Severská mytologie

Severská mytologie https://www.databazeknih.cz/img/books/33_/338515/bmid_severska-mytologie-UpD-338515.JPG 4 1483 321

Jak získal Thor své proslavené kladivo Mjölnir? Kolik světů spojuje vždyzelený jasan Yggdrasil? Kdo postavil zeď kolem Ásgardu a co bude následovat po konci světa zvaném Ragnarök? Severská mytologie převyprávěná Neilem Gaimanem nejenže odpovídá na všechny tyto otázky, ale navíc je váže do souvislého, obšírného vyprávění, v němž ožívají bohové i obři, medovina teče proudem, vlci mluví a jabloně rodí jablka nesmrtelnosti. Naprosto nepostradatelná kniha pro všechny milovníky severských mýtů, seriálu Američtí bohové i tvorby Neila Gaimana obecně.... celý text

Literatura světová Mytologie Příběhy
Vydáno: , Argo

Norse Mythology , 2017

los
14.12.2018 1 z 5

strašné, plytké, převyprávění působí jako výpisky z četby; mýtus zbavený nejen filozofie, ale i poetiky; pokud zbývá složka fabulační, tak tu autor nedokáže vypíchnout ani jazykem, ani fantazií

Krab1ce
11.12.2018 2 z 5

Jako neznalec jsem si z knihy odnesla plno nových poznatků - a od přečtení (čili během ubohého měsíce a půl) jich zase většinu zapomněla, protože, upřímně, autor jen tak brouzdal po povrchu, aby toho plošně obsáhl co nejvíc, a ani se nesnažil své vyprávění jakkoli ozvláštnit. Kde se bere duha a špatná poezie, netuším; ale když jsem o tom četla, docela jsem se pochechtávala. Při vzpomínce na Lokiho hříbátko se pochechtávám ještě teď, jenže to je na výstup z 250 stránek žalostně málo. Se severskou mytologií se tedy budu seznamovat už jen jinde.

Michaelak561
08.12.2018 3 z 5

Mě jako laikovi severské mytologie, který zná Thora, Lokiho a Odina jen z Marvelovek, příjde tato knížka krásně a srozumitelně napsaná. Řekla bych místy až pohádkově a určitě ve mě vyvolala chuť se o severské mytologii dozvědět více. Takže za mě paráda.

Yaromil
22.11.2018 3 z 5

Příjemné nahlédnutí do světa severské mytologie. Pro mne lehce monotónní, kdy se nemalá část knihy točí především "jen" kolem Ódina, Tóra a Lokiho a jejich nesvárů s obry. Zachránil to však konec knihy, kdy jsme se dočkali až téměř epického vyprávění a to mě sakra bavilo ;-).

Marcel7
19.11.2018 1 z 5

Tato kniha byla od Gaimana zbytečným počinem. Mám ho ráda a zbožňuji severskou mytologii. Nicméně, převyprávění stálo za starou belu. Opravdu to bylo převyprávění, překlad byl tak otřesný, že jsem kolikrát netušila, jestli čtu česky nebo svahilsky. Kniha je výborným seznámením pro začátečníky s nordickými příběhy nebo pro děti, s tímto jsem i do této knihy šla (měla pouze sloužit jako oddychovka a přírustek do sbírky), ale zklamání převážilo nadšení. Nejlepší kapitola byla o Ragnaröku, kde Gaiman popustil více fantazii a dovolil si lépe vylíčit celý děj. Samozřejmě, nemůže měnit tisice let staré příběhy, ale spisovatelé jsou tu od toho, aby dokázali přenést naši fantasii na papír a dokázali ji zase vtisknout čtenáři. Tady se bohužel jen chodilo, děj kolikrát přeskakoval a místa, která by mohla sloužit k lepšímu podání děje a vybarvení zůstala hluchá. Za mne bohužel velice špatné.

tomas2002
12.11.2018 2 z 5

Dřív, než začnu s hodnocením téhle knížky, nutno říct, že každý čtenář musí mít na paměti, že Gaiman zde neměl prostor pro svou fantazii. Musel se držet určitých vymezených mantinelů, které mu hlavní probírané téma (severská mytologie) poskytovalo. Přesto však mé hodnocení ke knize nebude nijak valné, hned vysvětlím proč.
Začněme fakty - knížka je složena z několika příběhů provázaných hlavními postavami mytologie. Příběhy/kapitoly jdou za sebou a působí tedy jako "příběh v příběhu" avšak ne vždy zcela přesně. Samotné vyprávění není psáno nijak poutavě a výjíma snad tří příběhů/kapitol mi vše přišlo poměrně "šedě" zpracováno.

Podtrženo/sečteno:
a) Je-li člověk skalním fanouškem Gaimana, je povinností, mít ji v knihovně.

b) Je-li člověk začínajícím "Gaimaňákem", nedoporučuji. Nechte si tu knížku na chvíli, až Vaše víra v Gaimanovi bude neochvějná.

c) Zajímá-li člověka samotná severská mytologie, doporučuji raději revidované encyklopedie (například od Vlčkové, Page nebo Lindowa) nebo jiné převyprávěné formy (například Kadlečkové), které Vám řeknou víc a možná budou mít i nosnější hodnotu. (Encyklopedie tedy určitě). Z toho důvodu je mé hodnocení takové, jaké je...

mot33
04.11.2018 4 z 5

Krásně zpracované severské legendy ,které se dají krásně číst bez velkého myšlení ,tak proto za mě ok.

KyraSkress
03.11.2018

Jak jsem tak pročítala komentáře, je vidět, že spousta z vás čekala "klasický" Gaimanův román - tato kniha tak NENÍ myšlena, je to opravdová severská mytologie - jen napsaná formou příběhu. Spousta z vás je také "zblbnutá" křesťanstvím, kdy bůh je všechno, umí všechno, je to nejlepší borec (a také Marvelovkami, kdy se Tór jevil tak, že má nějaký mozek a umí ho používat)... Severští bohové BYLI jednodušší - byli bližší lidem. Byli to bohové pro válečníky a sedláky (a Tór byl fakt blbec - jenom hora svalů bez mozku). Seveřané dokonce jednou ročně pořádali "obrození bohů", kdy se vyprávěli potupné příběhy svých bohů (třeba Píseň o Hárbardovi z Eddy). Takže prosím, než začnete kritizovat, berte tuhle knížku jako takový stručný přehled severské mytologie formou příběhu.

Makec
31.10.2018 1 z 5

Omlouvám se předem, ale zatím jsem horší knihu nečetl. Asi jsem čekal úplně něco jiného (zde je vidět jak nás blbnou filmy). Kdyby nebyla napsána alespoň tak nějak "zrychleným tempem", tak by se ty příběhy možná daly pochopit, ikdyž jsou velice zvláštní.

Aivinka
23.10.2018 3 z 5

Na můj vkus až moc stručné. Nemůžu ale popřít že mě Severská mytologie jako celek zaujala. Bohužel díky stručnosti máte knihu rychle přečtenou a pořádně si nevychutnáte všechny emoce, kterých je v knize ale také pomálu. Asi jsem od knihy čekala víc, ale pokud máte rádi severskou mytologii, upevníte si alespoň zajímavé příběhy z ní.

tereza4825
21.10.2018 4 z 5

Moc pěkně zpracovaná knížka, hezky a rychle se čte.
Doporučuji přečíst ^w^

BlueFlameCat
21.10.2018 3 z 5

Čekala jsem víc,kniha se čte dobře a rychle ale chybí tam dost věcí. Hlavně mi přijde krátká a taková trošku jak pro děti.

Smardik17
19.10.2018 4 z 5

Pro mě jako znalce Thóra z komiksů, to bylo velmi zajímavé. :-)

Ninash
18.10.2018 2 z 5

Aby som nebola príliš kritická poviem len toľko, že kniha je príliš stručná naozaj príliš. Toto je tematika vďačná rozmanitá atmosferická a v tejto knihe zaniká to čaro a to krásno čo vie severská mytológia vykúzliť.

Nel.K.
17.10.2018 3 z 5

Gaiman patří mezi mé favority, navíc knížka má super přebal, tudíž jsem si na ni už nějakou dobu brousila zuby.. Ovšem pro mě docela zklamání. Gaimana v ní vůbec nemůžu najít. Přestože jsem četla i jeho "Americké bohy" (a mám je moc ráda), "Severská mytologie" na mě dojem neudělala.
Taky mě dost štvali "skřítkové" v českém překladu - pro mě osobně je skřítek a trpaslík hodně velký rozdíl, a skřítky bych na severu pravděpodobně nehledala.

Celkové shrnutí: Přebal lepší než obsah.

Už se těším až nám Neil vydá něco podobného "Americkým bohům" a "Knize hřbitova" - to je styl psaní, který od něho očekávám a který miluji.

Makyny
16.10.2018 1 z 5

Jsem zklamaná. Tak jsem se těšila a jediné co se mi na knize nakonec líbilo je přebal. Vyprávění příběhů mi přišlo velmi stručné a ......, nechce se mi říkat slovo hloupé, bez řádu, bez emocí... Bohové mi vůbec nepřišli jako bohové, ale spíše jak jednodušší panáčci. Chybělo mi vykreslení charakteristik, emocí... Do dočtení jsem se donutila jen proto, že mám ráda severskou mytologii, ale na konci jsem byla opravdu zklamaná, čekala jsem od knihy mnohem víc...:-(

katallinka
12.10.2018 4 z 5

Moc pěkně zpracovaná kniha. Četla se velmi rychle a jednotlivé příběhy byly zajímavé a zároveň stručné, takže se jedná o knihu bez nudných pasáži. Samozřejmě některé příběhy jsou lepší než jiné, ale to je u povidkových knih většinou pravidlem. Rozhodně mnohem lepší než Gaimanovi Američtí bohové!!!

jarynek
07.10.2018 4 z 5

Takový rychlokurz severské mytologie. Něco zřejmé přeskočeno či vynecháno, ale pro základní orientaci postačuje. Není to typický Gaiman, ale v tomto případě to není na škodu, přece jen je dobré se zde držet alespoň základních faktů a nepopouštět imaginaci až příliš na uzdu.

Fiara
06.10.2018 5 z 5

Převyprávěná Edda slovy pana Gaimana, rozhodně stojí za přečtení. Je to skvělý způsob jak krásnou severskou mytologii přiblížit širším řadám čtenářů.

Anushka1
28.09.2018 5 z 5

Severská mytologie převyprávěná jako pohádka. A to myslím v dobrém slova smyslu. Strašně mě to bavilo. K tomuto tématu jsem se dostala přes seriál Vikingové. Takže mi četba této knihy trochu osvětlila některé odkazy ze seriálu.