Ptáci a jiné povídky

Ptáci a jiné povídky https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/12745/bmid_ptaci-a-jine-povidky-NVV-12745.jpg 4 414 83

Šestice hororových povídek, ve kterých sice není plno cákanců krve a oživlých příšer, jako ve většně moderních děl tohoto žánru, ale o strach a děsivé okamžiky v nich rozdodně není nouze. Titulní povídka Ptáci sloužila jako předloha ke slavnému stejnojmennému filmu A. Hitchcocka. Daphne du Maurier se prý jednoho dne procházela podél cornwallských útesů a když viděla jak traktor orající nedaleké pole doprovází hejno racků střemhlav se vrhající na červy a hmyz, napadlo jí: „A co když jim jednou nebudou červi stačit?“ A slavná povídka byla na světě. Ptáci a jíné povídky jistě stojí za přečtení, i když je to občas čtení děsivé, až nepříjemné.... celý text

Literatura světová Horory Povídky
Vydáno: , Svoboda

Classics of the Macabre , 1987

jajakozena
21.03.2018 4 z 5

Duchařina jak vyšitá... nečetla jsem ji sama doma :)

Sněžková
11.02.2018 4 z 5

Co o knížce říct? Ptáci, to je klasika. Ale co ty další? Alibi se mi moc líbilo. Ale vyhrává Jabloň. Na plné čáře. Dokázala bych si představit tuto povídku jako krátkometrážní film. Myslím, že by byla ještě magičtější a temnější, než celosvětově známí Ptáci.

martunka
06.01.2018 4 z 5

Povídky mě bavily a líbí se mi i styl vyprávění. Nevím proč, ale chybí mi v nich jiskra. Není to úplně ono.

ddkk
07.11.2017 5 z 5

Výborné povídky, mně, kupodivu, nejvíce utkvěla první - "Teď se nedívej". Pořád mám před očima ty dvě stařeny....ale vynikající je i Jabloň a Modré čočky. Přitom většina čte knihu kvůli "Ptákům"....

Eicherik
26.08.2017 4 z 5

Příjemná sbírka hororových povídek v které se nalézají i legendární Ptáci. Mě a jak jsem se dočetl i mnohé další nejvíce zaujala povídka Jabloň.

Atanone
30.07.2017 5 z 5

Pro svíťu - já jsem povídku "Ptáci" četla poprvé někdy mezi 14-15 rokem a to navíc v antologii "Tichá hrůza",kde tato povídka zdaleka nebyla nejděsivější. Ale já to četla dobrovolně,ne povinně.

Z této sbírky povídek u mě jasně vedou dvě - "Teď se nedívej"a "Jabloň".
Co se týče povídky "Ptáci",kterou zfilmoval Mistr Horroru pan Hitchcock,je při srovnání s filmem krásně vidět,že psané slovo může při použití představivosti udělat lepší práci, než to,co nám někdo podá v nějaké vizuální formě už hotové.Stejně tak povídka "Teď se nedívej".
Taky je docela děsivá představa,že bychom mohli vidět lidi bez příkras ("Modré čočky")..jak by pak vypadal svět kolem nás,kdybychom už neměli žádné iluze?

svíťa
07.02.2017

Dobrý den,
chci se zeptat, zda povídka ptáci je vhodná pro třináctileté děti jako povinná četba.
Děkuji za názory

romana8933
21.11.2016

Podle mě skvělá kniha!

Finn123
17.11.2016 3 z 5

Nijak moc mě povídky nezaujali, ještě tak Jabloň. Vtipné byly i Modré čočky,Ptáci v nejlepším končí, film byl lepší . Alibi bylo nechutné. Ostatní povídky celkem zajímavě rozepsané ,ale závěr mě vždy zklamal. Víc mám v oblibě třeba horory co píše Le Fanu, Bierce nebo Lovecraft. No nevadí, jednou jsem zkusil něco jiného.

Bar16
04.11.2016 4 z 5

Mé první povídky hororového typu - a moc se mi líbily. Teda až na poslední povídku, ta mě trošku nudila - ničím mě nezaujala. Každá povídka měla nádech něčeho zvláštního, nejvíce mě mrazilo asi z povídky "Jabloň" - nevím proč, ale byla opravdu skvěle vymyšlená. A o povídce "Ptáci" ani nemluvím - dokonalost sama (i film mám moc ráda).

milunka21
03.06.2016 5 z 5

Fakt dobrý :-) nejvíc se mi líbila asi povídka Alibi :-)

ThomasRuhe
28.02.2016 3 z 5

Tuhle knížku jsem si chtěl přečíst hlavně kvůli povídce Ptáci.Ta sice není špatná,ale pod dojmem filmu se v krátké povídce nepodařilo vybudovat stoupající napětí.Na to prostě nebylo dost prostoru.Mě se nejvíce líbila povídka Alibi.
Pravdou je,že u všech jsem měl trochu problém se zakončením.Proto souhrnem 3/5.

Radan2020
21.01.2016 4 z 5

Velice zajímavé povídky, Ptáci jsou celou dobu děsiví a temní, Nechoďte po půlnoci je spíše detektivka, ale skvělá. Pak Teď se nedívej, na které se mi velmi líbil konec. U Modrých čoček jsem se spíš bavil, s hororem to moc společného nemělo. No, a nakonec tu byly Aliby, které byly celé prostě divné a Jabloň, která mě zklamala koncem, to, jak dopadl muž, mi totiž připadala jako naprostá blbost.
Každopádně povídky byly hodně čtivé a rozhodně to nebyla moje poslední kniha od této autorky.

marek6463
08.12.2015 3 z 5

Samotná povídka Ptáci byla úžasná,ale z celé sbírky se mi nejvíce líbily jen tři povídky,což zbylé povídky jsou pro mně spíše průměrné.

Shardlake
13.09.2015 3 z 5

Původně jsem si chtěla přečíst pouze povídku "Ptáci", podle které byl natočen film A.. Hitchcocka. Protože ale nerada odcházím od nedočtených knih, nakonec mě to nedalo a přečetla jsem si všechny povídky. Nejvíc se mě líbila povídka "Jabloň".

Pozor možný SPOILER k povídce JABLOŇ:

Povídka vypráví o muži se ženou, kteří žijí v domě se zahradou. Když jednoho dne žena zemře, muž se cítí najednou velmi svobodný a uvolněný, protože ho v posledních letech život se ženou unavoval a svazoval. Po smrti ženy upoutá jeho pozornost v zahradě starý seschlý strom jabloně, který nikdy neměl plody. Rozhodne se, že strom porazí, protože stíní ostatním jabloním a navíc se mu strom nelíbí. Než se k tomu dostane, přesvědčí ho jeho zahradník, že ten strom má uprostřed mízu a ať mu dá šanci, že bude mít ještě plody. Na jaře je tento strom obsypaný spoustou jablek. Jablka muži nechutnají, když se do nich zakousne cítí hnilobu, a proto z této jabloně nechce nic jíst. Když mu služebná nachystá v krbu dřevo z větve této jabloně, která se jednou v noci ze stromu ulomila, dřevo nehoří a místnost je plná sladkého zápachu, který je muži nepříjemný. Následně se muž rozhodne a strom jednoho zimního odpoledne porazí a dřevo zaveze místní hostinské. Při zpáteční cestě do domu přes zahradu mu ulpí noha v pařezu, který zůstal v zahradě po staré jabloni, a protože mezitím všude napadlo spoustu sněhu, zůstává muž sám a uvězněn v zahradě u stromu, který neměl nikdy rád.

wooloong
04.08.2015 5 z 5

Ano, takhle mají vypadat horory. Výborná napínavá atmosféra, která se kolem vás postupně utahuje jako smyčka oprátky, a až na samém konci vás nechá vydechnout.

Faustka
15.12.2014 5 z 5

Velmi působivé povídky. U Jabloně se mi doslova zastavilo srdce. Je to tak překvapivé u Daphne du Maurier? Zjistila jsem, že není.

Heyyy
26.06.2014 3 z 5

U většiny povídek jsem během čtení byla napjatá jak dopadnou, zápletky se mi líbily, ale konec byl téměř vždy zklamáním. Jen povídka Ptáci mi přišla dokonalá od začátku do konce. Jabloň měla také "dobrý" konec, ale např. u povídek Alibi či Nechoďte po půlnoci byl konec přitažený za vlasy. Téma povídky Modré čočky bylo víc než vtipné, jak tohle mohlo někoho napadnout... :D

Modrina
21.05.2014 5 z 5

Po přečtení téhle knížky jsem se třásla tak, že bych mohla makovat housky. :) Bála jsem se s ní zůstat v jednom městě. :) Vždyť autorka používá běžná slova, jak to, že jimi dokáže takhle zapůsobit..

eraserhead
01.08.2012 5 z 5

Když jsme do třetího čísla časopisu Howard kompletovali dvacet nejlepších horrorových povídek, Ptáci Daphne du Maurier, tam samozřejmě nechyběli. Jaké bylo mé překvapení, že zrovna tato povídka patří v této knize k těm slabším (slabší je snad jen ta první). Du Maurier je mistryně tzv. plíživé hrůzy, zdejší povídky nejsou explicitně a prvoplánovitě jasně strašidelné, jejich úzkost a strašidelnost se do vás jakoby vkrádají pomalu a potichu zadními vrátky. Stejně tak je mistryní dokonalé atmosféry a zajímavých konců. Naprosto grandiózní povídka "Jabloň" mě naprosto rozsekala na malilinkaté kousíčky a pak po nich ještě radostně dupala. V té povídce v podstatě není zmíněno vůbec nic strašidelného, přesto mi běhal mráz po zádech a byl jsem napjatý jako struna. Modré čočky jsou lehce úsměvné, a pointa (nebo dvě tři její varianty) je trošku předvídatelná, ale i přesto je skvěle napsaná. Du Maurier si nádherně hraje s postavami, jejich charaktery a okolím. Nebojí se pohádku trošku roztáhnout a věnovat se pro krátkou povídku zdánlivě zbytečným věcem. Nádherná kniha. Atmosférická, poutavá, chytlavá.