Prostá pravda

Prostá pravda https://www.databazeknih.cz/img/books/37_/376454/bmid_prosta-pravda-Rf1-376454.jpg 4 928 233

Pensylvánské městečko Paradise je oázou klidu a míru, dokud se ve stodole jednoho farmáře nenajde mrtvé novorozeně. Záhy se ukáže, že matkou dítěte je osmnáctiletá Katie Fisherová, neprovdaná dívka ze sekty Amišů, velmi striktní protestantské církve, jejíž členové dodržují pravidla tzv. prostého života. Oblékají se jako v 19. století, nepoužívají auta ani elektřinu a odmítají středoškolské vzdělání. Aby měla zbožná amišská dívka nemanželské dítě, a navíc ho zavraždila, je téměř vyloučené, ale proti Katii existují velice pádné důkazy. Obhajoby se ujme cynická, zatrpklá advokátka Ellie, která je s obviněnou vzdáleně příbuzná. A aby se dopátrala pravdy, musí advokátka nějaký čas s Amiši žít… Prostá pravda je nejen strhujícím soudním dramatem, ale především velmi zajímavým průhledem do života Amišů, zásadních otázek rodinného života a generačních rozdílů.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Ikar (ČR)

Plain Truth , 2000

Bramhr
29.07.2017 3 z 5

Pekna kniha,i kdyz zbytecne zdlouhava.

Scatnach
18.07.2017 5 z 5

Další kniha této autorky, kterou mohu jen a jen doporučit.. Děj mne úplně pohltil a já v duchu už nadávala prostoduchosti s jakou se Katie chovala. Oceňuji exkurz do světa Amišů, který byl poučný. Líbila se mi hlavně postava advokátky a dobrý konec pro všechny přesně podle jejich měřítek a představ.

Lucky_one
07.07.2017 5 z 5

Výborná, přečtená jedním dechem. :)

lidunka1
29.06.2017 5 z 5

Vražda v komunitě sekty Amišů. Picould píše tak, že jsem se je stěží vracela zpět do reality. Ona prostě umí.

Danago
27.06.2017 5 z 5

Je to opět skvělá Jodi Picoult. Líbila se mi možnost nahlédnout do života Amišů. Knížka se velice dobře čte. Autorka nikdy nezklame.

PetK
15.05.2017 4 z 5

Zvláštní... V jiných knihách Picoult byl většinou od začátku jasný etický problém dvou různých stran, tady to bylo spíše od začátku o střetu dvou světů, filozofie, víry. Etika a rozuzlení přišlo až na konci. Vypravěčka to není, ale stále si autorka drží pro mě velmi vysokou laťku. Náhled do světa Amišů byl pro mě zajímavým rozšířením obzorů.

claudiecarmen
14.05.2017 5 z 5

Jodi nezklamala. Úžasná kniha. Těším se na další. Dej Bože, ať nepřestane psát.

anibeni
12.04.2017 4 z 5

Zvláštní kniha o životě, který si asi ani neumím představit... Zápletka je jasná a celou knihu jde jen o to "TO" pochopit... Ale lze pochopit Amiše..? Děj knihy se někdy zbytečně vlekl, nicméně čtení to bylo opravdu zajímavé..

Vlajdula
16.03.2017

Nedočteno, nedokázala jsem se do knihy správně dostat. Bohužel. Takže nemůžu ani hodnotit.

1casper
17.02.2017 4 z 5

Příběh je to napínavý, ale utahaný, zdlouhavý. On řekl to, ona řekla to, on řekl to. Hergot, je jasně předvídatelné od začátku, jak to bylo, jen aby se Katie vymáčkla.....jenže tak jednoduché to není. Knihu bych klidně zkrátila na polovinu....
Jsem ráda, že mi autorka dala možnost nahlédnout do života Amišů. O nich jsem doteď neměla tušení. Jsou takoví "čistí".

bubka
13.02.2017

pěkně se četlo, ale tolik hovoru o sounáležitosti o nesobeckosti a nakonec sobectví jako hrom. a tak je to vždycky.

čekanka13
19.01.2017 5 z 5

Krásně napsaná kniha, četlo se krásně.

Chytuš
17.11.2016 5 z 5

Nádherný příběh z nezvyklého prostředí, pro nás v ČR úplně vzdáleného, přesto jako by mi Amišská kultura a jejich myšlení byla něčím povědomá. Možná je to jejich základními morálními principy, kdy vlastně není potřeba soudů, složitých zákonů a neprůhledného právního systému, aby celá komunita věděla, co je dobré a správné, a co ne. Z jejich přístupu k odpovědnosti za všechny své činy i myšlenky bychom si měli vzít příklad... Každopádně, stejně jak na konci podotkla pro sebe Ellie, na Katii hodně dlouho nezapomenu. Rozhodně doporučuji!

Safrika
08.10.2016 5 z 5

Zaujalo me hned od zacatku :), rozhodne doporucuji a vrhnu se na dalsi dila teto skvele autorky! :)

Trissi
12.08.2016 4 z 5

Život mezi Amiši byl zdánlivě idylický, ale pod závojem zbožnosti a skromnosti planuly stejné vášně jako u jiných lidí. Pokud by Katie žila v normální rodině, její dítě by mělo milující rodiče a žilo šťastným životem. Ale protože se zamilovala do někoho, kdo nebyl Amiš, bylo jen nepříjemnou přítěží. Všichni si oddechli, že je pryč. Pro její tetu znamenal sňatek s milovaným mužem vyobcování z komunity. A na to mladá dívka, milující svou rodinu neměla odvahu. Však také dlouho nechápala, co se s ní děje a jak se to mohlo stát.

Ronfi
19.07.2016 5 z 5

Velmi zajímavý příběh rodiny vymykající se běžnému způsobu života lidí současné společnosti s kriminální zápletkou.Doporučuji!

markeeet86
12.07.2016 3 z 5

Zdlouhavé soudní líčení, kniha proto místy nudná. Nesympatická hlavní hrdinka Ellie, která mi přišla až moc dokonalá. Naopak se mi líbilo zasazení příběhu do Amišské komunity o které jsem se díky knize dověděla více.

Dandy1
05.07.2016 5 z 5

Opět skvělé téma k zamyšlení. Jodi jde vždy do hloubky a to se mi na jejích knihách líbí.

niknikita
24.05.2016 5 z 5

Jodi Picoult mne opět nezklamala a tak přehlížím trochu delší pasáže ze soudní síně, protože prostředí i děj a postavy popsala naprosto věrohodně a skvěle.

veronie
15.05.2016 5 z 5

Tato kniha mě zavedla do jiného světa. Světa, který je prostý, skromný a čistý. V životě Amišů není místo pro honbu za penězi a majetkem. Jsem ráda, že jsem měla možnost se o nich něco dozvědět a přečíst si tuto báječnou knihu s originálním tématem.