Ready Player One - Hra začíná

Ready Player One - Hra začíná
https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/119273/bmid_ready-player-one-AXq-119273.jpg 5 2604 2604

Ready Player série

Píše se rok 2045 a svět, utápějící se v energetické a ekonomické krizi, je velmi chmurným místem k životu. Není divu, že většina lidí utíká před realitou do uměle vytvořeného vesmíru videoherního systému OASIS, kde mohou zapomenout na běžné starosti, vytvořit si novou identitu a jejím prostřednictvím se pak pohybovat po tisícovkách virtuálních planet, pracovat, studovat, bavit se a prožívat své sny. Navíc se tam někde skrývá i dědictví po tvůrci této videohry, miliardáři Jamesi Hallidayovi, který před svou smrtí zanechal ve skrytých koutech OASIS několik klíčů, jež mají hráčům ukázat cestu k pokladu. Trvá však dlouhých pět let, než se středoškolákovi Wadu Wattsovi podaří objevit první z nich. A potom vypukne hotové peklo, protože zájemců o dědictví, které nálezci zajistí doživotní bohatství a obrovskou moc, je nespočet a v cestě za svým cílem se neštítí žádných prostředků. Když se pak soupeření přenese z virtuálního světa do toho skutečného, končí veškerá legrace - tady už jde o život.... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Jota

Ready Player One , 2011

frantisek6180
07.06.2019 5 z 5

Skvělé počtení, příběh je vyprávěn lehkou, čtivou formou a je bezpochyby hodně originální. Navíc musím říct, že filmová verze ač se dějově rozchází, snad jako jeden z mála případů výrazně nezaostává za knihou a je její důstojnou inscenací. Věřím, že zejména lidé, kteří znají četné 80kové tituly zmiňované v knize si jí musí užít obzvlášť a i když toto není můj případ, nelze než dát 5*.

Teredo
28.05.2019 4 z 5

Dobrá knížka, přestože mi většina her, které Wade hrál, vůbec nic neříkaly. Líbil se mi přerod hlavní postavy, ze začátku to byl prostě jen kluk, co se v Oasis schovával před světem, ke konci to byl muž, co vzal osud do vlastních rukou. U Artemis se mi líbilo, že to nebyla žádná krasavice, která si není svojí krásy vědoma, ale obyčejná holka. Aech byl rozhodně překvapením.

majxik
26.05.2019 5 z 5

Skvělá knížka s poutavým příběhem a solidní zápletkou. Přečtěte si ji. :)

Pokud jste viděli film a nečetli jste knížku, nebojte, příběh je podobný ale prakticky naprosto jiný než ten ve filmu.

OUTbrain
23.05.2019 4 z 5

Začátek byl těžký. Nutná konfrontace s filmem a jednoduchý styl psaní mě dost odrazoval. Nicméně po cca třetině jsem se začetl a docela si tu jízdu užil.

Viviana-Mori
19.05.2019 5 z 5

Pro mě pecka, opravdu mě čtení bavilo od začátku do konce. Ačkoli žádnou z těch zmíněných her i filmů vlastně ani neznám a pokud některé ano, spočítala bych je na prstech jedné ruky, tak mi to čtení nekazilo. Do všeho jsem se vžila, virtuální realita mi připadala jako skutečný svět. Koho by to nebavilo, žít si v takovém záživném virtuálním světě, ale na druhou stranu je to děsivé. Hra, ať je sebelepší, nemůže nahradit realitu.
Jedná se o zajímavý a poutavý příběh z budoucností, nechybí napětí, zábava, přátelství, láska, sny ani akce. Já si to užila a řekla bych, že je to rozhodně jedna z těch lepších knih, které jsem za život četla.

Jerry H
17.05.2019 5 z 5

Ze začátku jsem se nedokázal rozhodnout, jestli je to totální blbost nebo skoro geniální kniha. Nakonec zvítězila druhá varianta a to tím, že jsem byl prakticky vtažen do příběhu, prostě jsem to musel dočíst. Zajímavý názor autora na rok 2045 a vcelku i představitelné, že by to tak i mohlo být. Nicméně osobně bych tak žít nechtěl :-)

AllyP
15.05.2019 5 z 5

Kniha Ready player one se poslouchala velmi příjemně. Takový hezký příběh z blízké budoucnosti s nádechem minulosti. I když jsem příznivcem počítačových her nikdy nebyla, najednou jsem měla pocit, že jsem sama vtažena do hry ... nechybělo napětí, humor a občas i nějaká ta nadsázka. Nemůžu dát nic jiného, než pět hvězdiček.... a jít si zahrát nějakou tu hru....

Pasadenka
13.05.2019 4 z 5

Musím se přiznat – ač zcela nečekaně – bavilo mě to a moc. Jasně, je to docela průměrná dystopie. Lidé začnou žít virtuální životy, protože je to snazší a mnohem mnohem záživnější. Nic originálního, nejspíš se to stane i v realitě. To, jak Ernest zakomponoval období svého dospívání pomocí výstředního miliardáře do celého světa, díky čemu se zdánlivě čas vrátil zátky – jo, to bylo dost dobré. I když americké reálie z té doby nejsou všechny obecně známé, alespoň u nás ne, odkazy na popkulturu byly docela dobře vysvětleny a knížka působila srozumitelně. Hlavní zápletka s klukem ze dna pytle, který bojuje, aby porazil privilegovaného nepřítele a po cestě dozrál v hrdinu, který si vítězství zaslouží je v tomto konkrétním provedení hrozně čtivé a i tak banální příběh mě donutil knížku sníst na jeden zátah. :) Opravdu nečekané překvapení. :)

Skyer
02.05.2019 3 z 5

Ze začátku kniha vypadala, že bude jen popisovat hry, autory a umělce z minulého století a že akce nebude moc. Naštěstí se to ale asi po 100 stranách změnilo a vše už bylo jen lepší. Jistě, začátek pro seznámení se světem super, ale jelikož jsem viděla film a ještě mi o tom vyprávěla kamarádka, tak mě to moc nebavilo. Bez filmu bych asi po knížce ani nesáhla a teda asi se mi líbil i o něco víc. Otázkou je, jestli bych to řekla i v případě, že bych si nejdřív přečetla knihu. Ale pokud jste film viděli, knihu si klidně můžete přečíst taky, je tam dost věcí jinak. :D

Calie
21.04.2019 4 z 5

Knihu bych ocenila více při lepší znalosti zmíněných her, hudby, seriálů a filmů. Neznalost mi však nebránila v tom, abych si knihu užila od začátku do konce i díky skvělým popisům, které nezasvědceným více přiblížili tento svět "geeků". Líbilo se mi, že se děj nijak natáhl, ale zároveň autor dokázal udržet napětí a zbytečně nespěchal. Jen ten konec byl na mě strašně rychlý (a moc sladký) - líbilo by se mi nějaké přesunutí do budoucnosti, aby čtenář věděl, co následovalo po skončení honu a jak se svět změnil nebo alespoň krátké shrnutí toho, co se pak odehrálo. No... Nakonec si musím vystačit jen se svou fantazií, což knize určitě v ničem neubírá. Občas jsem se trochu pozastavila nad skladbou vět, ale to je spíš chyba překladu (a nebo taky mé špatné češtiny). Celkově palec nahoru a těším se na filmové zpracování, které jsem kvůli knize odložila.

Rocker-Tialk
19.04.2019 4 z 5

Dávám nakonec jen 4 hvězdičky, i když jsem z počátku chtěl dát 5. Plný počet by si ta kniha zasloužila za vyvolání té nostalgie na začátku. O čisté skóre se ale připravila hned posléze.
Při čtení prvních kapitol jsem se sám vrátil do doby tak patnáct let nazpět. Do doby, kdy jsem před odchodem do školy musel nutně prolézt všechny internetové diskuse a fóra, která jsem sledoval. Do dob osobních blogů a webíků, úzce profilovaných internetových komunit. Do doby warezu a torrentů. Do časů, kdy byl internet relativně anonymním místem nepřehlceným reklamou, nezdeformovaným nadnárodními korporacemi a špatnou legislativou a neprošpikovaný sociálními sítěmi. Svobodný a otevřený. Vzpomněl jsem si na všechna ta diskusní vlákna na tématických fórech, na noci strávené v chatovacích místnostech s lidmi, které jsem v životě neviděl (tedy alespoň do doby, než jsme si začali domlouvat srazy na koncertech a festivalech a jiných akcích). Naši hrdinové bojují o svobodu sítě. Bojují ve válce, kterou naše společnost pomalu, ale jistě, bitvu po bitvě prohrává. Čtenáře jako já to dokonale vtáhne. Situace perfektní.
Ani zápletka není marná, byť se nejedná o nic přelomového. Zkrátka boj jedince s korporací, první láska a tak dále. Komplikace celkem ujdou. Rozuzlení je patos a kýč, div naši hrdinové nezvednou rudý prapor k revoluci lidu prostého. Na druhou stranu je tam i trocha (možná nezáměrné) tragédie v sžívání se hlavních hrdinů, trávících většinu života ve virtuální realitě, s realitou skutečnou. Kdyby příběh pokračoval dál, konec by byl mnohem hořčejší.
Proč dávám tu minus jednu hvězdičku? Za prvé je to poměrně mdlá a nezáživná a zároveň poměrně dlouhá, nenapínavá prostřední část příběhu. Jasně, v románu musí proběhnout nějaký vývoj hlavní postavy, ale dalo by se to určitě napsat lépe. S nějakým reálným dějem. A taky poněkud monotónnost ve způsobu plněných úkolů. Autor moc invence nepředvedl. Za druhé, Parzivalovi/Wadovi to prochází moc snadno. Ať už hledání klíčů a bran, nebo jeho hackování a crackování. Zkrátka mně, jakožto člověku z oboru, v řadě momentů naskočí na mysl: „hej, tohle by mu tak snadno neprošlo ani dnes, natož v prostředí takové korporace s takovými možnostmi a praktikami, jaké jsou popsány v knize.“ Za třetí je to Deus ex Machina v jedné konkrétní situaci, nebudu prozrazovat více, ale po přečtení budete vědět, ve které. A za čtvrté je to předvídatelnost rozuzlení zápletek (víte, co se stane, většinou tušíte, jak se to stane, jen nevíte detaily, a to nemusíte být geek zahrabaný v popkultuře osmdesátek) a kýčovitá patetičnost finále. Byl tam bod, od kterého se dal odvíjet mnohem zajímavější závěr (alespoň dle mého názoru), ale autor se bohužel rozhodl jinak.
Poslední odstavec věnuji českému překladu. Je celkem dobrý, z odborných výrazů mě vyloženě zarazil jen jeden, který byl do češtiny přeložen jinak, než se standardně překládá: „vláknovou optikou“ vs. „optickými vlákny“. Co mě ale opravdu rvalo za oči, bylo skloňování jména Aech. V knize je přímo napsáno, že se čte jako anglické písmeno „H“, tedy „Ejč“. Jenže v celé knize vidíte místo skloňování podle vzoru „muž“, tedy 3. a 5. pád „Aechi“ („Ejči“), 2. a 4. pád „Aeche“ („Ejče“), samé „Aechu“ („Ejču“) a „Aecha“ („Ejča“) dle vzoru „pán“. Trochu mi to připomíná nějaké moravské nářečí, což ale určitě nebyl záměr. Trvalo mi přes půl knihy, než jsem to začal ignorovat.
Určitě je to knížka, která potěší každého geeka a nerda a vřele ji doporučuji všem, kteří se nebudou pohoršovat nad tímhle stylem života :-) A všem, kteří mají rádi sladké happyendy.
Závěrem bych rád řekl, že jsem knihu četl dříve, než jsem viděl film. Naštěstí. Podobnost je jen v zápletce, jménech hlavních postav a ve světě, kde se odehrávají, jinak jsou oba příběhy naprosto rozdílné. Ten knižní mám raději.

BiancaB
18.04.2019 4 z 5

Na knížku jsem se moc těšila, po jejím přečtení musím říct, že některé pasáže byly dost natažené a obsahovaly zbytečně moc výrazů které zainteresovanému čtenáři nic neřeknou. Vhled do filmografie a herního prostředí 90 let byl super a člověk zavzpomínal na hry na které dávno zapomněl a načerpal spoustu inspirace na co se podívat. Myslím, že by knize prospělo mírné zkrácení, ale i tak se mi moc líbila. Po přečtení jsem koukla i na film a rozhodně se mi více líbila kniha.

-Endy-
13.04.2019 5 z 5

Ale aby bylo jasno - film miluju taky!

evacerna18
04.04.2019 4 z 5

Kniha mě vážně příjemně překvapila :) Narazila jsem na ni náhodou a bála jsem se, že spoustu věcí nepochopím, protože počítačové hry moc nehraju. Dopadlo to ale tak, že jsem se od knihy nemohla odtrhnout dokud jsem nedočetla poslední stránku. Kniha je plná popkulturních odkazů na 80. léta, příběh je promyšlený a autor mě ohromil svým obrovským rozhledem. Jednu hvězdičku dávám dolů za tak trochu useklý konec a to, že na několika málo místech kniha nebyla moc uvěřitelná. Jinak je to lahůdka, která potěší každého geeka :)

hayalet
30.03.2019 5 z 5

Kdo z nás by někdy netoužil mít svůj OASIS? Tak i mě zasáhla ta vlna nadšení z této knihy a to jsem se jí vyhýbala. Po četných ohlasech, že je to návrat k devadesátkovým hrám a jak se to dobře čte, jsem po ní sáhla také. Začátek byl takový opatrný a samá čísla a označení. Pak už je to ale počteníčko. Četla se fakt dobře. Jen nevím, proč tam autor musel cpát černošskou lesbičku? Nicméně mu to odpustím a klidně bych si od něj přečetla nějaké další pokračování..

Kalip
29.03.2019 3 z 5

Dřív, než jsem si přečetla knihu, jsem viděla film a musím říct, že ten se mi líbil víc. V knize bylo několik scén, které se nezdály v rámci žánru uvěřitelné. Taky nemám ráda, když autoři na některé své hrdiny zapomínají a nedovedou je do konce příběhu. Dialogy nebyly zrovna zajímavě vystavěné. Přesto všechno to bylo docela fajn, odpočinkové čtení.

nai.ivka
27.03.2019 5 z 5

Pro mě to byla jízda vzpomínkami na konec osumdesátek a kraj devadesátek. Tehdy sice už dospělá, s dětmi na klíně, ale pohltilo mě to, nejprve krabička s videohrami a postupně všechny počítače jak šla modernizace a neopustí mě to nikdy.

DeeKrakova
25.03.2019 4 z 5

Skvěle jako audiokniha!

NemmamSlov
21.03.2019 4 z 5

Za mňa určite ano, smelo odporúčam. Keď že som najprv videl film, tak som odkladal čítanie, ale aj tak mala kniha čo ponúknuť. Faktom je, že film si zobral len nápad, vďaka bohu, preto že v literárnej časti to bol pre mňa omnoho väčší zážitok.

Zanananananana
14.03.2019 4 z 5

Ernest to napsal velmi čtivě. Kniha mě moc bavila i přes množství výrazů, kterým moc nerozumím.