Rytíři z Vřesova

Rytíři z Vřesova https://www.databazeknih.cz/img/books/27_/274118/bmid_rytiri-z-vresova-ouG-274118.jpg 5 638 156

Rytíři z Vřesova série

Píše se rok 1310 a do Čech přijíždí mladičký Jan Lucemburský, aby se zde ujal vlády. Země je rozpolcená. Na jedné straně přívrženci slabého Jindřicha Korutanského, na druhé straně přívrženci Jana Lucemburského, manžela Elišky Přemyslovny. Vysoko na šachovnici stojí i Jindřich z Lipé a Eliška Rejčka, královská vdova a jeho milenka. Je tu i Petr I. z Rožmberka, nejmocnější jihočeský velmož. Skutečnými hrdiny tohoto příběhu jsou však spíše ti, o nichž kroniky většinou mlčí. Ti, jejichž životy upadly v zapomnění, jejichž příbytky a tvrze se rozpadly v prach a dnes si již nikdo nevzpomene na to, kde se nacházely...... celý text

mythos91
11.12.2019 5 z 5

Po přečtení série o Hynku Tasovi z Boru, která mě skutečně nadchla, jsem si vytipoval další sérii pan Niedla posazenou do středověku, a to Rytíře z Vřesova. V první knize série se objevuje několik příběhových linií, které se postupem času protínají a tak čtenáři popisují jednotlivé příběhy, které do sebe zapadají. Můžeme tak nahlédnout jak se asi žilo lidem v době po nástupu mladého Jana Lucemburského na trůn. Autor mistrným ovládáním slova velmi čtivě popisuje příběhy rodů z Vřesova a Olšové, které se dvojitou svatbou spojují. Už se těším na další díl, jak to bude s hlavními postavami pokračovat.

rlupinek
10.12.2019 5 z 5

Příjemná četba románu z časů, které mě fascinují. Moc se mi líbila svérázná postava bratra Wolframa... Určitě budu pokračovat v dalších dílech této série. Pro vyznavače historických příběhů určitě doporučuji, vyznavači množství krvavých bojů a bitev se asi budou nudit. Já jsem byl spokojen.

likaf
18.11.2019 5 z 5

Příběh z období začátku panování Jana Lucemburského. Dvě tvrze, jedna víc zbědovaná než druhá. Zemani Odon Katzinger z Olšové a Matěj z Vřesova domluvili dvojitou svatbu mezi svými dětmi. Než dojde ke svatbám, jsou oba po smrti. Do dění se zaplete loupeživý rytíř Hans Křivák, který terorizuje celé okolí. Nikdo si netroufne loupeživou bandu rozprášit, až Wolfram, znovu navrácený syn. Báječné čtení. Doporučuji.

frantisek0724
03.11.2019 4 z 5

Pěkně, čtivě napsáno. Má první kniha od autora této knihy, rozhodně nebyla zklamáním. Člověk se něco málo doví i o životě v období vlády Jana Lucemburského. Hlavní zápletka nenudí, pokračování příběhu hlavních hrdinů si nenechám ujít.

Harold
13.10.2019 5 z 5

Velice zajímavý historický román(a celá série) dokonce i ze zajímavého období počátku 14. století. Události mapující příchod krále Jana jsou podle mně popsány velmi zajímavě a přesto, že jde o vysokou politickou hru "velkých pánů", hlavními hrdiny tohoto příběhu jsou "obyčejní" zemané. Podobní zemané, kteří o sto let později budou velet vojskům, kterých se budou obávat všechny okolní státy. Ti zemané, kteří při službě králům a vysoké šlechtě, dávali všanc své životy a nesli tíhu bitev a šarvátek. Kniha umožňuje velmi příjemnou formou dozvědět se o mnohdy nelehkém životě nižší šlechty, jejich problémech, jejich činech v politice mocných. Dva hlavní hrdinové Beneš z Vřesova a Wolfram Katzinger z Olšové a jejich příběh jsou myslím velmi dobrým vzorkem pro představu života ve vrcholném středověku.

PetrZastávka
20.09.2019 5 z 5

Jako vždy super počtení

katallinka
14.09.2019 4 z 5

Začátek rozhodně dost slabý, ale s každou další stránkou byla kniha lepší a lepší. Konec svižný a napínavý. Rozhodně se pustím i do dalšího dílu. Potřebuji vědět, co bude dál.

Babo
17.07.2019 4 z 5

Po přečtení prvních stránek jsem si říkala , nic moc, dialogy takový rádoby vtipný , asi mě to nebude bavit . Hodnocení ale vysoké , jak je to možné ? Že bych to přece jen zkusila a uvidím. Asi jsem udělala dobře. Kniha se krásně rozeběhla , objevil se mladý Jan Lucemburský ,dialogy se ustálily na normální úrovni . Přesto to není úplně ono . Mám ráda historické romány, přečetla jsem spoustu knih od Jean Plaidy , některé jsem si i koupila a to už dělám opravdu výjimečně , protože při dvojím balení všech knih při rekonstrukci bytu , jsem si řekla dost . Na co jsou knihovny ? Tak u Rytířů jde spíš o dobrodružný román na pozadí s historickými postavami české minulosti .
Je pravda , že to byl jeden z důvodů ,proč jsem knihu začala číst .
Trochu se stydím,že jsem četla o rodu Plantagenetů a české historii v knihách se vyhýbám.
Chci říct, že i když mě nakonec kniha bavila, tak těch skutečných faktů tam moc není.
Nevím jestli pokračovat dalším dílem ,ale zase na druhou stranu , jak to všechno dopadne s Čírkem, Wolframem a Křivákem ?
Toť dilema .

PavkaHu
10.07.2019 4 z 5

Pohodová jednohubka.

tygřík2
03.07.2019 5 z 5

První díl série. Po zhltnutí čtyř dílů musím konstatovat, že k Tasovi přibyl další bezva hrdina. No, spíše hrdinové, protože v tomto příběhu si zamilujete když ne tři, tak alespoň dva týpky, co světem jdou, či jedou na koni, bez bázně a hany a se srdcem na pravém místě. Oblečeni do drátěných košil svým mečem a uměním jím vládnout napravují nespravedlnost a tvrdě trestají bezpráví neb jsou to praví rytíři navzdory tomu, že pocházejí z bezvýznamných tvrziček.
Mně osobně ne příliš sympatický desátý český král je tu vypodobněn z úplně jiného úhlu pohledu než u jiných, mně známých, autorů. Zato pan z Lipé to tentokrát škaredě odnesl, ale možná si to zasloužil. :-)
Pan Niedl píše lehkým, avšak ani náhodou plytkým, stylem, který mě chytl a už nepustil. Netrpělivě čekám na balíček s dvěma novými díly, protože se do dalších knih, čekajících na mém nočním stolku, nějak nedokážu začíst.

druzickaster
10.06.2019 5 z 5

Příjemný příběh z panských tvrzí Vřesova a jejich sousedů za doby počátku vlády Jana Lucemburského. Krátké kapitoly umožňují nerušené střídání děkových linek. Příběhy jsou přehledné a v postavách se čtenář v pohodě vyzná. Trošku mi vadilo zromatntizovaný nástup Beneše u Rožmberka, ale stát se může ledasco :)
Určitě budu v této povedené sérii pokračovat.

vasekv499
23.05.2019 4 z 5

Jednu věc ale pan Niedl neumí.
Zklamat.
Prostě česká jednička.

Aleen
19.05.2019 5 z 5

Ačkoliv si historické romány příliš často nevybírám k četbě, na tento, i jeho pokračování, jsem měla spadeno již dlouho. Jsem MOC ráda, že jsem se do něj pustila, protože mě naprosto dostal. Nejen jazykem a stylistikou, ale i tématem a citem pro napětí. Rozhodně byla doba, o které děj pojednává, velice těžká a hezky se četlo, že i v takové době byli lidé, kteří dokázali jednat lidsky a nešli jen za svým osobním prospěchem. Rytíři pro mě byli poutaví od začátku do konce a vím, že si časem přečtu všechna pokračování.

hanzmb
14.05.2019 4 z 5

Příjemné nenáročné čtení na okamžiky, kdy se zrovna nechcete na četbu moc soustředit. Je to už 3. historická série od Niedla, kterou začínám číst. Tady se mi líbí (zatím) obyčejnost hlavních hrdinů. Žádné skoro nadpřirozené nadání jako měl Platnéř nebo Tas. Proč ale proboha musí 90 % našich historických románů nebo detektivek z poslední doby být zasazeno do vlády 3 Lucemburků? Zaplať Bůh za Vondrušku a jeho Přemyslovce.

evask
28.04.2019 4 z 5

Četla jsem Rytíře z Vřesova a říkala jsem si, zas taková bomba to není. Ale jen jsem dočetla, už se mně zachtělo druhého dílu.

pami
28.03.2019 4 z 5

Doporučeno v knihovně, autora jsem neznala. Líbí se mi, jak děj svižně ubíhá. Těším se na další díl.

Affares
15.03.2019 4 z 5

Autora jsem nikdy nečetl ani v podstatě tuto tématiku, takže nemám moc s čím srovnávat. Ovšem musím říct, že kniha má pěkné zvraty a tak nějak mám pocit, že to je jen nahozená udička na další díly :-) Kniha je napsána velice kvalitně a čtivě. Co si z ní odnáším se syrovost tehdejšího prostředí a jakou cenu měl život. Hodně čtu post-apo knihy a tady by se mohli autoři mnohdy učit. Vše je jasné a uvěřitelné a nejde vůbec o fabulace ale o realitu. O každé z postav by se dala psát doslova samostatná linie. O králi, o Petrovi z Rožmberka, o Jankovi... Těším se na pokračování!

Jonny
16.02.2019 4 z 5

Zpočátku mi to přišlo zbytečně moc "tuctové, syrové". Ale příběh se od opileckého tématu rychle odpoutal a už se k němu nevrátil.
Přišlo napětí a s ním spojené hltavé čtení :).
Víc se mi líbí smyšlené části než ty (rádoby?) historické.

Dost mě rozčilovalo, jak byl v knize vylíčen Fratello. Jako jo, koně můžou být fajn, můžou být chytří. Ale tohle mi přišlo nerealisticky zromantizované.

orson
29.01.2019 4 z 5

Hlavním důvodem, proč jsem po knize šáhl, byl zájem o autora - jednak jsem od něj četl inspektora Previta a moc jsem se bavil a jednak jsem ho chtěl srovnat s Vondruškou, kterého si občas přečtu. A teda jako dobrý! Snad jen Vondruška má ve svých knihách více zajímavých informací o životě v dané době.

Etule
22.01.2019 4 z 5

Moje první kniha od autora a určitě ne poslední. Sice bohužel odnesl to, že mám nějakou nečtecí náladu, takže jsem knihu četla nezvykle dlouho, ale nic to nemění na tom, že byla skvělá! Je pravda, že začátek byl pomalejší, ale pochopitelný, aby se člověk dostal do děje.
Děj pro mě dostal pravý spád ve chvíli, kdy se na scéně objevil Wolfram. :) Ten chlapík se mi dost zamlouvá. I když je pravda, že všechny postavy, které měli svou odnož v příběhu se mi zamlouvaly. Dokonce i Hans Křivák.
Jsem ráda, že jsem knihu nakonec v knihovně ukořistila a rozhodně se chystám na další díly.