Já, robot

Já, robot https://www.databazeknih.cz/img/books/30_/30552/mid_ja-robot-YLY-30552.jpg 4 1548 204

Isaac Asimov – při tomto jménu se všem příznivcům a čtenářům SF vybaví dvě věci – románový cyklus Nadace a hlavně: tři zákony robotiky. Jakže znějí? 1. Robot nesmí ublížit člověku nebo svou nečinností dopustit, aby člověku bylo ublíženo. 2. Robot musí uposlechnout příkazů člověka, kromě případů, kdy tyto příkazy jsou v rozporu s prvním zákonem. 3. Robot musí sám sebe chránit před zničením, kromě případů, kdy tato ochrana je v rozporu s prvním nebo druhým zákonem. Tvůrcem a otcem celé robotické etiky je právě americký spisovatel Isaac Asimov. V této dnes již klasické sbírce nacházíme jedny z nejlepších povídek, jaké kdy byly na toto téma napsány. A nelze jen dodat, že myšlenky v nich obsažené nijak nestárnou – spíše naopak.... celý text

Literatura světová Povídky Sci-fi
Vydáno: , Triton

I, Robot , 1950

MagdaFish
14.11.2021 4 z 5

Tak mě starouš Asimov taky doběhl. :) Řekla jsem si, že začnu povídkama, abych si osahala páně Asimovův styl, pro případ, že by mě nesedl.
No a ono mě to sedlo náramně. :) Ten technický pravěk z toho sice místama čouhá víc, než u takového Raye Bradburyho, který psal ve stejné době, ale dá se to překousnout. Síla téhle knížky je v něčem jiném.
Nestárnoucí dílo, fakt že jo.

intelektuálka
07.11.2021 4 z 5

Knihu jsem vybrala pro našeho juniora - ale nedalo mi, abych do ní nenahlédla ....

Seznámila se se zákony robotiky a hlavně s příběhy vyprávěnými robopsycholožkou Susan Calvinovou ....

Líbil se mi příběh o robotu Chytrouškovi a jeho opozicí vůči člověku:

" Teorie musí být založena na rozumové úvaze - a to, že byste mne mohli stvořit vy dva, je v rozporu se všemi zákony logiky ...."

A zaujal závěrečný Konflikt nikoli nevyhnutelný ...

" Každé stadium lidského vývoje mělo svůj vlastní jedinečný typ lidského konfliktu ....
které bylo údajně možné řešit jedinou silou ...."

.... roboti se postaví mezi lidstvo a zkázu ....uvidíte, co přijde ....

Tak tedy budeme čekat, pane Asimove ....

MarqueeMoon
20.10.2021 5 z 5

Niekedy je vyberať si knihu v kníhkupectve intuitívne a neplánovane skutočne to najlepšie, čo môžete urobiť! Ani som nevedel, čo presne kupujem, až na to, že som si myslel, že je to predloha (tipoval som, že vernejšia a doslovnejšia) k filmu "Ja, robot". Dokonca som ani nevedel, že kupujem zbierku poviedok. Doma knižku otvorím a hľa poviedky, no až neskôr, pri čítaní som zistil, že je to vlastne geniálny príbeh a jednotlivé poviedky sú fantastické dieliky, ktoré utvárajú koherentný a logický celok. Bolo to osviežujúce a príjemné čítanie, skutočne som sa veľmi bavil. Kiežby bola ďaleká budúcnosť skôr takto utopická ako dystopická. Tri zákony robotiky sú cement, ktorý jednotlivé poviedky spája a umožňuje na tomto nápade experimentovať a testovať platnosť daných zákonov. Ani jedna z poviedok nebola pre mňa stratou času, naopak, každá bola vysoký nadpriemer a konkrétne príbehy "Rozum", "Stratený robot" a "Dôkaz" boli ešte o malý kúsok lepšie.
Celkovo za mňa splnené tri zákony SF poviedok a poviedkovej tvorby všeobecne:
1. Nenudiť, ale zabávať
2. Zabávať a nenudiť
3. Dobre vypointovať

Lenka.Vílka
01.09.2021 5 z 5

Vážně moc mě bavila forma knihy. Vlastně to jsou povídky, spojené příběhem na pozadí, který je vlastně vyústěním těhle všech povídek, které jsou vlastně souběhem události vedoucích k úpadku. Určitě je pro tuhle formu nějaké chytré označení, ale to já neznám. Mě se kniha líbila, jak byla se vším všudy, a to je hlavní.

Nejdřív kousek o robo chůvě, potom následují tři kousky s dvojicí Mike Donovan a Greg Powell, potom příběh robota, který kvůli konstrukční vadě čte myšlenky, robota, který se neřídí prvním zákonem robotiky, potom se na chvíli vrátí Mike s Gregem, poté trochu politiky a podezření, zda není kandidát na funkci robot a knihu uzavírá ještě jeden jeho příběh.

No, pár slov k jednotlivým povídkam u povídek.

Po přečtení všech povídek si však nemohu pomoct. A ta samá myšlenka mě napadla během čtení Mateřského kódu. Stojí to lidem za to? Vytvářet roboty, když jsou s nimi stále takové lapálie? A stále kolem nich musí něco řešit? Vždyť to měla být věc, která má pomáhat. Přeci jen, jak to s roboty nakonec dopadlo, že. Ale i tak. Asi zamyšlení tak všeobecně. Stálo to tedy všechno za to lidem? Protože dost robotů v povídkách "blbne" právě kvůli kombinaci těch třech zákonů a toho, jak s nimi lidé mluví. Aby na to každý měl potom školu, co? Nebo raději držel hubu. Takže chápu, proč je lidi na Zemi nechtěli. Protože neumíme zavřít klapačku a co z ní vychází je většinou něco tak blbý, že by z nás byly roboti v háji zeleném :D

Terva
21.08.2021 5 z 5

V New Yorku vydali nařízení,
podle kterého
mezi západem a východem slunce
roboti nesmějí na ulici.
(Robbie)

3 zákony robotiky:

2. Robot musí uposlechnout příkazů člověka – kromě případů, kdy tyto příkazy jsou v rozporu s prvním zákonem.
3. Robot musí chránit sám sebe před zničením – kromě případů, kdy tato ochrana je v rozporu s prvním nebo druhým zákonem.

Všech těch devět povídek v tomto svazku má za úkol ukázat čtenáři případy, kdy se roboti můžou vzepřít třem zákonům robotiky podle příručky robotiky 56. vydání 2058 n.l. Hlavní trik, na němž jsou založeny veškeré Asimovovy robotické příběhy, spočívá v domýšlení logických důsledků jednotlivých zákonů, v jejich vzájemné interakci. Každá z těchto devíti povídek se zaobírá nějakým zádrhelem, kdy se roboti vymknou kontrole nebo člověk záměrně pozmění nebo vynechá nějakou část z těch výše uvedených zákonů.

Citát: Mám za to, že by se pro to mělo najít uspokojivější vysvětlení. Zdá se mi nepravděpodobné, že byste mě „sestrojili“ vy dva. (Rozum)

Isaac Asimov nás tu pomalu připravuje na dlouhý, předlouhý cyklus Impérium a Nadace. Poukazuje na to, co by roboti mohli v budoucnu pro lidstvo znamenat, jak by mu mohli prospět a nebo ho zničit. Všechny ty povídky totiž směřují jedním směrem. Tím je zdokonalit robota, aby nebyl od člověka k rozeznání. Zda je to pro lidstvo hrozba nebo ne, to musí čtenář posoudit sám.

Citát: Jeden z třiašedesáti robotů, které jsem právě vyslechla mi záměrně lhal. (Malý, ztracený robot)

Podle některých by to mohla být hrozba a tak na svět přišel čtvrtý zákon robotiky, kdy je v prvním zákoně slovo člověk nahrazeno slovem „Lidstvo“. Navíc se v těchto příbězích také pomalu vytváří mezihvězdný pohon, který umožní lidstvu osídlovat mnohé planety. Pan Asimov byl génius, protože, to co tady vytvořil je nehynoucí dílo, které by se mohlo stát příručkou pro budoucí lidstvo. Jeho knihy by měly být zařazeny mezi díla, které by si měl přečíst úplně každý.

Citát: Pamatujte, že budete – mrtev – dlouhý – dlouhý – čas! (Únik)

Jen jedna věc mi tak trochu v příbězích vadila. Pan spisovatel tu dokáže vymyslet roboty, mezihvězdný pohon a další technické stroje a přístroje, ale sám, jakoby se zarazil ve své době. Vypravěč těchto příběhů například zaznamenává své rozhovory na magnetofonovou pásku. A tak se čtenář musí ptát, proč tu pan Asimov neviděl jen kousek do budoucnosti a nevymyslel místo té pásky něco lepšího. Takových „starých“ věcí a přístrojů je v příbězích celkem dost. Sice tu máme pohled do daleké budoucnosti, ale s některými přístroji si ani pan Asimov nevěděl rady a při tom v nedaleké jeho budoucnosti už byly tyto přístroje zastaralé a zapomenuté.

Citát: Kdyby se dal vyrobit robot, který by mohl zastávat funkci zvoleného zástupce lidu, pak by ji zastával co nejlíp. (Důkaz)

Jinak jsem si všechny povídky užíval, žasnul jsem nad všemi těmi možnostmi a zvraty a podivnými příběhy. Nejvíc se mi líbily příběhy 1, 3, 5, a 7. Pokud chcete poznat mé názory a dojmy z příběhů samostatných, najdete je u této knihy v kolonce „části děje“ a nebo na výše uloženém odkazu. Udělal jsem dobře, že jsem se k „robotům“ vrátil a začal tento cyklus znova od začátku. Pomalu se probojuju až k Nadaci k níž je několik Asimovovo knih jakousi předehrou k Nadaci. Mezi ně se počítá třeba Já, robot, Nahé slunce, Roboti a Impérium a mnoho dalších.

Citát: Zdá se, že nikoho nenapadlo naprogramovat Stroji taky sexuální relace. (Konflikt nikoli nevyhnutelný)

radimch
08.08.2021 4 z 5

Naprosto skvělá povídka, pro kterou stojí za to knihu číst je "Rozum"

Lolila
17.06.2021 5 z 5

Skvelé sci-fi postavené na poviedkach. Nevedela som, čo mám od knihy očakávať, ale príjemne prekvapila. Podstatou poviedok sú tri robotické zákony. Vzťahy medzi človekom a robotom rieši prostredníctvom "robotickej psychológie" .... s vtipom, logikou, s napätím ako jednotlivé situácie dopadnú a tiež s veľa zaujímavými myšlienkami.... Keď si predstavím, kedy to bolo napísané.... nestarnúca klasika:-).

willy9203
07.06.2021 5 z 5

Úžasně vymyšlené příběhy, logické a nápadité. Zábavné od začátku do konce. A 3 zákony robotiky? Kéž by se jimi lidstvo při konstrukci robotů opravdu řídilo.

playada
06.06.2021 5 z 5

Geniální. Jiný přívlastek nelze přiřadit. Jsem okouzlená. Nemám slov a spadla mi brada. Wow.

playada
06.06.2021 5 z 5

Wow ! To je propracovaný. Normálně mi spadla brada. Všechny ty robotický zákony a jak se vzájemně ovlivňují. Nemám slov. Je to dokonalý

Jarka_rybář
08.05.2021

Úžasná kniha. Některé povídky mne dojaly.

ludek.n
02.05.2021 4 z 5

Proslulé Asimovovy Tři zákony robotiky převtělené do neméně slavných povídek, následně propojených postavou robopsycholožky dr. Susan Calvinové do jednoho knižního celku - to je sbírka s jednoznačným názvem Já, robot. Devět kousků vysoce koherentního science-fiction, podloženého jak odbornou erudicí autorovou, tak jeho zábavností, okořeněnou decentním a jemným humorem. Projdeme si postupně jednotlivé vývojové řady robotů tak, jak vycházely z výrobních linek Národní americké společnosti. Na začátku se nám představí tehdy ještě strašná, o to více milovaná, nemluvící chůva Robbie, poté se seznámíme s typovými robotickými řadami RCHK-13 Rychlík (Hra na honěnou), CHTR-1 Chytroušek (Rozum), DV-5 Dave (Chyť toho králíka), RB Herbie (Lhář), NS2 Nestor (Malý ztracený robot), abychom skončili u myslících strojů řídících celou ekonomiku světa (Konflikt nikoli nevyhnutelný). Vždy se nám dostane originálního, osobitého a těžce návykového příběhu, který je mistrně vypointován. Ovace nad každou jednotlivou povídkou jsou na místě, přičemž Malého ztraceného robota si stavím zlatě zarámovaného na čestné místo ve své soukromé síni slávy.

puczmeloun
30.04.2021 4 z 5

První povídka je trochu pomalejším rozjezdem, ale pak to sviští až do konce. Hrátky se třemi zákony robotiky ve všech směrech, vesmírný sci-fi rébus ve stylu "dedukce Sherlocka Holmese" a roboti všech druhů, určení i myšlení. Za mě nejpovedenější částí je ta věnovaná robotímu prorokovi nebo "úniku." I teď mnoho let od prvního čtení nezapomenu na logické hrátky s robotem v kapitole Malý ztracený robot a závěr o celoplanetárním rozhodování robotů. Velká klasika...

Patrik02
29.04.2021 5 z 5

(SPOILER) Zakladatel třech základních zákonů robotiky přináší několik poutavých a skvěle promyšlených příběhů, které kladou trefné a stále aktuálnější otázky bytí a možné budoucnosti světa a lidstva (a nejen jeho) samotného. Stěžejní dílo celého světa science-fiction, které jsem kdoví proč doteď přehlížel. Přesto, že byla kniha napsána již v roce 1950, její "poselství" je stále aktuální i v dnešní době, a troufnu si říct, že ještě dlouho bude.
Přesto, že jsem zvyklý hodnotit povídkové knihy jako celek, zde si dovolím vyzdvihnout povídku Důkaz, která je dle mého naprosto dokonalá. Představa robotického politika a jeho smýšlení o vládě bere dech. A to zejména v současné době, kdy to s místní politikou vypadá tak, jak to vypadá.

tom2843
07.04.2021 4 z 5

Jedná se o sbírku příběhů o rozvoji umělé inteligence a samostatně uvažujících robotů. Pokládají se zde výborné otázky, které jsou čím dál aktuálnější. Asimov je pro mě novodobým Juliem Vernem v tom, jak dokázal předvídat budoucnost. Jedinou drobnou chybou je určitá odtažitost - težko se mi budoval vztah k různým postavám a hrdinům, ale příběhy a etické otázky jsou skvělé.

Mooneylan
22.02.2021 5 z 5

K mnoha knihám jsem ještě neměla možnost se dostat. Stejně to platilo pro titul Já, robot. Naštěstí jsem objevila Ameriku, tedy audio knihy. Myslím, že to bylo zatím nejlépe strávených osm hodin poslechu :) Zákony robotiky a jejich aplikace na technologický výzkum v přelomovém sci-fi díle mistra Asimova je úžasný zážitek.

stanislav0373
27.01.2021 5 z 5

Stěžejní dílo sci-fi, 3 zákony robotiky přesahují do mnoha jiných knih, filmů, seriálů a bůh ví čeho ještě... Ale když jsem knihu četl, bylo úsměvné...víte, taková budoucnost minulých dob. To však na chytrosti zápletek a různě tvarovaných dilemat neubírá na kráse.
Za mě naprostá spokojenost náročného čtenáře!

Usire
26.01.2021 5 z 5

Čapek mě vůbec nebavil, ale Asimov hraje na mou strunu. Další kniha, která nelze hodnotit jinak, než plným maximem.

misatrix
01.01.2021 3 z 5

Kniha ve me budí zvláštní rozpolcení. Na jednu stranu jsem byla uchvacena jednotlivými příběhy a toužebně jsem očekávala rozuzlení. Na druhou stranu jsem se do knihy nedokázala zácist a nedockave vyhlizela její konec.

mulderka
14.11.2020 5 z 5

Co napsat k dílu, které je a zůstane jedním z nejpevnějších pilířů SF světa? Přelomový nápad se zformulováním tří zákonů robotiky a jejich chytré využití v sérii už dávno klasických povídek udalo směr celé jedné odnoži žánru a žije z něho už několik generací SF autorů. A co na tom, že v naší realitě se směr vývoje robotiky od Asimovových představ znatelně odchýlil?
Nelze jinak než přidělit pět krásně naleštěných pozitronových mozků. Přátelé, kdo z vás to má??