Rozum a cit

Rozum a cit https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/133271/rozum-a-cit-133271.JPG 4 2569 307

Rozum a cit byl prvním publikovaným románem Jane Austenové. Hlavními hrdinkami jsou sestry Mariana a Elinor Dashwoodovy, které mají ještě malou sestru Margaret a staršího nevlastního bratra Johna. Na začátku románu zemře pan Daswood a paní Dashwoodová se i s dcerami musí odstěhovat z rodinného sídla, které připadlo nejstaršímu synovi. S omezenými prostředky se paní Dashwoodová a její dcery usadí v malém venkovském domku, kde Mariana i Elinor prožívají své první lásky i zklamání. Mariana se řídí především svými city a své starší sestře Elinor, která má racionálnější pohled na svět, vyčítá chlad a rezervovanost. Ale na konec zjistí, že rozum a cit se nemusí vylučovat,,,... celý text

Literatura světová Historické romány
Vydáno: , Ikar (ČR)

Sense and Sensibility , 1811

lukyli154
03.06.2012 4 z 5

Kniha mě, bohužel, nebavila, tak jak bych chtěla. Některé pasáže se mi zdály přehnaně zdlouhavé. Přeste oceňuji autorky vytříbený styl psaní. Popis tehdejší společnosti a situace v ní, je velkým přínosem. Taktéž jsem postrádala, jak zde již bylo řečeno, trochu více romantiky ve vztahu Elinor a Edwarda. Důstojným zpracováním tohoho příběhu je film z roku 1995. Děj je zde vykreslen svižněji a na pár detailů je příběh totožný s knižní předlohou.

Kristie-Sophi
16.05.2012 2 z 5

Nevím...všechno mi tam přišlo hrozně zdlouhavé, kapitoly vcelku o ničem, asi tak psaly autorky v minulosti. Kniha mě nezaujala, ani jsem ji nedočetla.

KateCullen
11.05.2012 5 z 5

SPOILER: Po Mariannině rozchodu jsem ani nedoufala, že by se Elinor mohla dát dohromady s Edwardem - ale stalo se a jsem za to ráda :) Austenová ukazuje, že život nebyl vždy jen takové radování, ale že se zažívali i strasti jako je to dnes...

Peťanka
30.05.2011 5 z 5

Rozum a cit jsem četla ihned po díle Pýcha a předsudek, protože to mě strašně nadchlo. Bohužel jsem byla trošku zklamaná, ač skvělý nápaditý příběh, Pýše a předsudku se prostě nevyrovná :) Nicméně pěkné čtení.

Pajďulka
07.04.2011 4 z 5

To už taky vyšlo tolikrát, že Austenová nemá čím překvapit. Jinak je to docela dobrá knížka. Klasika a zároveň slaďák

knedlik
04.03.2011 3 z 5

Líbila se mi. Zápletka fajn zpracování fajn, vykreslení atmosféry fajn, ale nikdy to nebude nic víc než fajn. Je to prostě taková ta kniha, kterou člověk dočte a po tom, co ho mile překvapil závěr, mu zůstane dobrý, smířlivý pocit. NIc víc. Jane Austen dám šanci ještě u Pýchy a předsudku, ale jinak to moc nevidím.
Nutno však podotknouti, že filmové zpracování je výborné a na film se s chutí znova kouknu.

Brockchen
30.11.-0001 5 z 5

První kniha od této autorky,co jsem četla. Nadchla mě tolik,že jsem sáhla i po její další tvorbě a vlastně mi ani nejde posoudit,kterou knihu mám nejraději.Každopádně tahle mě k těm ostatním přivedla.Nedávno jsem viděla i filmové zpracování, a i když konstatuju,že se zdařilo, kniha u mě vždycky bude mít přednost.