Rozum a cit

Rozum a cit https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/133271/rozum-a-cit-133271.JPG 4 2581 308

Rozum a cit byl prvním publikovaným románem Jane Austenové. Hlavními hrdinkami jsou sestry Mariana a Elinor Dashwoodovy, které mají ještě malou sestru Margaret a staršího nevlastního bratra Johna. Na začátku románu zemře pan Daswood a paní Dashwoodová se i s dcerami musí odstěhovat z rodinného sídla, které připadlo nejstaršímu synovi. S omezenými prostředky se paní Dashwoodová a její dcery usadí v malém venkovském domku, kde Mariana i Elinor prožívají své první lásky i zklamání. Mariana se řídí především svými city a své starší sestře Elinor, která má racionálnější pohled na svět, vyčítá chlad a rezervovanost. Ale na konec zjistí, že rozum a cit se nemusí vylučovat,,,... celý text

Literatura světová Historické romány
Vydáno: , Ikar (ČR)

Sense and Sensibility , 1811

Sisi11
26.10.2013 5 z 5

Tak nakonec sestry překonaly strasti a trápení a vztahy se urovnaly nebo vykvetly v kouzelnou lásku. Na romány Jane Austen nedám dopustit! Je to tak nádherná četba, že je velká radost se do všech těch příběhů nořit a prožívat city a emoce různých postav. V některých pasážích je cítit i pěkná dávka Janiny ironie, což je nejen zajímavé, ale i vtipné. Mohla bych to všechno číst neustále dokola a stejně by mě to nikdy nepřestalo bavit!

slamenka
13.09.2013 2 z 5

Já mám nějak s Austenovou zvláštní vztah... vždy si tak řeknu, hmm tak přečtu si od ní nějaký román, co jsem ještě nečetla. a když ho dočtu, tak si říkám proč jsem to vlastně četla, vždyt je to pořád to samé dokola... at je to Pýcha a předsudek, Rozum a cit, Emma, Anna Elliotová atd.

letterB
28.08.2013 4 z 5

Jane A. nezklame, ale objektivně musím říct, že nejsem tak nadšená jako z Pýchy a předsudku. V této knize je opravdu hodně postav a někdy nebylo jednoduché se zorientovat o kom je zrovna řeč (viz. 2x paní Daswoodová), některé části byly zdlouhavé, takže bylo náročné udržet pozornost, ale mohutné zvraty na konci a samotný konec, můj dojem jen vylepšili :)

mercedes1j8
09.08.2013 5 z 5

Krásný příběh. Zdá se, že je bez obsahu, ale ve skutečnosti je příběh dost dobrý.

JeKa
29.07.2013 4 z 5

Po pravdě musím říct, že Marianna mě od počátku přiváděla k šílenství a vždy jsem dávala přednost Elinor. Jinak ale typická Austenová. Skvěle vykreslené prostředí a lidské nehrdinské postavy, velmi pomalu plynoucí příběh točící se kolem získání vhodné partie (pokud možno spolu s láskou). Odhadnutelné, ale velmi milé...

kleria
04.07.2013 5 z 5

Krásný příběh, kniha mě dostala, ale i přesto si myslím že Pýcha a předsudek mě bude bavit o trochu víc :). Kdo tuto knihu nečetl, ať si ji rozhodně přečte, stojí za to ;D.

AnneEyre
02.05.2013 3 z 5

Nečetla se mi dobře, děj si mě nezískal, stejně jako Pýcha a předsudek. jenže tohle jako by bylo ještě horší, ještě přeplněnější nutností manželského svazku s mužem, který mladou holku dokáže uživit. Austenová si mě jednoduše nezískala.

tatruszka
06.04.2013 5 z 5

Knihu Rozum a cit je jeden z mých nejoblíbenějších příběhů, líbí se mi popis tří různých povah sester. Vášnivá láska proti střízlivému rozumu. Malá Margaret celému příběhu dodává vtip. Doporučuji přečíst.

barcc85
02.04.2013 3 z 5

Začetla jsem se až kolem 150 strany - kniha není špatná, je to klasika, ale celkově na mě oproti jiným dílům Jane Austenové působila dost nudně.
Doporučuji však všem milovníkům staré anglie.

Lusik88
24.03.2013 3 z 5

Víc než polovinu knihy jsem se nudila. Pýše a předsudku se prostě vyrovná málokterá kniha. I přes to musím ocenit kouzelnou atmosféru, kterou Jane Austenová dokázala vykreslit.

malazluta
20.03.2013 4 z 5

Nepatří mezi mé úplně nejoblíbenější díla od J. Austenové, ale je to klasika. Příběh plný kontrastů, originální a zábavný.

umbra
15.03.2013 5 z 5

Po Pýše a předsudku jsem se do knihy dostávala pomaleji, ale nakonec si mne získala, a to především díky autorčině jazyku, vtipu a nadhledu.

Yaney
01.03.2013 4 z 5

tak samozřejmě, že Pýše a předsudku se to rovnat nemůže, alespoň podle mého názoru, ale po pomalejším rozjezdu si mne kniha získala a myslím že se k ní rada tu a tam vrátím. Příběhy Elinor a Mariany nejsou tak romantické a ideální, ale přesto čtenáře dokážou vtáhnout do děje.

kattyV
17.02.2013 4 z 5

Příběh dvou sester neoplývajících majetkem - rozumné Elinor a romantické Marriany, podle které je láska nade vše. Elinor si nechává své city pro sebe, Marriana je dává okázale najevo. Svou sestru sice miluje, ale malinko jí pro "nedostatek" citů pohrdá. Nakonec ale i ona pozná, že pravá láska nemusí být na první pohled vidět a po trpkém zklamání se dočká štěstí. Právě tak i Elinor, jejíž láska je sice neokázalá, ale opravdu hluboká.

Příběh je jako obvykle u Austenové poměrně banální, ale to mistrné vykreslení charakterů, ty dialogy...

azraelka
30.01.2013 5 z 5

Nevím proč, ale mám ji o něco radši než Pýchu a předsudek.

Lucy Steelová byla opravdu skvělá potvora.

aychend
30.12.2012 4 z 5

Zajímavé, ale na Pýchu a předsudek to prostě nemá.

Lucels
11.12.2012

Nedá se říct že by se mi kniha špatně četla ale nějak zvlášt mě nenadchla není to můj šálek kávy ale rozhodně není špatná

Lily96
24.11.2012 3 z 5

Musím se přiznat, že po Pýše a předsudku jsem očekávala něco víc. Ne, že by mě to vyloženě nebavilo, ale ve srovnání s již zmíněnou Pýchou a předsudkem se mi to nezdálo nějak extra dobré. Čekala jsem, že po přečtení zůstanu jen sedět a zírat, ale nestalo se. Nicméně dobrý dojem z Pýchy a předsudku ve mně stále přetrvává, takže na Jane Austenovou rozhodně nezanevřu a zkusím, jestli ve mně jiné její knížky nezanechají lepší dojem...

dennie3
18.11.2012 2 z 5

Kniha mě bohužel moc nebavila. Musím se pžiznat, že mi dělalo velké potíže prokousat se tím.
Pýcha a Předsudek je mnohem lepší.

Atuin
28.10.2012 5 z 5

Má nejoblíbenější kniha od J. Austen a další moje velká srdeční záležitost.