Rod země a krve

Rod země a krve https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/449842/bmid_rod-zeme-a-krve-TZw-449842.jpg 5 1533 362

Bryce je 25 a žije už dva roky sama po záhadné vraždě svých přátel. Případ byl uzavřen a považován za ukončený dokud o dva roky později vrah neudeří znovu a nezabije další lidi naprosto stejným způsobem. Bryce se stane hlavní podezdřelou neboť každou z obětí viděla jako poslední. Aby dokázala svou nevinu musí případ vyřešit a tak dostane tvz. ochránce a pomocníka Hunta Athalara. Společně pátrají a pravda, která vyjde najevo by je ani v nejdivočejších snech nenapadla.... celý text

Literatura světová Fantasy
Vydáno: , CooBoo

House of Earth and Blood , 2020

Tereza350
15.02.2021 5 z 5

Chvili mi tvalo,nez jsem se zorentovala,nicmene Maas opet nezklamala.Doporucuji

rakosnicek333
15.02.2021 5 z 5

Hlavní postava je starší než ty z Dvorů a Trůnů, takže je víceméně rozumná a rozhodně mi sedla víc. Knížka je jedna velká jízda a téměř není co vytknout. A ten konec, ani nejde popsat jak moc mazec to je. Ale, ale to jako vážně, ale vážně, v celé knize není, ale opravdu není jediná dokončená sexuální scéna?! Aspoň jako epilog?! Mám kvůli tomu chuť odebrat jednu hvězdičku, protože tyhle scény Maas fakt umí..no nic, doufám, že to v dalším dílu dožene, protože tohle mě vážně, ale vážně frustruje!

veia
11.02.2021 5 z 5

Začnu tím, že knížku rozhodně všem fanouškům YA fantasy doporučuju!!! Pro lidi, kteří milují různé mýtické postavy tak, jako já, to zaručeně bude velká jízda, protože se jich tam vyskytuje opravdu hodně a jsou velmi hezky vykresleny :) Jakékoliv popisy oněch druhů, jejich minulosti atd. jsem si užívala a doufám, že se v dalších dílech detailněji dostaneme i k dalším z nich. Pozitivně taky hodnotím to, že ačkoliv je tento magický svět spojen s moderní dobou, což obvykle moc nemusím, tady mi to vůbec nevadilo a naopak mi to přišlo zajímavé a originální. Taky bylo fajn, že i přes extrémní tloušťku knihy to čtení odsýpalo rychle a kniha neustále držela moji pozornost. Přesto mám ke knize pár výhrad, kvůli kterým jsem se rozhodovala mezi 5 a 4 hvězdičkami, i když nakonec ta pětka prostě musela vyhrát. Zaprvé jsem měla docela problém s Bryce, která mi byla celkem dost nesympatická, vlastně stejně jako její vlčí kamarádka. Asi to ale bude tím, že život plný klubů, drog a náhodného sexu mi není blízký a ani sympatický. V souvislosti s hlavní hrdinkou mi taky moc nesedělo to, jak byla ochotná obětovat se naprosto pro každého. Zkrátka mi to přišlo trochu přehnané a k její osobnosti mi to vůbec nesedělo - měla jsem z toho pocit, že tím se nám autorka snažila vnutit něco jako ,,Podívejte, ona je hrozně hodná, milujte ji!’’, přitom zbytek jejího popisu mi připadal jako pravý opak. Tohle moje hodnocení je ale samozřejmě hrozně subjektivní, věřím, že sposta čtenářů si Bryce skutečně zamilovalo :) Nicméně další výhradu mám k tomu, jak se v knize neustále řešila nadrženost hlavní hrdinky a vlastně i ostatních postav. Myslím, že kdybych počítala, kolikrát se v knize vyskytlo nějaké sprosté označení penisu, skončila bych na vysokém čísle :D Sexuální scény mi taky přišly divné a vůbec mě to nebavilo číst - nejsem žádný odpůrce sprosťáren nebo milostných scén v knihách, ale autorčin styl mi v tomhle ohledu prostě moc nesedl a často mi to přišlo ,,až moc’’ a vlastně úplně zbytečné. Asi poslední mojí výtkou je postava Sandriel. Na základě toho, jakou hrůzu z ní Hunt měl, jsem čekala opravdu skvělou záporačku, ale toho jsem se nedočkala. Huntovo vyprávění ji vykreslovalo jako zrůdu, nicméně když jsme se s ní setkali, působila na mě jako úplně obyčejná ženská lačnící po moci, ze které ale vůbec nejde strach a nemá žádnou osobnost. Od ženy, před kterou se klepal zabiják démonů, bych teda rozhodně čekala něco víc, ale třeba Micah mi oproti ní připadal mnohem děsivější... Navzdory téhle mojí lehké kritice se mi ale kniha líbila a i přesto, že mi nesedla hlavní hrdinka, se v knize objevuje spoustu skvělých a zajímavých postav, na které se budu v dalších dílech těšit :)

Katri
11.02.2021 5 z 5

Kdo někdy vzal do ruky knihy od Sarah J. Maas, jistě mi nebude odporovat v tvrzení, že jsou sakra skvělé. A ani Půlměsíční město nebylo výjimkou.
Po předchozích zkušenostech s autorkou jsem od knihy měla opravdu velká očekávání. A přesně jak jsem předpokládala, je Sarah ještě předčila. Neuvěřitelný příběh, brilantně prokreslené postavy, smysl pro detail, originalita a stupňované napětí - zkrátka všechno, co očekávám od dokonalé četby.
Sarah je skvělý vypravěč, umí napínat, šokovat, rozesmát i rozplakat. Příběh je čtivý, srozumitelný, slovní zásoba je pestrá a mnohdy expresivní.
Co se týče děje, je to jedno překvapení za druhým. Neuvěřitelně čtivé, neuvěřitelně poutavé. Sarah Vás přiměje všechno prožít spolu s hrdiny, ne o nich pouze číst.
Ačkoliv má knížka necelých 800 stran, i tak mi to bylo málo, chci toho příběhu víc, víc, víc. Zkrátka - světy, které Sarah vytváří, jsou nové, neokoukané, neskutečně propracované. A já jsem nesmírně ráda, že jsem se s její tvorbou setkala, protože se mnou doposud žádné knihy nezamávaly tolik, jako ty její. Smekám. Už aby vyšlo pokračování.
Závěrem chci jen říct - přečtěte si to, vřele doporučuji.

Nikoll2
09.02.2021 5 z 5

Autorka opět nezklamala a kniha byla opravdu skvělá.
Zpočátku jsem si nebyla jistá, zda na mě všechny vyskytující se ,,fantasy postavy'' nejsou na jednu knihu příliš, ale Sarah si mě svým stylem psaní získala již dávno, a tak jsem neměla problém se do příběhu plného různorodých postav začíst.
Někoho by mohla zarazit obsáhlost této knihy, přece jen je to mnoho stran, ale autorka využila opravdu každou stránku smysluplně a osobně bych mohla ve čtení i pokračovat. Příběh je opravdu poutavý, postavy si zamilujete a o nečekané zvraty také není nouze. Rozhodně tedy doporučuji k přečtení!

Elvela
09.02.2021 5 z 5

Jedna z nejlepších knih vůbec. Geniální příběh, skvělé zpracování postav a styl psaní, od kterého se člověk jen tak neodtrhne.

tessiesulcova
09.02.2021 5 z 5

Miluju tuto knihu a doporučuji všema deseti. Tato kniha patří mezi první, kterou jsem od Maasové přečetla a není poslední. Její styl psaní je prostě boží. Strašně dobře se mi kniha četla a já rychle nečtu...přes to jsem knihu skoro s 800 stran přečetla za dva dny, protože jsem se nemohla od ní odtrnout. Nemůžu se dočkat dalšího pokračování a už netrpělivě čekám...

Příběh Bryce mě strašně zaujal. Je mi líto její ztráty (nechci spoilerovat). Pak se v příběhu objeví padlý anděl Hunt a já omdlévám :D... Hunt je skvělá postava, opravdu!
Bryce a Hunt se k sobě moc hodí a já doufám, že to paní Maasová nezmění v dalších dílech jako třeba u Dvorů...(i když jsem za tu změnu vděčná), ale tady bych to asi nepřežila....bez Hunta...ne :), tak doufám, že se mi přání vyplní.

Knihu doporučuji všema deseti!!

Jeninas
07.02.2021 4 z 5

"...jeho výraz byl tak plný bolesti, že si pomyslela, že takhle nejspíš vypadá její duše."
"Přišel čas na ten tvůj působivý trik, kdy se dokážeš koukat spatra na lidi o stopu vyšší než ty."
Moc se mi líbila tuhá vazba, chyby v textu (v latině, překladu, gramatice) už nikoliv. Nemohla jsem se začíst, svět je hoodně překombinovaný. Bryce se postupně vybarvila jako nejoddanější kamarádka, jakou byste si mohli přát, Hunt pak jako nejsoucitnější zabiják. Děj vyplňuje jejich flirtovné pošťuchování, odkrývání bolestné minulosti, rodící se vzdor - občas se to zbytečně táhne, ale aspoň jsem nebyla nezdravě zažraná. Hodně mě pobavili zmijí měniči-kobromrdi :-D Seznámení Hunta s Lele bylo největší roztomilostí, jeho vyznání na straně 698 nejkrásnější pravdou života, návraty z "práce" největší beznadějí, při které mi pro něj chtělo srdce vyskočit z hrudi. Často jsem přemýšlela o tom, kam až by měl zajít trest a že když to s ním preženete, nevyhnete se další (ehm, třeba druhé světové) válce. Dvory to rozhodně nepředčilo, ale stejně se těším na pokračování (třeba na Ruhna a Hypaxii ;)).
PS: S láskou je všechno možné, ale Shahar Hunta nemilovala, tak si držím naději...

roman9276
05.02.2021 5 z 5

Ty vole, to bylo boží. Podle mýho nejlepší věc, co autorka napsala. Chvíli mi trvalo, než jsem se dokázal zorientovat, Maas vás hodí do tohohle novýho světa s milionem postav a plav si. Ale jakmile jsem se začetl, tak už to jelo. Tohle už neni nudný young adult, víc vražd, drog, sexu, ne nějaký trapný držení za ručičky, pusinky a jiný dětský hovna, který mi už lezou krkem. Kombimace kouzelnýho světa, bájnejch bytostí a moderní technologie mi prostě sedla. Dlouho se mi nestalo, že bych se do knihy takhle moc začetl, kdy poslední stránky byly tak kurva napínavý, že jsem knihu nemohl odložit a musel to dočíst. Parádní závěr, spousta překvapení a odhalení, u kterejch mi vole spadla brada. Je to pořádná cihla, která má skoro 800 stran, ale vůbec by mi nevadilo, kdyby byla dvakrát tak dlouhá, protože Maas umí skvěle psát a samozřejmě, že jsou všichni sexy, chytrý a svalnatý, protože nikdo nechce číst o tlustejch, plešatících, bezzubejch pupkáčích à la výměna manželek. Děj je samozřejmě docela předvídatelnej, ale to autorce nezabranilo tam nasrat hodně nečekanejch zvratů.

vaskajiras
02.02.2021 2 z 5

Nedokážu říct, jestli mě tahle kniha víc bavila, anebo iritovala. Poté, co jsem se zapřísahala, že od Maasové už si nic nepřečtu (nechci přece skončit s újmou na zdraví), se mi tahle kniha dostala do rukou jako dárek, a tak mi bylo hloupé nechat ji jen tak ležet na poličce (i když je fakt, že s tou hezkou obálkou se tam vyjímá dobře).

Tákže, když přistoupíme na to, že je to prostě Sarah J. Maas, jejíž mužský postavy jsou nabušení týpci, kteří nevěděj, co s testosteronem (ale ve skutečnosti jsou citliví a maj pohnutou minulost), a ženský zase sexy drsňačky, který si to rozdaj s kdekým (ale přitom pod svou maskou skrývaj jemnou, romantickou duši), tak se dá říct, že je to celkem zajímavý svět. To ale nic nemění na tom, že nám ho autorka začala cpát hned po první stránce a dost mi trvalo, než jsem se v tom začala jakž takž orientovat.

U světa ještě zůstaneme. Fajn, máme tady smíchané moderní technologie s magií a najdeme tady všechny možné zrůdičky, to ještě překousnu, vlastně to tvoří celkem neotřelou kombinaci, ale co mi fakt vadí, je ta očividná inspirace starým Římem. No, vadí... spíš nevím, co si o tom myslet. Tak buď si autorka myslí, bůhvíjak to není cool a chytrý, nebo je to pokus o parodii, kterej asi nepobírám. Protože třeba SPQM? To jako vážně? (Latinské citáty, přezdívku Umbra Mortis a chiméru, která je chimérou jen podle názvu, ani nepočítaje.)
[Edit] Tak díky několika anglickým recenzím jsem se dozvěděla, že se Maasová "inspirovala" mj. také norskou mytologií a kdoví čím ještě. Přičemž podobně jako u již zmíněné chiméry jí je buřt, co obnáší původní význam slova.

Co se dějové linky týče, ne že bych se nudila, ale ani mě nijak neoslnila a dvojí rozzuzlení zápletky mě vysloveně zklamalo (sice jsem nečekala, že to bude zrovna takhle, ale zklamalo). Když vezmeme v úvahu, že půlku knihy zabíraly myšlenky hlavní hrdinky na sex s hlavním hrdinou a obráceně a půlku z té druhé půlky se tam řešily další kraviny, mohla by celá kniha skončit na nějakých 300-400 stranách a o nic bychom nepřišli. Někomu se tam ty erotické pasáže možná líbí, ale mně to připadá laciné.

Dále. Podle všeho je tahle kniha určená starším čtenářům než Trůn a Dvory, ale rozhodně mi nepřijde v pořádku, jak je v ní přistupováno k sexu, drogám, párty a podobným záležitostem. Nedělám si iluze, že tohle čtou jen čtenáři, kteří z toho mají rozum a uvědomujou si, že v reálným životě to takhle nechodí. A z tohoto hlediska to považuju za neakceptovatelné.

A na závěr ještě jedna nehorázná pitomost. Když má někdo poraněnou tepnu, tak se obvykle uvádí, že do minuty vykrvácí. Ale v tomhle světě očividně dotyčný nejenže nevykrvácí, ale ještě stíhá zachraňovat někoho jiného. Anebo má nohy na fašírku a "životně důležité tepny přeťaté", ale umírá kdovíjak dlouho.

No. Celkově tenhle můj komentář vyzněl kritičtěji, než jsem zamýšlela (ač jsem zdaleka neobsáhla vše), ale snad to někomu otevře oči. Tím nechci říct, že to nemáte číst, když vás to baví. Důležité je si tyhle věci uvědomovat.

zuzka9866
02.02.2021 5 z 5

Kniha je skvělá. Pro mne, jako fanynku Sarah J. Maas byla jasná volba přidat si tuto knihu na seznam. A rozhodně toho nelituji.
Kniha obsahuje okolo 800 stránek a spoustu z nich zaplňuje popis o zdejším světě, což se někomu může zdát otravné až nudné. Tato kniha by měla být první díl nové série, takže se autorka snažila nám objasnit svět Půlnočního města už zde, aby se tím posléze nemusela zdržovat. Za mě to bylo naprosto v pořádku, protože po přečtení Sophiiny volby od Williama Styrona se většina popisů nezdá býti tak zdlouhavými.
Rozhodně zde můžeme narazit na pár autorčiných klišé, které předvedla ve svých předchozích sériích, ale myslím, že se je snaží potlačit, což příběhu dodává další plus.
Ne, kniha není pro děti, jak tomu je například u Skleněného trůnu, který je do 6 dílů (Říše bouří) opravdu pohádka. Hlavní hrdince je přes 20 let, což nás posouvá trochu dál do "dospělého" světa. V knize se nachází spousta vulgarismů. Sex je zde zmíněný hodněkrát, ale detailní erotické scény zde moc nejsou, jen párkrát. Co mě přijde na této knize více dospělé než u ostatních autorčiných knih a celkově u young adult fantasy? Lidé/víly/andělé/bytosti se zde chovají více realisticky. Slyšíme narážky na Brycino tělo, což se -bohužel v normálním světě opravdu děje. Svět tu není popsán jako něco, co by se dalo zachránit, ne všichni si myslí, že je to příšerné místo a oni se v něm snaží přežívat a žít svůj život jak je to jen možné.
LGBTQ+ komunita tu nijak extra zastoupena není, myslím si, že Sarah má trochu strach se pustit do podobného tématu nějak do hloubky, takže vy, kdož hledáte knihy s LBGTQ zaměřením si u Sarah moc nevznete.
Tímto bych svou (subjektivní) recenzi zakončila.

makul
31.01.2021 5 z 5

Autorka nezklamala. Ačkoliv mi začátek nepřipadal až tak zajímavý a čtivý, vyplatilo se nenechat se odradit a číst dál. Co bych také ráda ocenila je hlavní postava, která mi sedla a dokázala jsem se s ní po většinu času sžít, což mi poslední dobou u některých knih trochu chybělo. Čím dále jsem se v knize dostávala, tím více mě bavila a už teď se těším na další díl. Jediné co mě trochu mrzí je, že jsem si před přečtením přečetla anotaci. Přece jen by bylo lepší dopředu nic nevědět.

bergle
31.01.2021 5 z 5

Kniha se mi líbila, ostatně jako všechny knihy od této spisovatelky. Ze začátku trochu pomalejší rozjezd a hodně postavami je trochu obtížnější na zapamatování, ale kolem cca 200 už je obtížné knížku jen tak odložit. Určitě doporučuji si ji přečíst. Jen pokud nechcete číst jednotlivé knihy série s roční pauzou doporučuji počkat až vyjde celá série ;-)

Calla2002
29.01.2021 5 z 5

Knihu jsem četla dva dny s přestávkami a musím říct. Waw. Už ze začátku mě úplně rozbila. Myslím, že se to stalo okolo 70 strany, každopádně se mi líbí svět, který Maasová vytvořila, Zbožňuju Bryce i všechny ostatní a popravdě? Zvraty mě překvapovaly, a bylo to znovu a znovu a znovu! Uznejme, u Skleněného trůnu i Dvorů to je z velké části celkem předvídatelné (Uznávám, kromě pár věcí) ale Půlměsíční město mě dokázalo neustále překvapovat. Myslím, že v něm jde úžasně vidět to, jak je Maasová co se ohledně psaní týče čím dál lepší, zkušenější a talentovanější. Nebyla tam jediná část, která by mě nebavila, nebo u které jsem se musela zastavit a protočit oči. Hodně krát jsem u knihy brečela. Ten svět člověka prostě pohltí a nepustí tě, dokud nebudeš na konci a nepřečteš si poslední vetu na konci v Prologu, jenom proto, aby jste vykulili oči a řekli si "A kurva.".

hanjana
29.01.2021 5 z 5

Tohle byla skvělá jízda. Knihy od SJM mám prostě ráda, má skvělý psací styl a její světy mě baví. Tahle bichla mě sice na začátku trochu vyděsila, autorka nás hodí přímo doprostřed a děje se tam toho plno nového s mnoho postavami a dlouhou historií.

Ale jakmile se začtete, příběh vás strhne a nepustí vás až do konce. Byla to bomba a moc se těším na další díly, akorát se bojím, že než vyjdou, tak všechno zapomenu.

Arsi007
28.01.2021 5 z 5

Kdo se na knihu teprve chystá tak NEČTĚTE ANOTACI!! Ta prozradí na můj vkus až moc a přijdete o velký čtenářský zážitek.

Úvod byl chaotický, ztrácela jsem se v každé větě.
První obrovský šok kolem sté strany jsem rozdýchávala hodně dlouho a pak příběh nabral takové obrátky a jedna vtipná a vzrušující scéna střídala druhou, že jsem se nemohla odtrhnout.
Někteří kritizují hlavní hrdinku. Bryce byla místy opravdu nesympatická, reagovala přehnaně a její ochranitelský komplex už mi ke konci opravdu lezl na nervy. Ale pokud beru v potaz její minulost asi se to dá pochopit.

Maas má neuvěřitelný talent, že vás za srdce vezmou i vedlejší postavy. Umí každou jednu z nich čtenáři přiblížit tak, že si jí po pár větách buď zamilujete nebo jí začnete nenávidět. A to je úctyhodné. Protože není nic horšího než když vám jsou postavy jedno.

Oceňuji i neskutečnou propracovanost světa, hierarchii obyvatel a propojení s naším známým světem. Mobil nebo auta byla samozřejmostí, jakožto i létající košťata nebo andělé. A to vytvořilo atmosféru hodně vzdálené budoucnosti, ke které ale máte vztah.

Zavěr byl na můj vkus takový nijaký. Kdyby kniha skončila o pár desítek stran dřív, udržela by čtenáře v době čekání na druhý díl v mnohem větším napětí. Na druhou stranu můžete Půlměsíční město číst jako stand alone a to má taky něco do sebe.

IG: @hanybooks

ElizPetrova
27.01.2021 5 z 5

Tak tohle byla pecka!! Sarah J. Maas prostě umí! Úžasný, čteno jedním dechem od začátku do konce.

JáŠárka
27.01.2021 5 z 5

Po dlouhé době knížka, u které jsem tajila dech až do konce a po posledním slově si řekla "wau". Prvních cca 100 stran je otravných, popis spousty osob, míst, atd..... Ale pak se to rozjede a až do konce nelze přestat číst. Moje první zkušenost s touto autorkou a vím, že rozhodně nebyla poslední.

Verkolka
27.01.2021 4 z 5

Není to vůbec špatná kniha, příjemná oddechovka, při které můžeš i přemýšlet a hledat pachatele.... Ale Dvory jsou Dvory... :)

Shaxx
24.01.2021 3 z 5

Pořádná bichle, začíst se nebylo úplně nejlehčí. Tahle kniha vládla Instagramu, hype kolem ní byl teda slušný a výsledek? Noooo....Průměr s více stranami, než by bylo třeba.
Pár knih Maas už mám za sebou a líbily se mi, ale stejně...

Musíte se smířit, že v tomhle světě, je naprosto každej: nádhernej, sexy, famózní, úžo žůžo pohlednej.
Každej, kdo se tam objeví, byť by to byl chlápek, co ve výkonu trestu sbírá vajgly na zemi, bude zákonitě strašně HOT. Nazlátlá kůže, svaly, tvary, všechno možný. A samozřejmě hlavní hrdinka je mega kočka, z který se tají dech všem kolem a chlapům se automaticky krev přelejvá do dolních partií, jen co se objeví na scéně. Stejně tak její protistrana. I úhlavní nepřátelé. Prostě všichni.

Jo, po chvíli to začíná být iritující. A možná si autorka kompenzuje sexuální frustraci, nebo fakt moc kouká na telenovely, nebo čte erotický povídky, nebo nevím, ale číst o tom, jak hlavní hrdinka myslela na jeho (a teď vyloženě cituji) ,,masivní krásný penis", tak to je na mě moc.

Ačkoli se jedná o jedinečný nový svět, ve kterém je plno ras a pravděpodobně má docela bohatou historii, moc se z toho nedozvíme. Jen útržkovitě. Protože volný místo na papíře Mass raději zaplnila popisem svalů nějakého chlápka, nebo zadku hrdinky, než aby na necelých osmi set stranách trošičku víc rozpitvala historii světa. Jestli vás zajímá fakt drtivá válka mezi rasami, máte smůlu, protože zadek Bryce je fakt kulatej a pevnej.

Hlavní hrdinka je tak trochu...blbka. Jako jo, trošku si ji oblíbíte, protože je klasicky fakt drsná a drzá a krásná a má koule, ale zároveň je blbka. Fňuká, že přitahuje samý alfablbce, ale asi k tomu sama napomáhá, když nemá zábrany ojet cizího chlápka na barových záchodcích, zatímco si šnupla nějaký to rozveselovadlo. Jakože je tak trochu d*vka, ale zároveň není, protože je to hlavní hrdinka, takže to vlastně na ostatní jen hraje, že je feťácká d*vka, i přesto, že je. Chápeme se jo?

A její schopnosti? No pane jo! Jenom Bryce dokáže běžet, zatímco v jedný ruce drží meč (obouručnej) a v druhý pušku a používá zrovna to, co se hodí. Pif na jednoho, sek na druhýho. Sice jí předtím docela znatelně kopal zpětnej ráz z PISTOLE, ale puška není problém, jasně.

Když to shrnu, víc mě to iritovalo, než aby mě to bavilo. Bylo to až moc dlouhý, a ani srdceryvnej závěr nezachránil nudný části. Líbila se mi Lehabah a Syrinx, jedny z vedlejších postav. Celý se to prostě vzalo od špatnýho konce. Mohlo to dopadnout lépe. Třeba s méně stranami, méně popisů fyzických dokonalostí postav atd.