Říjnový seznam

Říjnový seznam https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/234744/mid_rijnovy-seznam-fXz-234744.jpg 4 806 806

Domníváte se, že už vás Deaver nemůže ničím překvapit? Může. Touto knihou. Začátek tohoto neobyčejného krimirománu najdeme vlastně na jeho konci. Alespoň podle tradičních pravidel žánru. Která ovšem Jeffery Deaver převrací na hlavu. Gabriela McKenzieová zoufale čeká na zprávy o své unesené šestileté dcerce. Konečně se otevřou dveře. Do místnosti ale nevstoupí policie ani vyjednavač. Je to únosce a v ruce drží zbraň. Ještě před dvěma dny vedla Gabriela normální život. Jak je možné, že se všechno najednou takhle zvrtlo? Nejenže má zaplatit půl miliónu dolarů jako výkupné, ale musí také odevzdat záhadný dokument nazvaný Říjnový seznam. Nikdy dříve o té listině neslyšela. Ví jen tolik, že patřila bývalému šéfovi, který uprchl před policejním vyšetřováním neznámo kam... Od nedělního večera k pátečnímu ránu se odvíjí chytře vybudovaný děj, v němž nás autor nutí neustále přehodnocovat dříve předložená fakta. A když v samotném závěru konečně vyvstane úplný obraz děje, nezbude nám než užasnout nad tím, k jakému mistrovství Deaver dovedl umění literární manipulace.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi
Vydáno: , Domino

The October List , 2013

Pigface
15.03.2019 2 z 5

Standardní, skoro konfekční krimi thriller, akorát jinak, než jsme si přáli. Čte se to dobře, hůř se v tom orientuje, obzvlášť když to čtete v epodobě. Ono listovat ve čtečce je poněkud nepohodlné, že. Nezvyklou formou to pan Deaver nezachránil, spíš korunoval průměr. Dostal jsem méně, než jsem čekal.

helena8550
14.03.2019 3 z 5

Hvězdičky dávám pouze za pointu. Ale zpracování (psaní od konce) za mě NE. Bylo to hrozně matoucí. Za účelem, aby postavy nic neprozradily, používaly stále věty jako “víš, ta věc, co se stala včera večer” nebo “víš, tamten člověk, jak jsme ho potkali” apod. Takže jsem často nevěděla na koho/co odkazují ani když jsem se k tomu dostala zpátky v čase. Strašně se to vleklo - minimálně tak 80% knihy jenom pobíhají po městě a pak se to najednou vše pár větami rozplete. Spousta postav, které neměly prakticky žádný účel. Snad jen pro zmatení. A zdůvodnit vše “metodickým herectvím”, to byla teprv ubohost/ulehčení pro autora. Pro mě zklamání...

LejcaS
13.03.2019 5 z 5

Tohle bylo opravdu zajímavé počtení. Vzhledem k tomu, že občas nakukuji při čtení na konec knihy, jak příběh dopadne, mi nikterak nečinilo problém číst knížku, která koncem začíná :-))) Tentokrát, ale doporučuji všem podobným náturám jako jsem já, aby na konec (začátek:-) knihy skutečně nenakukovali, neboť rozuzlení na posledních stránkách je opravdu překvapivý :-)

stepi08
11.03.2019 5 z 5

Z počátku jsem měl trochu strach. Byl to strach z neznámého, protože jsem ještě nikdy nečetl knihu od konce po začátek. Po přečtení však musím říct, že moje obavy byly liché :)

První čtvrtinu knihy jsem sice nevěděl která bije, ale potom se děj a příběh začal pomaloučku rýsovat a nabývat výraznějších obrysů. Konec, tedy vlastně začátek, do příběhu postupně vnášel světlo, které dějovou linku několikrát převrátilo. Pro mě to byl fajn zážitek.

NatyDee
09.03.2019 4 z 5

Moje první knížka od tohoto autora. Nevěděla jsem co čekat, jelikož kniha je psaná od konce. No musim říct, PÁNI! Četlo se mi to samo asi tak od třetiny knížky, než jsem si zvykla, ale můžu říct, že knížka, za mě, určitě dobrý - konec resp. začátek mě překvapi, neříkám, že jsem v průběhu knížky nečekala nějakou levárnu, ale že až takhle....každopádně zajímavý čtení, povedlo se....

Pavlnka
07.03.2019 3 z 5

Kniha určitě zvláštní, ale moc mi nesedla. konec jsem trochu předvídala, ale ta zápletka konečná mě překvapila. Jiné knihy autora se mi líbila více.

Kortez
05.03.2019 2 z 5

Tenhle pokus se podle mého soudu příliš nevydařil. Po přečtení sice vše dávalo smysl, všechno do sebe zapadlo, ale napětí které nabízejí jiné detektivky všeobecně se zde nekonalo, čtení bych srovnal se skládáním dílků puzzle, to taky není napínavé a jediný cíl je dokončit dílo ať vynikne co vyniknout má.

Doloresita
03.03.2019 5 z 5

Wau. Keď som dočítala poslednú kapitolu knihy (čiže prvú, keďže je odzadu písaná), mala som pochybnosti. Veď táto kniha nie je nijak ukončená. Za 2 dni prečítaná a začiatok/koniec knihy výborný. :)

Trustty
02.03.2019 4 z 5

Když jsem si knihu kupovala, říkala jsem si, že to bude zajímavé čtení. Obráceně jsem nikdy nic nečetla.
Začátek byl pro mě pohromou, vůbec jsem nevěděla jestli mám knížku dál číst :)).
Ztrácela jsem se v postavách a trochu i v ději.
Samozřejmě, že se v tom člověk ztrácí, když to čte obráceně :)) Asi na 70 str. se vše dostalo do normálu.
Rozuzlení bylo opravdu parádní. Jsem ráda, že jsem ten začátek přežila a knihu dočetla.
Pěkně promyšlená kniha :))

dana-klara0996
01.03.2019 5 z 5

Kniha psaná časově pozpátku! Něco tak zajímavého a překvapujícího jsem dlouho nečetla.

kusma
24.02.2019 3 z 5

Rozhodně zajímavě pojatá kniha. Bohužel mě forma moc nenadchla, dokonce mě to i dost rozčilovalo... Často jsem vzpominala, co jako bylo pak... Což u normálně psané knihy nemusím.
Závěr, neboli začátek, ale výborný.

Aliii
17.02.2019 4 z 5

Rozhodně netypický Deaver, který mě zaujal. Psaní od konce k začátku je určitě náročnější pro čtenáře, ale výsledek stál za to.

witko
16.02.2019 4 z 5

Byl jsem zvědavý na příběh vyprávěný odzadu. Nejdřív mi to dělalo problém, některé věci byli předvídatelné, ale samotný konec (začátek) teď vlastně sám nevím :-), mne překvapil. Překvapivě to až tak velký průšvih nebyl.

ještěrka38
14.02.2019 2 z 5

Deavera už jsem četla, ale tahle kniha mě vůbec ničím neoslovila. Nebylo tam ani napětí ani nic, co by mě nadchlo. Chtěla jsem zkusit něco nového, ale číst něco pozpátku??? Nevím, za mě palec dolů....

DK197
12.02.2019 5 z 5

Já jsem z knihy ohromená. Bála jsem se opačného časového sledu, ale zbytečně. Naopak neustálé přehodnocování faktů, od kapitoly ke kapitole, jak se odkrýval pravý význam skutečností, mě bavil. A neustále překvapoval. Až do samého závěru.

Příběh sám o sobě na jedničku, krátké kapitoly odsýpaly neskutečně bleskově, k postavám jsem opravdu rychle navázala vztah a brilantně odvedená práce s originální formou příběhu... Já snad nemám, co vytknout.

Ale uznávám, ne každému forma od konce k začátku sedne. Ale zkuste to, jinak se nedozvíte, jak je to u vás. A zbytečně se nesnažte si příběh šroubovat do hlavy od začátku ke konci. Užívejte si kapitoly jednotlivě a čtěte takhle: jedna kapitola - a ta před ní - a ta před ní... Jen se pomalu suňte vpřed a nesnažte se vracet k tomu, jak se to tedy stalo po sobě... ono to na konci knihy najednou zacvakne a půjde samo... Popřípadě čtěte od konce, ale za mě tím přijdete o legraci. :-)

Já se jen modlím za další takhle napsanou knihu!

Jitulin90
01.02.2019 4 z 5

Dost jsem se musela soustředit na to, že se s každou kapitolou posouvá děj k začátku. Ale i tak se mi kniha moc líbila. :) Zajímavý nápad.

iLuciferie
31.01.2019 2 z 5

Styl psaní příběhu odzadu dopředu jistě nebyl nezajímavý nápad. Umím si představit, že to byla pro autora lákavá výzva, zmiňovaný film Memento mě právě touto netradičností bavil. U knížky (alespoň této) mi to ale přišlo jednoznačně na škodu - věřím, že kdyby byl tento samý příběh vyprávěný od třetí do poslední kapitoly chronologicky a za nimi by pak navazovaly kapiloly dva a jedna, příběh by se lépe četl i by velmi pravděpodobně lépe fungoval a o “ohromující” závěr by také nepřišel..

Lucek
30.01.2019 1 z 5

Nebavilo, knihu jsem odložila a vracet se k ní nehodlám. Velké zklamání.

JustWomen
27.01.2019 1 z 5

Styl psaní mi absolutně nesedl, psát od konce k začátku je určitě originální, ale to je tak jediné plus. Knihu vlastně čtete dvakrát, vždy po uplynulých několika kapitolách se vracíte a skládáte fakta, které v době čtení nemůžete pochopit a dozvíte se je později. Za mě ne.

Termina
25.01.2019 2 z 5

Měla jsem problém pochytit časovou osu knihy a taky jsem měla problém pochytit svoji snahu tu knihu dočíst ..
Nakonec jsem se pročetla do konce.
Jsem ráda že jsem měla možnost si přečíst něco nového ale další knihy v tomhle stylu psaní už bych si nečetla.
Malé bezvýznamné plus jen díky tomu že Deaver je můj oblíbenec :)