Já, robot

Já, robot https://www.databazeknih.cz/img/books/30_/30552/mid_ja-robot-YLY-30552.jpg 4 1548 204

Isaac Asimov – při tomto jménu se všem příznivcům a čtenářům SF vybaví dvě věci – románový cyklus Nadace a hlavně: tři zákony robotiky. Jakže znějí? 1. Robot nesmí ublížit člověku nebo svou nečinností dopustit, aby člověku bylo ublíženo. 2. Robot musí uposlechnout příkazů člověka, kromě případů, kdy tyto příkazy jsou v rozporu s prvním zákonem. 3. Robot musí sám sebe chránit před zničením, kromě případů, kdy tato ochrana je v rozporu s prvním nebo druhým zákonem. Tvůrcem a otcem celé robotické etiky je právě americký spisovatel Isaac Asimov. V této dnes již klasické sbírce nacházíme jedny z nejlepších povídek, jaké kdy byly na toto téma napsány. A nelze jen dodat, že myšlenky v nich obsažené nijak nestárnou – spíše naopak.... celý text

Literatura světová Povídky Sci-fi
Vydáno: , Triton

I, Robot , 1950

Hellboy
30.11.-0001 4 z 5

Výborná kolekce devíti povídek s robotí tematikou, které na sebe navazují a tvoří ucelený příběh. Jednotlivé povídky se snad ve všech případech věnují robo-psychologii a třem robotickým zákonům. Jejich kvalita ale dost kolísá, některé jsou výborné (Malý ztracený robot - na jehož základě byl velmi volně natočen film s Willem Smithem, Robbie, Hra na honěnou, Důkaz), jiné jsou spíše průměrné (Rozum). Jako celek je to průkopnické dílo.

Pumpenzen
30.11.-0001 5 z 5

Nikdy jsem nečetl sci-fi, měl jsem k tomu odpor díky Star Treku a výtiskům Perryho Rhodana za výlohou trafik s mimozemšťany s hlavou velkou jak ......., ale knížka Já, robot mě obrátila a v závěsu jsem sjel do dneška už asi osm Asimovových knih a dnes začínám louskat Nadaci. Vřele doporučuji Já, robot, už jen proto, že se jedná o povídky, takže to není velký závazek na vyzkoušení.

tikend
30.11.-0001 5 z 5

Unikátna zbierka poviedok. Každá jedna je vínimočná a zaujímavá.

Giro
30.11.-0001 5 z 5

Perfektní kniha.Moc doporučuju,Napětí se vás drží jako klíště a dokud nedočtete kapitolu tak se vám nebudue chtít dát tu knihu pryč z ruky