Ranhojič

Ranhojič https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/419592/bmid_ranhojic-Vl0-419592.jpg 5 2118 428

Dynastie Coleových série

Poutavý příběh o neutuchající, silné lidské touze po vědení a vzdělání a o uskutečňování šlechetného cíle se odehráva v jedenáctém století. Robert Jeremy Cole, od svých devíti let sirotek, si uvědomuje, že dostal od Boha zázračný dar - schopnost vycítit v lidech blízkost smrti. Jako učeň potulného bradýře brzy pozná krutou realitu života; několik let rušného a současně krušného putování Anglií mu přinese cenné zkušenosti, ale Roberta stále víc trápí, že nemůže léčit nemocné. Je presvědčen o tom, že se narodil proto, aby je uzdravoval, aby se stal lékařem. Proto se vydává na cestu do Persie, kde chce vyhledat nejproslulejšího lékaře své doby Ibn Sínu (Avicennu) a stát se jeho žákem. Aby mohl studovat na věhlasné akademii, musí předstírat židovský původ. Když se pak ožení s krásnou rudovlasou křesťankou Marií, vzbudí to nejprve mezi lidmi pohoršení, ale s pomocí svých přátel, mladých lékařů Karíma a Mirdina, si najde cestu k srdci svých sousedů. Robert uskuteční svůj sen, stane se lékařem, ve válce sbírá zkušenosti jako vojenský felčar, bojuje proti černému moru, je z nej výborný chirurg... Čtenáři se dostává do ruky rozsáhlý román, bouřlivé drama o nadaném léčiteli, který bojoval s nemocemi a se smrtí v primitivních podmínkách středověké Anglie a Persie, kde poznal smyslnou nádheru zlatého věku arabské a židovské civilizace.... celý text

Literatura světová Romány Historické romány
Vydáno: , Knižní klub

The Physician , 1986

Natyna3
08.07.2015 5 z 5

Ranhojič byla první kniha od Noaha Gordona, která se mi dostala do ruky a já měla příležitost si ji přečíst. Je to krásný příběh, tak poutavý, že jsem četla každou volnou chviličku... Od začátku do konce téměř jedním dechem.
Když jsem ji dočetla ihned jsem si stáhla stejnojmenný film natočený na motivy této knihy, ale má zkušenost se potvrdila a film, ikdyž byl pěkný, se nemohl knize rovnat.. :) Není možné do filmu zahrnout úplně všechno, co je psáno v knize, a proto si vždycky budu myslet, že lidé, kteří ,,zkouknou'' film aniž by si přečetli předlohu jsou o mnoho ochuzeni. :)

Antares
24.06.2015 5 z 5

Toto je knižka, ktorej sa nedá nič vytknúť. Môžem premýšlať ako chcem, nič nenájdem :) prečítala som ju jedným dychom, neskutočne ma to bavilo. Gordonove rozprávačské umenie je dokonalé. Nikdy som nečítala historické knihy, ale táto ma prekvapila a zaujala. Bavila ma nielen história ale aj veda, náboženstvo, filozofia, vzťahy a vôbec sám život, ktorý z knihy tryská veľkým prúdom :) Veľký obdiv Gordonovi a všetkým, čo to ešte nečítali, rozhodne doporučujem :)

IŠ
21.06.2015 4 z 5

Tato kniha se čte sama. Nejenom, že je čtivá, ale je také plná informací a detailů. Mám ráda historická fakta a stejně tak mám ráda, když se prostřednictvím knihy dovím něco nového. Tento román není prostě jen příběh. Je to tak trochu studijní literatura a spektrum informací je opravdu široké - religiozní tématika, lékařství, politická a sociální situace v 11 stol. Určitě stojí za přečtení.

prochajda
19.05.2015 5 z 5

Skvělá kniha, určitě si přečtu pokračování.

Martyska
15.05.2015 3 z 5

Kniha má realistický a drsný pohľad ako to v 11. storočí mohlo vyzerať. Zároveň pozýva do dobrodružstva Roba J. Colea, ktorý mi od začiatku nebol veľmi sympatický. Videla som film a ten mal úplne rozličný pohľad na vec ako kniha. Možno aj preto sa mi čítanie nepáčilo.

LadyMichelle
14.05.2015 5 z 5

Úžasná, úžasná kniha. Po jejím dočtení lituji,že jsem taky nestudovala medicínu :-)

asterixka
11.04.2015 5 z 5

Nádherný historický "lékařský" román, který dokonale vykresluje atmosféru Evropy a Blízkého východu v 11. století... Při srovnání knihy s filmovým zpracováním dostává film na frak...

Jaru
18.03.2015 5 z 5

Autor si musel dát obrovskou práci, aby získal podklady pro sepsání této knihy, ale výsledek je naprosto perfektní. Troufám si tvrdit, že kniha nadchne snad úplně všechny. a ty co ne, tak ji nečetli pořádně :-).

Petiz
17.03.2015 5 z 5

Podle me skvele napsany roman, kde se porad neco deje, prolinaji se kultury, ktere jsou dobre popsany a nechybi ani erotika :-). Ranhojice jsem si moc uzila.

kyssling
16.03.2015 4 z 5

Krásná kniha, čte se jedním dechem. Tak nějak pohladí na duši. Škoda, že autor knihu podle mě uzavřel tak nějak "narychlo", přidal bych 100/200 stran a nějaké dramatické zvraty po návratu ... A lékař který projde půl světa, něco se naučí a nakonec se vrátí léčit (když to trochu přeženu) berany a ovce ... to mě k tomu charakteru postavy nesedí.

Selinute
09.03.2015 4 z 5

Moc pěkná kniha. Nedá se srovnat s filmem. Líbilo se mi Robyho putování s Bradýřem a jeho gurmánskou kuchyní napříč Anglií, taky kouzlo starobylé Persie s jejími orientálními vůněmi, zvyky a léčitelským uměním místních hakímů. Jednu hvězdu dolů dávám za to, že se mně knížka místy malinko táhla, např. při cestě do Persie, a za konec, který je sice happy, ale je celkově nějak zvláštní. Alespoň pro mě.

Thrawn89
08.02.2015 5 z 5

Historický román jako víno. Skvěle se čte, příběh vtahuje a nabádá i k přemýšlení (např. o náboženské nesnášenlivosti). Jedna z nejlepších knih v rámci žánru, kterou jsem četl.

Ulrika
05.02.2015 5 z 5

Moc Vám děkuji pane Gordone. Nikdy jsem nevyhledávala knihy odehrávající se v 11 století, ale musím říct, že kniha Ranhojič mě úplně dostala, i když musím přiznat, že když jsem ji držela v ruce a viděla počet stran, nevěřila sem, že knihu dočtu:) Všem doporučuji a já jdu sehnat další díl z této série.

wiix
29.01.2015 5 z 5

Skvelé dielo! To prepojenie pôsobivého deja, histórie lekárstva, vojny národov, boja rôznych náboženstiev a sympatickej hlavnej postavy - to ma dostalo na lopatky a ani rozsah či opisy prostredia a mravov mi neprekážali.

Madax
25.01.2015 4 z 5

Poutavá kniha, která se čte jedním dechem a navíc dokáže čtenáře obeznámit se středověkým světem a nejrůznějšími kulturními zvyky. Hlavní hrdina je sympaťák, a také další postavy jsou celkem zajímavé. Co mi však v Ranhojiči dost chybělo, je nějaká hlubší zápletka. Náš hrdina nejdříve prožívá různé příběhy v Anglii, poté prožívá různé příběhy na cestě do arabských zemí, a poté prožívá různé příběhy v Isfahánu. Ano, téměř celý obsah knihy by se dal shrnout do sousloví "různé příběhy". Každý z těchto příběhů vystačí povětšinou na jedinou kapitolu, málokdy se nějaká linie natolik rozvine, aby se jí mohlo být věnováno více prostoru. Tudíž jsem se nemohl zbavit pocitu, že ač je kniha výborná, něco jí chybí. Přesto jsem ve výsledku hodně spokojený.

eva-lupen
20.01.2015 5 z 5

Krásná kniha, která mne hned uchvátila. Když jsem pak viděla film, musela jsem se smát, ale spíš vzteky, jak ten příběh zmršili.

pif69
12.01.2015 5 z 5

Od Noaha Gordona není kniha , kterou bych nepřečetl jedním dechem . Ranhojiče jsem uložil v knihovně mezi nejohmatanější knížky , po bok Egypťana Sinuheta , Šóguna a Saturnina .

Katy007
14.12.2014

Já vám nevím, nemám ve zvyku nedočíst knihu, kterou rozečtu. Opravdu, nepamatuji, kdy se mi to stalo naposled... Nevím čím to, asi jsem měla vydržet ještě déle... Možná se k ní jednou vrátím, ale v tuto chvíli zavírám se sklamaním v polovině.

mystar
02.12.2014 5 z 5

Uzasne, nemohla jsem se vubec odtrhnout od cteni. Videla jsem nejprve film (moc pekny, inspiroval me ke cteni knizky). Po precteni knizky musim rict, ze kniha byla mnohem lepsi nez film. Mam rada knihy z teto doby a o tomto tematu (medicina, ...). Silny pribeh, ktery me nejednou dovedl az k slzam. Urcite doporucuji precist!

evickakyticka
26.11.2014 5 z 5

Kniha si zaslouží plný počet bodů, i když mě víc bavila první část. Krásně jsem se začetla, vnímala každé slovo, fantazie jela na plné obrátky. Opět se potvrdilo, že tlusté knihy jsou mými nejlepšími přáteli.