Pôvod

Pôvod https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/362225/bmid_p-vod-fna-362225.jpg 4 2648 725

Robert Langdon série

< 5. díl

Harvardský ikonograf profesor Robert Langdon príde do Guggenheimovho múzea moderného umenia v Bilbau, aby sa zúčastnil na odhalení objavu, ktorý „naveky zmení tvár vedy“. Podujatie usporiadal štyridsaťročný miliardár a futurista Edmond Kirsch, ktorý sa vďaka svojim ohurujúcim ultramoderným vynálezom a odvážnym predpovediam preslávil po celom svete. Kirsch, ktorý pred dvoma desaťročiami patril k prvým Langdonovým študentom na Harvarde, sa chystá zverejniť prelomový vedecký objav, ktorý zodpovie dve zo základných otázok ľudskej existencie. Langdona a stovky hostí uchváti originálna prezentácia, oveľa kontroverznejšia, ako Langdon čakal. Dokonale zorganizovaný večer sa však v okamihu zmení na chaos a hrozí, že Kirschov vzácny objav sa navždy stratí. Langdon sa ocitne v bezprostrednom ohrození a musí z Bilbaa utiecť. Sprevádza ho Ambra Vidalová, elegantná riaditeľka múzea, ktorá Kirschovi pomohla provokatívny večer pripraviť. Vydajú sa do Barcelony, aby našli záhadné heslo, ktorým odhalia Kirschovo tajomstvo. Pri pátraní v temných vodách utajených dejín a radikálneho náboženstva sa Langdon s Vidalovou musia skrývať pred nepriateľom, ktorého všadeprítomná moc zjavne pramení v španielskom kráľovskom paláci a ktorý sa nezastaví pred ničím, aby Edmonda Kirscha umlčal. Na ceste vyznačenej moderným umením a tajuplnými symbolmi odhalia Langdon a Vidalová stopy, ktoré ich nakoniec dovedú až ku Kirschovmu nečakanému objavu... a šokujúcej pravde, čo nám tak dlho unikala.... celý text

Literatura světová Romány Thrillery
Vydáno: , Ikar (SK)

Origin , 2017

Pe3ček
27.02.2018 3 z 5

Rozhodně je to slabší než Inferno. Brown umí výborně podávat umění i lidem, jako jsem já, které to absolutně nezajímá :) , nicméně na úkor příběhu, který mu stojí. V polovině knížky Robert Langdon měl za sebou v podstatě jen přednášku a byl na cestě do Barcelony. Čekal bych trochu víc.

Clara del Valle
27.02.2018 1 z 5

Panebože, to zase bylo dílo!! :-)) Polopatická, schématická a hlavně nesmírně nudná splácanina /dramatické napětí a spád se skutečně netvoří chaotickým přeskakováním z místa na místo a z postavy na postavu/, první polovina připomíná turistického průvodce po Bilbau a Barceloně se vsuvkami z Wiki, do toho samozřejmě symbolog a krásná intelektuálka, jeden církevní hodnostář, jedna tajná společnost...tentokrát alternativní církev, jeden pohanský vizionář, pár agentů tajných služeb...jo a jedna královská rodina :-) a všechno se to honí navzájem a pak se nám autor pokusil naservírovat odpovědi na hluboké otázky typu Kdo jsme, kam jdeme formou jakési pomatené prezentace... strašný! Na tyto filozofické otázky dokázal odpovědět Vladimír Renčín jedním vtipem :-)Pro mě ztracený čas a určitě poslední Brown. Stačilo.

ollinka1989
27.02.2018 4 z 5

Na knihu jsem se tesila. Musim rict, ze jsem ji od zacatku hltala a tesila se na kazdou dalsi vetu..skoro az do konce. Konec me ale zklamal, najednou to zacalo byt strasne nudne. Vetsinu knihy jsem precetla jednim dechem, ale poslednich 70 stranek me nudilo a uz jsem si prala konec. Proto o hvezdu min.

Marčullkas

"jako jo" . . .
Trošku mírné zklamání pořád jsem tam čekalo to ONO, ale z mého pohledu to ONO nepřišlo.

Reat
27.02.2018 3 z 5

"Kdyby psal počítač knihy, psal by je jako Dan Brown!" Tento výrok jednoho uznávaného českého knižního kritika nutno tesat do kamene, na Browna sedí jako pověstný zadek na hrnec. Největší devizu knihy, její čtivost, sráží až neúnosné množství informací.....kolikrát se dá skoro zapomenout, o čem kniha vlastně je, neboť téměř na každém kroku hlavních postav se něco vysvětluje, něco ozřejmuje, případně nad něčím alespoň dlouze rozplývá. Navíc je čtenář nucen k pocitu, že ony vsuvky (kterých je ovšem po sečtení víc jak půlka děje) jsou zde hlavně proto, že se to od Browna očekává. Kniha je tak spíše z půlky encyklopedie, a když ještě čtenář není přesvědčen o pravdivosti fakt, která čte, nutně se potom u těchto pasáží tak trošku nudí. A ještě jedna věc v mých očích sráží knihu do průměru.....hrdinové jiných autorů jako Robert Hunter, Erika Fosterová, Harry Hole a jiní pracují povětšinou jako policisté, vyšetřovatelé nebo vykonávají činnost přímo předurčující k tomu, že "prožijí" nějaký příběh.......chytání vraha, pátrání po zločincích a podobně. Ovšem Langdon je "obyčejný" harvardský profesor, který pokud si o sobě nemyslí, že je prokletý, musí být nutně obrněn hroší kůží, neboť s trochou nadsázky se dá říct, že kam šlápne, tam sedm let tráva neroste. Vždyť už pátou knihu po sobě se nachomýtne k něčemu, při čem nejenže mu jde o život, ale hrozí i "odhalení nevídaného spiknutí s dalekosáhlými následky pro lidstvo." Nevím, nevím, možná by to chtělo příště už změnu, pane Browne.

Martiiiik
26.02.2018 3 z 5

Moje první reakce po dočtení knihy byla prázdné hmmm. Nějak nevím.. Přečetla jsem ji poměrně rychle, spíš ale ze zvědavosti, zda se můj předpoklad, získaný na počátku knihy, potvrdí. Co opravdu oceňuji, je téma hodné zamyšlení. Beru to, že je kniha pouhou fikcí, ale občas mi přišlo, že to do sebe nezapadá a je to spojené uměle a rychle, aby to zhruba nějaký konečný smysl dalo. Například jednou větou sdělená informace, že ti tři muži víry viděli od Edmonda video s úplně odlišným koncem.. I v dalších místech knihy jsem se cítila ochuzená.. Bohužel tedy souhlasím s názory mnoha dalších čtenářů, že prostě nic moc..

MaaaR@
26.02.2018 4 z 5

Ačkoliv mi už dlouho před koncem byla odpověď na otázku "Kdo zabil Edmonda Kirsche?" jasná, i tak mě Počátek hodně bavil a úvahy, které jsou v knize nadnesené, jsou velmi zajímavé.

Maus
26.02.2018 5 z 5

Moc pěkná kniha. Browna mám moc ráda, tak jako každou jeho knihu. Nemůžu říct, že tato kniha si získala moje Top v jeho knihách, ale příběh byl napínavý a pěkný. Dokonce jsem pořád přemýšlela, jak to je a vážně mě to překvapilo. Vážně úžasné!!

achilles
26.02.2018 3 z 5

3* je maximum. Na víc to není. Je to utahané, příliš čitelné, postrádá to napětí a je to prostě stejné bez nápadu.

buchio
26.02.2018 5 z 5

Skvela oddechovka. Precteno za vikend. Pro me jako milovnika technologii, vesmiru a zakladnich otazek lidstva nutne cteni. Jako relax super.

ZaS
25.02.2018 2 z 5

Celkově slabá kniha, místy svou naivitou připomínající až červenou knihovnu. Vetší část knihy tvoří obvyklý ‚Langdonovský‘ útěk před zloduchy po boku krásné, inteligentní ženy. Člověku se až nechce věřit, že ten tolikrát zopakovaný model stále někoho oslovuje. Zajímavý je až závěr (zhruba od 85 kapitoly) vygradovaný fakticky do dvou konců, nastolující úvahy, které budou nepochybně vrtat hlavou všem vnímavějším čtenářům.
Osobně bych k nim přidal ještě jednu myšlenku nebo spíše oblíbenou konspirační teorii – jsou knihy jako tato psány skutečně jedním autorem nebo za tím stojí spíše „tvůrčí tým“, což je eufemismus používaný místo „továrny na knihy“. Některé pasáže Počátku jsou obsahově opravdu výrazně pod průměrem celé knihy, což by svědčilo spíše o druhé možnosti.
Každopádně pokud mohu doporučit: přečtěte si knihu, ale nečekejte žádný enormní zážitek. Spíš přemýšlejte o jejím závěru.

blonďatá.luc
25.02.2018 2 z 5

Obrovské zklamání. Jsem věrná fanynka knih Dana Browna a na toto od něj teda zvyklá nejsem - kniha se táhla, zajímavého děje, záhad, zápletek, nezapomenutelných postav bylo minimum. Samotné hlavní téma sice zajímavé je, ale určitě ne na knihu takových rozměrů. Už v polovině jsem tušila, jak to celé dopadne. Nejhroší kniha, kterou jsem od něj zatím četla...

Misi78
25.02.2018 5 z 5

Inferno mě až tak nebavilo, téma Počátku mě hodně oslovilo. A konec nad kterým se stojí zavto zamyslet. Doporučuju.

Madelisi
25.02.2018 5 z 5

Čím je pan profesor starší, tak se pomalu přestává honit za historicko náboženskými záhadami, ale začíná se věnovat vážnějším věcem jako je přelidnění planety nebo umělá inteligence.
Počátek není tak nabitý historickými pamětihodnostmi, ty, které jsou zastoupeny, jsou popsány dokonale, že si připadám, jako bych je navštívila. Dělalo mi problémy se vypořádat s fiktivní španělskou královskou rodinou, přestože fiktivní americké prezidenty máme všude možně. Koordinátorka PR vztahů je mladičká s tolika tituly a pracovními zkušenostmi, ale tím vlastně zapadá do Brownova světa.

Poslední stránky měly velký švih a jako v komentáři pode mnou jsem tak trochu čekala stejné vyuzlení jako ve Stopařově průvodci. Řekl už někde Brown, že si ho před psaním přečetl?

cameronova

Pořád jsem tak nějak čekala, že ten velký objev bude znít 42 :-D

martir
25.02.2018

Je to tak. Super, ale už to tu bylo.

111moni
25.02.2018 4 z 5

Prvoplånově nic nového,honička s mladou ženou za rozluštěním záhady,kódu.Dalo by se říct,nic nového,nuda...a přesto,napínavé čtenī,které přinåší i otåzky.Jako ostsatně všechny Brownovy knihy.Napínavý dèj,který må spåd,vylīčení španělských památek tak,že si je minimålně vygooglujete,zåpletka,kterou tušíteva myškenka,která vås nutí k zamyšlení,zůstane ve vås.Budete na ni myslet,když si budete pořizovat kepší telefon....auto s více doplňky....

lenka2557
25.02.2018 5 z 5

Knihy od Dana Browna mají v mé knihovničce zvláštní postavení. Líbí se mi na něm, že před napsáním knihy nastuduje hromadu věcí, zjistí si kotel informací, aby je pak do knihy dokázal zapracovat. Tvoří skvosty, ale občas se stane, že se někde něco zvrtne a z knihy zůstane dojem nevalný. A právě z tohoto jsem měla celkem velký strach před rozečtením Počátku. Recenze se tvářily všelijak.

Můj pocit po přečtení? Vyjádřím ho citoslovcem. Uffff... Brown je génius. Je geniální převážně v tom, jak dokáže vzít současnou situaci a pokroutit ji k obrazu svému. Je geniální svou kontroverzí a uměním provokovat. A geniální i právě v tom množství faktů a informací, o které jsem po přečtení této knihy zase bohatší.

Přidávám Barcelonu na seznam míst k vidění a před panem Brownem smekám pomyslný klobouk.

bukiet
25.02.2018 2 z 5

Zkusili jste někdy šedesátkrát požvýkat masité sousto? Tak přesně tento pocit ve mně vybudilo přečtení této knihy. Šedivá masa bez chuti.

verden
24.02.2018 3 z 5

Brownove knihy mám v podstate rada, je to také ľahké, napínavé čítanie, ktoré mi vždy prinesie niekoľko nových, zaujímavých informácií. Naposledy ma úplne nadchlo Inferno a popravde, čakala som podobný zážitok, ktorý sa však nedostavil.

Pôvod prináša klasickú brownovskú schému Langdona, po boku s krásnou ženou, ktorí sa ženú historickými pamiatkami za odhalením zlomovej informácie a proti nim brojí "záporák", ktorého odhalenie na konci je viac či menej prekvapením (v tomto prípade, po xy podobných príbehoch, skôr menej). A samozrejme, na konci spolu s hlavnými hrdinami túto informáciu získame a tá nám úplne vyrazí dych. Ibaže to sa v pôvode nestalo, bohužiaľ. Celý záver, spolu s dlho očakávanými odpoveďami na dve základné otázky ľudstva, je úplne nemastný-neslaný.

Aj keď sa musím priznať, že som po prevrátení poslednej stránky ostala úplne vykoľajená, pretože som presvedčená, že to Brown pôvodne plánoval ukončiť úplne inak...