Rytíři z Vřesova

Rytíři z Vřesova https://www.databazeknih.cz/img/books/27_/274118/bmid_rytiri-z-vresova-ouG-274118.jpg 5 638 156

Rytíři z Vřesova série

Píše se rok 1310 a do Čech přijíždí mladičký Jan Lucemburský, aby se zde ujal vlády. Země je rozpolcená. Na jedné straně přívrženci slabého Jindřicha Korutanského, na druhé straně přívrženci Jana Lucemburského, manžela Elišky Přemyslovny. Vysoko na šachovnici stojí i Jindřich z Lipé a Eliška Rejčka, královská vdova a jeho milenka. Je tu i Petr I. z Rožmberka, nejmocnější jihočeský velmož. Skutečnými hrdiny tohoto příběhu jsou však spíše ti, o nichž kroniky většinou mlčí. Ti, jejichž životy upadly v zapomnění, jejichž příbytky a tvrze se rozpadly v prach a dnes si již nikdo nevzpomene na to, kde se nacházely...... celý text

jaroiva
06.10.2021 5 z 5

Nejsem schopná říct, proč mě některé historické bojůvky baví a jiné ne. Kdyby mi někdo převyprávěl obsah této knihy, přísahala bych, že se mi to nebude líbit. A hle! Super poslech! Trochu středověké krutosti a bojů, lapkové i urození rytíři...
Doporučuji.
Souhlasím s renefer, nejvíc mě bavil Wolfram.

renefer
22.09.2021 4 z 5

Moc hezké, jsem zvědavá na další dobrodružství johanity Wolframa. Možná je škoda, že jeho dějová linie není hlavní, protože byla rozhodně zajímavější než Rožmberk a Jan Lucemburský.

hapac
07.09.2021 4 z 5

Čtivé, moc jsem si román užila.

maryska09
06.09.2021 4 z 5

Autor má velmi čtivý styl psaní a chválím i menší rozsahy jeho knih (narozdíl od mistra Vondrušky). Kniha baví a těším se na další díl.

veronika5179
25.08.2021 3 z 5

Nevím, proč jsem se nedokázala začíst. Knihu jsem četla s přestávkami snad půl roku. Až na drobné výjimky jsem si k postavám nedokázala vytvořit bližší vztah, příliš rychle se míjely, toho střídání a přemisťování tam bylo nějak moc a ve výsledku přesto málo. Na druhou stranu autor dokázal vykreslit reálie středověkých Čech, což hodnotím kladně. Zkusím i další knihy, třeba budu mít štěstí více :)

Arev122
22.07.2021 2 z 5

Z románu jsem byla trochu zklamána. Vlastní myšlenka o osudech synů zchudlého rytíře z Vřesova byla zajímavá, ale románový popis jejich životů mě nenadchnul a nevtáhl do děje.

soupik2012
20.07.2021 5 z 5

Pana Niedla mám v oblíbených autorech a poslech této audioknihy, mi jenom potvrdil správnost tohoto rozhodnutí. Dobrodružný román je zasazen do skutečných historických událostí. Ale ty jsou zde jenom kulisou pro příběhy několika bezejmenných dobrodruhů a rytířů. Jednoduché krátké dialogy, striktní rozdělení na klaďase a záporáky. Hrdina se kterým můžeme souznít a co víc si přát? Snad jenom, aby čekání na další díl, nebylo příliš dlouhé. Za mě víc než 5 hvězd. Podobné příběhy mě baví moc a moc a je jich tak málo, málo. Audiokniha je načtena slušně a načetl jí pan Martin Zahálka.

Ence
14.07.2021 2 z 5

Zárodek by tam byl, ale hrozně moc tomu chybí. Děj je naivní, zkratkovitý, a příliš přímočarý. Dialogy jsou prachbídné. Postavy jsou mluvící a konající roboti bez špetky lidskosti. Hans Křivák, co zabíjí na potkání, zneklidní při zmínce o jeho rodině. To tlačení do role záhadného záporáka je příliš na sílu, stejně jako v případě jeho protipólu, tj. Wolframa. V průběhu obléhání hradu je největší starostí léčba zraněných koní. Neumětel kat zabije klíčového svědka, prohlásí, že se to pro slabé srdce stává, a reakce Rožmberka je: "To se nemělo stát." Ti co mají postavení protěžují své oblíbence, aniž by k tomu měli jediný důvod. Neodůvodněné krutosti střídají bezdůvodné milosti – obojí je řízeno náhodou a rozmary počasí. Osud postav mi přitom zůstával zcela lhostejný.
Souhlasím s tím, že román je dobrý možná tak jako oddychovka někam k moři. Nic víc, nic míň.

Lenkys
03.07.2021 5 z 5

Tohle se čte úplně samo a moc mě kniha baví. Pan autor je skvělý vypravěč a umí mimo jiné zatraceně dobře vytvořit neohroženého a sympatického hlavního hrdinu, kterého bych, aspoň já osobně, chtěla znát .
Hned se chystám na další díl v řadě!

konicekbily
22.06.2021 5 z 5

Svěží historický román - první z pro mě nové řady - a hned jsem spokojen. Děj je zasazen do počátku 14. století a vyváženě je rozdělen na seznámení čtenáře s historickými skutečnostmi a s hlavními hrdiny románu. Těmi jsou členové dvou zemanských rodin - nižší šlechta. Děj pospíchá kupředu a čtenář nemá šanci při čtení zažít nudu a i mne děj nutil do dalšího čtení. Potěšen otevírám druhou knihu této série!

Wisecracker
04.06.2021 5 z 5

Měl jsem chuť na historický román z našeho prostředí a jsem rád, že jsem šáhl po knize Rytíři z Vřesova pana Niedla. Jak jsem se k této volbě dostal už popravdě nevím, snad to bylo hodnocení autora a jeho knih.

Kniha měla pomalejší, seznamovací rozjezd, u kterého jsem chvíli váhal, zda se opravdu jedná o knihu pro mě. Jedná. Vše má svůj smysl a nedílnou součástí je právě i pozvolná seznamovačka s postavami v prvních kapitolách. Jednotlivé kapitoly na sebe krásně navazují a čtenář může postřehnout vícero dějových linek, které se v jistých milnících protnou. Postav je v knize nespočet, jsou nicméně dobře popsány. Děj se zaměřuje převážně na nižší šlechtu, se kterou prožijeme převážnou část knihy, a seznamuje čtenáře s tím, jak mocní vlastně byli. Nebo nebyli?

Jak jsem zmínil, kniha měla pomalejší rozjezd, který mě ale neodradil od čtení a jsem za to opravdu rád. Ve výsledku jsem knihu bral do rukou v každé volné chvíli. Byly to takové ty chvíle před spaním. Další rána jsem se pokaždé nejistě škrábal na hlavě, proč vlastně nejsem vyspalý... Přesto jsem další noci opakoval. Stálo to za to.

Kniha není syrovým popisem středověku, přesto dává čtenáři nahlédnout pod takovou středověkou pokličku. No, a my se vlastně máme dobře.

ondras666
29.03.2021 5 z 5

Myslím, že ke knihám pana Niedla není nutné zbytečně dodávat nic. Prostě jako vždy naprostá paráda a skvělá jízda na vlně rytířů.
Historické postavy jsou v knize jen okrajově, ale nenuceně zapadají do děje. A autor neúmyslně nutí čtenáře připomenout si historii. Za to mu díky a hurá na další díl.

raty
24.03.2021 5 z 5

Pěkný a čtivý historický román. Velmi se mi líbí, že kniha nevypráví primárně o známých historických osobnostech, ale o rytířích, kteří jsou sice spříznění rodinami, životní osudy mají však naprosto rozdílné. Moje první setkání s p. Niedlem mě moc bavilo a určitě nebylo poslední.

1972Sixo
22.03.2021 5 z 5

Fajne! Ako každá historická Niedlovka. A ako každá historická Niedlovka má sympatických hrdinov, biednych zlosynov, drevené pevnôstky, kamenné hrady, v zahraničí vyučeného hlavného hrdinu, dramatickú minulosť a dramatickejšiu akčnú budúcnosť svojich postáv. Slušné historické tempo strieda dusivá zimná atmosféra okorenená trošičkou orientu Svätej zeme a Balkanu. Charakterové aj dejové pararalely s Hynkom Tasom z Bóru sú viac než zrejme, ale nevadí, možno je to jeho prapredok. Ale, hlavne, že je to roztočené na dlhšiu sériu, lebo mne takýto hrdinovia sedia.

galinek
11.03.2021 5 z 5

Pěkný příběh, ...určitě budu pokračovat. Sympatický hrdina a středověk - to můžu:-)....

666Jitka
28.02.2021 5 z 5

Skvělý historický román, který se zabývá hlavně osudy nižší šlechty, rytířů a obyčejných lidí na pozadí zásadní historické události, jakou byl nástup Jana Lucemburského na český trůn. V knize se setkáváme se známými postavami české historie, které významným způsobem ovlivňovali běh dějin českého království. Autor poutavě popisuje život na menších zemanských tvrzích, na vesnicích, v klášterech, ale i ve městě a bez příkras ukazuje, jak v těchto tvrdých dobách člověk nikdy nevěděl, jestli se dožije zítřka.

helcaszm
03.01.2021 4 z 5

Skvělý historický román, pro milovníky "suchého " humoru

Turlogh
11.12.2020 5 z 5

Vynikající historický román z časů krále Jana Lucemburského o rytířích bez bázně a hany. Všemi deseti doporučuji! Howgh.

Bohemians
08.12.2020 4 z 5

BEZ SPOILERŮ:

Velmi zajímavý historický román, který mě pořádně strhl až v druhé polovině knihy. Jednoznačně soudím, že kdo četl další knihy od F. Niedla, nalezne podobnost i v rámci Hynka Tase z Boru. Maličko jsem se ztrácel v postavách, než si člověk zvykne. Kniha obsahuje leckdy i drsné popisy děje v temných dobách, nebere si servítky a je autentická. Vřele doporučuji, pustím se i do dalšího dílu!

tichoslapek_
15.10.2020 4 z 5

Toto bude zajímavá série. První díl byl velice plodný a děj ubíhal pěkně. Období počátku vlády Jana Lucemburského se mi moc líbí. Těším se na další díly, které určitě také nezklamou.