Ready Player One - Hra začíná

Ready Player One - Hra začíná
https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/119273/bmid_ready-player-one-AXq-119273.jpg 5 2597 2597

Ready Player série

Píše se rok 2045 a svět, utápějící se v energetické a ekonomické krizi, je velmi chmurným místem k životu. Není divu, že většina lidí utíká před realitou do uměle vytvořeného vesmíru videoherního systému OASIS, kde mohou zapomenout na běžné starosti, vytvořit si novou identitu a jejím prostřednictvím se pak pohybovat po tisícovkách virtuálních planet, pracovat, studovat, bavit se a prožívat své sny. Navíc se tam někde skrývá i dědictví po tvůrci této videohry, miliardáři Jamesi Hallidayovi, který před svou smrtí zanechal ve skrytých koutech OASIS několik klíčů, jež mají hráčům ukázat cestu k pokladu. Trvá však dlouhých pět let, než se středoškolákovi Wadu Wattsovi podaří objevit první z nich. A potom vypukne hotové peklo, protože zájemců o dědictví, které nálezci zajistí doživotní bohatství a obrovskou moc, je nespočet a v cestě za svým cílem se neštítí žádných prostředků. Když se pak soupeření přenese z virtuálního světa do toho skutečného, končí veškerá legrace - tady už jde o život.... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Jota

Ready Player One , 2011

sola_lupa
27.09.2019 5 z 5

Pro někoho, kdo se narodil a vyrůstal v devadesátkách, neminuli ho televizní hry a pak i ty staré počítačové, je tohle neskutečně čtivé dílo. Jsem právě jednou z těchto osob a jsem nadšená. Přiznávám, že první asi dvě stránky popisu byly chvilku šílené i na mě, ale najednou jsem se do toho světa dostala, začetla a... Už jsem říkala, že to je skvělá kniha? Vážně jsem se od ní těžko odtrhávala, až se divím, že jsem při čtení ve vlaku a autobusu nezapomněla nikdy vystoupit, tak moc dobré to bylo.
Tím bych ráda ukončila svůj opěvný komentář a jdu se pustit do filmu. Údajně se dosti liší od knihy, ale když se tím nenechá člověk otrávit, je skvělý i on.

kackahracka
23.09.2019 1 z 5

Tak tohle byl omyl. Nápad skvělý, realizace pro jinou cílovou skupinu. Pro mě nestravitelné. Omlouvám se.

vlamos
13.09.2019 5 z 5

Pro ty, kteří vyrůstali v devadesátkách, super kniha. Určitě patří do mých TOP 10.

Yokolobuna
12.09.2019 5 z 5

Čteno jako součást Čtenářské výzvy 2019 – "14. Kniha o vašem oblíbeném místě, zemi"

Tady to chce asi trochu vysvětlit... zařazení RPO do této kategorie výzvy je naprosto upřímné a cokoliv jiného by byla lež. Od malička miluji hry a ač nich v posledních letech netrávím příliš času (knihy si z volného času nárokují podstatně větší podíl), virtuální prostor vystihuje podstatu mého"oblíbeného místa" vlastně nejupřímněji. I když mne za to může někdo začít soudit.

Sice úplně hraniční, ale přesto pětihvězda. Za to může prostě fakt, že jsem ve skrytu duše geek a fantasta, pro kterého hraní videoher znamená jeden z hlavních pilířů volnočasové zábavy.

Z počátku jsem byl z Ready Player One naprosto nadšený. Nejen, že se mi téma prostě trefilo do noty, ale to, jak ho Cline, uchopil mě uchvátilo. Virtuální svět OASIS, se svými pravidly a zákonitostmi, mě bavilo objevovat společně s každou otočenou stránkou.

Jediným vážnějším záporem je lehká naivita příběhu, jehož postavy jsou dost černobílé (taková Art3mis mi oproti filmové adaptaci přišla jako nesnesitelná nána). I tak však dokáže Parzivalův hon na Hallidayovo vejce čtenáře strhnout.

Ernest Cline má 80. a 90. popkulturu v malíku a kniha je ve své podstatě skutečně tím, co o sobě prohlašuje – tedy v první řadě ultimátní pocta všem těm bijákům, videohrám, rockovým albům, knížkám a hlavně jejich autorům. Být o nějakých deset let starší, užiji si tu jízdu ještě o chloupek více. Na druhou stranu dovedu pochopit, že čtenář s odlišnými zájmy, či ve značně odlišných věkových kategoriích, může knihu odsoudit jako chaotickou soustavu absolutních nesmyslů. Jenže v tom je ta krása... v jedinečnosti každého z nás.

I v případě RPO platí, že kniha je lepší než filmové zpracování a to přes to, že Spielberg se svým týmem odvedl zatracený kus poctivé práce při převodu tohohle zdánlivého mišmaše na plátna kin. Jen se prostě nevyhnul nevyhnutelnému a jednotlivé výzvy Hallidayova honu přeměnil do pro diváka uchopitelnější, ale zároveň i hloupější formy.

Získáno jako výhra v soutěži pořádané nakladatelstvím Crew v roce 2018. Díky :).

Zkráceně? Popkulturními odkazy natřískaná fantaskní jízda jedním úchvatným virtuálním světem. Značné klady naštěstí vyvažují fakt, že příběh vyprávění je místy naivní jako dětské pohádky. Naštěstí ty kvalitní pohádky.

Hodnocení na DK v době přečtení: 90 %; Moje hodnocení: 90 %.

Kali77
31.08.2019 5 z 5

uff...tak to byla jízda...

Isew
20.08.2019 3 z 5

Pokud bych byla geek, tak bych si tuto knížku užila mnohem víc. Většinu her, o kterých se zmiňuje autor, no vlastně všechny (kromě Pack-mana), neznám. Kdysi dávno, když jsem u jedné hry, tuším, že to byla Knight and merchants, strávila skoro celý den a noc, jsem se rozhodla, že tohle ne a s hraním jsem sekla. Už je to skoro dvacet let a kromě pár her na mobilu jsem to dodržela. A fakt nelituji. Ani filmy, které byly v knize zmíněné neznám tak dokonale, abych mohla citovat repliky. Takže většinu knihy jsem sledovala něco, o čem se předpokládalo, že vím, ale já nevěděla. Začalo mě to bavit až když Wade udělal nečekaný twist a ocitl se tam, kde jsem to nečekala. A až do konce jsem byla napjatá. Pokud bych znala alespoň část her a filmů, o kterých se kniha velmi podrobně zmiňuje, tak by mě to bavilo asi víc.

slawa.cap
16.08.2019 5 z 5

Poslouchal jsem jako audioknihu. Pro všechny kteří někdy propadli kouzlu videoher tohle musí být maximální pecka. Jako dítě jsem hry hrál a opravdu moc, na arkádách, na konzolích později na PC a stále novější. A ještě později na PC díky emulátorům zase ty staré. A přesně o tom tato kniha je - o hraní her. Úžasná ukázka jak se dá ze sci-fi vytěžit hromada nostalgie z nedávné minulosti. Musím říct, že jsem si knihu neskutečně užíval i díky "soundtracku" písní, které jsou tu zmíněné. Děj je napínavý a plný zvratů a přesto že je poměrně dost popisný, pořád drží pozornost.
Jediné co mě trochu zkazilo nadšení je závěrečný Hallidayův patos.
Rozhodně se v dohledné době pustím do něčeho podobného.

Veronika33
15.08.2019 4 z 5

Keď som začala čítať túto knihu, mala som pochyby či ma bude baviť či na ňu nie som už trochu stará. Milo ma prekvapila pútavosť knihy, fakt som si ju užila. Veľmi dobre prepracovaný svet. Postavy boli sympatické a s napätím som očakávala ďalší vývoj deja. Určite si ju ešte niekedy prečítam a skúsim aj ďalšiu knihu od autora.Odporúčam.

Rihatama
07.08.2019 4 z 5

Na sci-fi a fantasy jsem vyrostla, mimo jiné, programování jsem absolvovala ještě na výšce. Počítačovým hrám jsem ale "úspěšně" odolala a odolávám. Na rozdíl od drtivé většiny čtenářů Ready player one, zdá se. Takže k tomuhle jsem přistupovala s nedůvěrou, ovšem s pocitem, že jde jen o další level, který prostě musím zdolat. Ani herní terminologie mi nebyla cizí. Svého manžela totiž občas najdu u play station ;-). V pozadí klasické postapo s hromadou zbídačených lidí. Jediným únikem je virtuální realita. OASIS. Vlastně jedna velká videohra. Musím se přiznat, že nejsem nijak zklamaná. Přes poměrně jednoduchý, lineární příběh autor pracuje hned s několika svébytnými hlavními hrdiny (a jedním nejhlavnějším) propojenými virtuálně reálnými vztahy. Ze zakomplexovaného a osamělého tlouštíka se stane superman. No bezva inspirace ;-). Tu sladkou tečku si ale Cline vážně mohl odpustit. Zajímavá pro mne byla oscilace mezi přetechnizovanou budoucností roku 2045 a nostalgickým oživováním 80. let 20. st. Možná kvůli jejich akustické a obrazové připomínce by stálo za to shlédnout i film a vyvolat intenzivnější vzpomínku na své rané mládí... I když počítačovým hrám se nejspíš budu vyhýbat i nadále.

Layyen
21.07.2019 5 z 5

viděl jsem film a až nyní jsem se čistou náhodou dostal ke knize. Kniha je opravdu výborný kousek pro všechny kteří mají rádi počítačové hry, fantasy/scifi.. Domyšleno do posledního detailu. Kdo viděl film, neměl by opomenout tuto knihu

Alex.rrr
18.07.2019 5 z 5

Zasloužených pět hvězd. Kniha se mi dostala do ruky náhodou a netušila jsem, co od ní čekat. Naprosto mě dostala. Pro mě jako milovnici her od dětství a sci-fi/ fantasy fandu je to dokonalá kniha. Postavy úžasně popsány, není nic přitaženo za vlasy - děj se odehrává v přetechnizované budoucnosti, tak proč ne :), celková zápletka hledání vejce, popisy jako byste byli s hlavním hrdinou na bojišti... Na jednu stranu bych si OASIS dokonale představila, že by mohlo fungovat :). Na závěr knihy mi bylo líto, že kniha už končí.

RaggamuffinSVK
10.07.2019 4 z 5

Keďže som najprv videl film, myslel som si, že kniha mi dá len mierne odlišný zážitok. Takto som sa veru nemýlil pri žiadnej predchádzajúcej kombinácii kniha-film. Aj keď sú postavy a svet rovnaké, vývoj deja, osudy postáv a celá zápletka je úplne iná. A nie že by mi to vadilo.

Pre milovníka hier, sci-fi, fantasy, komiskov a neviem čoho ešte je Ready Player One ako sen. Od začiatku až do konca je kniha naplnená množstvom jasných, ale aj ukrytých odkazov, ktoré vám vyčarujú úsmev na tvári alebo donútia zaspomínať na detstvo. V mojom prípade by síce bolo vhodnejšie, keby boli odkazy o generáciu mladšie, predsa len Zork a podobné som ani nemal možnosť hrať. Kvôli tomu mi pár odkazov ušlo a o veľkom počte hier či filmov som v podstate len počul. AJ keď je príbeh v podstate klasický príbeh dobra so zlom, postavy sú veľmi sympatické a s hlavným hrdinom som sa v podstate veľmi rýchlo zosobnil.

K audioknihe nemám žiadne výhrady. Naopak, prednes bol vynikajúci a Miloslavovi Königovi sa perfektne podarilo od seba jednotlivé postavy hlasom oddeliť.

rode
09.07.2019 5 z 5

Naprostá paráda, sice mi trvalo asi pět let od zakoupení si knihu přečíst, ale stálo to za to. Film jsem viděla až po přečtení a z toho jsem byla tedy zklamaná. Knížka je božská, možná kdybych sama hrála nějaké PC hry, tak bych byla ještě nadšenější, nicméně pro moji fantasy/sci-fi dušičku to byla stejně super jízda!

Fifth Element
26.06.2019 4 z 5

Narozdíl od knihy, film hodně zklamal. Těšila jsem se, jak se tohle Spielbergovi povede, ale snad jsem ještě neviděla větší rozdíl od knižní předlohy

jaskr
24.06.2019 1 z 5

Byt mi 12 a necist(nevidet), zadne sci-fi, byl bych mozna nadsen.Tyto podminky nesplnuji, a tak jsem bohuzel dostal jen prumernou sci-fi plnou klise, napsanou velice jednoduchym (mozna proto ctivym) stylem.

phailo
13.06.2019

Tohle je opravdu skvělé. Není to náročná, ale o to zábavnější četba. Námět je extrémně zajímavý a děj se poměrně rychle rozjede. Některé prvky postav mohou působit trochu naivně, ale do konceptu to zapadá. Pro milovníky sci-fi rozhodně povinná četba.

Karimah
08.06.2019 5 z 5

Bavila mě kniha i film, i když se od sebe dost liší.

frantisek6180
07.06.2019 5 z 5

Skvělé počtení, příběh je vyprávěn lehkou, čtivou formou a je bezpochyby hodně originální. Navíc musím říct, že filmová verze ač se dějově rozchází, snad jako jeden z mála případů výrazně nezaostává za knihou a je její důstojnou inscenací. Věřím, že zejména lidé, kteří znají četné 80kové tituly zmiňované v knize si jí musí užít obzvlášť a i když toto není můj případ, nelze než dát 5*.

Teredo
28.05.2019 4 z 5

Dobrá knížka, přestože mi většina her, které Wade hrál, vůbec nic neříkaly. Líbil se mi přerod hlavní postavy, ze začátku to byl prostě jen kluk, co se v Oasis schovával před světem, ke konci to byl muž, co vzal osud do vlastních rukou. U Artemis se mi líbilo, že to nebyla žádná krasavice, která si není svojí krásy vědoma, ale obyčejná holka. Aech byl rozhodně překvapením.

majxik
26.05.2019 5 z 5

Skvělá knížka s poutavým příběhem a solidní zápletkou. Přečtěte si ji. :)

Pokud jste viděli film a nečetli jste knížku, nebojte, příběh je podobný ale prakticky naprosto jiný než ten ve filmu.