Severská mytologie

Severská mytologie https://www.databazeknih.cz/img/books/33_/338515/bmid_severska-mytologie-UpD-338515.JPG 4 1480 321

Jak získal Thor své proslavené kladivo Mjölnir? Kolik světů spojuje vždyzelený jasan Yggdrasil? Kdo postavil zeď kolem Ásgardu a co bude následovat po konci světa zvaném Ragnarök? Severská mytologie převyprávěná Neilem Gaimanem nejenže odpovídá na všechny tyto otázky, ale navíc je váže do souvislého, obšírného vyprávění, v němž ožívají bohové i obři, medovina teče proudem, vlci mluví a jabloně rodí jablka nesmrtelnosti. Naprosto nepostradatelná kniha pro všechny milovníky severských mýtů, seriálu Američtí bohové i tvorby Neila Gaimana obecně.... celý text

Literatura světová Mytologie Příběhy
Vydáno: , Argo

Norse Mythology , 2017

Katie008
21.07.2018 4 z 5

Dobrý základ pro někoho, kdo se teprve začíná zajímat o severskou mytologii, jen je přeci jen škoda, že kniha nejde o trošku víc hlouběji.

A musím zmínit ještě jednu věc, která mi trhala uši (posloucháno jako audiokniha), nevím jestli je to překladem nebo je to takto i v originále, ale proboha trpaslíci nejsou skřítci.

gladya
20.07.2018 5 z 5

Je zajímavé, jak se mýty a báje různých národů podobají a současně liší. Mě napadlo srovnání s antickými bájemi, A taky jak jiné je pojetí bohů v tomto typu mýtů a Boha ve všech třech hlavních monoteistických náboženstvích. Uvědomila jsem si, že to, co my bereme jako pohádky, brali kdysi lidé podobně vážně, jako věřící svou víru.

Z tohoto převyprávění je cítit drsnost severu. A přitom jsem se u některých příběhů vysloveně bavila.

A taky mi došlo, proč IIKEA pojmenovává každou skleničku.

Posloucháno jako audiokniha.

Alvari
19.07.2018 3 z 5

Musím říct, že na to, jak je knížky krátká, toho Gaiman stihl odvyprávět celkem dost a odvyprávěl to i zajímavým a svižným způsobem.

Bobik9
19.07.2018 4 z 5

Začátek mě vůbec nezaujal. Vypadalo to, že to bude kopie Bible, ale pouze seversky laděná. Naštěstí se to postupem času změnilo. Člověk sice nemůže nepostřehnout tu podobnost příběhů. které se ve vikingské mytologii prolínají ze všech koutů světa, ale je to podáno stylově a zábavně. Pravdou je, že pokud v konkrétní báji chyběl Loki, tak zábava trošku ubývala. Příběhy gradují a jsou lepší a lepší. Velmi povedený kousek.

Fenris
18.07.2018 5 z 5

Velice svižný průvod severskou mytologií od začátku do konce okořeněný humorem, ale situacemi, kdy se mi málem vlily slzy do očí. Moc pěkná práce.

Igor1311
18.07.2018 4 z 5

možno je to len slovenským prekladom, neviem, ale miestami som mal pocit, že je to písané príliš laicky a štylom pre mládež. Napriek tomu je tam vykreslená celá staroveká škandinávska mytologia, všetci bohovia, obri, legendy, valhalla, ragnarok, celková spokojnosť

MorriconeTheGod
17.07.2018 4 z 5

Kniha námětem takřka totožná se Soumrakem bohů od Kadlečkové, kteroužto ale považuji za čtivější i fundovanější variantu. Gaiman nepřinesl nic moc navíc.

Gustik5
12.07.2018 3 z 5

Vzhledem k věhlasu autora jsem čekal trochu více, než opravdu jen krátké, přepracované mýty. I tak mne ale tato kniha minimálně nabudila pořídit si Eddu, takže vlastně převládají pozitivní dojmy. Četla se svižně. Líbí se mi, že jsou Severské mýty pořádně drsné, hlavně okolo Ragnaroku...

tichoslapek_
02.07.2018 4 z 5

Příjemně čtivou formou převyprávěné severské mýty, které se mi velice líbily. Myslím si, že pro spoustu lidí je tato forma lehce stravitelná, a tudíž i zapamatovatelná. Nejvíce se, dle mého názoru, povedla poslední kapitola o Ragnaröku. Ta byla opravdu pěkně sepsána.

Wendysek
01.07.2018 3 z 5

Převyprávění příběhů "ze Severu" sice fajn, ale přišlo mi to poměrně dětinsky psané. Otázka je, zda za to může autor nebo překladatel. Originál se mi do ruky ještě nedostal. Za mě trochu zklamání...

Kerberos
21.06.2018 4 z 5

Poslouchala jsem audioknihu namluvenou panem Soukupem,takže jsem si nemusela dělat hlavu se správným zněním jednotlivých jmen.Rozšířila jsem si vědomosti,takže budu lépe chápat filmy o Thorovi.

amaenium
20.06.2018 4 z 5

Již dlouho jsem si chtěla něco přečíst o severské mytologii a musím říct, že tato kniha mi poskytla krásné převyprávění hlavních příběhů. Nejvíce mě pak zajímal Loki, o kterém jsem se lecco nového dozvěděla. Příběhy byly čtivé a srozumitelně napsané, oddychové a knihu jsem měla rychle dočtenou.

Makropulos
12.06.2018 4 z 5

Pan Gaiman mě opět přesvědčil, jak všestranným je autorem. V této knížce převyprávěl severské mýty od vzniku až po konec světa svými slovy, s humorem a v krátkých příbězích. Díky tomu, mohu říci, jsem si udělala pořádek v severských bozích a dozvěděla se např. jak přišel Thor ke svému kladivu, co je to duha a kde se berou špatné básně. Mám pocit, že jsem lehce prošla celou severskou mytologií, a protože jsem zase nebyla takový znalec, zjistila jsem i něco nového. Autor v úvodu říká:
„Když jsem příběhy dopsal a znovu si je postupně přečetl, s překvapením jsem zjistil, že vzbuzují dojem putování od ledu a ohně, v němž se zrodil svět, k ledu a ohni, v němž svět zahyne“.
Jednu hvězdičku musím strhnout za toho „Tóra“, nevím, proč to tak překladatelka udělala.
(překvapilo mě, že knížku nepřekládala Ladislava Vojtková).

jindrich7442
07.06.2018 5 z 5

Naprosto úchvatné čtení. Mohu poznamenat, že několik faktů mi v příbězích rezonovalo. V danou chvíli jsem si říkal, že v příbězích je znát pozůstatek křesťanství (díky kterému paradoxně máme zachované tyto příběhy). Dokonce jsem si říkal, že některé detajly porovnám přímo s Eddou, ale popravdě po dočtení knihy jsem zjistil, že mě natolik uchvátila, že si nemohu na ty drobnosti vzpomenout. Jsem si jistý, že se ke knize vrátím, tak možná příště. :)

katushah
05.06.2018 5 z 5

Výborná kniha. Krásné povídky. Trochu mi vadilo to velké množství postav a jmen, která se navíc ani nedají pořádně vyslovit.

elenai
05.06.2018 4 z 5

Se severskou mytologií jsem z větší části obeznámena, ovšem tuto knihu jsem prostě musela mít. Za prvé je to Gaiman - pro mě jeden z nejoblíbenějších autorů, jeho fantazie a imaginace mě naprosto okouzlila. Byť v této knize není po originalitě ani vidu, stále je to skvělý vypravěč. Za druhé obálka - je to sice povrchní, ale grafická úprava se opravdu vydařila. Za třetí - všechny příběhy, které zde najdete, jsou moc hezky podané a srozumitelné, opravdu vyprávěné spíš jako pohádky, takže knihu určitě podstrčím své dceři, až ještě trošku odroste.

Co se mi naopak moc nezamlouvalo, byl překlad, a hlavně mě iritovala zkomolenina jména boha hromu. Je to prostě THOR! :-D

Viky007
01.06.2018 5 z 5

Moje druhá kniha od Gaimana a musím říct, že jsem nadšená. O severské mytologii jsem toho moc nevěděla, proto mě potěšilo, že autor sepsal několik základních příběhů. Je pravda, že jsou celkem jednoduše popsané (skoro na způsob pohádky), ale pro ty, kteří se s tím ještě nesetkali, je to skvělá volba. Příběhy jsou jasné, srozumitelné, vtipné. Co víc si přát? Rozhodně doporučuji!

EricNor
01.06.2018 4 z 5

Mam rad Gaimana kvuli jeho pribehum. Tohle neni uplne z jeho hlavy, jenom prevypravel severske povesti o jejich bozich. Jsou trochu jini, nez jak je zname z Avengers a predkladaji nam bohy zcela odlisne od toho, ktereho zname z bible. Jsou podobni lidem a v jejich chovani je mnoho lstivosti, jesitnosti a osobnich ambici. Zvlaste Loki, ktery je symbolem pro lstivost a zradu. Mnoho pribehu je o tom, jak se nekomu dostat na kobylku, prechytracit ho nebo rovnou podvest. Jsou severani podobni jako jejich bohove? Pak bychom si na ne meli davat pozor. Jednotlive pribehy jsou vypraveny strucne a jednoduse. Prectete to cele za chvili. Presto ma knizka zvlastni kouzlo. Pro me v tom odlisnem pohledu, jinem chapani sveta, kde se skromnost a pokora nenosí, ale kde vitezi ten, co proste a jednoduse vitezi.

Sněžková
31.05.2018 4 z 5

Mrzí mě to, ale musím označit knihu za průměrnou. Nejsem si jistá, zda je to tím, že znám severské mýty z Eddy nebo zda šlo o divný překlad.
Na druhou stranu vysekávám Neilu Gaimanovi poklonu za to, že dokázal z trochu zmatených, pro Čechy jazykově složitých a roztržitých básní napsat příběhy, které mají hlavu i patu a netápe se v nich právě tak, jako v Eddě.

MissBlack
28.05.2018 4 z 5

Asi jsem čekala něco jiného, ale nemohu říct, že bych byla zklamaná. Začátek pro mě poměrně rychlý a popisný, ale vzhledem k tématu to chápu. Posléze, kdy mýty začaly být rozvinutější, s dialogy a gradací, bylo to skvělé, mnohé pobavily, mnohé okouzlily.