Severská mytologie

Severská mytologie https://www.databazeknih.cz/img/books/33_/338515/bmid_severska-mytologie-UpD-338515.JPG 4 1483 321

Jak získal Thor své proslavené kladivo Mjölnir? Kolik světů spojuje vždyzelený jasan Yggdrasil? Kdo postavil zeď kolem Ásgardu a co bude následovat po konci světa zvaném Ragnarök? Severská mytologie převyprávěná Neilem Gaimanem nejenže odpovídá na všechny tyto otázky, ale navíc je váže do souvislého, obšírného vyprávění, v němž ožívají bohové i obři, medovina teče proudem, vlci mluví a jabloně rodí jablka nesmrtelnosti. Naprosto nepostradatelná kniha pro všechny milovníky severských mýtů, seriálu Američtí bohové i tvorby Neila Gaimana obecně.... celý text

Literatura světová Mytologie Příběhy
Vydáno: , Argo

Norse Mythology , 2017

willis
08.03.2019 1 z 5

Gaiman jak jej známe ze Simpsonů. Chtěl být zase v bestsellerech za každou cenu.

kktnk
08.03.2019 3 z 5

Takové jednoduche příběhové a přímočaré čtení, tak na 3 hvezdičky. Přínos vidím pro fanoušky marvelovského univerza, leccos jim to osvětlí a hodně doplní, pakliže se o tohle téma doteď nezajímali.

Shock
27.02.2019 4 z 5

Jsou to převyprávěné severské mýty s trochou Gaimanova humoru. Jelikož jsem nic o severské mytologii nikdy nečetl, tak jsem byl spokojen. Člověk aspoň zjistí kolik je toho špatně ve filmech a komiksech od Marvelu.

roman9276
26.02.2019 4 z 5

Ani jsem vlastně nevěděl, co čekat. Ale ono to bylo docela dobrý. Kniha převyprávěných příběhů, někdy jsem se fakt zasmál, hlavně u příběhu, kde se Thor převlíkl za nevěstu. Úplná pecka to zase nebyla, ale pokud vás zajímá severská mytologie, tak můžu doporučit.

Denisa153
25.02.2019 3 z 5

Příběhy jsou celkem krátke, ale občas dost drsné. Jinak to bylo celkem fajn čtení.

karel1076
24.02.2019 3 z 5

Není to špatné špatné a hvězdy mohu strhnout pouze za převyprávění známých příběhů ( a tedy méně originality) a pro mě českou transkripci jmen a názvů. Přeci jen mě dnes Tór a Tý tahá za uši a jsem navyklý na západní přepis.

LordP
22.02.2019 4 z 5

slysel jsem pomerne dost kritiky, severskou mytologii jsem znal pomerne slusne a prece jsem se diky Gaimanove prevypraveni pribehu kralovsky bavil. Pro mne 4 hvezdicky na 100%, ale asi mene nez 5. tak davam 4, protoze tu proste neni dostatecna granularita hodnoceni :)

Awča
14.02.2019 3 z 5

Severskou mytologii jsem znala jen velmi zběžně. Příběhy představují některé z bohů více, o některých se jen zmiňují. Někdy jsou vtipné, ale někdy až neuvěřitelně a hlavně nepochopitelně kruté. Co mě překvapilo, byla absence morálního ponaučení, asi jsem si mýty představovala naivně více jako pohádky, ale severský svět bohů je prostě nevypočitatelný, krutý, pomstychtivý, někdy naštěstí i krásný, vtipný a bohatýrský.

azzies
05.02.2019 3 z 5

Knihu jsem začal číst s tím, že se dozvím, jak to bylo doopravdy. A to jsen se dozvěděl. První lidé se jmenovali Ask a Embla , vládkyně mrtvých duši se jmenuje Hel, Odin je nejmoudřejší že všech bohů, ale Loki ho stejně vždycky doběhne, třebas se mu to vrátí.
Samotné příběhy jsou poučné, strašidelné, občas předvídatelné (svým zakončením) ale přesto obsahující velmi nečekané zápletky či jejich řešení (změna vzhledu, kouzla atd). Ano, jistá podobnost s těmi řeckými tu je, možná by bylo zajímavé zjistit, jestli se někdo někdy věnoval jejich srovnání či vysvětlení.
Občas je vyprávění tak nějak kostrbaté, autor evidentně neměl tak volnou ruku, jak bychom si všichni přáli. A může být zajímavé prostudovat podklady, že kterých autor čerpal.
P.s.
Severští bohové mohou být velmi sympatičtí tím, že mají svoje chyby, vrtochy, nálady a nehrají si na dokonalé. A na spasitele

Jury
03.02.2019 5 z 5

Presne podle meho gusta, sjel jsem to za jeden den... Jak jednou budu mit deti tak vim, co jim budu cist pred spanim :)

Nicol13
15.01.2019 3 z 5

Moje hodnocení nebude úplně objektivní, protože tohle byl můj první větší náhled do severské mytologie jako takové. Filmový Thór kolem mě jen prošel a to ještě s velkým odstupem. Díky bohu.
Nejblíž tomuhle tématu jsou u mě asi seriáloví Vikingové a ty mám ráda.
Takže tahle kniha mi osvětlila dost věcí. Myslím, že pro začátek dobrý. Základní informace byly předány. Kdo chce víc, tak bádá dál :)
Některé části pobavily. Chvílemi to byl i pěknej drasťák :D Ale to se očekává.
Za mě dobrý...

Polinius
12.01.2019 4 z 5

Nedokážu posoudit, jak velký vklad je autora. Severská mytologie je něco, co už tady je dávno a sama o sobě přečkala až do dnešních dnů a stala námětem pro další pop kulturní díla.
Ale mytologii, kde vznikl prapředek bohů tak, že ho kráva vylízala z ledu nelze hodnotit zle.

makynka911
09.01.2019 4 z 5

Vždycky mě bavila mytologie, ať už řecká, římská nebo severská. Zpracování autora se mi líbilo. Sice jsem v tom měla trošku guláš, protože jsem velký fanda také Marvelovek a rodinné vazby jsou v knize trošku jiné než ty filmové. Ale ničemu to nevadilo. Co mě moc nepotěšilo byl překlad skřítků, protože podle mého vždycky ty nejlepší zbraně a artefakty vyráběli spíše trpaslíci.

Nikdy jsem nic od autora nečetla, takže nemohu srovnávat. Četlo se mi dobře, rychle a srozumitelně. Je pravda, že v popisu mýtů asi nejde naplno rozvinout fantazii, tak jak by autor potřeboval. Zakončení Ragnarökem nemělo chybu. Za mě si určitě 4* zaslouží :)

Ales.BD
07.01.2019 3 z 5

Američani nám severskou mytologii pokazili vulgárním zkomiksovatěním. Gaiman se to buď snaží napravit nebo vycítil kšeft. Že by jako prodával jednoduchý výcuc z Eddy těm, co bez obrázků normálně nic nechápou. Napsal to jakž takž. Příběhy jsou zajímavé, ale to není jeho zásluha. Na druhé straně, kdo viděl filmy, těžko se zbavuje vizuálních projekcí do hollywoodských herců. A představa filmového Lokiho, jak rodí osminohé hříbě je zábavná.

KateTheBlogger
07.01.2019 5 z 5

Doporučuji. Stojí to za to !

StefFišerová
05.01.2019 4 z 5

Knížku jsem četla jen ze zvědavosti, protože jsem fanouškem Marvelovek a chtěla jsem vědět jak moc se příběhy o Thorovi liší od předlohy. Přiznám se, že jsem knížku přečetla hrozně rychle, vůbec by mi něvadilo kdyby měla o pár stránek navíc. Myslím že postavy jsou dobře vykreslené. Nakonec snad jen to, že mě tohle dílko utvrdilo v tom že Loki je nejlepší postava z celého Asgardu...

líba34
01.01.2019 5 z 5

Miluji germánskou mytologii a i když jsem spoustu příběhů z této knihy znala již dříve, nechala jsem se unášet poutavým převyprávěním Neila Gaimana. Četla jsem v originále, což vřele doporučuji, jelikož zvolená angličtina nepoužívá přehnaně složité výrazy a je velmi čtivá.

okeey
01.01.2019 5 z 5

Ještě jsem ji stihla do půlnoci dočíst a tím pádem je to poslední kniha roku 2018. Severská mytologie mě vždy fascinovala a jsem ráda, že se mi do ruky dostala tato kniha, ve které je spoustu příběhů srozumitelně vysvětleno. Dost jsem se toho dozvěděla. Rozhodně doporučuji.

Kniholic
30.12.2018 5 z 5

Kniha byla pro mě velmi čtivá.Vřele ji doporučuji. :)

Marekh
26.12.2018 5 z 5

Kniha se mi líbila, četla se dobře, knihu jsem přečetl za jeden den. Prozatím jsem nečetl žádnou knihu, která by převyprávěla severskou mytologii. Tato kniha mi dala náhled do severské mytologie. Myslím si, že kniha je zpracována dobře a dozvěděl jsem se hodně informací. Asi tato kniha neuspokojí všechny čtenáře, kteří se o severskou mytologii zajímají podrobněji, protože jednotlivé kapitoly nejdou příliš do hloubky, ale pro mě, který jsem severskou mytologií nepolíbený, mi tato kniha přinesla informace, které jsou dostačující, zpracované čtivou formou, takže čtení jen odsýpalo. Určitě je to jedna z knih, ke které je dobré se po čase vrátit, poněvadž se v ní vyskytuje hodně informací.

Seznámil jsem se s bohy, se kterými se setkáváme po celou dobu čtení. Těmito bohy jsou:

Ódin - nejvyšší a nejstarší ze všech bohů
Tór - Ódinův syn, hromovládce
Loki - Ódinův pokrevní bratr, je otcem nestvůr, původcem běd, je to lstivý bůh

V knize vystupují také další bohové. Dozvěděl jsem se také, že bohové mají svůj vlastní soudný den - ragnarök.

V závěru knihy se nachází SLOVNÍČEK, což je určitě přínosem, aby se čtenář zorientoval v jednotlivých termínech severské mytologie.