Severská mytologie

Severská mytologie https://www.databazeknih.cz/img/books/33_/338515/bmid_severska-mytologie-UpD-338515.JPG 4 1480 321

Jak získal Thor své proslavené kladivo Mjölnir? Kolik světů spojuje vždyzelený jasan Yggdrasil? Kdo postavil zeď kolem Ásgardu a co bude následovat po konci světa zvaném Ragnarök? Severská mytologie převyprávěná Neilem Gaimanem nejenže odpovídá na všechny tyto otázky, ale navíc je váže do souvislého, obšírného vyprávění, v němž ožívají bohové i obři, medovina teče proudem, vlci mluví a jabloně rodí jablka nesmrtelnosti. Naprosto nepostradatelná kniha pro všechny milovníky severských mýtů, seriálu Američtí bohové i tvorby Neila Gaimana obecně.... celý text

Literatura světová Mytologie Příběhy
Vydáno: , Argo

Norse Mythology , 2017

Raylo
25.01.2018 5 z 5

Velmi příjemné a čtivé převyprávění klasických příběhů severské mytologie, z nichž některé jsem důvěrně znal a některé pro mě byly naopak zcela nové. Gaiman vše podává srozumitelně a poutavě a s decentní porcí humoru navíc. Pro lidi, kteří mají rádi Gaimanovu tvorbu či tuto tématiku, se myslím jedná o jasnou volbu.

silvara
23.01.2018 4 z 5

Nemůžu říct, že bych byla zklamaná. ALE... Na severské mytologii jde toho zkazit málo. Je tu Loki, který v jednu chvíli pomáhá, aby vzápětí vytvořil nový problém. Je tu statečný Thor, lstivý a moudrý Odin, jsou tu stvůry, obři,... Gaimana mám velmi ráda, je to doopravdy mistr slova, ale tohle převyprávění klasických mýtů se nevymyká jiným převyprávěním. Je to milé, ale to je asi tak vše. Ty čtyři hvězdičky jsou za připomenutí příběhů, které jsem četla už jako prcek. Nikoliv za Gaimenovu schopnost okouzlit čtenáře.
P.S.: Pokud se chcete se severskou mytologii odvázat, tak doporučuji Gospel of Loki od J. Harris.

Mayaotzin
15.01.2018 5 z 5

Hodně mě to bavilo, prostě je to dobrá knížka a nevidím v ní žádné "co doma zbylo".

Výborně vypravěčsky zpracovaná kniha, kterou mohu jen doporučit každému, koho zajímá Ódin, Loki a spol.

Jizi
14.01.2018 2 z 5

Veliké zklamání. Od mistra vypravěče jsem čekala neotřelé zpracování severských mýtů. Něco, co tu ještě nebylo. Jenže velké jméno prostě vyskladnilo něco, co mu doma zbylo a zástupy tleskají, protože Jemu se nikdo nic vyčítat neodváží. Pobavila akorát Tórova cesta do země obrů a to je málo. Vždycky dám raději přednost buď samotné Eddě nebo na opačném konci pole Dlouhým nocím Vikingů, ty jsou totiž neotřelé a zábavné. Jako doopravdy, ne jen proto, že je jejich autorem Král snů.

kklepkaa
12.01.2018 5 z 5

Staré mýty mají pro mě určité kouzlo a Neil Gaiman mi pomohl přiblížit, mnou přílíš neprozkoumanou, severskou mytologii. Vypravěčský styl autora byl působivý a velmi lehce představuje čtenáři tyto mýty. Byla radost sledovat úskočného Lokiho, silného Thora, překrásnou Freyu, otce všech Ódina a další neméně zajímavé bohy. Škoda, že kniha nemá víc příběhů. Tohle mě fakt bavilo.

Alex.Barunka
08.01.2018 4 z 5

Pro začátečníky se severskou mytologií je tohle skvělá kniha, navíc podaná s vtipem, humorem a psaná skvělým vypravěčským stylem :)

achilles
03.01.2018 5 z 5

Nádherná mytologie. Chytla mne stejně jako před lety řecká. Velice jednoduchou formou, lehce pochopitelnou čtenáři přiblíži základy této krásné kultury.

Lucifer.CK
02.01.2018 5 z 5

Knihu jsem četla už v angličtině a Gaiman umí vypravovat opravdu skvěle. Člověk byl skvěle vtažen do děje i s bohy soucítil. Povedené převyprávění

Luckylose
29.12.2017 5 z 5

Kniha je poutavá od začátku do konce - od pohledu na obálku až do poslední kapitoly.
Autor zde převypráví staré severské mýty s vtipem a úžasným spádem, že vás kniha nenechá vydechnout. Občasně sice naráží na to co sám v úvodu předem avizoval a to nedostatek materiálu, ze kterého by se dalo čerpat. Přechází to však s noblesou a nás může jen mrzet, že toho nezachovalo víc a kniha uteče jako voda.

ElfkaEleanor
29.12.2017 5 z 5

Pěkné, čtivé a srozumitelné převyprávění germánských mýtů.

Anyonme
27.12.2017 5 z 5

Velice čtivé a zajímavé. Do postavy Lokiho jsem se okamžitě zamilovala. Prakticky většina příběhů byla o tom, jak se postavy díky Lokiho intrikám dostávají do problémů, nebo o tom, jak se Loki snaží nějak napravit trable, které si sám způsobil. Vřele doporučuji! :)

Elea
27.12.2017 4 z 5

Opět se projevil úžasný vyprávěčský styl autora, zajímavě napsané severské báje. Na druhou stranu jsem již od Gaimana četla lepší knihy.

cathyblack
27.12.2017 5 z 5

Knizka, kterou jsem capla jen kvuli nadherne obalce me naprosto uchvatila. Legracni, ctiva, zajimava, tajemna a trosku dobrodružna. Urcite doporucuji a nebojte se, nuda se tehle knize vyhla obloukem. Asi se bala Torova kladiva :))

Arya26
21.12.2017 5 z 5

Tato kniha se mi strašně líbila, doporučila bych ji všem, co chtějí začít se čtením anglických knih, protože angličtina v ní užita byla srozumitelná a samotná kniha rychle odsýpala. Nápad že si přečtu norskou mytologii ke mně přišel, po zhlédnutí úžasné marvelovky Thor Ragnarok. Jsem velká fanynka Thora a samozřejmě i Lokiho (kdo by ho neměl rád), a tak jsem chtěla vědět, jaké jsou tyto charaktery v původní verzi příběhu. U Thora se mi víc líbí filmová verze, Thora z mytologie moc nemusím. Loki, to bylo něco fantastického vidět, jak úžasně Tom Hiddleston tohoto ,,záporáka´´ stvárnil. Knižní Loki se od toho filmového o moc neliší, proto tuto knihu doporučím všem fanouškům Lokiho a všem těm co zbožňují Marvel universe.

Norri
29.11.2017 3 z 5

Zjednodušené severské mýty. Jednodušší na čtení než Eddy, ale rozhodně se jim to nevyrovná. Neseděly mi kapitoly, ve kterých není děj.

simona8126
28.11.2017 4 z 5

Ráda bych dala plný počet, protože to bylo zajímavé, vzrušující i vtipné čtení přetékající nesmírně bohatou fantazií. Tedy většinou. Pár věcí mě rozčilovalo, ač to jistě není vinou autora. Příběhy jsou, jak vyplývá i z jeho úvodu, prostě tak trochu útržkovité a něco si tam i protiřečí. Přesto se nemohu smířit s tím, že pohnutky některých činů jsem nepochopila, a hrozně mi vadilo, že docházelo k nespravedlivým soudům a těm chudákům, co byli často prostě jenom tak zabiti, to už nikdo nevynahradil. (Za vším hledej Lokiho).

Kautokeino
27.11.2017 5 z 5

Díky Neile! Skvělá práce... a tobě Violo za překlad!

ModráLaboratoř
25.11.2017 5 z 5

Když Neil Gaiman začne vyprávět příběh, tak v napjatém tichu poslouchá celý vesmír. Osamělé komety, žhnoucí hvězdní obři i miliony světelných let vzdálené galaxie. I ten nejvzdálenější kousíček mrazivé temnoty se na pár okamžiků zastaví a zaposlouchá. Nesejde na tom, že příběh zní v hlubinách času tisíce let a my ho mnohokrát slyšeli. Tentokrát, při vyprávění od toho nejlepšího vypravěče, se svět přestává točit a čas počítat drahocenné minuty. V ten okamžik při troše štěstí pochopíte, že Yggdrasil tam stále někde je a Valhallou se nese radostný zpěv.

KAREL6725
19.11.2017 4 z 5

Co si víc přát u téhle knihy . Příběhy Thora, Lokiho, Odina a dalších severských bohu, v jedné knize. Kdo má rád Vikingy a jejich svět , tak tomu se to bude líbit. Navíc od mého oblíbeného autora N. Gaimana. Doplnil jsem si mezery ve vzdělání. EDDA je moc složité čtení, tohle stačí. Spokojenost, kniha nezklamala.

FrankCastle
18.11.2017 5 z 5

Nakonec nic, co by člověk neznal odjinud, ale je to prostě Neil, tak přivřu jedno oko (a hele, jsem teď trochu jako Odin) a budu si užívat exkurzi severským panteonem.
Taková jednohubka na dopoledne, která neurazí.
Pro fans Odina a jeho rodiny, díla Neila Gaimana a hezkých přebalů knih, je to naprostá povinnost.