Ranhojič

Ranhojič https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/419592/bmid_ranhojic-Vl0-419592.jpg 5 2123 428

Dynastie Coleových série

Poutavý příběh o neutuchající, silné lidské touze po vědení a vzdělání a o uskutečňování šlechetného cíle se odehráva v jedenáctém století. Robert Jeremy Cole, od svých devíti let sirotek, si uvědomuje, že dostal od Boha zázračný dar - schopnost vycítit v lidech blízkost smrti. Jako učeň potulného bradýře brzy pozná krutou realitu života; několik let rušného a současně krušného putování Anglií mu přinese cenné zkušenosti, ale Roberta stále víc trápí, že nemůže léčit nemocné. Je presvědčen o tom, že se narodil proto, aby je uzdravoval, aby se stal lékařem. Proto se vydává na cestu do Persie, kde chce vyhledat nejproslulejšího lékaře své doby Ibn Sínu (Avicennu) a stát se jeho žákem. Aby mohl studovat na věhlasné akademii, musí předstírat židovský původ. Když se pak ožení s krásnou rudovlasou křesťankou Marií, vzbudí to nejprve mezi lidmi pohoršení, ale s pomocí svých přátel, mladých lékařů Karíma a Mirdina, si najde cestu k srdci svých sousedů. Robert uskuteční svůj sen, stane se lékařem, ve válce sbírá zkušenosti jako vojenský felčar, bojuje proti černému moru, je z nej výborný chirurg... Čtenáři se dostává do ruky rozsáhlý román, bouřlivé drama o nadaném léčiteli, který bojoval s nemocemi a se smrtí v primitivních podmínkách středověké Anglie a Persie, kde poznal smyslnou nádheru zlatého věku arabské a židovské civilizace.... celý text

Literatura světová Romány Historické romány
Vydáno: , Knižní klub

The Physician , 1986

jaja64646460
13.07.2014 5 z 5

Musím napsat, že to byla úchvatná kniha. Když, jsem ji dočetla, bylo mi moc líto, že je konec , ač měla skoro 700 stran.

KniSKov
24.06.2014 5 z 5

Moje nejoblíbenější kniha. Zatím jsem jí četla dvakrát (s větším časovým odstupem), ale rozhodně ne naposledy. I na podruhé jsem ji doslova zhltla. Obsáhlý historický román, který vás vezme na pěknou dlouhou a zajímavou procházku. Má jedinou chybu, a to, že není delší ;-) Je to skvělý příběh, podložený skutečnými fakty, což oceňuji.

jelito.ACS
20.06.2014 5 z 5

Ackoliv moc nemusim historicke romany tak tuhle knizku jsem doslova hltal a vsem muzu doporucit.

alsae
12.06.2014 5 z 5

Velice zajímavý příběh a moc krásná knížka. Prostředí popsané tak, že si ho člověk dokáže představit a mě osobně nepřišly žádné části zdlouhavé. Určitě bude patřit ke knížkám, na které nezapomenu:-)

astroweb
11.06.2014 4 z 5

Jsem rád, že jsem dočetl. Příběh velmi zajímavý, v druhé třetině mi už připadal dosti nastavovaný.

Antoaneta
27.05.2014 5 z 5

Jedna z nejkrásnějších knih co jsem četla velmi zajímavý příběh pěkně vykreslená historie,hlavního hrdinu jsem si zamilovala hned po pár stránkách.Moc se mi do čtení této knihy nechtělo ale ted jsem moc ráda že jsem po ní v knihovně sáhla,určitě si jí koupím je nádherná ráda se k ní budu vracet.

AlesXXX
19.05.2014 5 z 5

Historický román par excellence. Nevím co k tomu víc napsat. Jedna z nejkrásnějších knih, které jsem četl. Velice čtivé, zajímavý děj, zajímavá doba a spousta historických faktů.
Kniha jakou nechcete nikdy dočíst. Srovnatelné snad jen s trilogií Josephus Flavius od Lion Feuchtwangera.

Pokračování této knihy Šaman je také poměrně dobré. Je z prostředí prvních osadníků v USA, což je prostředí a doba, která mě také zajímá. Ale na Ranhojiče prostě nemá. A 3. díl Lékařka je naprostá katastrofa. Osobně si myslím, že ho nepsal Noah Gordon. Autor Ranhojiče prostě nemohl napsat takový škvár - jak po stránce dějové tak i stylu psaní.

kordula
15.05.2014

Knížka je opravdu nádherná a četla jsem jí opravu jedním dechem s přestávkami do práce, ale i v noci..moc krásné bylo prožívat tu cestu s hlavním hrdinou. A i ty zdlouhavé popisy do kterých jsem se začetla pomohly dovytvářet ve fantazii ..i to jídlo ..švestková omáčka,..prostě jedna z nejlepších knížek, které jsem kdy přečetla. Knižka ve mě zůstala a jsem moc zvědavá na film, dneska jej uvidím...a těším se.

tomas8502
10.05.2014 5 z 5

Kniha na jeden nádech. Patří k pár vyvoleným, které jsem přečetl několikrát a určitě se k nim budu nadále vracet. Jako historik velmi oceňuji faktografickou stránku, kterou autor studoval několik let po univerzitních knihovnách, a to od geografie, přes lékařství, až po techniky metalurgie. Na tuhle pevnou kostru je navázán neuvěřitelně silný příběh, který má obrovskou přidanou hodnotu v morální a psychologické rovině. Velmi komplexní kniha, kterých je málo.

Erica
04.05.2014 4 z 5

Jak už tady někdo psal, nemohla jsem se prvními stránkami prokousat. Na dnešní dobu (a na mne) je to opravdu moc popisné a zdlouhavé. Neubránila jsem se tomu, že jsem lehce přeskakovala, přestože se mi téma moc líbilo a příběh byl taky poutavý.

debe
03.05.2014 5 z 5

Úžasná kniha se vším všudy, neměla jsem pocit, že by tam byla hluchá či nadbytečná místa. Docela Robymu závidím tu neutuchající touhu po vědění a jeho vcelku pestrý život... A samozřejmě už se chystám na další díl série!

Nifredil
02.04.2014 4 z 5

Velmi dlouho trvalo, než jsem se do Ranhojiče začetla a dlouho to i vypadalo, že ho nedočtu, ale nakonec jsem ho zvládla. A jsem ráda. Je to opravdu monumentální historický román. Autor mistrně zvládá dobové reálie a přiznávám, že až na konci knihy jsme ocenila, jak krásně dokázal vystihnout popisem i atmosféru míst, kde se Robert pohyboval. Pravdou ale zůstává, že se mi hlavně začátek knihy neskutečně táhl, bavit mě začala až poslední třetina knihy. Pořád jsem se nemohla do těch dlouhých popisů začít, děj mi přišel zdlouhavý, až teď zpětně oceňuji, že vlastně ta táhlost souvisela s pomalým cestováním karavany.

danka13
16.03.2014 5 z 5

Kniha se mi moc líbila, patří k mým oblíbeným, vřele doporučuji.

Siraelxy
08.03.2014 5 z 5

To bylo dobrodružství......úžasná knížka, která má vše co má správná kniha mít- silný příběh, hrdinu, kterého milujete, velkou lásku, strádání, dobrodružství atd.
Někdo psal, že ho bavila víc první část kde hrdina cestuje s bradýřem. Já četla celou knihu jedním dechem a všechny části se mi líbily stejně.

amysa
06.02.2014 4 z 5

Tak i já jsem se konečně zařadila mezi tu hromádku spokojených a nadšených čtenářů, kterou Ranhojič má a musím potvrdit, že svého času vůbec nelituji a knížka za přečtení rozhodně stojí. Roby si zaslouží můj velký obdiv, neměl to od dětství vůbec lehké, stále se potýkal s bídou, s lidským nepochopením, s rozpory ohledně náboženství, se smrtí, zradou a přitom po tom všem stále zůstával milým, příjemným, laskavým, přátelským a milujícím člověkem... Určitě si přečtu i další díly trilogie Coleových, Ranhojiče doporučuji dál a "jen" čtyři hvězdičky dávám za některé zbytečně zdlouhavé, pro mě leckdy nezáživné, pasáže.

Gity
02.02.2014

Knížka se mi velmi líbila, je to poutavé a čtivé čtení, román je obsáhlý a seznámí čtenáře se spoustou zajímavostí z židovského prostředí, života Židů i z oblasti Persie.

andream
08.01.2014 5 z 5

Čte se jedním dechem, úžasná, všem doporučuji. Hlavně začátek, cesty s Bradýřem - to jsem jen četla a četla....super

hankapimi
03.01.2014 5 z 5

Poutavý příběh o silné lidské touze po vědění a poznání, touze stát se lékařem a hlavně léčit a uzdravovat. R.J.Cole je pro svůj sen připraven udělat cokoliv, zdolat jakoukoliv překážku, cestovat do Persie, předstírat židovský původ. Protože žil v muslimské zemi, musel se naučit korán, přizpůsobit se muslimskému náboženství a naučit se řeč, protože předstíral židovský původ, musel se chovat jako Žid. Popisování těchto zkušeností jsem si nejvíce v knize užívala, dozvědět se podrobnosti o každodenním všedním životě muslimů i židovské komunity bylo velmi poučné, zajímavé a obohacující ( i když často pro mne nepochopitelné). Fascinující bylo také množství prostudovaného materiálu autorem, map tehdejšího území i dobovém oblékání a jídla v11. století, setkávání s judaisty, studování knih o medicíně a jejích dějinách, konzultace s patology a porovnávání vnitřní anatomii člověka a prasete a spoustu dalších potřebných informací. Úžasná kniha, vřele doporučuji, děkuji Venezii za info, že je Ranhojič zfilmován a těším se, až dorazí k nám!

aannyy
15.12.2013 5 z 5

Sama za sebe bych po tom asi nesáhla, ale naštěstí jsem byla donucena, protože je to skvělá kniha, těším se na další díly.

Venezia
14.12.2013 5 z 5

Konečne sfilmované. Premiéra v Nemecku 25. 12. 2013.

14.4. 2014: Ak sa vám kniha páčila, film ani nepozerajte. To, že dej okresali a pomenili, sa ešte dá pochopiť, ale že vynechali hlavnú ženskú postavu, ma až nahnevalo.