Pôvod

Pôvod https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/362225/bmid_p-vod-fna-362225.jpg 4 2656 2656

Robert Langdon série

< 5. díl

Harvardský ikonograf profesor Robert Langdon príde do Guggenheimovho múzea moderného umenia v Bilbau, aby sa zúčastnil na odhalení objavu, ktorý „naveky zmení tvár vedy“. Podujatie usporiadal štyridsaťročný miliardár a futurista Edmond Kirsch, ktorý sa vďaka svojim ohurujúcim ultramoderným vynálezom a odvážnym predpovediam preslávil po celom svete. Kirsch, ktorý pred dvoma desaťročiami patril k prvým Langdonovým študentom na Harvarde, sa chystá zverejniť prelomový vedecký objav, ktorý zodpovie dve zo základných otázok ľudskej existencie. Langdona a stovky hostí uchváti originálna prezentácia, oveľa kontroverznejšia, ako Langdon čakal. Dokonale zorganizovaný večer sa však v okamihu zmení na chaos a hrozí, že Kirschov vzácny objav sa navždy stratí. Langdon sa ocitne v bezprostrednom ohrození a musí z Bilbaa utiecť. Sprevádza ho Ambra Vidalová, elegantná riaditeľka múzea, ktorá Kirschovi pomohla provokatívny večer pripraviť. Vydajú sa do Barcelony, aby našli záhadné heslo, ktorým odhalia Kirschovo tajomstvo. Pri pátraní v temných vodách utajených dejín a radikálneho náboženstva sa Langdon s Vidalovou musia skrývať pred nepriateľom, ktorého všadeprítomná moc zjavne pramení v španielskom kráľovskom paláci a ktorý sa nezastaví pred ničím, aby Edmonda Kirscha umlčal. Na ceste vyznačenej moderným umením a tajuplnými symbolmi odhalia Langdon a Vidalová stopy, ktoré ich nakoniec dovedú až ku Kirschovmu nečakanému objavu... a šokujúcej pravde, čo nám tak dlho unikala.... celý text

Literatura světová Romány Thrillery
Vydáno: , Ikar (SK)

Origin , 2017

astroweb
12.02.2018 3 z 5

Klasický Brown, ale musím napsat, že zvláště závěr mě dosti zklamal. Nechci nikomu nic prozrazovat, ale finále, ke kterému vše od začátku směřuje není odpovídající napínavosti celé četby.

Jakubicek
11.02.2018 4 z 5

Opět napínavý příběh, tak jak jsme u D. Browna zvyklí. Tentokrát je kniha méně o nábožesntví a symbolech a trochu víc o technologii a budoucnosti. Bavilo mě to, ale chvílemi mi to přišlo trochu jednoduché a zápletky možná méně propracované než třeba v Šifře. Příběh je ze začátku rozvětvený, ale linky se celkem brzo spojí. Na první pohled vyprávění vygraduje ještě dost stránek před koncem knihy, ale pro mě bylo největší poselství trochu skryté v poslední kapitole. Fanoušek D.Browna by tuto záležitost neměl vynechat. Pro ty, kteří hledají knihu plnou symbolů a neotřelých úhlů pohledu bych ale nejdřív doporučil starší knihy.

Vesmich
11.02.2018 5 z 5

Robert Langdon znovu v akci a znovu ve formě, nestárnoucí - jako Indiana Jones. Příběh podle již funkční šablony (Robert by řekl vzoru) – tajemství, jedna rychlá a na události bohatá noc, město (letos se bude hromadně navštěvovat Barcelona s drobnou mezizastávkou v Madridu), génius Robert, génius jiný vědec, krasavice jako stafáž, nějaký ten extrémně laděný pošuk, nějaké dobro, nějaké zlo, nějaký mix. Všechno svižné, krásně na sebe navazující, čtivé, místy dechberoucí, místy patetické…Přišlo mi, že Inferno bude asi pro mě takový vrchol Brownovy tvorby, ale už v průběhu četby Počátku mi přišlo na mysl, že možná ani ne. Zpopularizovat umění, architekturu, nejrůznější společnosti, symboly…dobrá, ale uchopit takto chytře a přitažlivě vědu a ještě to celé zasadit do současnosti tak současné, že čtenář má dojem, že tu knihu zrovna žije, no…krásná práce a krásný čtenářský zážitek!

happy-smile
11.02.2018 4 z 5

No, co k tomu napsat. Dan Brown je mistr v tom vzít nic, roztáhnout to na 400 stran a celou dobu nechat čtenáře v dokonalém napětí, kdy se konečně dozví, o čem to všechno vlastně je. Tak nějak to totiž vypadalo a vlastně mi to vůbec nevadilo. Nejdříve úvod a potom jsem celou dobu napjatě čekala, až se děj posune někam dál, což bylo samozřejmě až někdy před koncem knihy. Přesto z toho mám opravdu dobrý čtenářský zážitek, protože Dan Brown prostě umí. Fanouškům doporučuju.

Miriam-věštkyně
11.02.2018 5 z 5

Tak dlouho jsem se na ni těšila a za tak kratičkou dobu ji přečetla ... Někdo říká, že je to jedna z nejslabších knih Browna a někdo zase nejsilnější a já? Já jsem opět spokojená a snad i proto, že styl Browna mne prostě a jednoduše sedí. Líbilo se mi poznat tentokráte trochu Španělsko a v skrytu duše doufám, že se příští dobrodružství Langdona bude odehrávat u nás v Praze :-)
Rozhodně jsem se nenudila, i když toho záporáka jsem tentokráte poznala dříve než jsem zvyklá a ani mne to nevadilo :-) Jen mne malinko vrtá jedna věc hlavou - kolem Langdona se točí tolik hezkých žen a on je stále sám ....

qydko
11.02.2018 3 z 5

Asi nejslabší kniha z celé série s Robertem Langdonem. Chybí jí spád a napětí. Přečetla jsem ji sice za tři dny, ale spíš z nostalgie a ze zvědavosti,jestli se tedy bude něco dít.

kleo9554
10.02.2018 5 z 5

Tak kdybych hned neodhadla záporáka, tak by to bylo lepší, ale užila jsem si to a rozhodně se nenudila :-)

Lucy2211
10.02.2018 5 z 5

Právě jsem dočetla nejočekávanější knihu letošního roku. Knihu, na kterou jsem já sama čekala celých pět let, a na níž jsem se toliko těšila. Dan Brown a jeho hlavní hrdina Robert Langdon je zpět!
Po minulé zastávce ve Florencii (Inferno, 2013) se ocitáme ve Španělsku, konkrétně v muzeu, ve kterém má dojít k přelomu v doposud známých teoriích o stvoření života. O našem počátku. Jenže, když je odhalení přerušeno, Robert Langdon se v doprovodu krásné ředitelky muzea Ambrou Vidalovou pokouší z muzea uprchnout a odhalit přerušené tajemství. Jeho odhalení může mít ovšem neblahý dopad na celé lidstvo.
Klasický Brown. Kapitoly krátké, ale tak moc napínavé, že vás to neustále nutí číst dál. Přesně takového Dana já miluji. Začala jsem číst včera odpoledne, četla hodně dlouho do noci, ráno vstávala brzy, protože se mi o knize i zdálo a něco uvnitř chtělo zkrátka vědět, jak to dopadne. I když je to již několik desítek minut, co jsem příběh dočetla, stále ve mně proudí emoce, pocit napětí a uspokojení. Nejraději bych držela v ruce další knihu s Robertem v hlavní roli, ale na tu si budeme muset opět nějakou dobu počkat. Pokud se řadíte k fanouškům tohoto autora či hlavního hrdiny, neměl by vám Počátek uniknout, i když předpokládám, že ho již buďto máte přečteného, rozečteného, připraveného k přečtení nebo na prvních příčkách příštího nákupního seznamu.
Myslím, že na příběh a celé završení budu ještě hodně dlouho vzpomínat, nicméně, abych ho porovnala s ostatními knihami, zde nečekejte historii a šifry. Zde je více technologie. Ano, sem tam se objeví nějaká ta hádanka, ale jak říkám, více převažuje modernizace, počítače a budoucnost. Možná už vám, jako čtenářům, může přijít nudné, někdy až trapné, jak moc se jeho knihy podobají. Nesmrtelný hlavní hrdina, který je natolik inteligentní, že si se vším ihned poradí, krásná dáma jako doprovod a všichni kolem, co jim jdou po krku. Já to ale tak nevidím. Přesně to od příběhu očekávám a přesně takového Browna mám nejraději.
Počátek řadím na mém pomyslném žebříčku na druhou pozici. I když všechny knihy miluji, stále u mě vede Inferno, které mi i po pěti letech od přečtení stále leží v hlavě.
1) Inferno
2) Počátek
3) Andělé a démoni
4) Šifra mistra Leonarda
5) Ztracený symbol
Myslela jsem si, jak se ještě dnes budu zavítat do Digitální pevnosti, což je jediná kniha, kterou jsem od autora ještě nečetla, ale Počátek musím nejprve vstřebat, takže Pevnost si počká až na zítřek.
Když mi někdo položí otázku nejoblíbenější autor zjeví se mi právě pan Dan Brown. Když se mě někdo zeptá, jakou knihu bych si vzala na opuštěný ostrov, bylo by to Inferno, což je jedna z mých vůbec nejoblíbenějších knih, a Počátek ji slibně konkuruje. Pokud stále váháte, a má podrobná recenzička, vás moc neupevnila v názoru, doporučuji i přesto do ní jít. Udělejte si vlastní obrázek. Za mě má kniha velké doporučení a stává se, myslím si (zatím) nejlepší knihou roku 2018.

Lucretat
09.02.2018 2 z 5

Brownovou devizou je spojování extrémních ideí do zábavných teorií. Bohužel, dobrého spisovatele nedělá pouze nápad, ale také provedení - tam hodně pokulhává. Že jsou "langdonovky" vždy podle jednoho mustru, to ví každý. Jeho styl se ovšem časem nijak netříbí, spíše naopak... A když je u 500 stránkové knihy už po 150 stránkách textu VELMI SNADNO rozpoznatelný záškodník, tak se vám to fakt nepovedlo. Dvě hvězdy za finální ideu, která mi přišla neotřelá a zajímavá.

starman
09.02.2018 3 z 5

Dan Brown vie určite písať veľmi pútavo, ale... Nemôžem si pomôcť, začína mi pripadať, že píše stále podľa jednej šablóny... Navyše v prípade tejto knihy mi dojem dosť pokazilo to, že podľa reklám a vlastne aj podľa samotného Browna malo ísť o odpovede na dve najvýznamnejšie otázky, ale... žiadne prekvapenie sa vlastne nekonalo. Nič, o com by sa uz nepisalo v odbornej, alebo popularno-vedeckej literatúre. Navyše si nemyslím, že by konkrétne tieto otázky nejak extra zaujímali bežnú populáciu, tak, ako je to vylíčené v tejto knihe... To omnoho zásadnejšie a vzrušujúcejšie mi prišli súvislosti a odhalenia v knihe DaVinciho kód (Hoci ani tu nebola jeho zápletka originálna)...

Bustedka
08.02.2018 2 z 5

Browna jsem vždy obdivovala za to, jak dokáže čtenáře strhnout a vzbudit v něm zajem o vědu. Ale Počátek, pominuli navíc naprosto odpornou obálku, mě nepřesvědčil. Brown vykrada sam sebe, kniha je tim padem predvidatelna dost. Na 400 strankach se toho deje velmi malo, linka se spanelskym kralem absolutne nadbytecna.

SilvaK
08.02.2018 5 z 5

Napínavý Brown, ako som zvyknutá. Hoci som rozuzlenie predpokladala takmer od začiatku, aj tak som si knihu užila. Samozrejme s Googlom poruke, aby som si mohla pozrieť, o čom čítam.
Tentokrát mi chýbalo viac zaujímavostí z Langdonovej odbornej oblasti.

zylla
08.02.2018 4 z 5

Knihu jsem sice přečetla jedním dechem, ale přesto musím říct, že to byla ze všech Brownových děl ta nejslabší. Neurazí - nenadchne. Nicméně je to Brown a dávám o jednu hvězdičku navíc za to, že teď abych šetřila na výlet do Barcelony:D

karel9045
06.02.2018

Počátek není žádná velká literatura, ale "jen" slušně napsaný, byť z řady nevybočující thriller. Občas jsem měl pocit, že tak trochu vodí čtenáře za nos, když do příběhu míchá líbivé ingredience, které s ústřední myšlenkou bezprostředně nesouvisí (padouch stojící v pozadí, tajemství princova otce atd.) Ale podobně pracuje třeba i Douglas Preston, jehož román Rouhání mi Počátek silně připomínal. Téma, z něhož Rouhání vychází, je dokonce v Počátku zmíněno. Mě osobně přitahovala myšlenka záhady lidské existence, tedy otázka kde jsme se na této planetě vzali, která následuje po ještě základnější otázce, kde se vzal tento svět. Počátek je tedy spíše žánr technothrilleru, tak dokonale zvládnutý Michaelem Crichtonem, kterého bych měl vedle Douglase Prestona také zmínit. A ještě na jednoho autora bych v souvislosti s touto knihou neměl zapomenout. Tím je Stanislaw Lem. V jeho vrcholném románu Golem XIV. se skupina vědců účastní přednášky umělé inteligence, mnohonásobně převyšující schopnosti lidského intelektu, na téma člověk a jeho budoucnost. Je však třeba říct, že Lemův Golem je mnohem náročnější četba než Brownův román.

bareva
05.02.2018 3 z 5

Na knihu jsem se těšila. Četla se dobře, ale Inferno mě rozhodně vtáhlo do děje mnohem více. Každopádně si cením nápadu a Rebert s Mikeym už mi chyběli.

TheSarcasm
05.02.2018 5 z 5

Já jsem si Počátek docela užil. Někomu možná mohly připadat filosofické pasáže o postavení náboženství v současném moderním světě jako nudné, ale kdo se o téma trochu zajímá ten se asi podobným úvahám stejně sám nevyhne. Není žádné překvapení, že Dan Brown dokáže zajímavě kombinovat fakta s fikcí, takže výsledkem bývá napínavý a uvěřitelný příběh a zároveň je čtenář vždy trochu vzdělán a poučen. Přestože, určitě minimálně pro zkušené Brownovy čtenáře, se pointa nabízela docela záhy, příběh nepostrádal napětí a udržel si tempo až do konce. Osobně řadím Počátek mezi ty lepší Brownovky. Co mě ale mate - Langdon má kolem sebe vždy nějakou krasavici a stále - nic? :-)

prestiggio
04.02.2018 5 z 5

Klaciský Brown, ale mne sa kniha veľmi dobre čítala. Najviac som si obľúbila Winstona. Toho kto je za všetko zodpovedný som začala tušiť relativne skoro. Aj keď najskôr som tomu neprikladala vyznam. Považovala som to za moju vlastnu konšpiračnú teóriu. Páči sa mi, že knihy majú aj vzdelávací charkter. Neviem ako ostatné knihy, ale tie čo som čítala sa venujú nejakému umeleckému dielu. A ja žena zvedavá hneď googlim.

jaroiva
31.01.2018 3 z 5

Normální standardní Brown. Pro mě konec nebyl moc překvapivý, asi poslední Langdon, co bych četla. Jestli vyjde ještě něco dalšího s Langdonem, už to asi nepotřebuju číst. Jako podle kopíráku. Ale kdyby to byl jediný Langdon, co jsem četla, líbilo by se mi to moc. I když se obávám,že to zapomenu stejně rychle jako Ztracený symbol a Inferno. Víc mi zůstaly v paměti Demoni i Šifra, ale asi nejvíc se mi stejně líbila Pavučina lží -bez Langdona. Jo, a scéna se schodištěm byla někde hrozně podobná, nevim, v které knížce.

Highlander
31.01.2018 4 z 5

Přečteno v originále.
V podstatě typická Brownovka v čele s profesorem Langdonem. Stejné schéma jako u předchozích knih. Ale to schéma, napětí, čtivost - a hlavně - uvěřitelnost, to je to, proč jsem si já Browna oblíbil. :)
Nicméně musím i přiznat, že je to asi trošku slabší kniha - nebo aspoň tedy já jsem 'hlavního padoucha' poznal dost brzy - a mně se snad ještě nikdy nepodařilo padoucha odhalit, v žádné knize. :D
A nebyl to jen slepý tip, ale měl jsem i pár konkrétních důvodů, proč byl mým podezřelým. Nicméně s jistotou jsem to stejně nemohl vědět, Brown se mě pokoušel svést ze stopy... takže napětí to mělo. :)
Také akce mi přišlo mnohem méně, než třeba u Šifry.
Ale já jsem spokojený, viděl bych to na 4 hvězdy. :) Pokud by to někdo chtěl v procentech, viděl bych to na asi tak 81,52% :)

katka3
30.01.2018 5 z 5

Velmi dobre napisana a napinava kniha az do konca. V knihe som najviac ocenila posolstvo buducnosti a varovanie pre nas vsetkych. Dozvedela som vela zaujimaveho o nadhernych spanielskych miestach a pamiatkach. Pre mna jeden velky citatelsky zazitok.