Ready Player One - Hra začíná

Ready Player One - Hra začíná https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/119273/bmid_ready-player-one-AXq-119273.jpg 5 2594 2594

Ready Player série

Píše se rok 2045 a svět, utápějící se v energetické a ekonomické krizi, je velmi chmurným místem k životu. Není divu, že většina lidí utíká před realitou do uměle vytvořeného vesmíru videoherního systému OASIS, kde mohou zapomenout na běžné starosti, vytvořit si novou identitu a jejím prostřednictvím se pak pohybovat po tisícovkách virtuálních planet, pracovat, studovat, bavit se a prožívat své sny. Navíc se tam někde skrývá i dědictví po tvůrci této videohry, miliardáři Jamesi Hallidayovi, který před svou smrtí zanechal ve skrytých koutech OASIS několik klíčů, jež mají hráčům ukázat cestu k pokladu. Trvá však dlouhých pět let, než se středoškolákovi Wadu Wattsovi podaří objevit první z nich. A potom vypukne hotové peklo, protože zájemců o dědictví, které nálezci zajistí doživotní bohatství a obrovskou moc, je nespočet a v cestě za svým cílem se neštítí žádných prostředků. Když se pak soupeření přenese z virtuálního světa do toho skutečného, končí veškerá legrace - tady už jde o život.... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Jota

Ready Player One , 2011

Marylaa
24.01.2020 2 z 5

Nápad dobrý. Fanouškům všeho co je tam popisováno se to určitě líbí, pro mě je to až moc popisné. Až tak, že to podle mě, neponechává prostor pro čtenářovu fantazii. Oceňuji ale, že se důležité věci děly i mimo virtuální realitu. Na druhou stranu ta nevirtualní realita mi připadala poněkud nedomyšlená.
(Půl hvězdičky přidávám ta zmínku o mém oblíbeném seriálu A-team)

Melic
23.01.2020 5 z 5

Po delší době jsem zase nějakou knížku zhltal za pár jízd busem, skvěle mi sedla, ač jsem odchovaný spíše devadesátkami a pubertu jsem strávil u počítače commodore amiga, takže většinu her jsem neznal a hudbu a filmy tak ze 40%. Film jsem viděl první a je to asi můj vůbec nejoblíbenější film z posledních několika let. Dovolím si uklidnit lidi, kteří váhají, zda má cenu číst i knížku - určitě jo, zápletka je sice stejná, ale průběh jak z alternativní reality.

rencovav
23.01.2020 4 z 5

Zpočátku to bylo fakt super. Neskutečný svět, wow, můžete tam všechno a je to fakt ráj. Strašně se mi líbilo to množství odkazů na osmdesátky (byť jsem znala jen máloco z toho a nejsem úplně hráč a geek a tak) a myšlenka soutěže. Celá první část knihy byla super. Pak mě čtení začalo neskutečně štvát, protože Wade se choval jako debil, navíc byl najednou děsně inteligentní a zvládal nabourávat systémy umělé inteligence a tak. Takže jsem hodně dlouho uvažovala, že dám knize průměrné tři hvězdičky, protože mě ten akční konec vlastně moc nebavil a spíš štval. No nebudu lhát, zachránila to poslední, úplně poslední věta 39. kapitoly. Jen doufám, že tahle knížka pomůže někomu si uvědomit takové věci taky. A že nebudou muset ztratit šest let svého života izolací a honem na velikonoční vejce... :) (less)

Crozz
22.01.2020 5 z 5

Perfektní! Strhující dílo, lepší než film.

katushah
14.01.2020 3 z 5

Líbí se mi celkový nápad, děj, postavy. Ale těžko se mi to čte.

SpiritErised
09.01.2020 1 z 5

Tohle teda ale bylo utrpení. Nápad jako takový byl skvělý - proto alespoň ta jedna hvězdička. Ale co z toho, když je hlavní postava naprosto nesnesitelná. Nevím, jestli je u mě chyba v tom, že nejsem náctiletý kluk ale tohle byla síla.
Chtěla jsem o tomto světe vědět víc, ale Wade mi tuhle cestu vážně znepřijemňoval.
Všechny ty, znalosti kterýma oplýval byly zkrátka nemožné a my na něj měli koukat, jako na toho úžasného génia, jehož jedinými chybkami je to, že má nadváhu a je bez kamarádů a bez holky. Šílí z bloggerky, kterou nakonec potká a ona je zcela dokonalá, přesně taková holka jakou geek jako on potřebuje. Upřímně, nemám nejmenší tušení, jak se jí mohl zalíbit, protože v jejich scénách nebyla vůbec žádná chemie. Když se jejich cesty rozejdou, milostpán ji vlastně stalkuje.
Mimochodem hošánek je i důvodem toho, proč zemře hromada lidí a to ho vůbec netankuje.
Jeho mise v utajení a bitva (ve které ženský robot střílí z poprsí) byla už naprostá tragédie.

Chou
28.12.2019 5 z 5

Absolutně boží!

KristynaL
19.12.2019 5 z 5

Tak tohle byla pecka! ;) zhltnuto jako jednohubka a to i po shlédnutí filmu ;)

rm
09.12.2019 5 z 5

Viděn nejdříve film, nyní jsem i četl - opět se potvrzuje, že knížka je zkrátka knížka - super! Ty osmdesátky jsem si užil :-))

qydko
03.12.2019 5 z 5

Bomba. I když nejsem nadšenec do popkultury osmdesátek, celou knihu jsem si moc užila a těším se na film.

Nany_cz
12.11.2019 5 z 5

Naprostá bomba! Od knihy jsem se nemohla odtrhnout. I když nejsem fanda sci-fi či videoher, tak byla kniha velice dobře napsaná a já jsem si její čtení moc užila.

nefernefer
29.10.2019 5 z 5

„... realita, i když může být děsivá a bolestná, je také jediným místem, kde najdeš skutečné štěstí. Protože realita je reálná.“

Paráda! Úchvatná pohádka pro dospělé. Noticka na obálce „Willy Wonka a Matrix v jednom“ naprosto přesně vystihuje moje dojmy z téhle knížky. Nesmírně jsem se bavila a to přesto, že mě videohry úplně minuly a v životě jsem žádnou nehrála (fakt si nevymýšlím). :o) A i když mi tím pádem samozřejmě unikla spousta narážek, tak jsem neměla pocit, že bych se ztrácela. Je to skvěle napsané, takže se orientuje i naprostý herní ignorant jako já (ostatní odkazy na popkulturu osmdesátek jsem jako „Husákovo dítě“ chytala celkem v pohodě). Chuť si zahrát to ve mně tedy na rozdíl od ostatních nadšených čtenářů neprobudilo. Ale možná si pustím Svatý grál. :o)

lakyh
28.10.2019 5 z 5

Skvělé! Nádherný relax, návrat do mých mladších let k začátkům her, nicméně toto sahá ještě o min. jednu generaci víc do počátků, ale přesto si něco z toho pamatuji i já a prožíval jsem to podobně, bylo mi to velice blízké. Skvěle vymyšlený svět v budoucnu, závislost na virutálním světě, který je dokonalý a nabízí libovolné možnosti, nicméně realita je velmi krutá, ukazuje to zničenou civilizaci a to, že ani internet a virtuální svět není nezávislý, někomu patří, někdo v něm má větší pravomoci atd... Výborné napětí, spád, hádanky...super!

pipa36
27.10.2019 4 z 5

Poslouchala jsem jako audioknihu.
Pokud hodnotím knihu: Nejdřív jsem viděla film, ale vůbec ničemu to nevadilo. Příběh se mi líbil.
Pokud hodnotím audioknihu: Téměř infantilní zvukové předěly mezi kapitolami, interpret (p. König) zbytečně (až téměř komicky) mění hlas pro jednotlivé postavy.
Závěr: kniha ano, audiokniha ne.

blonďatá.luc
23.10.2019 4 z 5

Sotva jsem se do knihy začetla, přišlo zklamání - nemohla jsem se začíst. Nechtěla jsem ale knihu odložit, a tak jsem pokračovala dál a najednou jsem si uvědomila, že mě to baví! A nejen že mě to baví, ale že od knihy nemůžu odejít. Kniha mě pořád dokola překvapovala tím, jak moc se od filmu odlišuje. Ty úkoly, které zde hrdinové plnili, byly mnohem těžší a zajímavější! Hlavní hrdina mi byl sympatický (byť u filmu jsem si k němu vytvořila kladnější vztah) a pro ostatní hrdiny jsem měla pochopení - navíc Aech je prostě super v jakémkoliv provedení. Taky v knize mi ty jejich vztahy přišly tak nějak pochopitelnější a zajímavější, přeci jen ve filmu nebylo tolik prostoru a proto to muselo být vyřešeno podstatně jinak. Místy mi ovšem přišel příběh zdlouhavý a kvůli tomu, že spoustu věcí (her, filmů, seriálů, skupin …) z 80. let neznám, neměla kniha to správné kouzlo. Nejsem fanoušek sci-fi ani dřívější kultury, přesto vám knihu vřele doporučuji. Za pár hodin čtení dostanete příběh plný fantazie, odvahy, přátelství, a taky další pohled na to, jak by to s námi mohlo za několik let dopadnout.

Mantikocka
19.10.2019 5 z 5

Super kniha, film je také dobrý.
A světe div se, kniha je bez chybičky, což je v dnešní době velký div!!!

Amolein
14.10.2019 5 z 5

Tahle kniha byla pro mě jako dělaná. S panem Clinem toho máme asi hodně společného. Milujeme počítačové hry, sledovali jsme stejné filmy a seriály, hráli D&D, snad jen v té hudbě jsem měl trošku odlišný vkus.

Kniha je úplnou povinností pro geeky a vlastně asi všechny vyrůstající v osmdesátých letech. Ta kniha je plná nostalgie, stovky popkulturních odkazů způsobily, že jsem knihu četl dlouho. Musel jsem si totiž hned vyhledat a pustit písničky, najít si hry, které se v knize objevují, nebo zhlédnout zmiňovaný film. Ještě mě jich pár čeká...

Na druhou stranu nevím, jak moc zajímavý bude popis světa knihy Ready player one, pro mladší čtenáře. A vlastně i samotný příběh, který vychází z hraní RPG her asi moc nezaujme nehráče. Možná ale i tak pro vás stojí kniha za přečtení, aspoň pochopíte jejich svět (svět počítačových hráčů).

Kromě světa a příběhu se mi v knize líbí i postavy. Jsou uvěřitelné, mají své motivace a vlastní příběhy a rozvíjí vzájemné vztahy, které je zajímavé sledovat.

Hned po knize jsem si pustil i film. A to jsem neměl dělat. Ten film je pro mě hrozným zklamáním. Vůbec nemohu pochopit, že je Cline uveden i u scénáře tohoto filmu, protože scénář je na tom filmu největší tragédie. Klobouk dolů před Spilbergovou mistrně odvedenou prací, vizuální podívaná je to pěkná a určitě osloví řadu dnešních komerčních diváků. A hlavně těch, co nečetli knihu. Ve filmu jde o naprosto tuctový příběh. jak chudák ke štěstí a lásce přišel. Postavy jsou buď dobré nebo zlé, o většině z nich nevíte vůbec nic, mně osobně navíc přišli hlavní hrdinové dost pitomí. Příběh se od knihy dost liší, ale ty hádanky mohli udělat trošku těžší. 5 let se snaží je rozluštit největší mozky planety a pak na to náhodou přijde puberťák? Odkazy na 80 léta jsou tu taky, ale v menší míře a taky často jiné než v knize. Prostě a jednoduše, těmhle hrdinům jsem neměl ani chuť fandit a to je škoda. Možná by pomohlo se na film kouknout ještě před knihou.

Straces
09.10.2019 5 z 5

Super kniha, pěkně se četla a po dočtení kapitoly sem se hned těšil na další. Celou knihu sem přečetl asi za 4 dny což se moc často nestává. Jediné mínus je trochu zkrácený a uspěchaný konec, to ale nic nemění na hodnocení za plný počet.

danny_21
04.10.2019 5 z 5

Pro čtenáře, který byl dospívajícím v osmdesátkách a devadesátkách představuje tahle knížka návrat k tehdejší popkultuře a samozřejmě k samotným arkádovým hrám, které uchvátily nejednu hráčskou duši. Clineovi se podařilo vytvořit nádherný virtuální svět, který mě uchvátil, až jsem místy Wadovi/Parzivalovi záviděl možnost vklouznout do herní sady a na chvilku si odskočit do světa OASIS. Po Mahanově LitRPG Šamanově kousku je Ready Player One dalším počinem, který mně oslovil a trefil se přesně do mého vkusu, čert vem naivitu, já se prostě honem za klíči, zabaleným do obrovské pocty létům minulým, neskutečně bavil, stejně jako u "Štefanova" filmu - 90 %

gwcz10
03.10.2019 5 z 5

W.O.W .... a to jsem si myslel, že film je super. Spousta odkazů na mé dětství strávené u těch velkých beden v maringotkách :-). Kniha se četla úplně sama a to jsem si často na chvilku zahrál i pár her, které jsou v knize uvedeny. Za mě jasných 5 hvězd.