Pôvod

Pôvod https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/362225/bmid_p-vod-fna-362225.jpg 4 2656 2656

Robert Langdon série

< 5. díl

Harvardský ikonograf profesor Robert Langdon príde do Guggenheimovho múzea moderného umenia v Bilbau, aby sa zúčastnil na odhalení objavu, ktorý „naveky zmení tvár vedy“. Podujatie usporiadal štyridsaťročný miliardár a futurista Edmond Kirsch, ktorý sa vďaka svojim ohurujúcim ultramoderným vynálezom a odvážnym predpovediam preslávil po celom svete. Kirsch, ktorý pred dvoma desaťročiami patril k prvým Langdonovým študentom na Harvarde, sa chystá zverejniť prelomový vedecký objav, ktorý zodpovie dve zo základných otázok ľudskej existencie. Langdona a stovky hostí uchváti originálna prezentácia, oveľa kontroverznejšia, ako Langdon čakal. Dokonale zorganizovaný večer sa však v okamihu zmení na chaos a hrozí, že Kirschov vzácny objav sa navždy stratí. Langdon sa ocitne v bezprostrednom ohrození a musí z Bilbaa utiecť. Sprevádza ho Ambra Vidalová, elegantná riaditeľka múzea, ktorá Kirschovi pomohla provokatívny večer pripraviť. Vydajú sa do Barcelony, aby našli záhadné heslo, ktorým odhalia Kirschovo tajomstvo. Pri pátraní v temných vodách utajených dejín a radikálneho náboženstva sa Langdon s Vidalovou musia skrývať pred nepriateľom, ktorého všadeprítomná moc zjavne pramení v španielskom kráľovskom paláci a ktorý sa nezastaví pred ničím, aby Edmonda Kirscha umlčal. Na ceste vyznačenej moderným umením a tajuplnými symbolmi odhalia Langdon a Vidalová stopy, ktoré ich nakoniec dovedú až ku Kirschovmu nečakanému objavu... a šokujúcej pravde, čo nám tak dlho unikala.... celý text

Literatura světová Romány Thrillery
Vydáno: , Ikar (SK)

Origin , 2017

e.s.e.t.
16.02.2018 4 z 5

Dan Brown opět přenesl jednoho z mých oblíbených literárních hrdinů - profesora Langdona, na stránky velice čtivé knihy. Skoro stejně jako všechny předchozí "díly", ani Počátek mi nevydržel déle jak tři dny (přestože jsem se opravdu snažila si knihu "šetřit"). Brown se v Počátku drží zaběhnutých pořádků této ságy. Objevuje se tedy vše: detektivní zápletka odehrávající se v rozsahu několika málo hodin, ukázka Langdonova umu rozebrat tajemství skryté všem na očích na prvočísla, platonické zamilování se do neobyčejné ženy a v neposlední řadě krásné reálné místo, vykreslené v úžasných detailech. Pro mě osobně navíc vše spojeno s nádhernými vzpomínkami na Barcelonu, která byla přesně taková, jakou ji Brown v knize popisuje.
Počátek splnil vše co jsem od něj očekávala, snad až na to, že konec nebyl tak šokující, jak by člověk z děje očekával.
Rozhodně jej však neoznačuji za zklamání v jakémkoliv smyslu. Pevně tak doufám, že se nejedná o poslední dobrodružství, které s Robertem a jeho hodinkami s Mickey Mousem prožiji.

Zrzavá_Tereza
16.02.2018 3 z 5

Ráda jsem zase s Robertem strávila pár dní a poznala nová úžasná místa (která jsem si při čtení samozřejmě gůglila a "ách"ovala nad nimi), ale pro mě je prostě nejlepší a zároveň nejděsivější Inferno a to nic nepřekoná.

Kerberos
16.02.2018 4 z 5

Pomalejší rozjezd a potom stejné schéma zločin,pomocnice krásná žena ,útěk před pronásledovateli,boj o život,církev a všechno ve Španělsku v krásném prostředí.Bude to zase pěkný film,pokud ho natočí,ale něco tomu chybí.

buturenka
15.02.2018 4 z 5

Chyběla mne symbolika p.Landona, ale jinak typický Brown, jsem zvědavá , jestli stoupne návštěvnost Barcelony, Montseratu, Madridu, Bilbao atd. jak tomu bylo u Andělů

Makyskas
15.02.2018 5 z 5

Dan Brown je mistr v tom nechat čtenáře v dokonalém napětí. Ano, zajímá mě filosofie, psychologie, fyzika... a zřejmě i proto Počátek ve spojení se zajímavým tématem o zrodu lidského bytí a následně jeho směřování, tvoří dílo neodlučitelnou součást mé knihovny.

kytarka
15.02.2018 5 z 5

I když mi tady celkem chyběly rébusy, které luštil Landon, tak se mi kniha opět moc líbila. Další skvělá kniha pana Browna.

vodnář
15.02.2018 5 z 5

Jedna z nejlepších autorových knih. Velmi dobře napsaná, naprosto vás strhne svým dějem, takže máte chuť přečíst knihu najednou. Neočekávaný závěr, který dává podnět k filosofickým úvahám o budoucnosti lidstva.

mastermind
15.02.2018 4 z 5

Místy takové vlažné a předvídatelné, ale početl jsem si.

Venda693
15.02.2018 3 z 5

80% knihy dobrý, zbytek odpad!!!
Sjednocení všech náboženství. NWO

FrankCastle
15.02.2018 3 z 5

Je to Langdon, takže...
Vražda kamaráda? Ano!
Sexy "spolupachatelka"? Ano! (+ za to, že je nikdy nesvede a není tam žádná trapná lovestory)
Důkladné seznámení s novou destinací? Ano!
Ohlédnutí za soutěžním plaváním? Ano!
Klaustrofobie? Ano!
Hodinky s Mickey Mousem? Ano!
Co nám zbude? Další naprosto neuvěřitelné dobrodružství profesora, co má pech a vždy se k něčemu nachomejtne. Ale vážně, Dane, to jsou ty Tvoje postavy navzdory vzdělání a všeobecnému rozhledu (v případě Roberta i zkušenostem), pomalejší než já? Vždyť asi nejenom mě, byl "padouch" jasnej už před půlkou a Tvoje klasický svádění z cesty je už taky vyčerpanej materiál.
Ne, tentokrát už jsem Ti to nesežral, idea je vykradená a odkaz na R.U.R. (skoro doslovný), to taky nezachrání. Takže moje cesta se s Robertem rozchází definitivně, šanci dostal, škoda...

janesy
14.02.2018 5 z 5

Starý dobrý Dan Brown - nezklamal!

Martin12345
14.02.2018 5 z 5

Na Počátek jsem se moc těšil a Dan Brown mě nezklamal. Přiznávám, kniha na mě působila podobně, jako Ztracený symbol, tzn. dobře se četla, chytla dějem, ale konec byl slabší..... Pro mne osobně jsou nejlepší Šifra a Andělé. Dan Brown ale dokázal to, co se mu (u mě) povedlo pokaždé - trpět vždy, když jsem musel přestat, nebo přerušit čtení, vyhledávat na internetu místa, kde se děj odehrává a mít chuť tato místa navštívit.... A to jsou ty důvody, proč má u mě plný počet, ne každý autor tohle dokáže.

martina2704
14.02.2018 5 z 5

Jediné co mě na sérii s Langdonem mrzí je, že každý díl má podobný průběh - stane se něco zlého, ještě že je tu Langdon a nějaká hezká vzdělaná žena, kteří se nebojí utíkat před policií a zločinci a potom nějaká ta vyřešená záhada. Co se ale Počátku musí nechat - velmi dobře se čte. Některé věci byly předvídatelné, některé zbytečné, s koncem v zásadě problém nemám (snad až na to, že Edmundův objev mi tak převratný nepřišel...). Rozmýšlela jsem, zda čtyři nebo pět hvězd - dávám pět, oproti Infernu nejsem zklamaná a knížka pobavila.

tlllk
13.02.2018 4 z 5

Kniha ma nezameniteľný autorov štýl, takže je jasné, že nikto z podozrivých to nebude, ale znovu sa mu podarilo predostrieť zaujímavý problém s inovatívnym riešením .

JustWomen
13.02.2018 4 z 5

Rozporuplné pocity, určitě je to kniha hodna přečtení, ale ty neustálé sáhodlouhé popisy chemických procesů a počítačových technologií mě ubíjely. Zápletka král-biskup mi přišla zcela zbytečná a konec jsem odhadla asi v polovině knihy, takže až na detaily žádné překvapení.

petrarka72
13.02.2018 3 z 5

Číst Dana Browna je povinnost. V případě Počátku lehce otravná povinnost. Pořád je myšlenková a formální ekvilibristika brilantní, postavy slouží zvratům situace, dějové zvraty nedají vydechnout - ale nemohu se zbavit dojmu, že za prvé autor u langdonovských případů používá stále stejnou šablonu, za druhé čím dál tím víc doslovuje, aby čtenář jó neměl příležitost použít vlastní mozek - a za třetí plýtvá (při polovičním počtu stran bych si knihu užila rozhodně lépe).

Teron
12.02.2018 2 z 5

Konstrukčně asi nejčitelnější a nejlidštější Brown. Čitelností myslím to, že indicie a nápovědy dávají smysl a kdo za věcmi stojí, se dá určit velmi snadno už někde v první čtvrtině.
Současně jde v mnoha ohledech o Browna nejnudnějšího a totálně selhávajícího ve své úloze "Langdonovky".
Prvním problémem je totiž Langdon sám, protože naprosto chybí ono "langdonování". První šífru nebo hádanku rozlouskne profesor asi 150 stránek před koncem knihy a to je všechno. Nekoná se žádné složité sledování vodítek a jinotajů jako v Andělech, Šifře nebo Infernu. Od začátku nám dvojice Langdona a Langdongirl jen zdrhá před pronásledovateli a je totálně vedena za ručičku. Profesor je totiž dešifrant klasiky, takže v moderním prostředí se prakticky vůbec nechytá a to jediné vodítko, které mu za celou dobu přijde pod ruku, musí tedy pocházet z dob mnohem dřívějších.
Z té modernity svazku pochází i druhý problém. Je tu sice spousta obsáhlých a podrobných popisů staveb, děl a čertvíčeho ještě, ale v příběhu nehrají prakticky žádnou roli (jediný obraz rozebírá Langdon na začátku) a většinu z nich by bylo možné s klidem vypustit a kniha by nijak neutrpěla, pouze by měla poloviční rozsah.

Už v Infernu najel Brown na metodu "přišli jsme na náměstí a popíšem si šutr za šutrem", díky čemuž je možné v knize číst prakticky jen dialogy a čtenář o nic nepřichází.
Poselství knihy (tedy odpovědi na otázky) není samo o sobě nijak objevné a Brown použil strukturu známou poměrně dobře asi každému s jen trochu hlubším zájmem o vesmír, astrofyziku a obory příbuzné.

Plusem budiž velmi lidské vyznění konce, které bylo jednou z tří možností, které nutně musely nastat, a zřejmě tou lepší. Jedna za vyznění a druhá za za pár perfektních hlášek v konverzaci.

Knihám
12.02.2018 3 z 5

Z pera Dana Browna asi nemůže vyjít vyloženě špatná kniha. Jeho styl je čtivý, děj má spád i když se autor dost opakuje. I tady se Robert Langdon ve společnosti mladé krásné ženy (jak jinak, starý dědek by nikoho asi nezaujal) snaží bojovat proti bezpráví. Klacky pod nohama, zabedněnost úřadů, nějaká ta pif paf potyčka s padouchem, zkrátka všechno, na co jsme u Browna zvyklí. Počátku ovšem chybí šťáva. Začátek je skvělý, chytne vás, ale pak se to zvrhne do jakési splašené honičky, kde pravá neví, co dělá levá. Trvá to docela dlouho a kdyby nebylo Brownových skvělých popisů lokací, historie a umění, tak by se ta kniha stala kvalitním uspávačem. Holt tady Brown přepálil start a neudržel napětí. Čekáte naprostou bombu a místo toho si hrajete na babu s policií. Čekala jsem víc. Z loajality k Brownovi (i nadále jsem přesvědčená, že je to skvělý spisovatel) mu klidně odpouštím ten stále se opakující vzorec chování Roberta Langdona, ale ztrátu šťávy odpustit nelze. Konec je taky slabší, aspoň, že není předvídatelný. Linka s králem a biskupem naprosto zbytečná. Naopak skvěle zpracovaná je umělá inteligence Winston, aneb Siri na steroidech a myslím, že se Počátkem nechám inspirovat k přečtení něčeho od W. Churchilla. Počátek není špatná kniha, rozhodně je však Brownova nejslabší. Příjemná, ale průměrná oddychovka. Tak třeba příště.

mariva
12.02.2018 5 z 5

Na knížku jsem se těšila a nezklamala mě. Vždycky beru jako plus, když se děj odehrává v místech, která znám a tady mě hned první stránky chytily díky klášteru v Monserratu, pokračovalo to Barcelonou - park Güell, Sagrada Familia... Autor si umí pro své romány vybrat aktraktivní prostředí, podobně jako např. v Infernu. V závěru pro mě byly sice trochu méně srozumitelné chemické procesy i počítačové technologie, ale na čtivosti to románu neubralo a já ho s chutí přelouskala přes víkend.

AlenaL
12.02.2018

Dan Brawn mistr slova a napětí od začátku do konce, i když u této knihy se dalo rozuzlení tušit. Přesto napínavý příběh, který nutí přemýšlet. Po celou dobu čtení jsem měla mrazení, že se na konci dozvím něco co nechci raději ani vědět....kam směřujeme. Nic méně, pokud hodnotím knihu vzhledem k těm co jsem od Brawna četla, je dějově slabší a proto za mě 3*.