Pôvod

Pôvod https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/362225/bmid_p-vod-fna-362225.jpg 4 2656 2656

Robert Langdon série

< 5. díl

Harvardský ikonograf profesor Robert Langdon príde do Guggenheimovho múzea moderného umenia v Bilbau, aby sa zúčastnil na odhalení objavu, ktorý „naveky zmení tvár vedy“. Podujatie usporiadal štyridsaťročný miliardár a futurista Edmond Kirsch, ktorý sa vďaka svojim ohurujúcim ultramoderným vynálezom a odvážnym predpovediam preslávil po celom svete. Kirsch, ktorý pred dvoma desaťročiami patril k prvým Langdonovým študentom na Harvarde, sa chystá zverejniť prelomový vedecký objav, ktorý zodpovie dve zo základných otázok ľudskej existencie. Langdona a stovky hostí uchváti originálna prezentácia, oveľa kontroverznejšia, ako Langdon čakal. Dokonale zorganizovaný večer sa však v okamihu zmení na chaos a hrozí, že Kirschov vzácny objav sa navždy stratí. Langdon sa ocitne v bezprostrednom ohrození a musí z Bilbaa utiecť. Sprevádza ho Ambra Vidalová, elegantná riaditeľka múzea, ktorá Kirschovi pomohla provokatívny večer pripraviť. Vydajú sa do Barcelony, aby našli záhadné heslo, ktorým odhalia Kirschovo tajomstvo. Pri pátraní v temných vodách utajených dejín a radikálneho náboženstva sa Langdon s Vidalovou musia skrývať pred nepriateľom, ktorého všadeprítomná moc zjavne pramení v španielskom kráľovskom paláci a ktorý sa nezastaví pred ničím, aby Edmonda Kirscha umlčal. Na ceste vyznačenej moderným umením a tajuplnými symbolmi odhalia Langdon a Vidalová stopy, ktoré ich nakoniec dovedú až ku Kirschovmu nečakanému objavu... a šokujúcej pravde, čo nám tak dlho unikala.... celý text

Literatura světová Romány Thrillery
Vydáno: , Ikar (SK)

Origin , 2017

Siu83
24.02.2018 5 z 5

Další skvělá knížka od mého oblíbeného autora. Plná zvratů a napětí. Nedalo se mi od ní odtrhnout.

koczanska
24.02.2018 4 z 5

Kniha je napínavá, takže mě nutila číst dál a dál. Něco mi tam přesto chybělo a nad knihou se tedy vznáší jedno malé "ale", které teď nedokážu pojmenovat.

LauraSzczepani
24.02.2018

Opravdu skvela kniha moc se mi libila

Jane2016
24.02.2018 5 z 5

Příběh byl rozhodně čtivý a Brown je pro mě nadále "panem spisovatelem" :)

Bára91
23.02.2018 4 z 5

Langdon, krásná ženská, klasika :-) super téma...

ddkk
23.02.2018 3 z 5

Asi proti sobě poštvu všechny Brownovy příznivce, ale Počátek byl pro mne velkým zklamáním. Dočetla jsem ho z jakési povinnosti, abych Brownovi neublížila...víc v recenzi....

Sova15
23.02.2018 5 z 5

Klasický Brownův příběh - profesor Langdon prchá s krásnou ženou a luští symboly a kódy. I takhle by se dal napsat komentář.
Anebo - strhující, napínavý příběh, který mi přiblížil přesným popisem několik mě známých i neznámých staveb (mám ráda Gaudího), některá historická fakta. Jak už tu někdo psal, několikrát jsem také "googlila" abych se na něco podívala i vizuálně. A láká k návštěvě Barcelony, ale i Budapešti. Kniha nejde odložit, přečetla jsem ji během pár dnů (chřipka mě zahnala s Brownem do postele). Je to jen na vás, jak příběh prožijete. Mě nezklamal.

hs777
23.02.2018 5 z 5

Dan Brown mne nemůže zklamat. A ta neustále stejná šablona? Není jediný, kdo takto píše - Carter, Gerritsen, Hailey, Deaver - téměř každá série má typické schéma a to je vlastně důvod, proč se těším na každý další díl.
Tentokrát jde o téma současnější, aktuálnější - technologie, umělá inteligence, budoucnost lidstva a prostředí mně neznámého Španělska. Bavilo mě zmiňovaná místa a díla dohledávat na internetu a přitom se mi neustále honila hlavou hlavní myšlenka - kam lidstvo spěje. A i když jsem záhy před koncem tušila, odkud vítr vane, stejně nemůžu dát méně než plný počet.

Hankie
22.02.2018 4 z 5

Někdy je i cesta cílem. První čtyři stovky stran mě nutily číst dál a dál, ještě jednu kapitolu a ještě jednu..., a pak najednou už to nebylo ono. Možná tím, že nebylo těžké konec odhadnout? Přesto příběh pěkný, často jsem lovila na netu obrázky, abych se podívala, jak stavby vypadají. Sagrada Família mě nadchla, obzvlášť interiér!

martina1199
22.02.2018 5 z 5

Rozhodně skvělé čtení :-)
Kde jsme se tu vzali? Kam směřujeme? Na obě tyto otázky nakonec dostanete odpovědi, které jsou opravdu zajímavé, rozhodně k zamyšlení a hlavně druhá odpověď je optimistickou prognózou pro celé lidstvo. Ovšem za podmínky, že se nenechá vést strachem, ale láskou.
I v této knize najdete charakteristické rysy Brownových knih (klidně to můžeme nazvat jistým schématem) - profesora Langdona jak jinak :-), krásnou dámskou společnici/partnerku v luštění hádanek a kódů, a taky akční putování za jejich odhalením. Ačkoliv jsem odhadla celou roli Winstona v příběhu, i tak byl velice inovativním charakterem. I přesto je román zase trochu jiný, než ostatní, a za mě opravdu dobrý :-)
Autor také poukazuje na to, jak důležitá je minulost a to, jestli se z ní poučíme. V postavě španělského krále se vyslovuje i k aktuálním tématům, a proto si na závěr svého komentáře dovolím citaci (str. 469 - 470) : "A dějiny nám opakovaně ukázaly, že šílenci se znovu a znovu dostávají k moci na přílivových vlnách agresivního nacionalismu a nesnášenlivosti, dokonce i na místech, kde se to zdá naprosto nepochopitelné. ..... A co je nejdůležitější, tohle muzeum musí oslavovat ještě jednu lekci, kterou nás dějiny naučily - že tyranie a útlak se nikdy nemůžou vyrovnat soucitu... že fanatický křik světových tyranů je vždy přehlušen sborovým hlasem slušných lidí, kteří proti nim povstanou."

Bakly492
22.02.2018

Musim rici, ze dobra kniha je pro me ta, ktera me alespon jednou myslenkou, odkazem na neco zajimaveho, obohati.A v teto knize se to Danu Brownovi podarilo hned nekolikrat.Nevim, kdo z vas, si nasel napriklad na googlu jmenovane pamatky z knihy-Monserrat, Sagradu atd.Nadhera.Kdyz jsem pred lety stala pred Sagradou Familia v Barcelone, ta uzasna stavba vas pohli, to se neda popsat, to musite zazit. Mozna, i proto me kniha okouzlila, protoze je zasazena do nadherne krajiny Spanelska a Barcelony.
Nevim, proc tady nekdo neco pise o konspiracnich teoriich, neni snad krasna otazka, kde jsme se tu vzali?Kdo z nas na to dokaze odpovedet.A jeho myslenka v knize ma logiku...
Od ostatnich knih, ktere napsal, je zde videt posun a nikdo nemuze rici, ze kopiruje sve knihy.Autor je jednoduse vzdelany a to i duchovne, proto vira, veda a tajemno budou u nej vzdy na prvnim miste.Kniha je jednoduse k zamysleni.Ze lidstvo "nici"samo sebe, to vime. Ale jen malo knih narazi na to, ze se nicime technologiemi, posunem v podstate i vedy.
Za me, pane Browne neskonale diky za zazitek.

twiggynka
22.02.2018 4 z 5

Většinu knih od Dana Browna jsem přečetla jedním dechem. Jenže tentokrát to šlo jaksi pomalu! Určitě to nebylo příběhem, který je opravdu k zamyšlení! Možná to bylo velkým očekáváním a nedočkavostí! Každopádně Dana Browna mám mezi mými TOP autory!

zuzana4587
22.02.2018 5 z 5

Je pravdou, že modus operandi Dana Browna je v jeho knihách poměrně totožný. Robert Langdon, krásná a chytrá žena, boj na život a na smrt, velká záhada. Nicméně mě Dan Brown svými myšlenkami vždy ohromí. Kniha se čte sama, nechcete ji odložit. Brown Vás prostě nutí číst dál i v 1 ráno. Za mě jednoznačně 5* a už teď se nemůžu dočkat další knihy :-)

Swaii
22.02.2018 4 z 5

Opravdu nejslabší ze všech knih od Browna...pořád se ale dobře čte, obsahuje pár zajímavostí, krásné lokace, zajímavou průvodní myšlenku a oblíbeného Langdona...jen už je to opravdu okaté vykrádání sebe sama a to mi přijde od Browna škoda...

Verpax
21.02.2018 4 z 5

Pekna kniha, pro me nekdy trochu zdlouhava. Konec se dal predpokladat, ale byl prijemny.

Reprok
21.02.2018 5 z 5

Někdo říká komerční čtení, já si v ní ale to "svoje" najdu. Čtivý příběh, zasazaný do míst, které když neznám, tak mě nutí podívat se na ně blíže na internetu, čímž se dozvím spoustu nových věcí a tím pro mě kniha dostává další rozměr. Skvěle vystavěný, gradující příběh, tentokrát pro mě ne tolik předvídatelný, jak v některých předešlých knihách. Silná základní myšlenka.

naciana
21.02.2018 4 z 5

Na knihu som sa velmi tesila, preto mi je luto, ze som bola trochu sklamana. Nesklamal ma dej, ktory ako vzdy vyborne gradoval, kniha sa neda odlozit, stale si vravite " este jednu kapitolu" :), toto Dan Brown naozaj ovlada na vybornu, ale preco stale ten isty priebeh, uz to naozaj nudi a pritom neverim, ze to Brown nevie napisat inak...

Ivča2361
21.02.2018

Dan Brown opět nezklamal. Opět jsem se nemohla odtrhnout. Jen tak dál pane Spiovateli.

kklepkaa
21.02.2018 3 z 5

Další Brownova kniha nevybočuje z řady jeho jichž vydaných děl. Je to opět velmi čtivé, řeší rozpor mezi náboženstvím a vědou a opět nás čeká zběsilá jízda Roberta Langdona s krásnou ženou. Na jednu stranu člověk ví, co ho čeká, na druhou už to není tolik zajímavé. Ale pořád se to dobře čte a rozhodně si zas ráda přečtu další Brownovu knihu.

acul.p
20.02.2018 3 z 5

Klasická Brownovka, která neurazí, ale ani nenadchne. Příběh byl dobrý, čtivý, napínavý, ale myslím, že měl Dan Brown už lepší knihy. Nicméně se mi líbilo, že jde s dobou a umí dobře popsat současnost a technický pokrok :)