Sedmikostelí

Sedmikostelí https://www.databazeknih.cz/img/books/10_/1031/bmid_sedmikosteli-0AI-1031.jpg 4 743 149

Podtitul: Gotický román z Prahy. Kniha je oslavou Prahy, její gotické architektury a svým způsobem je obžalobou moderní doby, která se k odkazu předků chová hůře než macešsky. Čte se jedním dechem, ačkoliv tempo vyprávění není nijak strhující. Do příběhu jsou vkládány poznámky o architektuře, minulosti a drsné přítomnosti. Prakticky od počátku tušíme, kdo by za tím mohl stát, jsou nám známy i důvody a leckdo je přijme. Odbočky od děje, které jsou v knize časté, děj neruší, ale příjemně doplňují. Hrůznost některých scén jen dává tušit konec, který je stejně překvapivý jako celá kniha. 2. vydání (dotisk)... celý text

demlice
07.01.2015 3 z 5

Já vám pořád nevím... Na Urbana jsem se děsně těšila. Mám za sebou druhou knihu. Tahle byla rozhodně lepší, než první mnou zvolená, ale tak nějak to pořád není ono. Příběh byl dobrý. Líbilo se mi brouzdat Prahou, nahlížet na historické památky okem středověkého milovníka staveb, sem tam přidat nějakou tu rituální vraždičku... Ale tak nějak jsem čekala víc. Občas jsem se přistihla i u toho, že se nudím... No a nakonec přišlo těch posledních pár stran. Kladla jsem si otázku, jestli mi něco neuteklo nebo jestli kapánek panu autorovi nepřeskočilo. To bylo hodně přitažený za vlasy! Škoda... Snad do třetice....

Handy8
19.11.2014 4 z 5

Sedmikostelí jsem četl někdy ve čtvrťáku na střední. Přestože jsem se jím tehdy docela prokousával a nečetlo se mi vůbec dobře, otevřelo mi oči do světa architektury, které byly do té doby beznadějně zavřené. A to je přesně to, co některé knížky dokážou a co já ocením - i když vás třeba nestrhnou a nepřečtete je jedním dechem, změní váš pohled na svět.

Iris_W
20.10.2014

Velmi zajímavá kniha, je ale pravda že postavy působí všechny dost nesympaticky. Závěr se mi líbil, pochopila jsem ho tak, že nemá cenu lkát po starých časech, protože realita by pak vypadala jinak než představy a vývoj je prostě nutný. Osobně mi to pomohlo smířit se s několika skleněnými stavbami v Praze, které mi přijdou fakt hrozné a někdy bych nejradši Prahu zakonzervovala někde v první republice, ale vývoj jde dál a je lepší to přijmout a být spokojený v té době, ve které žijeme. Jsem zvědavá na ten chystaný film.

honajz
20.06.2014 3 z 5

Knihu jsem četl před časem a pamatuji si velmi sugestivní popisy míst, ulic, prostředí, atmosféry. Některé až dadaistické scény (hlava, která se kutálela až k zábradlí nad Vltavou a prorazila tam díru). Zajímavý je i závěrečný nápad, bylo by fajn vidět. jak by to vypadalo, takový návrat, a jestli by se nám to líbilo. Ale celý ten děj, běhání sem a tam, pochybné indicie, podivní lidé, i když to nakonec jakž takž je svázané do jednoho ranečku, přišlo mi to víceméně chaotické. V dialozích a postavách vůbec je podle mne kniha nejslabší. Vlastně je zde porušeno Vonnegutovo pravidlo - chybí zde alespoň jedna sympatická postava, které by člověk fandil nebo se s ní ztotožnil.

karnifex
15.06.2014 2 z 5

Kniha mě příliš nebavila - nepatřím k fanouškům dnes tak módní fascinace architekturou, hlavní hrdina byl nesympatický a zakomplexovaný šašek a jeho názory a úvahy ubohé a směšné. O to víc mě potěšil konec, který (jestli jsem to správně pochopil?) naznačil, že autor ho takto vykreslil úmyslně, aby ukázal, jak odporný by byl svět podle představ těch, kterým straší v hlavě středověk, šlechta a bláboly o "nádherném řádu starých časů"..

Looka2
12.05.2014 4 z 5

80% Víc než příběh hlavního hrdiny mne zaujalo vložené vyprávění o historii jednotlivých částí staré Prahy. Absurdní konec jsem příliš nepochopil.

kofina
03.05.2014

Pro mě druhá Urbanova kniha a bohužel jsem ji nedočetla. Prostředí kostelů mě absolutně v tomhle případě nezaujalo a hlavní hrdina je poněkud nesympatický. Netroufám si to hodnotit, asi by to nebylo objektivní po třetině knihy..

frigorn
25.03.2014 4 z 5

Po této knize jsem sáhl, protože mě zajímalo, co tolik zaujalo Jiřího Stracha na Urbanových románech, že je natáčí. Kniha je napsána velmi čtivě, avšak po dočtení jsem absolutně nevěděl, co si o ní myslet. Konec byl hodně zvláštním, takový zrychlený, nevysvětlený. A v průběhu knihy jsem často narazil na dialogy, které byly alespoň pro mně příliš komplikované. Nicméně téma to je velmi krásné, avšak složité. Autor musí mít opravdu hodně odvahy, že jde do takovýchto románů, které mají navíc i zřejmý křesťanský (katolický podtext. Za to si zaslouží mé plné uznání.

kilimetr
07.02.2014

Tato kniha vyniká svými popisy jak popis kostelů tak popis ulic. Velice mě bavilo číst jak někdo šel z bodu A do bodu B po Praze, měl jsem u sebe mapu Prahy a sledoval jsem na mapě "cestu" osob.
Zapůsobilo na mne to, že hlavní myšlenka, znovunavrácení šarmu budovám jež byly vybudovány v Gotice, je i pro dnešní dobu aktuální, poněvadž lidé procházejí okolo monumentů a ani neví, že tam něco takového bylo vybudováno.

jarmik
27.09.2013 4 z 5

Knihu doporučuji, velice mě bavila (byť až na druhý pokus). Dlouhodobě z ní utkví zájem o pražské Nové Město a Vyšehrad a radikální historické a architektonické soudy, např. emotivní pasáže věnované zaniklé zástavbě na Vyšehradě.

\"Jan Žižka, krvavý špalek i katovská sekyra české pokory, byl nejhorším ztělesněním českého křupanství, co dějiny pamatují, odstrašujícím vzorem asiatského barbarství a brutality, naším neštěstím a mezinárodní ostudou; to kvůli němu se nám po šedesát desítek let třesou ruce. Jeho zmaření Vyšehradu, nejskvostnější kameje románské Evropy, si svou ničivostí nezadalo s pražskou asanací přelomu devatenáctého a dvacátého století. A i kdyby u toho sám nebyl, jeho krvelačný vlčák Želivský, teorista v kněžském hábitu, to se svou smečkou hravě zvládl.\"

Firefox4
17.09.2013 4 z 5

Líbí se mi Urbanův styl vyprávění a Sedmikostelí bych zařadila mezi jeho nejlepší knihy. Při čtení jsem měla chuť vyrazit na procházku Prahou a všechny kostely si prohlédnout na vlastní oči. Vřele doporučuji jako dárek pro cizince místo průvodce.

bércoun
12.07.2013 4 z 5

Moje druhá kniha od Urbana a opět se mi líbila, vyvstávají mi otázky Co je to za člověka? Jeho občas tajemné a zvláštní psaní mě přitahuje. Po přečtení knihy ve mě zůstává pocit úžasu nad jeho způsobem myšlení, je mi nějak povědomé, blízké. A souhlasu s tím, že dnešní doba je možná zvláštní a někdy je dobré vracet se ke starým zvykům, do doby mladší. Bizardnosti, jako např. postava Prunslíka, jsou mi více než sympatické. Konec knihy mě tím pádem ani moc nepřekvapil, jak si hlavní hrdina přál, tak se stalo.

Ronin Roujin
23.06.2013 3 z 5

klasický Urban ale Stín katedrály se mi líbil víc, zde se mi už zdál příběh zbytečně byzardní

takjinak
26.05.2013 5 z 5

Výborná kniha, ve které pro mě nebylo žádné hluché místo... Četla se lehce a přesto mě místy nutila se zastavit a zatbývat se v myšlenkách tím, co bylo řečeno...

LibriProhibiti
14.05.2013 3 z 5

Kdyby to bylo bývalo skončilo nějak úplně jednoduše asi bych byla nadšená... Nemám prostě ráda "velké" věci a konec téhle knihy mi připadal přímo obrovský... Tak obrovský, že jsem měla nutkání se po dočtení jen ušklíbnout a sdělit mojí imaginární představě autora něco jako: "UFO! Proč na konci raději nepřiletělo UFO?" Na druhou stranu to prostředí, ta atmosféra, ta Praha! Tím si mě Urban získal.

Askarinka
14.05.2013

Já mám prostě jeho knížky ráda, do jedné...Perfektní, ráda se k ní vracím...

karelk
12.05.2013 3 z 5

Tak nevím. Téma slibné, ale to provedení mi asi nějak moc nesedlo. Přišlo mi, jako kdyby to nebylo souvislé, ale po kouskách, náznacích a stejně těžko stravitelné a pochopitelné. Třeba jsem to jen vzal za špatný konec a další knihy budou lepší...

evickakyticka
08.05.2013 4 z 5

I když jsem si pod titulem "gotický román" představovala hrady, šlechtu, špínu a všechno gotické...nakonec se příběh odvíjel celkem dobře. Stačilo překousnout prvních 50 stran a už jsem se nechala vtáhnout do děje, který se odehrává v Praze. Hlavní postava, pan K., tedy Květoslav (pro mě mimochodem celkem hezké jméno), se pěkně potuluje po různých cestičkách vedoucích k zastrčeným kostelům až se mi chce rozjet do Prahy a všechno to vidět. Konec jsem sice trochu předvídala, ale nevadilo. Co mi ale vadilo, byly ty šílené ilustrace. To teda ne.

Ignis
07.04.2013 2 z 5

Snad nikdy jsem ještě nečetla knížku, kdy jsem víceméně nesnášela všechny důležité postavy, až v téhle. Fakt, že jsem to dočetla se dá přičíst mé zvědavosti co z toho bude a opravdu působivému stylu psaní. Protože atmosféru to má, té to má na 2 hvězdičky. Ale nic víc.

kolacky
04.03.2013 5 z 5

Můj první Urban, než jsem přijala jeho hru, chvíli mi to trvalo, ale potom jsem byla nadšená!