Rytíři z Vřesova

Rytíři z Vřesova https://www.databazeknih.cz/img/books/27_/274118/bmid_rytiri-z-vresova-ouG-274118.jpg 5 636 155

Rytíři z Vřesova série

Píše se rok 1310 a do Čech přijíždí mladičký Jan Lucemburský, aby se zde ujal vlády. Země je rozpolcená. Na jedné straně přívrženci slabého Jindřicha Korutanského, na druhé straně přívrženci Jana Lucemburského, manžela Elišky Přemyslovny. Vysoko na šachovnici stojí i Jindřich z Lipé a Eliška Rejčka, královská vdova a jeho milenka. Je tu i Petr I. z Rožmberka, nejmocnější jihočeský velmož. Skutečnými hrdiny tohoto příběhu jsou však spíše ti, o nichž kroniky většinou mlčí. Ti, jejichž životy upadly v zapomnění, jejichž příbytky a tvrze se rozpadly v prach a dnes si již nikdo nevzpomene na to, kde se nacházely...... celý text

malýčtenář
27.08.2020 4 z 5

Nesdílím názor, že jde o nezajímavou knížku. Naopak lehce nás vtáhne do historie a sledujeme příběhy všedních hrdinů na pozadí s reálnými historickými postavami. Velice čtivá kniha. Přečetla jsem si všechny díly a těším se na další ságu. Jsem ráda, že jsem narazila na dobrého vypravěče. Historii miluji ať již jde o fikci nebo fakta.

eva-lupen
23.08.2020 2 z 5

Tak tohle mne tedy moc nenadchlo. Děj je naivní a předvídatelný, hlavně na začátku jsou všichni nesympatičtí a protivní, ale pak se to trochu vylepšilo, pár míst bylo lepších, a konec byl takový, že možná zkusím ještě jeden díl. Některé postavy se začínají jevit slibně. Série Hynek Tas se mi ale líbila víc.

bzung
17.08.2020 3 z 5

Akční jednohubka v historickém kabátku. Strhující, nicméně naivní děj a dialogy občas tahají za uši. Pro oddechové čtení k vodě je autorův styl dobrou volbou.

Peter73
12.08.2020 5 z 5

Dobrý historický román. Na začiatky viac postáv, avšak s pribúdajúcimi stranami si najdú k sebe väzby, autor rozvíja viac dejových línii. Postavy si obľúbite a každá Vám sadne z inej stránke. Dej je prepracovaný, logický, aj historický drsný. Určite siahnem aj po ďalších dieloch.

Jack Bauer
05.08.2020 3 z 5

Začátek mě moc nechytl pak to dostalo trochu spád, ale nevtáhlo mě to do děje tak jako Tas z Boru. Oblíbil jsem si Petra z Rožmberka, skvěle vykreslená postava. Uvidíme co přinesou další díly.

Arielka1
30.07.2020 5 z 5

Příběh je zasazen do začátku 14. století. Na trůn usedá mladý Jan Lucemburský s Eliškou Přemyslovnou a čeští páni pomalinku spuští své "hry".
Hlavní postavou je zde johanitský rytíř Wolfram z Olšové, který se vrací do své rodné země a i přes svůj otevřený postoj a bez lezdoprdélství si získává úctu vlivných mužů.
Kniha má kouzlo lehce vtáhnout čtenáře do děje a na konci ho stačit ještě navnadit na další pokračování.

Fogl999
28.07.2020

Prázdninové čtení... po pomalém rozjezdu přijde akčnější pasáž. Kdo má rád dobrodružné příběhy přijde si na své.

tittanie
17.07.2020 5 z 5

Nevím proč, jsem s četbou otálela. Nakonec jsem ji přečetla během pár hodin. A měla jsem štěstí, že už vyšly další díly knihy a já jsem mohla celou sérii přečíst prakticky najednou. Díky tomu jsem si všechno pamatovala a trochu mě rušilo připomínání děje z minulých knih, ale to je jenom moje věc, protože kdybych knihy četla třeba během roku nebo tak jak vycházely, tak bych si to samozřejmě nepamatovala. Za mě skvělé a báječné a těším se na další díly.

viweb
19.06.2020 5 z 5

Supr opět super čtení za mě 5/5. Už se těším na další díl

pip11
07.06.2020 3 z 5

První díl této ságy mě až zhruba do poloviny nijak nenadchl. Změna přišla od chvíle, kdy na scénu přichází Wolfram, tehdy nastal obrat k lepšímu.

Haduwig
31.05.2020 4 z 5

Tak kdo by neodolal sympatickým hrdinům, dobrodružné zápletce a historickým kulisám? Je tu více hlavních hrdinů, s nimiž se musíme seznámit, takže děj je trochu roztříštěný, ale v pokračováních se to srovná.

kuruteku
29.05.2020 4 z 5

Ano, je to takové trošku černobílé, ale zase bez detektivních motivů Vondrušky a Bauera, bez fantazy momentů Červenáka. Prostě nefalšovaný středověký román z doby Jana Lucemburského. Je to trošku předvídatelné a dobro a zlo mají jasná místa i motivy, ale dobře se to čte a snad i ty dobové reálie jsou věrné. Ideální oddychovka.

PetrzOlomouce
25.05.2020 5 z 5

Ještě lepší, než jsem čekal. Mám rád historické romány a pokud jsou z české historie o to je to lepší. Možná snad cca 280 stran tomu trochu na kráse ubralo. Směle k další knize.

Astonius
30.04.2020 3 z 5

Takové jednoduché dobrodružné čtení to bylo. Kniha dává nahlédnout do dávných dob - drsných časů, kdy člověk nevěděl, jestli se dožije druhého dne a lidé prostě žili, jak uměli, aby se nějak protloukli. Zejména podrobnosti z té popisované doby krále Jana Lucemburského mne nutily přemýšlet o lidských strastech tehdy a teď a většina nynějších problémů se ve světle historie jeví jako malichernosti zhýčkaného lidstva. Jinak to bylo ale velmi jednoduché a někdy až naivní čtení, chvílemi i pro děti (hlavně konec), moc jsem to neprožívala a emocionálně mne to nijak nezasáhlo, autor se nepouštěl do žádných velkých podrobností a myšlenkových ponorů. Současně to bylo pro mne však i něco nového a neokoukaného, takže ve finále hodnotím vcelku kladně - občas přijde vhod přečíst si něco takového, proč ne.... :-)

Pjater
21.03.2020 5 z 5

Skvělá kniha, kterou člověk nemůže jen tak odložit. Po přečtení všech dílů můžu jen konstatovat, že už se těším na poslední knihu, která by měla vyjít letos. Takže určitě doporučuji.

PanKrbec
11.03.2020 5 z 5

Tak jsem se konečně pustil do této série. Dostal jsem doporučení a ještě k tomu to hodnocení a komentáře tady, to jsem nemohl jinak. A právě kvůli tomu jsem se i trochu bál, protože má očekávání byla velká a to pak bývám nezřídka zklamán, ale tady to nebyl ten případ. Knížka se mi hodně libila, přečetl jsem ji za dva večery a už se těším na pokračování.

pavel9989
09.03.2020 5 z 5

Perfektní středověký román. Už se těším na další díl.

Pavelpi
10.02.2020 5 z 5

Tak jsem se konečně dozvěděl,jak to bylo na začátku.Příběh Beneše a Wolframa se mi hodně líbí a tak jsem musel dát plný počet bodů.

LKA5930
17.01.2020 5 z 5

Příjemně se čte. Zajímavý příběh co pohltí.

mythos91
11.12.2019 5 z 5

Po přečtení série o Hynku Tasovi z Boru, která mě skutečně nadchla, jsem si vytipoval další sérii pan Niedla posazenou do středověku, a to Rytíře z Vřesova. V první knize série se objevuje několik příběhových linií, které se postupem času protínají a tak čtenáři popisují jednotlivé příběhy, které do sebe zapadají. Můžeme tak nahlédnout jak se asi žilo lidem v době po nástupu mladého Jana Lucemburského na trůn. Autor mistrným ovládáním slova velmi čtivě popisuje příběhy rodů z Vřesova a Olšové, které se dvojitou svatbou spojují. Už se těším na další díl, jak to bude s hlavními postavami pokračovat.