Andělé a démoni

Autor Dan Brown v knize líčí první dobrodružství uznávaného harvardského symbologa Roberta Langdona, budoucího hrdiny knihy Da Vinciho kód (známou také pod titulem Šifra mistra Leonarda). Spletitý příběh jedné noci a jednoho dne začíná nočním telefonátem, v němž se ředitel elitního švýcarského vědeckého ústavu CERN na symbologa obrátí s žádostí o pomoc při pátrání po vrazích jeho kolegy. Cejch, který má zohavená mrtvola vypálený na hrudi, Langdona přivádí na stopu dávného bratrstva iluminátů, kteří po desítkách let zdánlivé nečinnosti opět udeřili, aby přímo v srdci katolické církve, ve Vatikánu, definitivně a poněkud brutálně vyřešili odvěký spor vědy s náboženstvím. Langdon, a s ním i půvabná fyzička Vittorie, prožijí neuvěřitelných čtyřiadvacet hodin, během nichž v římských kostelích kdosi podle starodávného vzorce popravuje kardinály a kdesi v útrobách Vatikánu, očekávajícího volbu nového papeže, odtikává nejničivější časovaná bomba v dějinách lidstva....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/40667/andele-a-demoni-40667.jpg 4.44686

Robert Langdon 1.

Literatura světová, Detektivky, krimi
Vydáno, Metafora

Angels & Demons, 2000

Kniha Andělé a démoni

sgjoli

Knihu jsem četla již podruhé (byť napoprvé v jiném vydání). A i když jsem si knihu vcelku užila, tak napodruhé mne to přeci jen bavilo již o trochu méně. Hlavní zápletku jsem znala a ta pointa mne už vlastně neměla moc čím překvapit. Takže ten závěrečný moment, kdy jsem jako čtenář měla být unesena grandiózním rozuzlením a závěrem, už na mne neměl takový vliv.
Nicméně Dan Brown má dar vymyslet příběh, do něhož se čtenář rychle ponoří a v němž se nechá unést autorovou silně rozvinutou představivostí a smyslem pro detaily. Autor splétá zajímavé konspirační teorie a neuvěřitelně složité a propletené zápletky, které umí podat naprosto přesvědčivě, že má čtenář pocit, že by se to takhle klidně mohlo stát. Hlavní hrdina prof. Langdon je sympaťák, velmi chytrý, vzdělaný, ale přitom lidský a chybující - čtenářům tak může být blízký. Autorova znalost místa, v němž se děj této knihy odehrává, je neuvěřitelná - až to ve mně vyvolalo chuť začít plánovat dovolenou v Římě a nasát genia loci tohoto města. A to je něco, co se mi příliš často u knih nestává.
Po druhém přečtení si kniha zaslouží 4 solidní hvězdy.

Anduli.
30.12.2020

K prvnímu přečtení Andělů a démonů jsem se dlouho odhodlávala, protože už nazpaměť znám filmovou adaptaci. Přesto mě to neskutečně bavilo, celou dobu jsem byla jak na jehlách a držela Langdonovi palce. Taky oceňuji, jak je kniha nadupaná poznatky z oblasti křesťanské nauky, historie umění, ale i kvantové fyziky. Zároveň je tak trochu reklamou na prohlídku Říma a Vatikánu. Nemohu jinak než 5 hvězd!

Selve
29.12.2020

Prvně jsem knihu četl před několika lety, tehdy jsem však knihu moc neocenil a ani nedočetl dokonce. Nedávno jsem si knihu opět otevřel a světe div se, neskutečně mě kniha bavila. Příběh byl čtivý a hlavně nepředvídatelný. užíval jsem si každou stránku.

milena8281
24.12.2020

Celá kniha se odehrává v průběhu 24 hodin. Trochu mi to připomnělo kultovní seriál 24 hodin s K.Sutherlandem. Chvílemi jsem si říkala, že to snad ani nešlo všechno stihnout, bylo tam toho děje tolik. A vždy, když jsem si myslela, že vím, kdo je hlavní padouch, se náhle situace změnila a já zůstala paf. Brown si svůj věhlas určitě zaslouží, jeho knihy jsou čtivé, napínavé a obsahují velké množství zajímavých informací, které vás doslova nutí si je ještě dohledávat a ověřovat, hledat obrázky zmíněných budov a uměleckých děl a zajímat se o spoustu dalších věcí kolem.

Jack93
17.12.2020

Matně si vzpomínám na obrovský humbuk kolem Šifry mistra Leonarda. Když je vám 13 let, není to zrovna něco, čemu byste věnovali detailní pozornost. V té době jsem objevil kouzlo hudby Guns N' Roses a o zábavu jsem měl tedy vystaráno.
Stačilo, aby uběhlo jen 14 let a konečně jsem se Danu Brownovi podíval trochu na zoubek. A protože vždy rád začínám od Adama a Evy, pustil jsem do Andělů a démonů. Příběh mě sice vtáhnul hned od úvodní stránky, ale to pravé vzrušení a otáčení jedné stránky za druhou (jak by řekli Angláni "page-turner") se dostavilo později. Brownovi se skutečně povedla gradace děje.
Bez zbytečného mučení se přiznám, že se mě s blížící se půlnocí a hrozící zkáze Vatikánu často zmocňovala slova jako přehnanost či překombinovanost (nemyšleno nijak negativně). Jenže po jedné z nejklíčovějších scén a neuvěřitelném obratu v ději do sebe všechno dokonale zapadlo, byť i poté následovaly těžko uvěřitelné scény (ačkoliv v tomhle roce by byly klidně možné).
Podobné zápletky, v nichž hraje ústřední roli církev, mi nikdy předtím nic neříkaly. Ani teď se jimi nebudu zabývat obšírněji, přesto můžu s čistým svědomím říct, že mě hlavní téma velmi chytlo a kniha mě obohatila. Problematika rozporu mezi náboženstvím a vědou mi přišla fascinující a na určité věci jsem získal nový úhel pohledu.
Z premiérového setkání s Robertem Langdonem jsem nadšený. Už teď se těším na náš další sraz a také na porovnání knih s filmovými adaptacemi, které podle ohlasů za moc nestojí.

Blancheerka
12.12.2020

Tahle knížka byla zatím jedním z nejlepších počinů, co jsem kdy přečetla či lépe řečeno zhltala. Spisovatel pojal toto misteriozní krimi z prostředí Vatikánu poutavě, napínavě a jeho styl psaní mě krásně hladce vtáhl přímo do děje. Hlavním postavám jsem upřímně fandila a prožívala s nimi okamžiky hrůzy, radosti i dojetí a při čtení mi doslova před očime probíhal film mojí fantazie. Málokteré knížce jsem dala plný počet, ale tato si je podle mě plně zaslouží!

Nšo-či
08.12.2020

Tenhle autor, je prostě skvělý.

Petronelka123
10.11.2020

Knihy Dana Browna mám ráda kvůli napínavému ději, který má vždycky úžasný spád a jeho knihy jsou protkány, pro mne obohacujícími, historickými fakty. U téhle knihy tomu nebylo jinak, ale to, co v této knize dokázal přežít symbolog Robert Langdon bylo až neuvěřitelné a závěr knihy byl dle mého názoru překombinovaný, proto jen 4 hvězdy.