Říjnový seznam

Říjnový seznam https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/234744/mid_rijnovy-seznam-fXz-234744.jpg 4 806 271

Domníváte se, že už vás Deaver nemůže ničím překvapit? Může. Touto knihou. Začátek tohoto neobyčejného krimirománu najdeme vlastně na jeho konci. Alespoň podle tradičních pravidel žánru. Která ovšem Jeffery Deaver převrací na hlavu. Gabriela McKenzieová zoufale čeká na zprávy o své unesené šestileté dcerce. Konečně se otevřou dveře. Do místnosti ale nevstoupí policie ani vyjednavač. Je to únosce a v ruce drží zbraň. Ještě před dvěma dny vedla Gabriela normální život. Jak je možné, že se všechno najednou takhle zvrtlo? Nejenže má zaplatit půl miliónu dolarů jako výkupné, ale musí také odevzdat záhadný dokument nazvaný Říjnový seznam. Nikdy dříve o té listině neslyšela. Ví jen tolik, že patřila bývalému šéfovi, který uprchl před policejním vyšetřováním neznámo kam... Od nedělního večera k pátečnímu ránu se odvíjí chytře vybudovaný děj, v němž nás autor nutí neustále přehodnocovat dříve předložená fakta. A když v samotném závěru konečně vyvstane úplný obraz děje, nezbude nám než užasnout nad tím, k jakému mistrovství Deaver dovedl umění literární manipulace.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi
Vydáno: , Domino

The October List , 2013

Zouharka
04.01.2018 4 z 5

je jiná než všechny jiné. Originálně napsaná, stále sem si musela uvědomovat , že se dej vrací ,.... nakonec si ale musí m znova opakovat : Nikomu se nedá věřit ,.... knihu doporučuju,.....

Jaruš7
04.12.2017 3 z 5

No, zdolala jsem jí, ale klasika je KLASIKA. Nezdálo se mi to vyladěné, i když spád tu byl a konec tomu dal korunu.
Citát: " Ne, nebudou si mě tam přát."

luksky
29.11.2017 4 z 5

Kniha psaná naopak...měl sem z toho pochyby...ze začátku jsem se trošku ztrácel..ale pak to vše dávalo smysl a rozuzlení bylo fajn, mě se to lbilo.

Mynny
16.11.2017 4 z 5

Unikátní nápad, pochybné zpracování. Kdyby to byla chronologicky psaná kniha, šlo by jednoznačně o Deaverovo nejslabší dílo, blízké dvěma hvězdičkám. Příběh sám o sobě je dost nezajímavý, chybí mu napětí i zajímavé lokace, známé z jiných Deaverových knih. Rozuzlení je jednoduše příšerné. Na druhou stranu čtivý styl si autor zachoval, takže jsem přečetl během jednoho dne. A za originální nápad dávám slabší 4* a s výhradou doporučuju.

vlci
11.11.2017 4 z 5

Lákalo mne přečíst si příběh pozpátku. Navnadila mne spousta komentářů, ať to nevzdávám, i když začátek byl pro mne značně krkolomný (až tak do 3/4) a vyžadoval po mne notou dávku soustředěnosti.. Konec paráda!!! A když jsem si na závěr znovu přečetla první - poslední kapitolu, tak mi to celé došlo :-)

intelektuálka
02.11.2017 4 z 5

Krimi příběh pozpátku....

Baki
11.10.2017 5 z 5

Je to přesně, jak se píše na přebalu knihy. Myslela jsem si, že už mě od pana Deavera nemůže nic překvapit - ale překvapilo!
Geniálně napsaná kniha s neméně geniálními fotografiemi a popisky v obsahu. Zpočátku se vrství jeden otazník za druhým, postupně se vše objasňuje, ale stejně je to vše jinak a jasné je to až na úplném konci.

Lukrecia
01.10.2017 5 z 5

Deavera miluji, ale u téhle knihy jsem si "sedla na zadek". Čekala jsem na konci, že to bude nesmyslné, nelogické, ale autor nejenže nezklamal, ale předčil všechno, co jsem dosud četla.

silvara
08.09.2017 3 z 5

Na Říjnový seznam jsem se těšila. Za A) je to Deaver a za B) román, který je psán od konce k začátku? No, nečtěte to.
A ano, z počátku to bylo nezvyklé čtení. Člověk si během jedné kapitoly vytvoří nějaký názor a pak zjistí, že jeho úsudek je chybný. A tak to pokračuje. Upřímně...nejvíc mě překvapily až dvě závěrečné (respektive dvě první) kapitoly. Za přečtení Říjnový seznam rozhodně stojí, ale moje oblíbená deaverovka to nebude.

ThomasRuhe
21.07.2017 4 z 5

Říjnový seznam mě lákal, kvůli tomu, že je psán od konce na začátek. Opravdu originální nápad. Jenže při čtení jsem zjistil, že tento efekt není zase nijak výrazně znát jak jsem si původně představoval. Bylo to dobré, ale nic navíc. Až teprve posledních asi 60 stránek se tato finta naplno projeví a závěr je opravdu výborný. Hned po dočtení jsem si přečetl znovu první kapitolu, abych si připomněl jak to skončilo...
Takže dávám 80 %.
Taky by mě zajímalo jak knihu Deaver psal, jestli normálně a pak kapitoly otočil, načež je pouze upravil aby dávaly smysl a moc toho neprozradil, nebo hned postupoval od konce na začátek.

SilvieSisinka
16.07.2017 4 z 5

Mile překvapena.Když jsem držela knihu v ruce a četla krimiromán psaný od konce k začátku....opravdu jsem si říkala to se nebude dát číst.Omlouvám se bylo to prima číst :-)

Don-Leo
11.07.2017 4 z 5

Kniha psaná zvláštním stylem. Děj je pozpátku. Celkem rychle se vše rozuzlilo. Krátké kapitoly, takže to celkem utíká. Doufám, že nejsem jediný, kdo musel po konci knížky číst znovu první kapitolu, abych zjistil, jak to vlastně skončilo.

mulder
20.06.2017 4 z 5

J. Deaver patří k mým oblíbencům, tentokrát jsem s knížkou trochu bojoval, knihy neodkládám, daleko jsem k tomu neměl, ale dal jsem na radu knížku dočíst. Udělal jsem dobře, po přečtení se změnil celkový dojem z knihy k lepšímu. Začátek knihy jsem musel přečíst ještě jednou, celkově hodnotím jako zvláštní a povedené.

katy238
13.05.2017 4 z 5

Deaver je jeden z mých zamilovaných autorů, a i když se jedná o skutečně brilantní a nezvyklé dílo, bohužel je to spíše slabší kousek. I tak jej mohu doporučit milovníkům zvolna stoupajícího napětí a poradit, nedokládejte knihu uprostřed jejího čtení, vydržte až do konce. Stojí to za to.

klokan.1905
28.04.2017 4 z 5

Říjnový seznam...
Četl se opravdu dobře, nejenom kvůli tomu, že kapitoly byly krátké a bylo jich dost... ;-) Napsat knihu od konce k začátku? Opravdu zajímavý nápad... Nejdříve jsem váhal nad tím, zda nemám začíst číst od začátku do konce, ale nakonec jsem to vzal tak, jak do Jeffery Deaver napsal... A dobře jsem udělal... ;-) Konec, tedy vlastně začátek, mě opravdu dostal...

rabor
04.04.2017 4 z 5

Představoval jsem si, že díky retrospektivnímu stylu se z obyčejné deaverovské detektivky stane naprosto geniální záležitost, podobně jako u filmu Memento, který vám tady musím doporučit, protože jsem příliš líný vytvořit si profil na čsfd. Ale nebylo tomu úplně tak. Především mě zklamalo, že spisovatel, co má za sebou desítky knih, nedokáže svoje postavy popsat lepším zpúsobem, než vyjmenovat co mají na sobě za oblečení, jak moc mají zmuchlanou košili či zda mají skvrnu na rukávu. Jinak musím uznat, že to stojí za přečtení, zvláště konec to vylepšil, tedy vlastně začátek.

Míša777
17.03.2017 5 z 5

Typický Deaver. Až do konce nevíte vůbec nic. A když už si myslíte, že něco málo víte, tak i to se nakonec ukáže v úplně jiném světle (a vy zjistíte, že jste vlastně nevěděli vůbec nic). Opravdu geniální!

Rade
04.03.2017 5 z 5

Naprosto originální detektivka. Nejdřív mi to pozpátku moc nešlo, ale čím dál příběh pokračoval, tím to bylo lepší a lepší. Úžasný bonbónek, fajnová vychytávka, nakonec dávám maximum, zejména pro tu formu.
Ale na obdobný fígl přišli už naši Cimrmani v Němém Bobši. „Víš, to bylo tak…“ :)

Kešu1981
04.02.2017 5 z 5

Pozpátku a detektivka k tomu? Klobouk dolů, ono to vyšlo! Deaver je prostě mistr.

babsi66
03.02.2017 3 z 5

Na to, že je to psané pozpátku, se autorovi povedlo vymyslet relativně zajímavou zápletku a...ehm..."závěrečné rozuzlení". Na druhou stranu, zase taková hitparáda to také nebyla a ve srovnání s jinými Deaverovými detektivkami je to spíš slabší průměr. Díky způsobu vyprávění totiž dostalo na frak prokreslení charakterů hlavních postav a očesány byly i popisné detaily podrobností, které jinak čtenáře vztahují do děje. Jako experiment ale dobrý.