Ptáci a jiné povídky

Ptáci a jiné povídky https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/12745/bmid_ptaci-a-jine-povidky-NVV-12745.jpg 4 414 83

Šestice hororových povídek, ve kterých sice není plno cákanců krve a oživlých příšer, jako ve většně moderních děl tohoto žánru, ale o strach a děsivé okamžiky v nich rozdodně není nouze. Titulní povídka Ptáci sloužila jako předloha ke slavnému stejnojmennému filmu A. Hitchcocka. Daphne du Maurier se prý jednoho dne procházela podél cornwallských útesů a když viděla jak traktor orající nedaleké pole doprovází hejno racků střemhlav se vrhající na červy a hmyz, napadlo jí: „A co když jim jednou nebudou červi stačit?“ A slavná povídka byla na světě. Ptáci a jíné povídky jistě stojí za přečtení, i když je to občas čtení děsivé, až nepříjemné.... celý text

Literatura světová Horory Povídky
Vydáno: , Svoboda

Classics of the Macabre , 1987

Adhara
19.01.2022 4 z 5

Zbierka kvalitných dlhých strašidelných poviedok – alebo možno noviel, ako sú niekedy klasifikované. Jedno z ukážkových diel autorky, ktoré som si po rokoch s chuťou prečítala znova. Niektoré boli trochu slabšie alebo silnejšie ako iné, konkrétne:

Teraz sa nepozeraj: Dobrá. V prvej tretine vôbec netušíte, akým smerom sa to začne uberať. Vlastne ani v druhej tretine. Názov nenapovie o obsahu vôbec nič, je však aspoň príjemne hrozivý.

Jabloň: Podľa mňa najlepšia poviedka v zbierke. Jej obsah som si zapamätala zo všetkých najlepšie. Až po opätovnom čítaní po rokoch som však ocenila, aký ťažký námet autorka zvládla.

Vtáky: Poviedka, ktorá dala zbierke názov. Najznámejšia, sfilmovaná… a podľa mňa najslabšia zo z knihy. No nechápme sa zle, ani toto nebola zlá poviedka. Len v porovnaní s ostatnými kúskami pokrivkáva.

Alibi. Pre mňa druhý najlepší kúsok v zbierke. No na konci mi prekážali dve nezodpovedané otázky. Napriek tomu to zanechalo silný dojem.

Nechoďte po polnoci: Opäť poviedka s hrozivým názvom, ale pripadá mi akási nemastná-neslaná. Zvrat v príbehu mi nepripadá až taký logický a nenásilný ako v predošlých príbehoch, motivácii záporákov nerozumiem.

Modré šošovky: Poviedka zvláštna už tým, že je ako jediná písaná z pohľadu ženy. Hrdinky, ktorá sa po operácií očí ocitne v takmer smiešnej, ale vo svojej podstate desivej situácií. Zápletka je hrozivá, no s postupmi hlavnej postavy som sa nevedela príliš stotožniť.

IreneP
19.01.2022 5 z 5

To nejlepší z povídek Daphne du Maurier na jednom místě.

Meda77
17.01.2022 4 z 5

Velmi povedená sbírka povídek u kterých bude opět trochu zabarveno spodní prádélko zvláště u citlivějších jedinců. Ti otrlejší to v pohodě slupnou a dobře se pobaví. Sbírka je kvalitní a vyvážená jak žrádlo pro kočičky, takže nenudí. Povedené 4starsy.

Charley
02.01.2022 5 z 5

První setkání s autorkou mě velice překvapilo, ale tím dobrým způsobem. Každý příběh byl napínavý a já byla napjatá, jak skončí. Mrzelo mě sice, že ne vždy byl příběh dokončen do úplného konce, takže jsem si musela poté domýšlet, ale i tak to na kvalitě neubralo. Velice ráda sáhnu po další knize autorky.

5tužka
16.12.2021 5 z 5

Skvělé povídky a moje první seznámení s autorkou. Určitě si od ní přečtu více, opravdu geniálně napsané.

rozina351
24.08.2021 5 z 5

Perfektní :-) Moje první setkání s touto výjimečnou autorkou. Kratší povídky plné napětí, příjemně strašidelné a velmi neotřelé, takhle si představuji kvalitně zpracované horory!

Vesmich
10.07.2021 5 z 5

Hrůza a děs:), dřívávejc jsem to nemohla číst navečer, protože by se mi celou noc zdálo a hrůzákách a krvelačných sýkorkách. Dnes už je to o mnoho lepší:) Parádní čtení. Ani slovo tam není navíc.

Elea
03.07.2021 5 z 5

Knihy od Daphne du Maurier mám moc ráda, vždy jsou napínavé, děsivé a originální.

Evina.Cetba
26.06.2021 4 z 5

Daphne du Maurier píše velmi napínavě a ve svých příbězích dokáže vykouzlit neobyčejně působivou atmosféru, se snesitelnou dávkou tajemna a strachu. Nevěděla jsem, že legendární Ptáci zfilmované Hitchcockem jsou právě od ní. Mám od ní ještě k přečtení povídky jiného ražení, spíš vztahovky a na ty se těším. Horory nečtu, přečetla jsem snad v životě jen Rosemary má děťátko, tyhle hororové povídky jsem ovšem dala taky. Daphne to se mnou umí.

Lenka.Vílka
25.05.2021 4 z 5

Ano, to je ta autorka, na kterou jsem se tak dlouho těšila. A jelikož jsem u ní začala s povídkou Ptáci (jak předvídatelné, že?), rozhodla jsem se nejdřív jít do povídek. A teprve potom se pustit do románů. Jak mi mamka slíbila, Juliův vzestup je dost drsná psychárna (paradoxně je to kniha, kterou dostala ode mě). Nemám tedy strach, že by mě její další tvorba v budoucnosti zklamala...

Kniha obsahuje šest povídek. Ptáky jsem už četla ve sbírce Tichá hrůza. Zde je v jiném překladu. Tak jsem byla zvědavá, zda ti bude stejný zážitek v překladu o dvacet let mladším. No, napíšu jenom, že když máte dobrý základ, je jedno, kdy je překládáno. I zde jsem byla úplně v hajzlíčku ;)

A o dalších povídkách u jednotlivých povídek. Páč to tam patří ;) a protože mě baví psát ty svoje kecičky i tam :O

Dobře vybrané povídky autorky ze sbírky, která vyšla v roce 1987. Četla jsem vydání z roku 1991, které obsahuje vážně znepokojující ilustrace Jiřího Běhounka.

vladka321
25.04.2021 5 z 5

Hezká a příjemně mrazivá sbírka mírně hororových příběhů, které by se klidně mohly odehrát v reálném životě. Plynulé vyprávění nemá nikde hluché místo a člověku se vyprávění dostane hluboko pod kůži a rád se zas a zase vrací v určité náladě k této knize. Příběhy nejsou příliš dlouhé, ale ani krátké. Stačí tak akorát a splní záměr se kterým byly povídky jistojistě napsány. Navnadí zvláštní atmosféru respektovaných obav a strachu.

Politre
05.04.2021 5 z 5

Naprosto kvalitativně vyrovnaná sbírka povídek. Je vidět, že paní spisovatelka má řemeslo v malíčku. Už se nemohu dočkat, až si od ní přečtu i něco z její románové tvorby. Každá povídka má svoje aspekty v kterých vyniká, ale pokud mám vybrat jednu která mi přivodila mrazení v zádech, bude to Teď se nedívej. Doporučuji si pořídit vydání z roku 1991 z nakladatelství Svoboda, obsahující tajuplné obrázky od Jiřího Běhounka.

AnetaD.
18.12.2020 5 z 5

Skvělé,napínavé čtení.. u povídky Teď se nedívej mívám husí kůži, Modré čočky -i když podstatou velmi smutný a hořký příběh- mě pokaždé rozesmějí :)

jardadr
11.12.2020 4 z 5

Povídky, jejichž děj ubíhá zvolna a plynule, tak jako voda v Temži. Britští spisovatelé, zvlášť ti ze staré školy, prostě tajemné a strašidelné příběhy umí. Madam Du Maurier je navíc obdařuje zručnou vyprávěcí lehkostí a psychologickým podtónem. Není myslím, co vytknout.
Čím to, že ve starší britské fantaskní literatuře se tak často objevuje postava boha Pana, příp. satyra? Souvisí to s římskými (antickými) základy pozdější anglosaské-normanské civilizace na Ostrovech? Mohla přežít jakási "vzpomínka" na tyto mytické lesní bytosti mezi víceméně pastýřským obyvatelstvem venkova a keltského Walesu? Nebo bylo vše zapomenuto a jedná se o pozdější import vzdělanců a snílků romantismu, hojně cestujících, jak bylo tehdy módou na Apeninský poloostrov?

Emberas
08.12.2020 5 z 5

Základní kameny hororu!

rencovav
07.12.2020 5 z 5

Tak tohle bylo geniální. Ten nejlepší horor, jaký jsem kdy četla. Tak děsivé, tak skutečné, tak psychicky náročné. Ptáci se zbláznili. Lidé jsou v koncích. Co se děje? Jak to dopadne? To se vlastně neví. Krátké, neskutečně skvěle napsané a velice dobře načtené Janem Hartlem. Daphne du Maurier je moje oblíbená spisovatelka a ani tentokrát nezklamala.

Kontryhelka
06.12.2020 5 z 5

Tyhle povídky mně kdysi hodně dostaly. Ráda se k ním občas vracím. Pro milovníky této literatury taková "povinná" četba.

mataj
17.10.2020 5 z 5

Podle mě výborné povídky s tajemnou, ponurou a děsivou atmosférou a zajímavý, neotřelým námětem. Nejvíc se mi líbily - Ptáci, Jabloň a Teď se nedívej.

Elevant
25.08.2020 4 z 5

Skvěle napsané mrazivé povídky, v jejichž průběhu si čtenář vybuduje k postavám svůj vlastní, vyjímečný stav, a dále jen sleduje, jak se řítí do záhuby. Jediný aspekt povídek, který mi vadil bylo relativně časté usměrňování vývoje událostí a z mého pohledu příliš násilné vedení děje tam, kam autorka potřebovala. Toto však více než vynahrazuje plynulá kolize událostí, která je nezbytná pro podobné příběhy a která je zde zvládnuta dobře tak, aby nakonec došlo k nevihnutelné, ačkoliv leckdy překvapivé tragédii.

cori
17.08.2020 4 z 5

Vůbec jsem netušila, že tato autorka psala tak děsivé a zneklidňující povídky. Naprosto dokonalí jsou Ptáci, Jabloň i Modré čočky.