Andělé a démoni

Andělé a démoni https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/40667/bmid_andele-a-demoni-sdG-40667.jpeg 4 5427 559

Robert Langdon série

Autor Dan Brown v knize líčí první dobrodružství uznávaného harvardského symbologa Roberta Langdona, budoucího hrdiny knihy Da Vinciho kód (známou také pod titulem Šifra mistra Leonarda). Spletitý příběh jedné noci a jednoho dne začíná nočním telefonátem, v němž se ředitel elitního švýcarského vědeckého ústavu CERN na symbologa obrátí s žádostí o pomoc při pátrání po vrazích jeho kolegy. Cejch, který má zohavená mrtvola vypálený na hrudi, Langdona přivádí na stopu dávného bratrstva iluminátů, kteří po desítkách let zdánlivé nečinnosti opět udeřili, aby přímo v srdci katolické církve, ve Vatikánu, definitivně a poněkud brutálně vyřešili odvěký spor vědy s náboženstvím. Langdon, a s ním i půvabná fyzička Vittorie, prožijí neuvěřitelných čtyřiadvacet hodin, během nichž v římských kostelích kdosi podle starodávného vzorce popravuje kardinály a kdesi v útrobách Vatikánu, očekávajícího volbu nového papeže, odtikává nejničivější časovaná bomba v dějinách lidstva.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi
Vydáno: , Metafora

Angels & Demons , 2000

ZuzullaM
21.06.2022 3 z 5

To bola paráda! Kniha sa úžasne čítala, bolo ťažké ju odložiť. Čakala som, že rozuzlenie bude iné ako sa ponúkalo a záver ma nesklamal. Niektoré úseky mi ale prišli dlhé a nudnejšie, ale ako celok ma to hrozne bavilo. Hlavný hrdina má teda neuveriteľné šťastie, ale bez toho by to nešlo.
Teším sa na ďalšie stretnutie s Roberom Langdonom :-)

Cabiria
17.06.2022 1 z 5

Poprvé jsem Anděle a démony četla ještě jako studentka cca před 13 lety, tedy v době, kdy panovalo kolem filmů na náměty Dana Browna velké haló a jeho knihy byly bestsellery.
Když jsem se nyní ke knize vrátila, měla jsem už jen mlhavé povědomí o zápletce a vzpomínku, že jde o jednohubku, která rychle a svižně plyne a zhltnete ji na posezení.
Nevím, jestli příběh za ta léta už vyčpěl, nebo jsem prostě jen zestárla a moje preference se změnily, ale opětovné přečtení pro mě bylo zklamáním. Tentokrát mi děj tak příjemně neubíhal, místy jsem se naopak musela spíš nutit číst dál a zejména v druhé polovině mi osudy hlavních hrdinů byly vlastně skoro ukradené. Malá propracovanost postav a jakási jejich plochost by se snad dala odpustit, koneckonců má to být akční krimi, kde jde hlavně o to napětí a dějový spád. Jenže právě ono neustálé střídání jedné akce za druhou a později ( cca v poslední třetině) už i vršení úplných neuvěřitelností na sebe, vyznívá nakonec spíš únavně a otravně. O samotném konci, tedy odhalení toho kdo, proč a jak, ani nemluvě, tam už bych se ani nezdráhala použít slovo slátanina.
Oceňuji poodhalení iluminátské historie na začátku a připomenutí římských reálií, které mi vnuklo touhu se do tohoto města zase po čase podívat.
Musím souhlasit s uživatelem Akana, že režiséru Ronu Howardovi se na základě dost slabého námětu podařilo natočit ještě celkem slušný film.
Ne, nebavilo.

nicolettkaa
17.06.2022 3 z 5

K hodnocení této knihy mě napadá jen věta - je to dlouhé, hodně dlouhé.
Obdivuji autora, kolik si toho musel kvůli sepsání knihy nastudovat. Téma střetu vědy vs. náboženství je ožehavé, ale podle mě bylo podáno zajímavě. Konec dost překombinovaný a přitažený za vlasy. Za přečtení stojí. Za jedno přečtení.

Warty
06.06.2022 5 z 5

Prostě a jednoduše paráda. Propracované a napínavé, popsané tak, jako kdybych sama běhala po Římě s hlavními hrdiny.

Haloon
25.04.2022 5 z 5

Epický souboj vědy a víry přímo v srdci kolébky moderní civilizace. Ani jedna strana nenechá na druhé nit suchou. Dílo otevírá desítky úvah a myšlenek, které rozhodně mají své opodstatnění.
Kdo je to tenhle Brown? Zjistil si o Vatikánu a církvi první poslední a předkládá nám moudré myšlenky, kterým čtenář rozumí. To celé pak zabalil do napínavého děje, jak předvařenou porci pro Hollywoodský trhák. Sem s dalším Brownem!

Filomena1961
19.04.2022 4 z 5

Kniha plná napětí, čtivá. Hlavní hrdina Robert Langdon dokáže řešit neřešitelné situace. Má neuvěřitelnou paměť a vysokou inteligenci a od toho všeho se všechno odvíjí.

Tracyenka
17.04.2022 4 z 5

Knihu jsem četla už před lety v době, kdy byly příběhy od Browna hodně populární a byla jsem z ní tehdy taky unešená. Po nynějším opětovném přečtení už tak nadšená nejsem, nicméně knize se nedá upřít tajemná atmosféra a poutavost. Příběh se čte opravdu dobře, děj ubíhá rychle a o momenty překvapení v něm není nouze. Hodně se mi líbí popis reálných míst i děl, některé pasáže mě donutily googlit a zjišťovat o lokalitách nebo předkládaných informacích víc podrobností.
Celkově knihu hodnotím kladně, i když finální rozuzlení je až přehnaně přitažené za vlasy.

lucifess
26.03.2022 5 z 5

Svižné a příjemné čtení. Provázání jednotlivých detailů je až neuvěřitelné. Jak vše do sebe ve finále zapadá. Tleskám. Náboženská ikonologie a symbolologie v podání postavy prof. Langdona je pro mě téměř záruka klasiky, která nezklame.

Hermiona419
17.02.2022 4 z 5

Vcelku naučná a poutavá kniha. Chvílemi mi přišla lehce překombinovaná, ale jinak působí dobrým dojmem. Za mě určitě ano, i když na vybrané Brownovy tituly rozhodně nemá.

cvpython
14.02.2022 5 z 5

Velice čtivé a napínavé.

intelektuálka
11.02.2022 4 z 5

Další ze zajímavých / a obsáhlých/ děl tohoto autora .... souboj vědy a víry ....

Známá postava symptomologa Roberta Langdona - a zde mne vždy překvapí autorova znalost a návaznost zjištěných fakt ....

Koho by nezaujala otázka vzniku tohoto světa - počínaje knihou Genesis....

A informace o římských památkách a hledání cesty osvícení ....

Lidstvu opět hrozí nebezpečí a v Římě probíhá konkláve - jak se to Langdonovi s Viktorií podaří vyřešit ?

Já si vždy z knih tohoto autora vyberu to podstatné - a jeho fabulace mě baví ...

Víra potírající vědu ? Anebo naopak ? N a tyhle otázky kniha odpovídá ....

DomYell
08.02.2022 5 z 5

Nemel jsem zadne ocekavani, o autorovi temer nic nevim... A trosku blaznovina, ale krasne strelena a letici, jak sip

SittingBull
05.02.2022 1 z 5

Oblaky sebazaprenia ma stálo dočítať sa konca - no a ten ma skoro zabil. Americké špeciálne jednotky sa musia ešte veľa učiť, ako sa lieta a bezpečne pristáva na dverách od garáže. Po výbuchu supernovy, ej, čo to hovorím, antihmoty. Autor ma dohrial už mnoho razy, no teraz to poondial úplne, lebo nemá šajn o antihmote a o jej správaní pri styku s hmotou. Žiaden výbuch, absolútne nie, také predstavy majú v hlavách deti a tí najhlúpejší holywoodskí filmári. Človek by čakal, že autor si naštuduje z odborných zdrojov aspoň nevyhnutné minimum o základnom kameni zápletky románu, ktorý píše. Nie, nenaštudoval. Predložil čitateľom technicky nezmyselné puzzle, kde sa behá po Ríme s vyplazeným jazykom kvôli niečomu, čo vôbec nemôže byť. Všetci sa na všetko mohli vyfláknuť a ísť na pivo, nič by sa nestalo. Aj Dan Brown, ktorý mieša bestselerový guľáš (už koľký) z tých istých zaručených surovín, aby to zasa strhalo čísla predaja a zaplatilo novú jachtu. S literatúrou to má spoločné len to, že sa vyplytvalo veľa písmen a Laco s Pištom u nás vo fabrike to čítajú počas obeda a kvickajú na to tresku a otrusinky zo žemle.

Akana
04.02.2022 2 z 5

Každý vášnivý čtenář se bude do krve bít za to, že filmová adaptace nikdy nemůže překonat svůj literární předobraz. A ono to většinou odpovídá skutečnosti. Ovšem najdou se výjimky. V časech brownovského boomu jsem jeho romány obcházel s opodstatněnou nedůvěrou k pomíjivé popularitě bestsellerů a ani později jsem neměl důvod to měnit. Filmy (Šifru a Anděly a démony) jsem ale zkouknul a konstatoval, že pokud divák nemá vysoké nároky, jde o sice naivní, ale poutavé a slušně natočené oddechovky. Když jsem teď po letech sáhnul po audioverzi obou knih k "předspánkovému" poslechu, docela mě zaskočilo, že obě literární předlohy, které by podle selského rozumu měly být přeci jen o něco vrstevnatější, inteligentnější a propracovanější než povrchní hollywoodský blockbuster, jsou ve skutečnosti ještě hloupější. Tady je bez jakékoli ironie třeba složit poklonu režiséru Ronu Howardovi, že z tak primitivní látky dokázal vykřesat celkem napínavé a neurážející thrillery. V případě závěru Andělů a démonů pak vynecháním těch nejkřiklavějších pitomostí prakticky zachránil celý příběh. Nevím, jestli stejnému srovnání podrobím Inferno, protože tady je už i film dost přitažený za vlasy.

capricorn__
23.01.2022 5 z 5

První díl ze série se mi líbil dokonce i o něco více než "Šifra mistra Leonarda". Dan Brown mě zaujal tím, že dokonale spojil dohromady historii a detektivku, jeho kreativita se skvěle mísí s jeho znalostmi a výsledkem je velmi poutavá, napínavá kniha, která skoro nejde pustit z rukou. Líbí se mi i kombinace vyšetřovatelů, jejich povahy jsou mi blízké a stejně tak se mi líbilo i tajemné prostředí. Na konci to podle mě Brown trochu přepískl s dramatičností a bizarností, která by se v katolickém prostředí, o kterém píše, rozhodně stát nemohla. I přesto jsem si knihu užil a vřele ji doporučuju. Za mě jedna z nejlepších detektivek, které jsem přečetl.

kalinka99
13.01.2022 5 z 5

Za mě výborný příběh. Od autora jsem nic nečetla a ani neviděla žádný film, takže jsem nadšená. Od začátku do konce příběh ubíhal a stále se objevovali nové poznatky s tím, že do finále jsem vůbec netušila jak to dopadne. Propojení historického města Vatikán s církví a novodobého vynálezu posunulo knihu na první příčky nejlepších knih, co jsem kdy četla.

boruf
29.12.2021 4 z 5

Kniha mě hned na začátku chytla a až do konce mě nepustila. Tento typ vyprávění, záhady a jejich rozplétání mě opravdu baví.

Karoley
27.12.2021 5 z 5

Z propasti času povstává dávné bratrstvo, aby zničilo nejposvátnější baštu křesťanstva. Vatikán..

Naštěstí je tu ale nesmrtelný Robert Langdon! Pátrání po skrytých symbolech iluminátů mě moc bavilo - vždycky jsem si danou památku nebo umělecké dílo našla na internetu a snažila se spolu s hlavním hrdinou přijít na další vodítko. Právě to propojení historie a fikce se mi na Brownových knihách strašně líbí.
Zatím u mě vede Šifra mistra Leonarda. Teď jdu na Ztracený symbol!

Rihatama
27.12.2021 5 z 5

Symbolog Robert Langdon je v úvodním Brownově podání menší knihomol a suchopár, než jak jej vykreslil režisér Ron Howard, i než jak je Langdon popisován v navazujících dílech. Jeho znalosti religiózní historie, tajemné okolnosti volby nového papeže nebo série úmrtí vysokých církevních hodnostářů, tzv. preferiti, vč. samotného papeže, i snaha o jejich vyřešení a odhalení pomstychtivých iluminátů dříve, než dojde ke naprostému zničení Vatikánu, nadto tvoří více než přitažlivý mix.

Jedna z mála Brownových knih, kdy jsem nejdříve viděla film. Překvapilo mě, jak moc se scénář filmu odchýlil od knihy, nepochybně s Brownovým souhlasem. Četbu jsem si navýsost užila, i když můj favorit to přece jenom není. Ráda jsem se taky prostřednictvím Langdonova pátrání vrátila do klikatých uliček Říma, jeho prosluněných náměstí a navštívila mně důvěrně známé římské kostely. A pochopitelně baziliku sv. Petra. Měla jsem jedinečnou příležitost navštívit i posvátnou půdu pod bazilikou, kde se v hloubce cca 7 metrů v klikatých katakombách nachází hrob sv. Petra, Brownovo vyprávění jsem tak měla živě před očima. Příjemné uvedení do série, která si mě zcela získala.

JointlieKat94
14.12.2021 5 z 5

Vskutku vydařené dílo. Dlouho, předlouho tomu je, co jsem viděla filmy, myslela jsem, jak si z toho jakžtakž pamatuju, no skutečnost byla vcelku jinde a já zjistila, že si pamatuju maximálně hlavního "hrdinu" a možná obličej camerlenga.. takže jsen byla vážně překvapená z konečného rozuzlení.

Četlo se mi vážně skvěle, byla jsem napnutá každou stránkou víc a víc. Zápletka, historie a detaily, místo, popis konkláve (fakt zajímavý!) všechno bylo skvělý, dobře propracovaný a mně se to moc líbilo. Rozečítám další díl. :)