Já, robot

Já, robot https://www.databazeknih.cz/img/books/30_/30552/mid_ja-robot-YLY-30552.jpg 4 1548 204

Isaac Asimov – při tomto jménu se všem příznivcům a čtenářům SF vybaví dvě věci – románový cyklus Nadace a hlavně: tři zákony robotiky. Jakže znějí? 1. Robot nesmí ublížit člověku nebo svou nečinností dopustit, aby člověku bylo ublíženo. 2. Robot musí uposlechnout příkazů člověka, kromě případů, kdy tyto příkazy jsou v rozporu s prvním zákonem. 3. Robot musí sám sebe chránit před zničením, kromě případů, kdy tato ochrana je v rozporu s prvním nebo druhým zákonem. Tvůrcem a otcem celé robotické etiky je právě americký spisovatel Isaac Asimov. V této dnes již klasické sbírce nacházíme jedny z nejlepších povídek, jaké kdy byly na toto téma napsány. A nelze jen dodat, že myšlenky v nich obsažené nijak nestárnou – spíše naopak.... celý text

Literatura světová Povídky Sci-fi
Vydáno: , Triton

I, Robot , 1950

Jass
13.11.2020 5 z 5

Neskutečně inteligentní četba, v podstatě řešící matematické a etické problémy, která se právem řadí mezi klasiku. Nemůžu uvěřit, že mi trvalo tak dlouho se k ní dostat (kecám, naprosto tomu věřím... zkrátka příliš mnoho knih...). Jedna povídka je lepší než druhá, i když mojí nejoblíbenější musí být Rozum (viz komentáře u povídek).
S Asimovem jsem rozhodně neskončila, už se těším, až si od něj přečtu něco dalšího.
Také mě neskutečně bavila taková ta určitá "úsměvnost". Některé technické aspekty jsou pro nás stále nedosažitelné zatímco jiné už jsou dávno překonané. Na knize je poznat její stáří, ale já tenhle fakt vůbec neberu jako mínus, knize to přidává určité - autorem nezamýšlené - kouzlo.
Posloucháno jako audiokniha (1990, Milan Neděla) při zavařování gdoulí. Těsně po zapnutí jsem zvažovala změnu audioknihy, protože ač hlas nebyl vyloženě nesympatický, nebyl mi ani vyloženě příjemný a chvilku trvalo, než jsem si na něj zvykla. Audiokniha má také momenty, kdy se zničehonic výrazně ztlumí hlasitost, nicméně do pár vteřin se to vždycky spraví. Celkově spokojenost.

alabra
21.10.2020 4 z 5

Propojení tří zákonů robotiky s rozličnými situacemi vztahů člověk - robot. Osvěžující, chytrá, přemýšlivá četba. Za mě spokojenost.

FireOfFilth
26.08.2020 4 z 5

Isaac Asimov položil tři zákony robotiky, které nám říkají jak se robot musí chovat. Každá povídka v knize si bere tyto zákony a hraje si s nimi. Například co by se stalo, kdyby v robotu došlo k chybě a přestal nějaký ten zákon fungovat. Celkově jsou tu popsány vztahy robotů a lidí, jejich společná interakce.
Povídek tu najdeme 9, většina byla nadprůměrná.
Hned první povídka Robbie je takový roztomilý dětský příběh o přátelství.
V povídce Hra na honěnou se podíváme na Merkur, kde pracují roboti, kteří těží selen. Jedná se o velmi zajímavé čtení plné úvah, proč se robot zasekl a netěží.
Rozum je pro mě jedna z nejlepších povídek. Opravdu zábavné dohady lidí a robota, ten bohužel nechce pochopit, že byl sestaven člověkem a furt mluví o jakémsi Pánu.
Chyť toho králíka mě nějak extra nezaujal, už vlastně ani nevím pořádně o čem to bylo.
Lhář další velmi zábavná povídka, kde robot proti sobě poštve lidi, samozřejmě si celou dobu myslel, že jim pomáhá.
Malý ztracený robot byla zajímavá detektivní záležitost o jejich výsledku rozhodlo gama záření.
V povídce Únik se podíváme na vesmírnou loď, kde sice hraje roli robot, ale spíše jde o umělou inteligenci jako takovou.
Stephen Byerley je prý robot a má kandidovat do politiky. V povídce Důkaz jsme svědky zkoumání tohoto pána a hledání důkazů, že je tento výrok pravdivý.
Poslední povídka mi také moc nesedla, byla taková skoro až filozofická.
Celkově však můžu tuto sbírku doporučit a právem se řadí mezi zlatý fond sci-fi. Hodnotím 80 %

Taťka Hraboš
26.08.2020 5 z 5

Pro mě to bylo překvapení. Ne v tom smyslu, že bych byl nějak zklamaný – čekal jsem výborné čtení a také se mi ho dostalo. Ale také jsem čekal román a místo toho jsem se dočkal povídek. Na druhé straně tenhle formát dovolil Asimovovi využít potenciál tématu a svou bezbřehou fantazii v mnohem větší míře, než by tomu bylo u románu. Oficiálně je to povídání o robotech, ve skutečnosti však ještě více o lidech. Asimovovi hrdinové řeší tytéž problémy a v mnohém se chovají jako my – svázáni svými třemi robotickými zákony, stejně jako my jsme svázáni morálními normami a ohledy k druhým (tedy alespoň ti nejlepší z nás – jak je na to trefně poukázáno v příběhu Důkaz). Zajímavé je i srovnání Asimovova hypotetického světa kolem roku 2020 a později, jak si ho v roce 1950 (přinejmenším pro účely této knihy) představoval, s tím naším reálným. V mnohém byl neskutečný optimista; na druhé straně i pro tento jeho rys ho čtu moc rád.

burg
19.08.2020 5 z 5

Tři robotické zákony - geniálně jednoduché a devět povídek, které jsou ve své podstatě tak jednoduché, až jsou geniální..:-) Přesto se v každé z nich skrývá velká myšlenka. Zkrátka a jednoduše: tohle je nesmrtelná a nestárnoucí klasika a spolu s Poslední otázkou asi to nejlepší, co mistr pera Asimov napsal. Přečteno už několikrát a stále se ke knize rád vracím.

renefer
05.08.2020 5 z 5

Tohle je prostě klasika sci-fi literatury. Autor jako základ jednotlivých povídek zvolil tři robotické zákony, které sám vymyslel, nicméně si myslím, že v blízké budoucnosti se dočkáme jejich uplatnění v praxi, protože jsou geniálně jednoduché.

Marekh
01.08.2020 4 z 5

Jedná se o knihu sci-fi povídek. V knize se vyskytuje 9 povídek. V předmluvě se píše: „Povídková sbírka JÁ, ROBOT patří do zlatého fondu science fiction a lze ji směle označit za jednu z nejznámějších prací světové literatury.“ Autor se proslavil tím, že vymyslel 3 ROBOTICKÉ ZÁKONY. Tyto zákony jsou v jednotlivých povídkách připomínány a je na ně neustále kladen zřetel. Povídky jsou vzájemně propojeny a vyskytuje se v nich například robopsycholožka Susan Calvinová, cestovatelé Powell a Donovan. Líbily se mi názvy některých robotů – Rychlík, Staroušek. Celkově se mi povídky četly dobře, ačkoliv kniha byla vydána v roce 1950. Nemůžu říci, že všechny povídky byly úplně čtivé a zaujaly mne na 100 %, z druhého hlediska měl autor všechno promyšleno tak, aby byly uplatněny robotické zákony, takže robotické zákony byly originálním námětem, se kterým žádný autor do té doby ještě nepřišel. Nejvíce se mi líbily například tyto povídky: Robbie, Hra na honěnou, Rozum, Důkaz aj., méně se mi líbila například povídka Konflikt nikoliv nevyhnutelný. U některých povídek jsem se musel více zamyslet. Knihu jsem hodnotil na 80 %.

V předmluvě se píše: „ASIMOV nebyl nikterak výrazným stylistou, naopak, jeho práce jsou napsány co nejprostším slohem nadšeného vědce se schopností předávat čtenářům vědecké poznatky srozumitelnou cestou. A právě to byl talent, pro který byl ceněn snad nejvíce, nemluvě o oddanosti fantastického žánru a jeho neúnavné popularizaci.“ Podle autorovy předlohy byl natočen také film ANDREW - ČLEN NAŠÍ RODINY, kde hlavní roli ztvárnil Robin William nebo film JÁ, ROBOT, kde hlavní roli ztvárnil Will Smith. V předmluvě se píše, že filmy nedosáhly kvality knižního zpracování. Mám pocit, že filmy jsem v minulosti viděl, ale asi ne od úplného začátku, už si nevzpomínám.

Zjistil jsem, že v tomto vydání je OBSAH trochu zmatený. Všechny povídky neodpovídají počátečním stranám, které jsou u nich uvedeny. Například povídka Robbie odkazuje na stranu 17, přitom ve skutečnosti začíná stranou 15 a obdobně jsou na tom všechny další povídky. Došlo k chybě, ale to je jen drobnost. Určitě by to nemělo být pravidlem. Kniha má pěkný přebal.

Námět robotů je v současné době aktuální, protože v hodně knihách a filmech se vyskytují roboti. Někdy si pokládám otázky, jestli by nemohlo v budoucnosti dojít k tomu, že by roboti převzali vládu nad lidmi ať by to bylo způsobeno různými příčinami, třeba chybou v softwaru, nebo by někdo na dálku do nich poslal nějaký vir apod. Ale to jsou asi moc divoké představy, ale člověk nikdy neví. Určitě časem budou stále ve větším měřítku nahrazovat práci lidí, protože jsou výkonnější, spolehlivější, udělají více práce, zaměstnavatelé budou mít na ně menší náklady než na člověka. Určitě mohou zaujmout některá místa v průmyslu, anebo třeba mohou převzít místo ve filmovém průmyslu nebo v televizi. Mohou sloužit v kuchyni nebo jako číšníci. Mohou sloužit tím, že budou dělat společnost dětem, jak tomu bylo v povídce Robbie v této knize, anebo uplatnění mohou nalézt v oblasti sexu. Uplatnění by se našlo bezpočet. Když se nad tím zamyslím, tak mám trochu z toho obavy, aby nakonec nevytlačili lidskou společnost na okraj a skutečně nedošlo k tomu, že se to lidem vymkne kontrole a už to nepůjde vrátit zpět. Vědci a konstruktéři by měli být opatrní, aby to nedopadlo tak, že lidé budou sloužit robotům, anebo dojde k úplnému vyhubení lidstva. Co když se robot bude schopen učit do takové míry, že jeho myšlení bude mnohonásobně větší než lidské a už nebude závislý na člověku?! Tyto moje úvahy mohou působit legračně a k smíchu, ale co když je to reálné riziko pro lidstvo a lidé tomu nepřikládají žádnou důležitost. V jedné povídce jsem fandil robotovi a říkal jsem si, že jeho povahové vlastnosti a charakter jsou mnohem lepší než u člověka a že by nebylo nic špatného na tom, kdyby získal práci, kterou chtěl zastávat. Takže má to svá PRO a PROTI, ale pořád bych cítil nějaké vzdálené nebezpečí, které by mohlo nastat..

zuzi.d
30.07.2020 5 z 5

Vynikající kniha, která patří mezi mé nejoblíbenější. Výborně vymyšleno a skvěle napsáno. Ráda se vracím i k audioknize.

LiberX
02.07.2020 3 z 5

Po slibném začátku to vypadalo na pořádnou bombu, jenže s ubíhajícími stránkami to ne a ne bouchnout.

Tři jednoduché zákony robotiky a tolik složitých situací, které mohou vzniknout jejich interpretací. Devět vzájemně provázaných povídek mapujících fiktivní historii robotiky není ve skutečnosti ničím jiným, než myšlenkovým experimentem, který se snaží ověřit funkčnost těchto zákonů. Zákonů, které se staly jedním ze základních pilířů sci-fi.

Samotné povídky byly na svou dobu jistě vizionářské a jejich filosofický rozměr nejspíše předběhl svou dobu. Na dnešního čtenáře však většinou působí příliš naivně, zastarale a nudně. Výjimku tvoří povídky Robbie a Důkaz.

Zesamsun
19.06.2020 2 z 5

Líbil se mi Důkaz a Malý ztracený robot, to bylo dokonalé. Zbytek mně moc nezaujal, spíše to bylo trochu nudné.

Ujko
10.06.2020 5 z 5

Skvělá sbírka příběhů o robotech, propojená robopsycholožkou Susan Calvinovou a prezentace tří robotických zákonů Isaaca Asimova, která se vine celým jeho dílem o robotech. Kdo si chce Asimovy knihy přiblížit, ať začne s touhle. Nechybí napětí, vtip ani dynamika příběhu.

ReadMore
22.05.2020 1 z 5

hodnotím za málo:

1. obsahově nezajímavé
2. jazykově na nedbalé úrovni
3. jedno z těch slabších sci-fi, znám daleko lepší, tak nemůžu hodnotit více

anebar
01.05.2020 5 z 5

Chtěli byste si přečíst o stejnojmenném filmu? Jste na špatné adrese. Chtěli byste si film doplnit? Zajímá vás robotika? Knihu nedáte z ruky. Přečteno prakticky na jediný zátah. Krásně a čtivě přeloženo do češtiny a za mě, velice reálné příběhy.

pavsmitt
29.04.2020 5 z 5

Zdravím, knihu jsem četl již několikrát.
jednotlivé povídky jsou skvěle napsané.
Nemužu jinak než dát 5 hvězdiček

Storm5007
12.04.2020 2 z 5

Nedočetla jsem, bohužel ač je mi tento žánr blízký, bylo to velké zklamání a velká nuda.

Emily82
02.04.2020 4 z 5

Ač jsem křehká romantická žena, Asimova prostě můžu.

Greenfingers
01.03.2020 5 z 5

Isaac Asimov sice není prvním, kdo se o robotech ve svých dílech zmiňuje (byl to Karel Čapek), přesto se však zavedl svými třemi zákony robotiky. Já, robot je robotická klasika a povídky v ní obsažené mě uchvátily hned při jejich prvním čtení. S odstupem času jsem se k nim několikrát vrátil a mohu jenom konstatovat, že mé prvotní nadšení z četby vůbec nevyprchalo.

Bakana
14.02.2020 3 z 5

Čekala jsem, že mě kniha nebude bavit. Jednak nemám moc ráda povídkové knihy a taky jsem se bála, že u něčeho tak technického jako AI bude tak stará kniha v podstatě nečitelná.
Naštěstí se Asimov technickým detailům a vůbec popisu robotů věnuje minimálně a zaměřuje se na filosofické otázky, ale i na praktické problémy, s touto problematikou spjaté. Takže jsem knihu doposlouchala až do konce, a přestože si nemyslím, že bych ji někdy znovu vyhledala, byla lepší, než jsem očekávala.

bukiet
12.02.2020 5 z 5

Poprvé se v našem cyklu setkáváme s hlavním autorem, Isaacem Asimovem. Předešlé knihy, napsané Mickey Zucker Reichertovou, nám představily mladičkou začínající psycholožku Susan Calvinovou. V této Asimovově knize, která není ničím jiným než sbírkou povídek o robotech, které autor psal ve čtyřicátých letech, se Susan Calvinová objeví jako slavná znalkyně robotů a robopsycholožka, která mladému novináři vypráví devět příběhů, jež mapují cestu robotů v lidské civilizaci, od jednoho z prvních domácích pomocníků Robbieho, což je příběh, který se odehrál ještě před prvním dílem trilogie Já, robot a je v ní i zmiňován, až po povídku líčící nové uspořádání světa po válečném konfliktu a expanzi do vesmíru, kdy nehumanoidní roboti, Stroje, pomalu přebírají vládu nad lidskou civilizací. Všechny příběhy vlastně ilustrují různé problémy s výkladem slavných Asimovových Tří zákonů robotiky. V příští knize se dále budeme robotům věnovat v ucelené Asimovově Robohistorii.

0,1. Já, robot: Chránit (Reichertová)
0,2. Já, robot: Poslouchat (Reichertová)
0,3. Já, robot: To Preserve (Reichertová) v ČR nevyšlo
1. Já, Robot (Asimov)
1,1. Robohistorie I. (Asimov)
1,2. Robohistorie II. (Asimov)

n.ezn.amy
04.02.2020 5 z 5

Tato kniha povídek pro mě představuje stěžejší dílo sci-fi už jen pro položení základních tří otázek robotiky. Asimov je pro mě jeden z nejlepších spisovatelů sci-fi všech dob