Říjnový seznam

Říjnový seznam https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/234744/mid_rijnovy-seznam-fXz-234744.jpg 4 806 271

Domníváte se, že už vás Deaver nemůže ničím překvapit? Může. Touto knihou. Začátek tohoto neobyčejného krimirománu najdeme vlastně na jeho konci. Alespoň podle tradičních pravidel žánru. Která ovšem Jeffery Deaver převrací na hlavu. Gabriela McKenzieová zoufale čeká na zprávy o své unesené šestileté dcerce. Konečně se otevřou dveře. Do místnosti ale nevstoupí policie ani vyjednavač. Je to únosce a v ruce drží zbraň. Ještě před dvěma dny vedla Gabriela normální život. Jak je možné, že se všechno najednou takhle zvrtlo? Nejenže má zaplatit půl miliónu dolarů jako výkupné, ale musí také odevzdat záhadný dokument nazvaný Říjnový seznam. Nikdy dříve o té listině neslyšela. Ví jen tolik, že patřila bývalému šéfovi, který uprchl před policejním vyšetřováním neznámo kam... Od nedělního večera k pátečnímu ránu se odvíjí chytře vybudovaný děj, v němž nás autor nutí neustále přehodnocovat dříve předložená fakta. A když v samotném závěru konečně vyvstane úplný obraz děje, nezbude nám než užasnout nad tím, k jakému mistrovství Deaver dovedl umění literární manipulace.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi
Vydáno: , Domino

The October List , 2013

Heliku777
05.07.2019 5 z 5

Úplně doslova souhlasím s komentáři od grizlinky a anet99ky. Netradiční a originální čtení.

Radunnie
03.07.2019 4 z 5

Velmi zvláštní, originální záležitost, která nepostrádá určité napětí, ačkoliv ke klasickým, nervy drásajícím thrillerům má hodně daleko.
Pointa celého příběhu mě příliš neuspokojila, vysvětlení celé akce mi připadalo poněkud za vlasy přitažené, stejně jako odhalení, co jsou naši hrdinové ve skutečnosti zač. Nicméně ani to mě neodradilo po dočtení skočit na začátek a zopakovat si prvních pár kapitol, abych si uvědomila, co mi na jednání postav připadalo podezřelé a čemu jsem třeba od samotného počátku nevěnovala tolik pozornosti. V tomto světle se mi jeví dílo páně Deavera chytré a propracované.
Ideální kniha na bezesné letní noci.

grizlinka
02.07.2019 5 z 5

Zajímavý nápad! Velice čtivá kniha, zpočátku jsem měla strach, že se při časových přesunech dozadu budu po pár kapitolách ztrácet, ale nestalo se. Velmi pozitivně hodnotím i nečekané zvraty. Je zajímavé, že pokud by byla kniha psaná od začátku do konce, vůbec by nebyla napínavá a vše by bylo jisté. Opačný směr však dodal příběhu přesně to, co by měl mít.

ajasin
01.07.2019 5 z 5

Moje konzervativní já bylo zpočátku mírně iritováno, ale ve chvíli, kdy se začalo trochu orientovat v ději a došlo k prvnímu zvratu situace, se zachvělo v základech. Hodnocení nedávám za příběh. Ten byl celkem banální. Dávám ho za zpracování, za nápad a za odvahu zkusit něco nového. A nakonec i za odvahu, jak se říká, jít s vlastní kůží na trh. To já oceňuji vždy.

annettka1098
29.06.2019 3 z 5

Velmi zajímavá kniha. Bylo to mé první seznámení s knihou psanou od poslední kapitoly k první a dost jsem se bála, že budu muset po přečtení knihu přečíst ještě jednou. Ale odzadu dopředu (od 1. Kapitoly k 36). Nicméně tomu tak není. V tomto ohledu je kniha napsána opravdu bravurně. Rozuzlení jsem však tušila již od poloviny. I když ne úplně, bylo mi trochu jasné, jak to musí být, aby to mohlo skončit tak, jak to začalo. Závěr tak v podstatě není překvapením. Ale přesto rozhodně stojí kniha napsaná od konce k začátku za přečtení.

Sany87
16.06.2019 5 z 5

Nemám slov. Super napsané.

Pdede
16.06.2019 5 z 5

Velmi zajímavý příběh s překvapivým koncem.

wotana
11.06.2019 3 z 5

Deavera miluju, ale tato kniha mne vůbec nebavila a vyloženě jsem se nutila do čtení a to je obrovská škoda :-(

anet99ka
10.06.2019 5 z 5

Jestli se dá o nějaké knize tvrdit, že je nepředvídatelná, pak je to rozhodně tahle. Celou dobu si myslíte, že máte vše pod kontrolou, že se bezpečně orientujete v ději, ale pak přijde posledních pár kapitol a ty vám příběh představí v úplně novém světle. Chvílemi jsem se obávala, aby nezačala být kniha překombinovaná, ale s poslední stranou mi vše zapadlo do sebe a došla jsem k závěru, že prvotní zdánlivost překombinovanosti je ve skutečnosti perfektně sestavený sled událostí. Psát knihu od poslední kapitoly k první jistě není jednoduché, proto před autorem smekám za brilantní pojetí a zvládnutí toho stylu.

Niu
06.06.2019 5 z 5

Já se přidám k pětihvězdičkářům. Ze začátku takový mírný rozjezd. Ale finiš typicky Deaverovský. TOHLE byla skvělá myšlenka a takovou knihu jsem ještě nedržela v ruce. Jo, zfilmované by to bylo taky pecka, ale přece jen - filmy už takto natočeny byly, ale kniha? Ta fakt ne. Šlo tam v prvé řadě o to rozuzlení, takže vlastní příběh byl vyprávěn spíš tak opatrně. Ale vydržte od konce k začátku a proboha, nelistujte knihama, jak to dopadne, to je hřích!!!! Ne, dělám si srandu, ale ochuzujete se od překvápka, u Deavera to platí několikanásobně.

Aymira
31.05.2019 4 z 5

Nezvykle pojatý příběh vyprávěný od poslední kapitoly po první, který však u mě začal fungovat až od poloviny knihy. Od té chvíle by naopak bylo trochu nudou, kdyby se knížka řídila obvyklým řazením. Až na ono nezvyklé pojetí jde však o typický deaverovský příběh plný zvratů a vcelku drsných postav. Rozhodně jde o děj, nad kterým se po přečtení dá chvíli přemýšlet, ale příště si raději opět přečtu něco hezky od první kapitoly po poslední. Navíc se u mě na konci dostavil pocit, že na začátku ještě pár kapitol chybělo k tomu, abych se dozvěděla, jak vše ve skutečnosti vlastně dopadlo.

Marcela52
31.05.2019 3 z 5

Do tohoto spletitého kriminálního románu jsem se nějak nemohla začíst. Stále posouvání děje mi dost vadilo, takže jsem pak knihu spíše prolistovala, abych se dověděla, jak to dopadlo. Přiznám, se, že jsem si titul vybrala hlavně podle názvu, abych splnila další kategorii čtenářské výzvy, protože jinak knihy tohoto autora příliš nevyhledávám. Vím, že je čtenářsky velmi úspěšný, ale není to "můj šálek čaje".

TamaraKrejčí
31.05.2019 5 z 5

Já jen doufám, že tohle nevymyslel sám život, že je celý příběh, výplod sakra dobrého spisovatele. Kloubouk dolů před vámi pane J.D.
A určitě si posléze knihu přečtu znovu, ale od prvni kapitoly, teda od konce?? Nebo začátku?? ????????

petulka.sasanka
30.05.2019 4 z 5

Zajímavé. Ze začátku se to vleklo, ale nakonec prima počtení Rozhodně stojí za dočtení až do konce!

Merlinit
28.05.2019 4 z 5

Dobré, což o to. Jen asi ne TAK DOBRÉ, jako ostatní Deaverovy knihy.

LooneyCZ
27.05.2019 4 z 5

Detektivka psaná od konce je rozhodně zajímavý nápad, bohužel mě ale ze začátku čtení moc nebavilo. Připadala jsem si jako kdybych byla s přáteli na pivu a všichni se bavili o včerejší akci, na které já jsem ovšem nebyla, a tak mi naprosto uniká, o čem je řeč. Občas mi trpělivě někdo vysvětlí okolnosti, ale celkově mě to povídání moc nebaví a chci si pokecat o něčem jiném.
Poté, co jsem se prokousala až ke kapitole 4, to začalo mít spád. Poslední (první) dvě kapitoly byly skvělé. Trochu předvídatelně se ukázalo, že všechno je úplně jinak. Dobrý závěr!
V průběhu čtení se mi vlastně docela líbilo, jak každá další kapitola přinese úplně jiný pohled na to, co jsem zrovna přečetla. Jenže prvních téměř tři sta stran člověk moc netuší která bije, a tak je opravdu těžké se přesvědčit k dalšímu čtení. Jen díky tomu závěru nakonec dávám 4 hvězdy.

Fixa08
19.05.2019 4 z 5

Nevím jak to popsat, prostě je to tak blbé, až je to dobré. Nutilo mě to číst dál a dál a konec docela ušel. Dávám 4 *, na pět to není

michalka S.
19.05.2019 3 z 5

Dala jsem 3 šanci tomuto autorovi... A asi poslední, jedine pozitivum byl závěr (ikdyz vlastně začátek)

beruska
17.05.2019 3 z 5

Bohužel, nemohla jsem se vůbec začíst, ikdyž jsem se snažila :( ...
Pana autora mám ráda, zvláště příběhy s Lincolnem Rhymem, ale tato kniha mně vůbec nesedla.. Bylo to asi tím netradičním psaním příběhu naopak - tedy děj začínal od konce a posouvá se k začátku...
Ikdyž bych moc ráda dala více hvězdiček, ale tady nemohu jinak - 3 * za snahu autora a pěknou vazbu knihy :) ...

postrach
10.05.2019 5 z 5

Po dlouhé době a po mnoha přečtených Deaverovkách,jsem ráda že jsem si knihu vybrala v rámci čtenářské výzvy.Jinak už vše napsaly podemnou.Super!