Prostá pravda

Prostá pravda https://www.databazeknih.cz/img/books/37_/376454/bmid_prosta-pravda-Rf1-376454.jpg 4 926 233

Pensylvánské městečko Paradise je oázou klidu a míru, dokud se ve stodole jednoho farmáře nenajde mrtvé novorozeně. Záhy se ukáže, že matkou dítěte je osmnáctiletá Katie Fisherová, neprovdaná dívka ze sekty Amišů, velmi striktní protestantské církve, jejíž členové dodržují pravidla tzv. prostého života. Oblékají se jako v 19. století, nepoužívají auta ani elektřinu a odmítají středoškolské vzdělání. Aby měla zbožná amišská dívka nemanželské dítě, a navíc ho zavraždila, je téměř vyloučené, ale proti Katii existují velice pádné důkazy. Obhajoby se ujme cynická, zatrpklá advokátka Ellie, která je s obviněnou vzdáleně příbuzná. A aby se dopátrala pravdy, musí advokátka nějaký čas s Amiši žít… Prostá pravda je nejen strhujícím soudním dramatem, ale především velmi zajímavým průhledem do života Amišů, zásadních otázek rodinného života a generačních rozdílů.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Ikar (ČR)

Plain Truth , 2000

LenkaKa
18.06.2018 5 z 5

Byla to v krátké době moje druhá kniha od této autorky. Líbila se mi o trošku míň než ta první (Čas odejít), ale každopádně je čtivá, napínavá, zajímavá. Na autorce oceňuji také to, že si prostuduje podrobně tématiku, o které píše, takže se člověk dozví i něco nového. Do teď jsem nevěděla, kdo je Amiš.

monulam
17.06.2018 5 z 5

kniha se mi moc líbila, byla opět skvěle napsaná a s originální zápletkou. Kniha udržuje napětí až do konce a je velmi čtivá.

Ivana11
01.06.2018 5 z 5

Kniha se mi moc líbila, pěkně se mi četla. O společenství Amišů jsem před přečtením knihy vůbec nic nevěděla, za zpracování pro mě neznámého tématu děkuji.

laura
11.05.2018 5 z 5

Myslela jsem si, že tahle kniha od J. Picoult bude nejslabší ze všech, vlastně se mi do ní (možná i kvůli nenápadité a takové nemastné neslané obálce) vůbec nechtělo... Ale pak jsem si ji náhodně koupila, asi proto, že pro tuhle spisovatelku mám slabost a zároveň ji obdivuji... Příběh, který nám předkládá v Prosté pravdě, je matoucí, neuvěřitelný, ale tak nějak poklidně plyne, až si říkáte, ano, tahle kniha moje očekávání nepřekoná, bude dobrá, ale ne příliš, bude čtivá, ale ne moc, bude jen o trošku víc než obyčejná... Ovšem poslední třetina knihy všechny vaše představy obrátí naruby, rozdrtí vám srdce, rozemele vás na prach a jen těžko budete hledat ztracený dech... Posledních 200 stran pro mě bylo utrpení číst a zároveň se ve mě rozprostírala ta čistá krása tohohle příběhu. Ano, je to krásná kniha. A ne, vůbec není obyčejná. A ano, je mnohem, mnohem lepší, než jsem čekala, a ne, vůbec nezklamala mé očekávání, spíš je dalece překonala. Hodně dlouho mě bude pro všechny bolet srdce, protože... Tyhle příběhy prostě nemůžou skončit dobře, i když dobře skončí. Kde je ještě příběh a kde už je život sám?

Zlataska
08.05.2018 4 z 5

Rada som sa dozvedela niečo o inom náboženstve a kultúre... prečítaná za dva dni

morava
26.03.2018 5 z 5

Tak i u teto knihy me oblibene autorky pridano 5 hvezdicek a uprimne receno, jsem to tak nejak ocekavala hned po precteni anotace, a Jodi Picoult opravdu nezklamala. Zajimave tema, skvele propracovane mysleni postav, napeti i spetka romantiky, to vse najdete v teto knize. Za mne cteni, ktere vas nenudi.A nenudi vas, az do uplneho konce, a to doslova! Po docteni pochopite.

lenkavildomcova
24.03.2018 5 z 5

Knihu už jsem četla podruhé, ale uvědomila jsem si to až později. Přesto musím říct, že pohled do života Amišů mě velmi zaujal. Autorku mám moc ráda a všechny její knihy jsou velmi čtivé a napínavé.

Rade
12.03.2018 3 z 5

Velké plus za seznámení se způsobem života Amišů v USA, z tohoto pohledu hodně zajímavé.
Pro mě minus za romanticko-vztahovou linku u advokátky Ellie, zdálo se mi to nadbytečné, navíc trochu ve stejném stylu, jako u dvojice Julie a Campbell v knize „Je to i můj život“. Závěr mě zklamal, i konečné etické vyznění…
Musím říct, že pozdější knihy autorky se mi zdají o dost lepší.

Evaho73
11.03.2018 5 z 5

Čítavo napísaný príbeh s ešte zaujímavejšou témou z prostredia sekty Amišov.
Bola som úžasnutá, že ešte aj v dnešnej dobe existuje určité náboženské etnikum, ktoré vyznáva striktný život založený na odmietaní mnohých výdobytkov moderného životného štýlu, žijú v dokonalej harmónii s prírodou a dodržiavajú zvyklostí a praktiky, ktoré boli typické pre civilizácie z minulých storočí.
Autorke sa dokonale podarilo zachytiť život dnešných Amišov a konfrontovať ho s moderným životným štýlom súčasnej civilizácie.
Najviac ma dostala obetavosť a pokora Amišov, ktorí sa na úkor svojho vlastného prospechu zasväcujú službe pre svojích blížnych a častokrát má ich obeta veľmi vysokú cenu.
Príbeh je vykonštruovaný tak, aby toto všetko ukázal a dejové línie boli navyše obohatené aj o príbeh životnej lásky, ktorý tomu pridal trochu romantiky.

lapagerie
02.03.2018 4 z 5

Čtivá záležitost. Příběh mě zaujal už kvůli zajímavému námětu o sektě Amišů. Nic moc jsem o nich nevěděla a dost mě to bavilo. Jinak příběh napínavý, zajímavé zápletky a i rozuzlení překvapí.

Joshanda
25.02.2018 3 z 5

Dobře promyšlený příběh, místy zdlouhavý. Kniha mě však bavila.

Pampelda
19.01.2018 4 z 5

Pěkná kniha až na soudní jednání které se ke konci zbytečně táhlo ...

Dominika21
12.12.2017 5 z 5

Po přečtení této knihy začínám zjišťovat, že jakákoliv kniha od Jodi Picoult je výborným čtením. V tomto příběhu je zmiňováno prostředí Amišů, což pro mne bylo doposud téma znalé pouze okrajově. Kniha je velmi čtivá, působivý děj i zápletka. Ke konci jsem knihu nemohla odložit a přiznám se, že poslední kapitola mě tedy naprosto odzbrojila.

Safienka
05.11.2017 5 z 5

Teda.. Páááni! To jsem nečekala. Jakože tak čtivý příběh. Vím, že Jodi Picoult nezklame, ale říkala jsem si, že když je to starší, tak to bude třeba míň propracované nebo tak něco. Ale vůbec. Četla jsem ji po Vypravěčce a musím říct, že se mi snad líbila ještě víc. Téma Amišů a vraždy novorozence mi sednul. Konec jsem sice čekala, ale stejně to bylo docela drsné. Přesně styl autorky :) Oblíbila jsem si spoustu postav a opravdu jen a jen doporučuji :)

DasaN
19.10.2017 5 z 5

Opět se potvrdilo, že Jodi Picoult je mistryně ve svém oboru. Obdivuji jí za to ,jak se prostuduje dané téma, než se vrhne do psaní... Výsledkem jsou krásné a jedinečné příběhy. Prostá pravda má zajímavý děj, který mě strhnul a držel napnutou až do konce.

hanča34
04.10.2017 5 z 5

Málokdy ve mně kniha vyvolá tolik emocí jako tato. Závěr jsem víceméně předpokládala a možná tím víc mně to tak vzalo. Rozhodně doporučuji přečíst.

harena
25.09.2017 5 z 5

Věděla jsem, že mě Jodi Picoult opět nezklame. Hodně zajímavý příběh, k zamyšlení, nevšední a neokoukaný námět. Autorka má velké znalosti kultury a života Amišů, u kterých se tragédie odehrála. Plánovala jsem si knihu na 3 dny, ale nedalo mi to a večer jsem četla a četla - až jsem ji dočetla. Jodi prostě umí, doporučuji a těším se na další.

postrach
22.09.2017 4 z 5

Musela jsem od knihy odejít.Amišská komunita a mrtvý novorozenec.Síla!Tyhle lidi,nikdy v životě,nepochopím.Na 122 straně,se mladá dívka přiznáale k čemu?Je opravdu matka vražedkyně?Zajímá mě,jak to bude dál,jak všechno dopadne?Dala jsem knize,druhou šanci.Čím dál se dostávám,tím víc,mi kniha,připadá zajímavější a nutí více k zamyšlení.Amiši jsou sekta lidí,žijící podle vlastních pravidel.Jsou mezi nimi lháři i vrazi.V závěru knihy,vyjde pravda najevo.

intelektuálka
19.09.2017 5 z 5

Nález mrtvého dítěte v amišské komunitě otevírá spoustu otázek. Katie, která je obviněna, vinu popírá. Její obhajoby se nečekaně ujímá Ellie, která je znechucena prací komerčního právníka a hledá únik - tak trochu i sama před sebou.
Jiné prostředí a jiné životní zásady ji přivázejí k nečekanému rozuzlení...
To není téma pro všechny, ale kdo jím projde, bude obohacen o nové poznatky.
Proto doporučím.

simika
05.09.2017 4 z 5

Velmi čtivá knížka o tajemné náboženské skupině Amišů. Autorka hodně překvapila znalostí amišské kultury a prostředí. Souhlasím s komentáři, že z Amišů bychom si dnes měli brát příklad. Jejich způsob života je snad v 21.století dost složitý, ale jejich přístup k otázkám morálky a "čistoty života" stojí v dnešní době za minimálně zamyšlení.... Knihu doporučuji.