Severská mytologie

Severská mytologie https://www.databazeknih.cz/img/books/33_/338515/bmid_severska-mytologie-UpD-338515.JPG 4 1478 321

Jak získal Thor své proslavené kladivo Mjölnir? Kolik světů spojuje vždyzelený jasan Yggdrasil? Kdo postavil zeď kolem Ásgardu a co bude následovat po konci světa zvaném Ragnarök? Severská mytologie převyprávěná Neilem Gaimanem nejenže odpovídá na všechny tyto otázky, ale navíc je váže do souvislého, obšírného vyprávění, v němž ožívají bohové i obři, medovina teče proudem, vlci mluví a jabloně rodí jablka nesmrtelnosti. Naprosto nepostradatelná kniha pro všechny milovníky severských mýtů, seriálu Američtí bohové i tvorby Neila Gaimana obecně.... celý text

Literatura světová Mytologie Příběhy
Vydáno: , Argo

Norse Mythology , 2017

tlllk
12.09.2018 4 z 5

Na začiatku som sa bál, že to zahltia stovkami mien a ich rodinných väzieb ako v Silmarillion, ale bolo to celkom čtivé. Niektoré zápletky mi pripomínali Dobšinského.

raffi
07.09.2018 5 z 5

Presne takto si predstavujem rozprávky pre dospelých - ľahko sa čítajú, trochu poučia, strán na príbeh tak akurát, než nás premôže spánok...
Vlastne som spokojná. Ale keďže sa chcem dozvedieť niečo viac o severskej mytológii, siahnem po nejakej inej knihe.

Lethania
05.09.2018 4 z 5

Byla jsem dost zvědavá na tuto knihu z pera slavného Gaimana a pokukovala jsem po ní už dlouho. A dostala jsem to, co jsem chtěla. Dozvěděla jsem víc o severských bozích, o Ódinovi, Tórovi a Lokim. Jednotlivé příběhy byly napsány čtivě, ale mohlo jich být víc. Za mě povedená a dobře vysvětlená severská mytologie.

Forest66
05.09.2018 1 z 5

Jsem z toho dost zklamán. Čekal jsem, že když to psal Gaiman, tak to bude vtipné, ale v celé knížce jsem napočítal jen jeden vtipný moment. Co se samotných příběhů týče, nemá to žádný řád, žádný smysl, žádné napětí.

Němka138
01.09.2018 3 z 5

Kniha mě zaujala svým obalem. Vzhledem k tomu, že se jedná o severskou mytologii, neváhala jsem a koupila si ji.
Jak již bylo zmíněno, některé příběhy lepší, jiné trochu nudnější. Kniha je velmi čtivá. Taková pohádková oddychovka.

SimaX
28.08.2018 3 z 5

Nejake povidky zajimave, nektere vcelku nudne. Celkovy dojem z knizky dobry, tamatika suprova. Lehce poctenicko pred spanim nebo nekde na cesty.

vorenus
24.08.2018 4 z 5

Výborně napsané a teď jsem zvědav, jak píše autor své vlastní fantazie.

Hanča84
22.08.2018 5 z 5

Knihu jsem přelouskala za pár dní a musím konstatovat, že zklamaná jsem rozhodně nebyla :D
Naopak si myslím, že se na ni brzy vrhnu znovu ^^

stepan.z
20.08.2018 3 z 5

Jelikož se o severskou mytologie zajímám, nedalo mi to a knihu jsem přečetl. Celkově jde tak trochu o zplácaninu. Jako úvod na zorientování se to ale není špatné a některé příběhy i docela čtivé, ale pro znalce je to krok vedle (nehledě na nejspíše špatný překlad termínů - viz avizovaní skřítci - trpaslíci).

Bedikk
18.08.2018 4 z 5

Čtivě podané příběhy. Je to dost pohádkové (čemuž odpovídá i překlad), i když sem a tam vykoukne něco "drsnějšího". Přečíst se to dá vážně rychle. Určitě se to hodí jako uvedení k "Thor od Marvelu má pramálo společného s mytickým Thorem" nebo jako doplňková četba ke hře God of War (i když většinu těchto příběhů, a mnohé další, vypráví hra sama, třeba formou Mímiho vyprávění).

Aleen
16.08.2018 5 z 5

Všichni si ze školy pamatujeme Staré řecké báje a pověsti. Tohle jsou mnohem peprnější, zábavnější a "roztomilejší" Staré severské báje a pověsti. Není zde sice Zeus, ale Ódin, není tu Afrodita, ale Freya (a tak bych mohla pokračovat velmi dlouho), nicméně bych řekla, že je to velké vylepšení. Velice jsme se po cestě na dovču s manželem bavili. "Četli" jsme ji totiž v audio verzi v podání Pavla Soukupa, který je mistr svého hlasu. Stále ještě při pohledu na oblohu některý z nás prohodí: dneska je ten mozek takový hezky načechraný....

TerryDee
15.08.2018 5 z 5

Severskou mytologii jsem tolik neznala. Na školách se především mluví o řecké či římské. Takže jsem ráda, že díky této knize jsem si rozšířila obzory.
A jako marvelovský fanoušek jsem to prostě musela přečíst. Protože mě to utvrdilo v tom, že Loki je nejlepší Bůh ze všech. Loki je miláček.

martin7848
12.08.2018 5 z 5

Velmi dobře pojaté pověsti, které mě bavili od začátku do konce. Vše napsáno ve stylu Eduarda Petišky, kdy se velmi dobře orientuji ve jménech a jednotlivých událostech. Za mě určitě palec nahoru. Pro seznámení se severskou mytologií je to základ. A btw. daleko lépe si pak vychutnáte třeba Thora od Marvelu..

Renka142
09.08.2018 5 z 5

Úchvatné, čtivé. Napínavé příběhy, které vtáhnou do děje každého, kdo má severskou mytologii a history v lásce.

JupiterFire
09.08.2018 5 z 5

Neil Gaiman dokázal jak skvělý je vypravěč. Příběhy jsou skvěle vyprávěny, jsou čtivé a srozumitelné, což u podobných knih nebývá.

Goniome
07.08.2018

Jednotlive pribehy jsou vypraveny rychle, obcas trochu jednoduse a strucne. Ale na druhou stranu kniha shromazdila a prevypravela zakladni myty, se kterymy jsem se chtela seznamit, takze svuj ucel splnila.

Petass
01.08.2018 3 z 5

První setkání s autorem a také první se Severskou mytologií... Obojí bylo pro mě zklamáním. Styl vyprávění mi přišel jednoduchý, povrchní, vůbec mě nedokázal vtáhnout do děje... Možná je to překladem, netuším. Do čtení jsem se místy musela nutit. Slabší tři hvězdy. Pro pochopení severské mytologie se pustím do dalších knih, tuto znovu určitě neotevřu.

pixiepickpocket
31.07.2018 5 z 5

Severská mytologie byla mou první knihou od pana Gaimana a musím říct, že u mě zabodoval. Zavedly mne k němu - surprise, surprise - marvelovky a touha dozvědět se něco o původu bájných hrdinů, které jsem do té doby znala jen z filmového plátna. Knihu jsem si pořídila v originále. Příběhy jsou krátké a hezky odsýpají. Ovšem, jak už tu někdo v komentářích zmínil, jakmile nebyl součástí příběhu Loki, bavila jsem se trochu méně. Ostatně jak sám autor říká: "Loki makes the world more interesting but less safe". Zábavné jsou zejména dialogy mezi Thorem a Lokim. Potěšilo mne, že autor nezapomínal na čtenáře a v příbězích připomínal souvislosti, které jsem si během četby nezapamatovala a nemusela jsem je tedy dohledávat zpětně. Není divu, že z dávných mýtů čerpali a čerpají autoři jako Tolkien, G.R.R. Martin nebo Rowlingová. Mýty jsou nekonečným zdrojem inspirace. Severskou mytologii jsem nečetla naposledy a díla pana Gaimana určitě zařadím do své budoucí četby.

"Mimir said nothing: seldom do those who are silent make mistakes".

iveta3689
27.07.2018 3 z 5

Jedná se o krátké příběhy, svižně převyprávěné. Celá kniha je příjemná jednohubka, nebo ji lze dávkovat jako zpestření při četbě jiných knih.

Belatris
22.07.2018 5 z 5

Mytologie nebývají přehledné a nelze to ani vyžadovat po knihách, které je převypravují. Jednotlivé kapitoly dohromady tvoří výběr příběhů, v nichž se dozvíme o klíčových příhodách bohů, ať už jde o vdavky, boje nebo průzkumné výpravy do různých krajů. Kniha nemá být ucelenou encyklopedií severských mýtů ani detektivkou, kde všechny informace musí sedět a žádné si nemohou protiřečit.
Kniha splnila to, co jsem od ní čekala - atmosféra severského dávnověku, ke čtení nebo poslouchání se lze neustále vracet a zaujme to různé generace.