Rozum a cit

Rozum a cit https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/133271/rozum-a-cit-133271.JPG 4 2569 307

Rozum a cit byl prvním publikovaným románem Jane Austenové. Hlavními hrdinkami jsou sestry Mariana a Elinor Dashwoodovy, které mají ještě malou sestru Margaret a staršího nevlastního bratra Johna. Na začátku románu zemře pan Daswood a paní Dashwoodová se i s dcerami musí odstěhovat z rodinného sídla, které připadlo nejstaršímu synovi. S omezenými prostředky se paní Dashwoodová a její dcery usadí v malém venkovském domku, kde Mariana i Elinor prožívají své první lásky i zklamání. Mariana se řídí především svými city a své starší sestře Elinor, která má racionálnější pohled na svět, vyčítá chlad a rezervovanost. Ale na konec zjistí, že rozum a cit se nemusí vylučovat,,,... celý text

Literatura světová Historické romány
Vydáno: , Ikar (ČR)

Sense and Sensibility , 1811

inachisio
16.09.2020 4 z 5

Nevím, kde začít. Jakmile si přečtete nebo shlédnete film od Jane Austenové (př. Pýcha a předsudek), není už těžké odhadnout, jak skončí druhá knížka. Já jsem to věděla od začátku. V knize bylo pár překvapivých zvratů (které mě v mém původním mínění nezviklaly), ale něco tam chybělo. Čekala jsem něco děsně romantického, ne že by bylo špatně, že to tak nebylo, ale vlastními slovy bych příběh popsala spíš: "popisování života jedné malé rodinky, kde žijí dvě sestry, z nichž jedna nemá city a druhá je naopak příliš sobecky prosazuje. Dále v knížce najdeme strašné drbny, jloupé dámy, pány, kteří myslí jen na peníze a pak marnivé pány." Nechci být příliš kritická. Knihu jsem dočetla a dokonce jsem občas byla i napjatá s zvědavá, jak to dopadne. Čekala jsem však mnohem víc. Styl psaní mě také nijak nenadchnul, příběh ani zpracování rovněž. Čekala jsem od tak známého příběhu víc.

Cress
15.09.2020 3 z 5

Nejslabší kniha od Jane Austenové, ale i tak je dobrá. Její knížky a ta doba mají něco do sebe.
3,5*

účetní
06.09.2020 5 z 5

Opět krásný zážitek z knihy J.A. Ze začátku jsem se nemohla začíst a bála jsem se, že už to nebude tak pěkné jako Pýcha a předsudek. Ale jak se kniha trochu rozjela a udělala jsem si jasno v postavách, už to bylo velmi čtivé, místy jsem se opravdu nasmála, autorčin skvělý jemný humor a ironie, skvělé vykreslení postav, dialogy a popisy, to nemá chybu.

Lucik100
13.07.2020 5 z 5

Super příběh. Autorce se skvěle podařilo popsat vztahy mezi lidmi a tehdejší životní komplikace.

Medasek
08.07.2020 5 z 5

Ach, byla to nádhera. Překrásná knížka, která se Pýše a předsudku klidně může rovnat.

MayaBu
06.06.2020 5 z 5

Velmi příjemné čtení, byť závěr byl zvláštně utnutý, klidně bych snesla dalších třeba dvacet stran...

Každopádně jinak se mi zdá Rozum a cit rovnocenným dílem k Pýše a předsudku. Elinor mi byla tuze sympatická, paní Jenningsová dodávala vtip a, co velmi oceňuji, jistý "darebák" se dočkal jakéhosi vykoupení.

Zkrátka velice dobrá kniha, ideální mix romantiky a jemně satirického exkurzu do tehdejší společnosti. A filmové zpracování, za které dostala Emma Thompson Oscara za scénář, je, nutno podotknout, také tuze dobré.

theMarty
25.05.2020 4 z 5

Bylo to hezké, ale Pýše a Předsudku se to nevyrovnalo.

4444913
28.04.2020 5 z 5

Další krásné dílko z anglické společnosti minulých století.Elinor je zřejmě méně temperamentní a náročná než Elizabeth Bennetová ale zajímavý osud má také. Narozdíl od Elizabeth nemá otce který by alespoň trochu držel na řetězu matku ale paní Dashwoodová je přece jenom formát proti paní Bennetové a nerozumná je jen trochu.Elizabeth spíše připomíná prostřední dcera Mariana, která neuznává konvence a zvyky ale nakonec se naučí ocenit charakter člověka.Navenek zdvořilost a společenské chování a pod ním spousta citů,snů a hledání štěstí. Moc pěkná knížka asi spíš pro čtenářky než čtenáře.I film pokládám za velmi podařený.

AnselmaAlois
28.03.2020 5 z 5

Skvělá kniha pro všechny starší čtenářky. Opět, jak už je to u Jane Austenové zvykem, se tu setkáváme s mladou ženskou hrdinkou, tentokrát Elinor, která se musí smířit s tvrdostí a nepochopením okolí, poznat sebe sama a najít rovnováhu mezi rozumem a citem. Skvělá četba,čte se úplně samo.

Avila
14.03.2020 5 z 5

Nádherná kniha. Nedá se říci že jsem velká čtenářka románů ale už od svých školních let se ráda vracím ke klasickým dílům a autorům jako je právě J. Austenová.
Mám ráda i filmové zpracování tohoto románu. Ale samozřejmě knize se nemůže rovnat.
Skvěle propracované postavy s jejich vrtochy. I popis počasí, anglického venkova a celkové atmosféry venkovského domku.

SarkaPetrlikova
29.02.2020 5 z 5

Rozum a cit opravdu odopovídá popisu knihy. Je krásné hledat sám sebe v postavách tohoto velmi povedeného románu a více přemýšlet nad dějem a situacemi, které kniha přináší. Líbí se mi, ale nejenom hloubka knihy, ale i její popis počasí či postav. Mohu doporučit asi hlavně ženskému pohlaví, kamarádi z knížky tak nadšeni nebyli. Knihu jsem četla před dvěma roky a pořád pro mě má význam a určitě si přečtu i další tituly Jane Austenové, nebo možná i znova. Doufám, že se vám můj výlev líbil a knihu mohu určitě doporučit.

Lucy2211
10.02.2020 5 z 5

Rozum a cit - příběh plný lásky, touhy a hledání vlastního štěstí. Vždy jsem tuto knihu měla raději než Pýchu a předsudek. Přijde mi, že Rozum a cit je dlouho ve stínu výše zmíněné knihy. Obě jsou mé srdcové záležitosti, ale tato mi k srdci přirostla více. Mou lásku k tomuto literárnímu dílu jen potvrdilo filmové zpracování z roku 1995, které hodnotím jako vynikající.
Elinor, Mariana & samozřejmě okouzlující plukovník Brandon jsou moji oblíbení hrdinové.
Jane Austenová vytvořila úžasný příběh, ke kterému se ráda a často vracím. Většinou, když hledám nenáročnou a romantickou četbu, u které vždy naleznou to, co hledám - legendární příběh, který i po 200 letech okouzluje čtenáře po celém světě, mezi které se pyšně řadím i já sama :-)
Pokud jste od autorky ještě nic nečetli, tato kniha je ta správná, kterou byste měli začít. Určitě nebudete zklamáni.

Edera
31.01.2020 5 z 5

Příběh o hledání rovnováhy mezi rozumem a citem, který nikdy neomrzí. Román starý neuvěřitelných 200 let a pořád tak milovaný, nezapomenutelný. Je tak akorát. Romantický nádech bez přeslazeného, přemrštěného sentimentu, v mnohém snesitelně, nedrásavě realistický, s bezvadně zobrazenými charaktery lidí. Může oslovit různé typy čtenářů, někdo v tom vidí hlavně romantickou linku, jiný společenskou kritiku. I když na happy endy nejsem, do tohoto vyprávění šťastný konec přirozeně a nenuceně patří.
Prostě super knížka, dokonce vydařenější než 100% film z roku 1995, na který nedám dopustit.
Ještě, že jsem se díky čtenářské výzvě k románu konečně dostala, ačkoli příběh znám už z filmového plátna! :) Jane Austenová, ještě že tu s námi Vaše myšlenky, fantazie a talent přetrvávají. Díky.

hanpari
27.01.2020 4 z 5

Myslím, že Pýcha a předsudek je objektivně lepší, ale kupodivu jsem měl vždycky raději Rozum a cit.
Austenová je neuvěřitelně nadčasová spisovatelka, nikdy mi nebylo dost jasné, proč by ji měl někdo srovnávat se sestrami Bronteovými, které jsou co do literárních kvalit (alespoň podle mne) o dost slabší.

JancaMia
25.01.2020 5 z 5

krásná klasika asi netřeba více dodávat :)

Vezunka
12.01.2020

Kniha mě ze začátku velmi zaujala, ale po přečtení pár dalších kapitol mi připadala skoro stejná jako Pýcha a předsudek. V obouch jde o dramatickou lásku a zároveň zklamání. Doufala jsem, že mě zaujme více, protože Jane Austenová je výborná spisovatelka. Nicméně musím uznat, že mě nenatchla natolik, abych jsi pustila i filmové zpracování, které bylo i u Pýchy a předsudku výborné.

Elsasbooks
02.01.2020 3 z 5

Přijde mi, že autorka vykráda sama sebe. Knížka mi přijde hodně podobná Pýše a předsudku. Bojím se číst od autorky její daší knihy, protože si myslím, že zase budou stejné jako tyhle dvě. Pýcha předsudek se mi líbila o trochu více než Rozum a cit už jen kvůli způsobu vyprávění.

Dizzy3
12.11.2019 5 z 5

Druhý příběh, který následoval ihned po přečtení Pýchy a předsudku. I když jsem prvně viděla filmové zpracování (které je mimochodem výborné a vždy se na něj ráda podívám) musím říct, že za první zminovanou knihou nezaostává. Sice mi postavy nebyly tak blízké jako v Pýše a předsudku, ale ty dramata, zápletky a rozuzlení byly stejně skvělé a pořád žasnu nad tím jak někdo takové skvosty mohl napsat.

ElleNora
06.11.2019 5 z 5

Krásné čtení, neboť dramat rozhodně nebylo málo. Člověk se z knihy dozví všechno o každodenním životě normální venkovské rodiny. Matky a starší ženy se snaží provdat mladé sestry Dashwoodovy, které jsou si oporou navzájem, jelikož zklamání z lásky potká každou.
Konec byl trochu zrychlený, ale uspokojivý, oblíbené postavy se totiž dočkaly své svatby a zaopatřeného života.

Knižní střípky
10.08.2019 5 z 5

Opět další z mých knižních návratů. Knihy Jane Austen miluji již od školy a od té doby si je také čas od času přečtu znovu. Tentokráte došlo na Rozum a cit. I když u mě na prvním místě je a bude už asi vždy její Pýcha a předsudek, tak Rozum a cit má zasloužené druhé místo. Všechny hlavní hrdiny mám ráda. Pro někoho se může zdát kniha zdlouhavější, ale já si čas od času ráda přečtu poctivé staré autory. Stará dobrá Anglie, gentlemani a mladé dámy, krásný styl psaní, jemný a inteligentní humor, co více si člověk může přát.