Ready Player One - Hra začíná

Ready Player One - Hra začíná https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/119273/bmid_ready-player-one-AXq-119273.jpg 5 2585 652

Ready Player série

Píše se rok 2045 a svět, utápějící se v energetické a ekonomické krizi, je velmi chmurným místem k životu. Není divu, že většina lidí utíká před realitou do uměle vytvořeného vesmíru videoherního systému OASIS, kde mohou zapomenout na běžné starosti, vytvořit si novou identitu a jejím prostřednictvím se pak pohybovat po tisícovkách virtuálních planet, pracovat, studovat, bavit se a prožívat své sny. Navíc se tam někde skrývá i dědictví po tvůrci této videohry, miliardáři Jamesi Hallidayovi, který před svou smrtí zanechal ve skrytých koutech OASIS několik klíčů, jež mají hráčům ukázat cestu k pokladu. Trvá však dlouhých pět let, než se středoškolákovi Wadu Wattsovi podaří objevit první z nich. A potom vypukne hotové peklo, protože zájemců o dědictví, které nálezci zajistí doživotní bohatství a obrovskou moc, je nespočet a v cestě za svým cílem se neštítí žádných prostředků. Když se pak soupeření přenese z virtuálního světa do toho skutečného, končí veškerá legrace - tady už jde o život.... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Jota

Ready Player One , 2011

Ladyhawke1983
06.10.2020 5 z 5

Jsem nerd, jsem geek (ročník 1983) a navíc ještě používám přezdívku Ladyhawke (ačkoliv to není úplně můj oblíbený film). Jak bych nemohla patřit do cílové skupiny?
Pravda, jak první jsem viděla film, ale kniha se mi (pochopitelně) líbila mnohem více. Možná proto, že hodně čerpá z osmdesátých let na kterých jsem vyrůstala, milovala jsem i éru videoheren a automatů, D&D (i český dračák) hraju od 16 let doposud.
Kniha samozřejmě není dokonalá, ale prolítla jsem ji rychlostí blesku, jak mi to volný čas dovolil, v práci jsem si alespoň pouštěla soundtrack z Conana. Je hodně dobře napsaná a čtivá.
Rozhodně není pro každého, ale myslím, že pokud je někdo podobného ražení, jako jsem já, určitě nebude zklamán.
Těším se na Ready Player Two...a při čekání se nabízí mírné oprašování...War Games, Blade Runner, Ladyhawke, Breakfast Club, Goonies, návštěva arkádovek :-)

ComicGuy899
01.10.2020 5 z 5

Stratený klenot Monthy Pythonovksého svätého grálu.

Autor perfektne mieša futurizmus s retro prvkami, ktoré z toho dotvárajú pravú geekovinu.

Ako popkultúrny nerd som knihe neodolal a na odporučenie som si ju prečítal.
Nemám, čo ľutovať.

Kniha dokáže miešať hernú, filmovú, seriálovú i hudobnú a dobovú terminológiu spolu (ideálne všetko naraz) a pritom ostať stále prehľadná. Každý človek, ktorý žil v osemdesiatych rokoch, alebo ho len fascinuje toto milenialisticko-kapitalistické obdobie ameriky si nesmie nechať tento kus ujsť.

Či už to bude kvôli nostalgii, poznaniu nových kusov na doplenie vzdelania, alebo ako oddych od nesympatického moderného cyberpunku.

Ak vám vadia klišé dajte si pozor, autor si z nich veľmi rád robí srandu, čo ale neznamená, že by mal byť príbeh nudný a nezaujímavý. Práveže naopak. Pútavosť a sympatickosť mu rozhodne nechýba.

Skrátka je super vidieť keď je spisovateľ pre niečo tak zapálený, že sa tomu aj sám venuje.

Keď sa miešajú jablká s hruškami niekedy z toho môže vzniknúť chutná citronáda...

vlkodlaq
10.09.2020 5 z 5

Tohle se mi ještě u žádné jiné knihy nestalo. Po ani ne roce jsem knihu vzal do ruky, že ji jen prolistuju a prečtu oblíbené pasáže, samozřejmě, že ji čtu celou. Po sedmé! I když už playera znám prakticky zpaměti, pořád mě to baví číst. Tím je pro mě kniha jedinečná. Jasně, že čtu některé knihy znovu, ale po letech, ale jen a pouze playera dokážu číst po sedmé během pěti let.

maximus13
09.09.2020 5 z 5

Tak to bylo sci-fi jako řemen. Takto se mají psát knihy. Poslouchal jsem jako audioknihu a mohu jenom vřele doporučit. Zvuky, písně uvedené v textu jsou v audioknize pouštěny, takže zážitek maximální. Pro mě navíc celkem osobní, neboť spoustu písniček, počítačových her, seriálů, filmů a počítačů jsem ještě zažil.

Ani832
31.08.2020 5 z 5

Wow.
Tak zaprvý: Vím, že tahle knížka má hodně much. Fakt jsem si toho vědoma. Ale i přesto to miluju.

Moje první kniha v žánru sci-fi rozhodně nezklamala.

Hledáte napětí, promyšlenost, skvělou zápletku a spoustu (někdy až přehršel) osmdesátkových odkazů?
Tak to jste tady správně.

Celá zápletka je jednoduše boží. Cesta za velikonočním vejcem (easter egg), která vede přes šest úkolů, tři klíče, tři brány a spousta rešerše a ponoření se do osmdesátých let, i když žijete v roce 2044. A celou soutěž vymyslel zakladatel virtuální utopie Oasis, James Halliday, který je nyní po smrti. Kdo získá vejce jako první, bude mít kontrolu nad celým virtuálním světem.

Nechybí napětí, obrovský vývoj hlavní postavy ani láska. A to celé je fakt dobře promyšlené.

A odkazy na filmy, hudbu, nebo videohry z osmdesátek na každé straně mi nevadily, protože co může člověk čekat, když se kolem 80. let točí prakticky veškerý děj.

Dost děje se také odehrává v Oasisu - virtuálním světě s neomezenými možnostmi. A co vám budu povídat, Oasis je vážně skvělej.

Já Ready player one četla v angličtině. Nejdřív jsem se fakt obávala, že to nebudu chápat, vzhledem k tomu, že se jedná o vymyšlený svět a ne contemporary.

Moje obavy ale byly naprosto zbytečné. Angličtina není nijak extra složitá, nepotřebujete googlit každé slovíčko. Já si třeba hledala jen ta, která se často opakovala.

Jak jste už asi poznali, za mě jedno velké doporučení. Ať už na čtení v angličtině nebo na dobrou scifárnu.

Elhzar
22.08.2020 4 z 5

Jednoduchý, přímočarý příběh, občas trochu nedůvěryhodné, ale na odpočinkové počtení supr knížka.

Geramon
08.08.2020 5 z 5

skvělá kniha

Welinie
04.08.2020 5 z 5

Úžasná! Skvělá! Uchvátila mě nejednou při čtení nostalgická nálada. Nejspíš si to zanedlouho dam znovu s tím, že projedu vsechny odkazy z knihy. Většinu jich člověk zná, a co ne, tak si dohledá. Opravdu podařené dílo, pro všechny milovníky sci-fi a fantasy. Jo, tuhle knížku chci číst znovu. ^_^

zerycek05
31.07.2020 5 z 5

Jednoduše psané ale velmi napínavé fantasy

Mášenka31
29.07.2020 5 z 5

Přesně takovou knihu jsem si potřebovala přečíst přesně v tuto chvíli.

Děj ubíhá rychle, nic se moc nezasekává, máme tu úplně všechno - počítačové hry, virtuální realitu, spoustu a spoustu odkazů na všechno možné, boj malých proti velkým a spoustu zábavy ukryté uvnitř.

Ready Player One není kniha, která by mě naprosto uchvátila příběhem. Příběh je zajímavý, s pár dobře míněnými klišé, se sympatickým hlavním hrdinou a vlastně všemi prvky, které by příběh měl obsahovat. Samozřejmě, je tu obrovský potenciál, který zůstal nevyužitý, což zamrzí. Tohle by totiž mohl být román o 1000 stranách a já bych ho hltala stejně.

Věřím, že kniha je ideálně napsaná pro svou cílovou skupinu - nikde se moc dloho nezdržuje, využívá živých a nenudících popisů a je napsaná z první osoby, což zaručuje lepší autentičnost a jednodušší přenesené do atmosféry osmnáctiletého kluka, co hraje videohry.

Dokážu si představit, že knihu přečtu znovu. Je to oddechovka na pár hodin, která baví.

Mabie
13.07.2020 3 z 5

Young Adult příběh, který jsem si poslechla jako audioknihu. Jednoduchá pohádka o virtuální realitě a šťastném životě v počítači. V dnešní přetechnizované době, kdy lidé jdou na rande a přitom každý kouká do svého mobilu a ne na svého partnera je to docela aktuální téma.
Film jsem neviděla, ale podívám se po něm, protože kniha se mi líbila. Pro mě to bylo trochu moc uctívání popkultury, postavy byly trochu ploché a méně věrohodné. Protože já jsem hraní her nikdy neprožívala tak, abych ocenila všechny zmiňované technické detaily, nejsem asi úplně cílová skupina, ale při procházkách se psy to bylo zábavné audio. A závěr byl i poučný, protože virtuální svět je opravdu schopný člověku ukrást celý život a měli bychom si tu techniku dávkovat rozumně.
Doporučuji jako fajn oddychovku. Za mě tak 3-3,5 hvězdičky.

Ales.BD
23.06.2020 3 z 5

Kniha pro děti. Jednoduchá nerdovsko geekovská pohádka o štěstí nalezeném v počítači a zároveň jeden velký fanservis stárnoucím pařanům. K tomu je přidána dávka drsné kapitalistické reality, takže nejen štěstí, ale i peníze. Pro mě bylo toho uctívání tzv. popkultury trochu moc. Ale všechno dohromady je to docela zábavné čtení.

Monika32
17.06.2020 5 z 5

Viděla jsem film, pak jsem zjistila, že je i kniha, tak jsem si řekla, že si ji přečtu, abych zjistila ren rozdíl. Byla jsem velmi překvapená, jak moc se liší kniha od filmu a popravdě kniha byla o 100% lepší. Byla jsem z ní nadšená.

svatas007
16.06.2020 4 z 5

Jsem vlastně cílová skupina. Jsem o dva roky mladší, než Halliday a tak mu rozumím. Své mládí jsem prožil ve společnosti stejných her a stejného hardware. Spoustu hudby znám také. Baví mne samozřejmě srovnávat, jak moc jsme v osmdesátých letech byli u Československu "mimo mísu", a jistá bílá místa tam jsou, nicméně je to jen zpoždění. Příběh je brilantně vystavěn a když už si říkáte, že je to přece jasné, přijde zvrat. Zato jiné zvraty se dají předpovědět. Celkově se mi kniha líbí a protože jsem IT i profesí, mám k ní a k OASIS asi poněkud blíže.

jaroiva
14.06.2020 5 z 5

Podruhé stejně napínavé jako poprvé. Po prvním přečtení jsem se podívala i na film. I když se mi líbil, byl to prostě jiný příběh. Tak podruhé kniha, a asi ne naposled. Doporučuji velice.
Nebudu tu opakovat svou recenzi, jen podruhé je to ještě zajímavější zezačátku, když už vím, jak se věci mají třeba s Aechem.

LittleK
24.05.2020 5 z 5

Přiznám se, že jsem nejprve viděla film a ten mě absolutně nadchnul. Když jsem ho viděla podruhé, tak jsem si řekla, že bych chtěla přečíst předlohu. Chvíli mi ale trvalo, než jsem se ke koupi odhodlala. Bála jsem se, že bude kniha hodně technická (což je, ale i pro "neznaboha" jako já to není nijak zásadní překážka), potom jsem si říkala: co když mi knížka film zkazí a já v něm budu hledat jen nesrovnalosti? (což se naštěstí nestalo) Knížka je naprosto fantastická a hltala jsem každé slovo. Dokonce si myslím, že mi film poskytl jedinečný vhled, abych si originální příběh užila jak se patří. Za mě by si knížka zasloužila mnohem víc než 90% a rozhodně každému doporučuji, aby se do jejího příběhu také ponořil, klidně i jen ve filmu.
P.S Nechápu, jak to mistr Spielberg dokázal, ale podle mě naprosto vystihl ducha knihy i jazyk, jakým je napsán. Klobouk dolů.

kokrokr
23.05.2020 5 z 5

Vynikající a velmi zábavné, četl jsem to už několikrát a pokaždé si to pěkně užil.

DK197
22.05.2020 4 z 5

KNIHA: Zpočátku mě kniha úplně totálně nadchla. Poznámky pod čarou o Hallidayovi byly tak detailní, že jsem chvílemi zapomínala, že čtu fikci a ne o skutečném životě. Svět zajímavě vykreslen. Ale... postupně se to soustředilo hlavně na hledání pokladu a hrdinovy city. Děj samotný mezitím je vykreslen zrychleně, heslovitě, útržkovitě. Ani nestačíte mrknout a z hráče, co neměl nic, je boháč. A jen popisuje, kdy dostal to či ono, vy jste to s ním ale neprožili... Škoda. Ovšem nápad zajímavý, konec napínavý, rozuzlení dobré. Celkem spokojenost.

Marsoa
22.05.2020 4 z 5

Ikdyž jsem nejdříve viděl film a až poté poslouchal audioknihu, líbí se mi stále oboje. V knize jsou úkoli řešeny jinak a složitěji, ale stale velmi zábavně. Doporučuji. Jenom jednu poznámku k audioknize. Už jsem si zvykl že občas narazím na překladatelský "oříšek" kotníky na rukou, ale že to někdo zopakuje hned dvakrát v audioknize, mě nejdříve zarazilo a pak i rozesmálo :)

MartinProtschke
17.05.2020 5 z 5

Nejsem fanda počítačových her a nikdy jsem nebyl,ale tahle knížka mě moc bavila. Skvělé prolnutí reality se světem Oasis, napínavý příběh a happy end