02.04.2021 5 z 5

Karin Lednická píše neuvěřitelně poutavou formou. Má dar, díky kterému vás vtáhne do děje a vy s každou další stránkou víc a víc propadáte do hloubky jejího příběhu a máte pocit, že spolu s hlavními postavami prožíváte chvíle štěstí i strachu a čiré hrůzy. Pokud jste si mysleli, že první knížka nemůže být překonána, pletli jste se. Osudy obyvatel Karwiné jsou nyní zasaženy do období před 2.světovou válkou a v jejím průběhu. Garantuji vám, že se zatajeným dechem budete hltat každou stránku. Pokud máte rádi příběhy obyčejných lidí na pozadí dějin, které nejsou tak úplně známé, Šikmý kostel je tou nejlepší volbou.

certik003
02.04.2021 5 z 5

Karin Lednická prvním dílem nastavila laťku proklatě vysoko a i když bych tomu nevěřila, že to jde, druhým dílem ji ještě lehce zvedla. Musím říct, že jsem nadšená. Zatímco události po vzniku ČSR jsem zběžně znala, to, co se dělo těsně před 2. světovou válkou, během a po ní pro mě bylo velké překvapení, a jako všichni se ráda dovím něco nového, obzvlášť tak čtivou formou. Vzpomněla jsem si přitom na jeden historický román, kde se rozhádaly celé rodiny a sousedství kvůli novému náboženství, tady to bylo kvůli národnosti. Je vidět, že historie se pořád opakuje a my jsme stejně nepoučitelní. A samozřejmě mě moc bavilo sledovat osudy všech hrdinů a jejich potomků v dalším nelehkém dějinném období a jsem zvědavá, co si pro ně autorka připraví dál. Moc se těším na pokračování.

RipaRiba
02.04.2021 5 z 5

Jsou knihy a Knihy a tato je z té sorty Knihy. Děkuji autorce.... a celou dobu čtení si říkám, kolik práce a hovorů s pamětníky to muselo dát. Příběh jsem dočetla a musím to vstřebat, jediné v co doufám, že už se nic takového nebude dít. I tato doba má své, ale tamtu bych nechtěla zažít. A taky doufám, že v třetím díle se budu na konci smát... Kéž by.

gladya
01.04.2021 5 z 5

Jedno obodobí naší historie v jednom kraji ukázané na osudech obyčejných lidí. I tak se dá knížka chrakterizovat.
Co se postav týče, nikdo z nich není vzorný a bezchybný, ale dokonalí lidé přece neexistují. Pro všechny postavy čtenář najde trochu pochopení, i když s jejich jednáním nesouhlasí.
Jak už to tak bývá, hodně zajímavé jsou osudy lidí v době války a okupace. Je vidět, jak nesmysné a děsné je nucené vystěhování či odsun lidí jen kvůli jejich etnické příslušnosti. A nejde jen o vystěhování popsané v téhle knížce, jde i o ten odsun následný a všechny podobné, které se ještě ve světě dějí.
Jenže ono to šlo dál, koncentráky, nucené práce a krutosti války.
A co se mi líbilo snad nejvíc? Jak jsou i lidé, kteří se vlastně o politiku moc nezajímají a snaží se jen normálně žít a starat se o rodinu, v některých obdobích stavěni před zásadní rozhodnutí a etická dilemata. Nějak rozhodnou se tehdy v popisovaném regionu musel každý, třeba o tom, k jaké se hlásí národnosti. Taková rozhodnutí měla závažné důsledky, A nám se lehko soudí.
A další věc, i to, co člověk z dějepisu trochu zná je zde popsané na osudech lidí a dostává to další rozměr. Jde například o vztah Poláků a Čechů už po vzniku Československa i na konci třicátých let, A do toho Němci. To bylo taky zajímavě popsáno.

Makaja
01.04.2021 4 z 5

Je to na pět hvězd, bezesporu, ale přesto se musím přiznat, že to nadšení, které jsem zaznamenala u první knihy, se tak úplně nedostavilo. Možná to bylo odstupem ve čtení, ale tentokrát mi poměrně déle trvalo dostat se do děje a začíst se tak, abych knihu odkládala jen v nejnutnějších případech. Obsahově ale samozřejmě bomba, kus historie, o níž jsem buď neměla ani páru, nebo jen tak v obecné rovině.

Blanka873
31.03.2021

1. i 2.díl Šikmého kostela, prostě nádherné čtení. Člověk si uvědomí, jak těžce se lidem žilo, co všechno museli zvládnout, často bez valné pomoci. Miluju příběhy lidí , které jsou napsány na základě skutečných událostí a lidských osudů. Paní Lednická se úkolu zhostila na jedničku s hvězdičkou. Kniha se čte tak, že se mi ani nechce ji odkládat. Jsem v závěru 2.dílu a již hledám po netu, kdy bude 3.díl. Ví to někdo ?

Ctv
31.03.2021 5 z 5

Skvělá kniha, krásně napsaná. Není to "jen" beletrie, je to především skvěle zvládnutý záměr dovzdělat lidi v historii části naší země. Prožívat osudy konkrétních lidí v kontextu historických událostí je skvělý způsob jak se postarat o to, aby si příběh tohoto kraje lidé zapamatovali.
Nemá cenu se rozepisovat o tom, jak úžasný kus práce je za knihou schovaný. Jak hezky je to napsané, jak hezky se to čte. Mně osobně se moc líbila propojení okamžiků v textu - například naprosto stejné věty ve chvíli, kdy otec chystá v prvním díle Ludwika na jeho první pracovní den v jámě a naprosto stejné věty v díle druhém, kdy chystá Ludwik svého syna na první den v jámě. Když to čtete, okamžitě vám to naskočí, všechno je krásně propojené, všechno ladí. Prožíváte stejné chvíle pohledy různých lidí. Potom je lépe chápete, rozumíte jejich jednání. Vůbec mi není jasné, jak všechny tyhle provázanosti autorka zvládla udržet v hlavě a čtivě hodit na papír. A ještě do toho zapracovat ty historické souvislosti .... opravdu má můj velký obdiv.

Mišátko
29.03.2021 5 z 5

Neuvěřitelná práce!!!

Chybí mi šestá hvězda.

Skvěle napsaná knížka, za kterou je vidět i cítit ohromný kus práce. Četla se sama a já litovala každých přečtených stran...blížila jsem se ke konci!!! A konec ...? ... ten otazník? Doufám, že Šikmý kostel lll. je už v tisku...

Po přečtení knížky cítím velký vděk za zprostředkování každodennosti v toku velkých historických momentů (válka, národní obrození,...) v očích lidí, kteří chtěli jenom žít svůj život. Svůj "klidný" život. Jsem napjatá, jak se budou osudy postav vyvíjet.

darinakovacova
28.03.2021 5 z 5

Po přečtení prvního dílu jsem se vrhla hned na další. Sledovala jsem občas i se zatajeným dechem osudy dětí Barbory a taky vývoj česko-polsko-německých vztahů, které si člověk hned tak neuvědomí, jak všechno mohlo být v této krajině zamotané, když se člověk přihlásil k polské národnosti...
V určitých okamžicích jsem měla naději, že se jednotlivým hrdinům začíná blýskat na lepší časy, autorka však nepředkládá čtenáři žádné velké happy endy, spíš se drží krutosti reality. Nicméně závěrečný odstavec přináší naději, že se dlouho válkou odloučená dvojice přeci jen setká, a tak s napětím vyhlížím konečný díl trilogie????????

P.S. navíc v těhotenství s člověkem cloumají hormony, tak doufá asi automaticky v lepší zítřky????

berila
27.03.2021 5 z 5

Opět nádherný díl, i když hodně smutný. Jsem strašně zvědavá na další díl, protože v tomto díle došlo již k posunům v jednání jednotlivých postav různými směry a to díky válce.Takže uvidím, jak se budou jejich osudy vyvíjet dále. Moc se na to těším.

Alena1957
27.03.2021

Úžasná kniha, ani přestat číst se nedá, krásně navazuje na první díl a postavy přibližuje. Dojemné i strašné.

adelazelenkova
27.03.2021 5 z 5

Druhý díl hodnotím o něco lépe jak první. Zajímavé čtení od prvních stránek do posledních. Určitě se nudit nebudete. Jsem ráda, že autorka v tomto dílu tolik neodbočovala z děje, jako to dělala v prvním. Příběh je naprosto výstižný, čtivý, napínavý. Je až hrozné se zamyslet nad tím, že ve stejné zemi, v Československu, byly dějiny v různých koutech země odlišné. Zatímco v Praze se žilo “blaze” na Moravě takové štěstí neměli. Opravdu zajímavý pohled na Karvinsko, kde vše probíhalo tak trochu jinak. Po přečtení knihy mám spousty otázek, doufám, že mi na ně poslední díl odpoví. Moc doporučuji!

AnetaKor
25.03.2021 5 z 5

S každou přečteno stránkou to na vás dopadá vic a víc a když už konečně přijde konec války, osvobození, mír, tak stejně víte, co přišlo za chvili potom.