Rozum a cit

Rozum a cit https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/133271/rozum-a-cit-133271.JPG 4 2569 307

Rozum a cit byl prvním publikovaným románem Jane Austenové. Hlavními hrdinkami jsou sestry Mariana a Elinor Dashwoodovy, které mají ještě malou sestru Margaret a staršího nevlastního bratra Johna. Na začátku románu zemře pan Daswood a paní Dashwoodová se i s dcerami musí odstěhovat z rodinného sídla, které připadlo nejstaršímu synovi. S omezenými prostředky se paní Dashwoodová a její dcery usadí v malém venkovském domku, kde Mariana i Elinor prožívají své první lásky i zklamání. Mariana se řídí především svými city a své starší sestře Elinor, která má racionálnější pohled na svět, vyčítá chlad a rezervovanost. Ale na konec zjistí, že rozum a cit se nemusí vylučovat,,,... celý text

Literatura světová Historické romány
Vydáno: , Ikar (ČR)

Sense and Sensibility , 1811

Babsie
16.07.2019 4 z 5

Skvělá knížka, zabaví, potěší, zaujme a nechá vás napnuté. Zajímavé postavy a pěkný příběh, kdyby nebyla kniha chvílemi příliš protahovaná, nemám co vytknout. Plánuji si od autorky přečíst i další knihy, jelikož jak Rozum a cit, tak Pýcha a předsudek jsou velmi dobré, uklidňující čtení.

Tanja00
16.06.2019 5 z 5

Napsáno mile a s lehkostí, je to moc příjemné počtení...

Nomia
29.05.2019 4 z 5

Na stará kolena ze mě bude obtloustlá tetka, usrkávající horký čaj, která se bude přitrouble a blaženě usmívat nad knihami od Austenové. K dokonalosti výjevu chybí asi už jen háčkovaná dečka a chovná stanice koček.

Knihy od Austenové jsou pro mě v podstatě love story na jedno brdo, silné a inteligentní hrdinky, charakterní hrdinové, trocha společenské kritiky a na konci láska jako trám. Ale když k tomu připočtu tu její ironii, jemný humor, hraní si s dialogy a hlavně to kouzlo tehdejší doby... přiznávám se, že je ti to žeru i s navijákem.

Pro milovnice dob dávno minulých, společenský dýchánků u čaje, překrásných panství, květnaté mluvy a zaryté romantičky jsou knihy od Austenové takřka povinnost. Pokud jste neměli tu čest ještě přičichnout k autorčinu stylu psaní, tak bych Vám jako prvotinu spíš doporučila Pýchu a předsudek.

Ale abych její knihy nezaškatulkovala jen jako sladkobolné čtení, Austenová dokáže být i velmi ostrý společenský kritik a málokdo dokáže tak barvitě a krásně popsat kouzlo staré dobré Anglie.

SimčaSamková
20.05.2019 3 z 5

!!! SPOILER !!!!

Kniha začína smrtí pana Dashwooda, kvůli které se paní Dashwoodová společně s jejími dcerami musí přestěhovat. Jejich sídlo Norland totiž připadlo jeho synovi z předchozího vztahu. Tam se krátce po otcově smrti přestěhuje i se svojí manželkou, kterou paní Dashwoodová nemá moc v lásce. A tak se se svými dcerami přestěhuje do zahradního domku, který patří k sídlu jejího vzdáleného příbuzného.
Příběh se točí kolem jejích dcer. Nejstarší dcera se jmenuje Elinor, je velmi zdrženlivá a také zamilovaná do Edwarda. Jejich vztah však není podporován, protože matka Edwarda si přeje pro svého syna bohatou nevěstu.
Dalši dcera se jmenuje Mariana, je velmi impulzivní. Později se zamiluje do Willoughbyho. Do Mariany je ale zamilovaný i plukovník Bradon, ten však nedáva najevo své city.
A pak ještem nejmladší dcera - Margaret.
Vztah Mariany a Willougbyho vypadá velmi světle, tedy do té doby, než se Willougbhy odstěhuje do Londýna.
Po nějaké době přijedou na návštevu k jejich sousedům jejich příbuzné Nancy a Lucy. Po pár rozhovorech Lucy dojde, že je Elinor zamilovaná do Edwarda. Oznámí jí, že je s Edwardem už 3 roky zasnoubená a chystá se jejich svatba. Elinor to velmi zarmoutí, ale nedává to najevo. Na konci podzimu pozve matka jejich sousedů Elinor a Marianu do Londýna. Mariana vidí příležitost vidět opět svojí lásku a tak hned po příjezdu napíše Willoughbymu dopis. Odpovědi se nedočká. Po nějáke době ho náhodou potká na večírku s jinou ženou. Mariana se s ním snaží promluvit, ale on se k ní chová velmi zle. Rozhodne se mu napsat další dopis, ve kterém žádá o vysvětlení. Tentokrát se odpovědi dočká. V dopise stojí, že se bude ženit s jinou ženou. Mariana propadne smutku.
Knížka se mi nečetla moc dobře, byla zdlouhavá a občas jsem se do toho zamotala. Často jsem nevědela o co v danou chvíli jde. Jinak knížka nebyla špatná.

PhoebePollard
18.05.2019 4 z 5

Jako všechny romány Jane Austenové je děj knihy příjemný. Její proza je snad trochu moc uhlazená a zápletky všech jejích kniho jsou v podstatě stejné, ale já ( i když si jinak na romány nepotrpím), jsem si zrovna Austenovou opravdu oblíbila.

Han-nah
18.05.2019 4 z 5

Kniha vypráví osudy sester Elinor a Marianny z přelomu 18. století. Zavádí nás do dávných časů, je zde láska, bolest, rodinné večeře, společenské návštěvy, příbuzní. Líbilo se mi i filmové zpracování.

PetuliX
06.05.2019 1 z 5

Do knihy jsem se vůbec nezačetla a troufám si říct, že to bylo docela utrpení.. nakonec jsem to přeci jen přelouskala, ale můj šálek "čaje" :D to rozhodně není.... děj byl utahaný, občas až zmatený, postavy na můj vkus dost "suché".. nechť si ale každý udělá svůj názor sám :)

MaggieR
31.01.2019 5 z 5

Neskutočné vzácne dielo od Jane Austen. Elinor ako postavu som si zamilovala a priala som si pre ňu to najlepšie. A to je dôkaz aká je kniha úžasná. Rozbúchala mi srdce, vtiahla ma do príbehu, tešila na každú ďalšiu stranu. A pritom knihy z tejto doby nemám rada. Dali by som jej aj 100 hviezdičiek keby to bolo možné.

MIA-chan
11.01.2019 5 z 5

Toto byla moje první kniha od Jane Austenové a získala si mě natolik, že si určitě přečtu její další díla. Má krásný styl psaní, možná byly nějaké části, na můj vkus, až příliš rozepsané. Ale jinak nemám co vytknout. K této knize se budu s radostí vracet.

Michaela91
09.01.2019 3 z 5

některé věci nemuseli být tak detailně popsány, ale děj se pak rozjel a četlo se lépe. I když i tak mi to trvalo než jsem knihu dočetla. Konec byl pěkný a byla jsem ráda, že to pro obě dobře dopadlo. Jinak na tu dobu, ve které autorka knihu psala si myslím, že je to skvělá kniha.

DracoMalfoy
07.12.2018 4 z 5

Kniha mě velmi příjemně překvapila. Sice mi vadil pomalý rozjezd, zvláštní popisování charakterů a uspěchaný konec, ale na druhou stranu, musím ocenit jazyk, vtipnost a hlavní postavu Elinor, kterou jsem si velmi oblíbila. Očekávala jsem něco podobného Větrné hůrce, ale obdržela jsem kvalitní a čtivý příběh. Zapomenutelný, ale čtivý. Book´s calling bookclub.

deuce
17.11.2018

Kniha plných zvratov, ktorá sa končí šťastne hlavne pre hlavné postavy sestry. Na začiatku som potrebovala čas, aby som prišla na chuť tomu deju. No ukázalo sa, že príbeh začal byť zaujímavý. Plná citov a sklamaní, kde prestíž a majetok ovládne nie jedného.

Tebby
05.11.2018 3 z 5

Po Pýše a předsudku jsem se na Rozum a cit velmi těšila. Bohužel mě kniha docela zklamala. Byla sice napsaná velmi pěkným stylem, začátek knihy se ale strašně vlekl. Začetla jsem se až někde okolo 150. stránky. V knize bylo také až příliš postav, takže jsem se chvílemi ztrácela. Poté mě ale kniha chytla a až do konce jsem ji četla téměř jedním dechem. Pýše a předsudku se kniha ale nikdy nevyrovná.

swon
30.10.2018 3 z 5

Tohle je opravdu literatura vsedniho dne...konce 18.stoleti. Ta vecna nuda, nekonecne navstevy a plneni vsech spolecenskych ocekavani. Prehnane kvetnata mluva, kdy se nejspis teprve po 20 minutach konverzace dostanete k meritu veci...
Dekuji, ze ziju ve 21.stoleti. Zpusob zivota hrdinek v Rozumu a citu by me totiz jiste zabil :-)

Atuin
17.09.2018 5 z 5

Název to je jen taková vějička. Austenová své postavy v žádném případě nerozkresluje černobíle a nezanechává ploché dojmy. Naopak. Každá postava má kousek z obojího a každá se musí čehosi ze sebe vzdát, aby obstála v návalu životních peripetií.
Plné humoru a ironie, prostě láska na celý život :-).

MirijamFrankl
14.09.2018

Úžasný počin, napsaný s mimořádnou dávkou znalosti lidské duše, citlivým humorem a nenápadnou ironií. Líbily se mi výrazné postavy se složitou minulostí, postavy, které dělaly chyby, ale i spoustu dobrého, žádná nebyla pustě černobílá. Paní Austenové děkuji za vyjímečné dílo, jež mi rozšířilo obzory a rovněž za nanejvýš příjemné páteční odpoledne pod peřinou s knihou.

bigben
12.09.2018 3 z 5

Klasika, o kterou jsem si rozšířila svoje literární vzdělání. Postavení žen v té době, pravidla chování a život na venkově i v Londýně.

JmenujiSeZuzla
05.09.2018 3 z 5

Protože jsem četla Pýchu a Předsudek už jsem s tvorbou Jane Austenové měla zkušenost, takže jsem i věděla co od ní očekávat, protože Rozum a cit patří mezi další z její úžasné tvorby. Samotná anotace a obsah mne zaujal. Jane Austenová umí psát krásně až tak do hloubky věci. Dokáže z příběhu, zdánlivě zcela obyčejného, vyjádřit lidské vlastnosti takovým zajímavým metaforickým způsobem. Příběh pojednává o dvou sestrách, které jsou ve většině věcí naprosto rozdílné. Každá se v životě řídí jinak. Elinor rozumem a Mariana srdcem. V knize jsou vidět výhody i nevýhody obou možností a oběma dívkám se tento styl mnohokrát vyplatí, ale i nevyplatí. Co se mi moc líbilo, že tím čím si vším sestry projdou, se jejich postavy krásně vyvíjí. Celkově s postavami jsem problém neměla, spíše mne ale mrzelo, že charakteristiky a hlavně popisy postav šly v knize dost do pozadí. Kdyby tato kniha byla vydaná v dnešní době, tak bych řekla, že je slabá a že jsem očekávala víc. Ale tím, že tato kniha je opravdu z roku 1811 mě naprosto dostala její nadčasovost. To je věc, ve které je autorka přebornice a to je potřeba ocenit. Proč jinak by se dnes neřadila mezi největší světové spisovatelky. Mám ji moc ráda a je úžasné, že ji dodnes i mladí čtenáři stále vyhledávají. Kdybych měla porovnat Pýchu a předsudek s Rozumem a citem stále by u mě asi vítězila Pýcha a předsudek. Zdá se mi, že Rozum a cit je oproti Pýše takový zdlouhavý a na mě se tam odehrálo až moc zápletek, že jsem se po čase dokonce i ztratila ve jménech všech postav. Pýcha a předsudek má jednoduší příběh a možná i více dialogů, které knihu zpestří.

Tirisa
29.08.2018 5 z 5

Jako vždy skvělá Austenová!

Julinka679
11.08.2018 4 z 5

Za mě klasika, kterou by si měl přečíst snad každý :-)

Kniha i příběh jsou skvělé a já si jejich atmosféru naprosto užila. Jelikož je ale kniha starší a psána tedy starším jazykem je určena především pro dospělé čtenáře, kteří ji dokáží ocenit a pro které je příběh sester pochopitelnější a čtivější než pro mladého čtenáře.

Příběh Elinor, Mariany a všech ostatních byl nádherně vystavěn a popis tehdejší společnosti a jejího chování se nezdráhám označit za brilantní.
Bohužel mi chování sester přišlo až velmi vážné (což přisuzuji době) a jak již bylo v několika komentářích zmíněno, chyběla mi trocha humoru. Proto ubírám na svém hodnocení 1*.

I tak se ale těším na četbu dalších knih od Austenové :-)