Rytíři z Vřesova

Rytíři z Vřesova https://www.databazeknih.cz/img/books/27_/274118/bmid_rytiri-z-vresova-ouG-274118.jpg 5 638 156

Rytíři z Vřesova série

Píše se rok 1310 a do Čech přijíždí mladičký Jan Lucemburský, aby se zde ujal vlády. Země je rozpolcená. Na jedné straně přívrženci slabého Jindřicha Korutanského, na druhé straně přívrženci Jana Lucemburského, manžela Elišky Přemyslovny. Vysoko na šachovnici stojí i Jindřich z Lipé a Eliška Rejčka, královská vdova a jeho milenka. Je tu i Petr I. z Rožmberka, nejmocnější jihočeský velmož. Skutečnými hrdiny tohoto příběhu jsou však spíše ti, o nichž kroniky většinou mlčí. Ti, jejichž životy upadly v zapomnění, jejichž příbytky a tvrze se rozpadly v prach a dnes si již nikdo nevzpomene na to, kde se nacházely...... celý text

Mabie
17.01.2023 5 z 5

Kniha má svižný děj, napětí a osobitý jazyk Františka Niedla. Poslouchala jsem jako audioknihu a byl to velmi příjemně strávený čas.
Je to příběh o chudých zemanských rodech z Vřesova a Olšové a vztazích mezi členy těchto rodin, o Janu Lucemburském, Jindřichu z Lipé, Petru z Rožmberka i jiných pánech, ale hlavně je to zemitý příběh o tvrdé době počátku 14. století v Českém království.
Po trochu pomalejším úvodu, kdy musí být představeno velké množství postav, se objevuje postava Wolframa Katzingera z Olšové, který byl jako malý kluk vytržen z rodiny, aby vykonal cestu ke svatému hrobu. Do Čech se vrací po 14 letech jako rytíř řádu Johanitů a od té chvíle je to hlavně o něm, protože Wolfram je veliký sekáč.
Drsná doba, každodenní boj o přežití, kruté osudy, zkrátka čtivý historický román!

Kackac77
14.01.2023 4 z 5

Série o Platnéři se mi asi líbila o chlup víc. Ale stejně to bylo dobré čtení. Trochu rozvleklé a ztrácela jsem se v postavách, na které jsem si začala zvykat až v druhé polovině. Každopádně jdu do dalšího dílu.

toni-az
14.01.2023 3 z 5

Asi jsem moc rozmlsaný Hynkem Tasem, ale nějak mě to zatím nenadchlo, i když zvlášť druhá půle se už začala rozjíždět a začal jsem poznávat páně Niedla styl, který rozhodně můžu.

Předpokládám, že v dalších dílech se to rozjede pořádně a počet hvězdiček se zaslouženě posune směrem vzhůru až na úplné maximum.

panPatejl
04.01.2023 5 z 5

Středověk jak má být. Válka, močálníci a Hans Křivák. Kdo nechce skončit s pérem v hubě přibitej na vratech, musí hned na další díl!

Alma-Nacida
08.11.2022 4 z 5

Velmi dobře rozehraný příběh s trochu pomalejším rozjezdem, nejspíš kvůli velkému počtu postav (a za ten rozjezd jsem ubrala hvězdu). Četla jsem na střídačku s audioknihou a užila jsem si oboje. Rozhodně se pustím i do dalšího dílu a těším se už teď.;)

Cimeřan
07.11.2022 4 z 5

Zpočátku jsem marně čekal na hrdinu typu Hynek Tas z Boru a nevěděl, ke komu se upnout, jelikož postav je tu jako na orloji... ale nakonec mě příběh vtáhl a nepustil. Niedl je skvělý vypravěč a nenudí, jako někteří jeho současní konkurenti.

Jako úvod k opulentní oktalogii velmi dobré, ale trumfy zatím nechává schované pro další díly. 81/100

jarin58
18.09.2022 5 z 5

Rytíři z Vřesova je vlastně úvod do série ze 14 století,vypráví o mladičkém Janu Lucemburském a o dvojici chudých zemanů.Seznámíme se i s rytířským řádem Johanitů.

Rihatama
04.09.2022 4 z 5

Na pozadí mocenských sporů Jana Lucemburského, Jindřicha z Lipé a Petra z Rožmberka na počátku 14. století se odehrává příběh jihočeských zemanských rodů z Vřesova a Katzingerů z Olšové, které se chtějí ze své chudoby vymanit spojením majetků skrze sňatková spojenectví. Po poměrně rozvláčném úvodu do děje vstupuje ústřední postava rytíře řádu Johanitů, kdysi ze své rodiny Katzingerů vytržený coby malý kluk. A že je to ten pan správný, mu zajistilo mé sympatie. Jihočecha Františka Niedla mám ráda a proto jsem se na Vřesovské těšila. Překvapil mě ale poněkud nesourodý styl psaní, kde historická fakta a okolnosti jsou do pozvolného příběhu vkládány útržkovitě, tak nějak mimochodem, a připomínají citace z wikipedie. Současně Niedl šmahem třemi větami přeskočí nějakých 15 let v životě mladého Wolframa, přičemž právě onu dobu tureckého otroctví by mohl skvěle zúročit a literární dílo obohatit o zajímavé souvislosti a detaily. Kniha má dle mého velký, však nedostatečně využitý potenciál. Příběh je ale natolik zajímavý, že s Wolframem Katzingerem a lapkou Hansem Křivákem se určitě zase setkám.

Opatov
21.08.2022 5 z 5

Po Hynku Tasovi z Boru jsem zvládla všech 8 audioknih Rytířů z Vřesova. Je to hodně dlouhá série, ale krásně se poslouchá. Doba vlády Jana Lucemburského má na rozdíl od Tase více hlavních postav, které jsou součástí 2 rodin. Drsná doba, kruté osudy, boj o moc a každodenní boj o život. Moc se mi líbilo.
Těším se na už další díly série Ano, můj pane.

evelýny
07.07.2022 5 z 5

,,Naše kroky a osudy jsou řízené vyšší mocí. Stalo se jen to, co se mělo stát."

Rošáda králů a holobrádek na českém trůně.
Královská pokladnice z toho stůně, král cizinec se diví.
A protřelá šlechta dávno si rozdala karty, krále chce držet v šachu.
Kolektivní vina?
Hans Křivák mizí v prachu.
Pomůže návrat ztraceného syna...?
Pomůže bratr Johanita...?

Na historických základech českého státu je vystavěn příběh zchudlých zemanských rodů pánů z Vřesova a Olšové. Na jejich osudech nám čtenářům pan Niedl nabídnul zemitý pohled na drsnou realitu života ve středověku. Oceňuji i zmínku o řádu Johanitů, Maltézských rytířů.
Dobrodružné, napínavé. Rychlý sled událostí, nebezpečí, intriky zaručují čtivost. Já se bavila možná i královsky.
A to jistě k historickému románu patří.

P.S.: Kterak ,,hovado" Matěj z Vřesova mohl vychovat tak úžasné dva syny mi zatím zůstalo utajeno. Tímto zdravím Beneše a Čeňka z Vřesové. :-)

Audiokniha: Martin Zahálka čte modifikovaně, zbytečně změkčile.

Gibis
22.06.2022 4 z 5

Začátek další série mého oblíbeného autora má trochu pomalejší rozjezd a dost dlouho jsem pátrala po tom hlavním hrdinovi ve stylu Hynka Tase. Postav spoustu, ne všechny nechal autor přežít a nikdo mi pořád nepřišel dost výrazný a prostě klaďas :) Ale nakonec to vidím na Wolframa, to bude asi ten pravý :) Dobrý začátek a těším se na pokračování.

sarahmoon
11.06.2022 5 z 5

Audiokniha - Tak tohle by vážně šlo :o) myslím, že mě čeká ještě hodně hodin. Plánuji všechny díly.

Ze začátku byl propleten děj a různé postavy. A když tomu člověk nedával 100% pozornost... byly chvilky, kdy jsem musela trochu přemýšlet. Ale po pár hodinách už bylo všechno kompletní.

Další historická pohádka... Se soudobým Chuckem Norisem. :o)

Johny_H.
07.06.2022 5 z 5

Velice příjemný příběh. Je tam pár kapitol které jsou nudnější, ale to už u historických knížek bývá.

jopp
06.04.2022 4 z 5

Povedený historický román. Některé dějové linie mě bavily méně.

tlllk
20.01.2022 4 z 5

Je fajn že vznikajú takéto diela, príde mi to ako ten kreslený "Bol raz jeden život", človek získa užitočné povedomie a ten dej je k tomu bonus na spestrenie. Ako audio to príjemne plynie, teším sa napokračovanie.

radimch
13.01.2022 5 z 5

Vynikající kniha, velmi svižný děj, napětí, krásný jazyk. Klobouk dolů.

Martina291086
13.01.2022 5 z 5

Přiznám se, že dokud mi knihovnice neporadila Františka Niedla, neznala jsem ho. Miluju historické romány z českých dějin a tato série mě ani trochu nezklamala, respektive zatím každý přečtený díl. Rytíři z Vřesova mě navnadili, lidově řečeno jsem si přišla na své. Čtení poutavé, místy zábavné, pár neznámých historických skutečností... Za mě za poslední dobu jeden z nejlepších literárních počinů...

J0hn
06.12.2021 4 z 5

Kniha je čtivá a zábavná, ale ve srovnání se sérií Hynka Tase z Boru mi přijde trochu slabší, proto jen 4 hvězdy. Hynek Tas z Boru byl sice superhrdina, ale alespoň bylo nějakým způsobem vysvětleno jak k tomu přišel. Tady se postavy chovají dost zvláštně, aniž by to bylo zdůvodněno. Například Petr Vok z Rožmberka si z neznámého důvodu zvolí za svého pobočníka jednoho z bratrů Vřesovských, přestože ho vůbec nezná. Ten se promění mávnutím kouzelného proutku z vesnického burana v geniálního člověka co v každé druhé větě použije nějaké ty "cizí termity", přestože je negramotný a celý život vyrůstal prakticky na hnoji. Ale pokud se od toho člověk oprostí, tak o zábavu a napětí není nouze. Navíc to občas člověka donutí podívat se na skutečné dobové souvislosti a osvěžit si znalosti historie a za to patří panu Niedlovi palec nahoru :).

Vesmich
15.11.2021 5 z 5

Další sérii od F.N. jsem chvíli odolávala, je to vždycky nadlouho a aby čtenář udržel linku, chce to číst v jednom tahu. Mladý Jan Lucemburský tady nevypadá jako někdo, kdo ke království neměl vztah od samého začátku. Jihočeští rytíři z Odnikud jsou vykreslení parádně. Ti správní i ti zláci. Nejvíc mi k srdci přirostli žabáci z bažin a samozřejmě krajina! Ta je na tom nejlepší, protože je to tady u nás na jihu :)

VlaďkaK
13.11.2021 3 z 5

Podobné jako Vondruška, který má ale příběh napínavější.