Severská mytologie

Severská mytologie https://www.databazeknih.cz/img/books/33_/338515/bmid_severska-mytologie-UpD-338515.JPG 4 1480 321

Jak získal Thor své proslavené kladivo Mjölnir? Kolik světů spojuje vždyzelený jasan Yggdrasil? Kdo postavil zeď kolem Ásgardu a co bude následovat po konci světa zvaném Ragnarök? Severská mytologie převyprávěná Neilem Gaimanem nejenže odpovídá na všechny tyto otázky, ale navíc je váže do souvislého, obšírného vyprávění, v němž ožívají bohové i obři, medovina teče proudem, vlci mluví a jabloně rodí jablka nesmrtelnosti. Naprosto nepostradatelná kniha pro všechny milovníky severských mýtů, seriálu Američtí bohové i tvorby Neila Gaimana obecně.... celý text

Literatura světová Mytologie Příběhy
Vydáno: , Argo

Norse Mythology , 2017

geimz
24.03.2018 4 z 5

Takto kvalitne prerozprávaných poviedok zo sveta Asgardu a životu severských bohov by som prijal v knihe aj viac, kľudne aj o 100 či 200 strán. Vďaka krátkosti jednotlivých príbehov je tempo vždy svižné, a slabého miesta by sa človek dopátral ťažko. Fascinujúce a zábavné čítanie na dve odpoludnia, ktoré navodí chuť siahnuť po niečom obsiahlejšom.

Aniday
22.03.2018 4 z 5

jsem ráda, že mi někdo konečně zestručnil severskou mytologii, ale na druhou stranu byla možná stručná až až... takové milé severské strašidelné povídání pro dětičky při svíčkách v bouřlivé noci 8)

S.monika
16.03.2018 3 z 5

Nic moc. Nejsem si jistá, že kdyby autor byl někdo neznámý, jestli by kniha vůbec vyšla v ČR.
Příběhy takové nudné, nepodrobné přišlo mi to strohé a jaksi až moc uvolněně psané.

fvalek
14.03.2018 3 z 5

Neil Gaiman je mistr vypravěč, ale bohužel hlavně ze své fantazie. Když má převyprávět něco, co už převzal, tak se stává poměrně stereotypním robotem. Mýty jsou hodně zjednodušené a spousta velkolepých příběhů je obsažena třeba jen v deseti stranách. Nicméně pokud nechcete číst přímo Eddu, tak je to asi nejdostupnější verze severských mýtů. Výhodou je, že mytologické reálie jsou popsané věrně, vzadu je slovníček, takže se dá lépe vyznat a celkově je až na svou jednoduchost skvělým exkurzem do severského světa. V úvodu vlastně říká, že se pokusí mýty převyprávět svým způsobem, pochvala mu patří za čerpání z kvalitních zdrojů a vytváření "hybridů", kdy doplňuje jednu neúplnou legendu jinou neúplnou. Takže vcelku se mi kniha líbila, jen nebyla přesně to, co jsem čekal.

Co mě trošku zklamalo bylo neustálé upozorňování na Ragnarök, v každé druhé povídce o tom byla nějaká zmínka "kéž by Frey nedal svůj meč pryč, když pak bude Ragnarök", "všechno bude krásné než přijde Ragnarök" atd... a pak nakonec popsal Ragnarök v 11 stránkách. Sem tam si to zasloužilo trošku více rozepsat, určitě by nebylo na škodu, kdyby kniha místo 250 stránek měla alespoň 350...

Pitbullka
13.03.2018 3 z 5

Lehce a pěkně se četla a některé příběhy jsou opravdu moc hezké.

TomoCZ
09.03.2018 4 z 5

Příjemná jednohubka, která ale asi hlavně těží ze jména autora, neboť mi nepřijde ničím nějak extra výjimečná, ba naopak - ze začátku jsem byl spíš zklamanej. Až u těch delších příběhů se to zlepšilo a s chutí jsem je přečetl, ale rozhodně od toho nečekejte nic víc, než jen obyčejný převyprávění neobyčejných příběhů.

3nitka
07.03.2018 5 z 5

"Zahazujte všechny kožené odstřižky, jestli chcete Ásy při konečné bitvě podpořit."
To môže napadnúť iba Gaimana. Je to výborná, vtipná kniha. Jedno poobedie, dve kávy a krásne strávený čas.

malazluta
01.03.2018 5 z 5

N. Gaimana a jeho knížky miluju, na této mě mrzela jedna jediná věc - že nebyla delší.

AryaN
25.02.2018 5 z 5

Mně se knížka líbila neuvěřitelným způsobem. Je napsaná vtipně, čtivě a poutavě. Hodně mýtů jsem sice znala, ale líbí se mi Gaimanovo podání a vyjadřování...

Meaki
24.02.2018 5 z 5

Naprostá paráda! Severskou mytologii miluji a toto zpracování je naprosto úžasné. Jednoznačně jí řadím na seznam svých srdcovek.

petrarka72
23.02.2018 5 z 5

Přehlednější než Královské ságy, vtipnější než Šmíd... Severský magický svět je velmi chlapský, jeho Gaimanova verze nekonečně smutná a nekonečně zábavná. Ódin, Tór a Loki, obři, álfové, skřeti a další bytosti. A ragnarök - největší mejdan a zároveň konec, co je začátkem... Mimochodem - kdyby někdo prodával - vyměním oko za moudrost...

kalinkacz
21.02.2018 4 z 5

Cha! Tak tohle bylo pro mě obrovské překvapení! Už když jsem tuto knihu držela v originále a zjistila, o čem je a že je v ní Thor, yes toho mám ráda.... Bylo to čtivé, jednoduché, pro lajky moc fajn a rozhodně mě to vážně bavilo... Přečetla jsem tuto sbírku asi za 4 hodiny a nebyla jsem schopná knihu odložit, vážně se mi to líbilo a chci další knihy od autora!

babsi66
21.02.2018 4 z 5

Pro někoho, kolem koho severské mýty vždy jen prosvištěly rychlostí světla, je to skvělý způsob, jak se s nimi blíže seznámit. Gaiman neidealizuje jednotlivé bohy a ukazuje je i s jejich méně ctnostnými stránkami, čemuž odpovídá i používaný jazyk. Celé to má švih a spád a než se nadějete, jste na konci.

Liwilterhage
12.02.2018 5 z 5

Neil Gaiman patří mezi mé nejoblíbenější spisovatele a každou jeho nově vydanou/přeloženou knihu vítám.
V tomto konkrétním případě jsem byla o to více nadšena zvoleným tématem severské mytologie.
A Gaiman ji skutečně snadno zvládl zpracovat a to s takovou lehkostí, že se člověk po celou dobu čtení nenudí, pobaví se, k postavám si utvoří vztah a nakonec se ještě i obohatí o nové mytologické vědomosti o severských bozích.
Za mě spokojenost.

Stellia
11.02.2018 5 z 5

Vždy som mala severskú mytológiu rada. Obľúbenosť podporil aj istý vikingský seriál, no táto kniha od Gaimana ma utvrdila v tom, že mi v hrudi prebýva severská duša. PS: Pri čítaní legendy o Baldrovej smrti som vyplakala potok :(

RiverSong
10.02.2018 4 z 5

Pěkné čtení, které Vás nijak neohromí, ale působí velice příjemně. Z hlediska mytologického jsem byla mile překvapená, nalezla jsem zde mnoho příběhů, které mi byly do této doby cizí.

jesuswlasac
08.02.2018 4 z 5

Hodnotenie síce 4 hviezdičky, ale ALE : Veľmi mi v poslednej dobe vadí v slovenských a zjavne aj v českých prekladoch prekladanie vlastných mien postáv.
Všade v literatúre nájdete Thora, Freyu a Freyira iba tu prekladateľ použil Tóra, Freyu a Freya. Hlavne súrodenci Frey a Freya by z tohto prekladu a zo skloňovania ich mien asi neboli nadšení :-)
Čítal som aj originál a Gaiman používa mená správne, tak neviem čo viedlo vydavateľstvo k tomu aby takto sprznili môj dojem z knihy.
Celkovo má kniha odomňa veľmi kladné hodnotenie. Pre začiatočníkov a pre tých ktorým sa nechce čítať pôvodná veršovaná Edda je to skvelý úvod do mytológie.

BarkaS
07.02.2018 3 z 5

Už u Oceánu na konci uličky jsem získala dojem, že se jeden z mých spisovatelských bohů trochu zkazil. U čtení této knihy tento dojem ještě zesílil. Někdy je lepší prostě příběh prožít a nesnažit se ho za každou cenu poctivě převyprávět co nejpřesněji. Chápu, že to byl úmysl, ale právě to mě vlastně trochu zamrzelo. Na Gaimanovi jsem si vždycky cenila právě jeho schopnosti svléknout uniformu spisovatele a obléct si originální oblek vypravěče. V poslední době už se mu to moc nedaří.

symphonia
06.02.2018 3 z 5

Jak už psali jiní. Hezké, ale čekala jsem víc.

Dervish
31.01.2018 3 z 5

Přiznám se, že jsem od Gaimana čekal trochu jiný výkon. Jako velký fanoušek vikingské doby mně tato kniha nic nového nepřinesla. Gaiman prakticky jen opsal více (či méně) známe příběhy z vikingské mytologie a chronologicky je uspořádal. Knížka je sice čtivě napsaná a pro ty co se teprve chtějí seznámit s božskými Vikingy může sloužit jako dobrý start, ale bohužel chybí tomu něco navíc. Myslím, že tady rozhodně byl prostor k většímu ponoření do jednotlivých příběhů, k lepšímu vykreslení postav či k efektivnějšímu popisu závěrečné bitvy (ragnaroku). Jenže Gaiman tyhle možnosti (mně zcela z nepochopitelných důvodů) zcela ignoroval. Kniha tak neurazí, ale ani nijak nenadchne. Na trhu jsou určitě lepší knihy o Vikinzích a Gaiman to také umí lépe. Tentokrát to má za 50%.