Prokletí Salemu

Prokletí Salemu https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/29668/bmid_prokleti-salemu-T8w-29668.jpg 4 2343 322

Jerusalem's Lot je malé městečko v Nové Anglii. Indiánské léto přivítalo v Salemu Bena Mearse. Vracel se do města, kde kdysi pobýval u své tety a kde nyní, jak doufal, se zbaví svých nočních můr. Ale vše je nakonec jinak. Do Salemu pronikne Cizinec. Cizinec s tajemstvím, nebezpečnější, než sám ďábel.

Literatura světová Horory Novely
Vydáno: , Laser-books (Laser)

Salem's Lot , 1975

Devil-Ivet
10.12.2018 4 z 5

Od knihy jsem měla velké očekávání, asi hlavně díky kladným reakcím. Nebylo to nijak převratné, ale dobré určitě ano. Rychle jsem se začetla a očekávala, co bude na další stránce. Děj mě doslova pohltil. Nebylo to hororové, jak hlásá kniha samotná, ale na tu dobu, kdy to vyšlo, to musel být pěkný poprask :)

Lolila
08.11.2018 5 z 5

Výborná kniha o upíroch. Atmosféra ako má byť - ponurá, strašidelná, zlovestná. Napätie cítiť z každého riadku.

vERko
12.10.2018 5 z 5

V okamžiku, kdy jsem z knihy získala přesný popis Marstenova domu, vybavil se mi dům, který stojí nedaleko. V kopečku... okna, dveře, sklep... Odteď vím, kdo v domě bydlí a co s jistotou provádí po nocích. Bojte se, s Kingem to jde snadno :) další výborná kniha, raději mějte hlavu v knize a neotáčejte se!

bukiet
03.10.2018 5 z 5

Kingův druhý román lze jednoznačně zařadit mezi klasické horory a řadí se mezi nejoblíbenější autorova díla. Je to upířina vzdávající poctu zakladateli tohoto hororového subžánru, Bramu Stokerovi, která si nehraje na nějaké objevování nových upířích zákonitostí a rozhodně z vampýrů nečiní sympatické milovníky. Pro cestu k Temné věži je ale tento příběh veledůležitý, protože vedlejší postava otce Callahana z tohoto příběhu bude doprovázet Rolandovo ka-tet v pátém díle Temné věže. Tématicky k románu patří i dvě povídky, které nám ukazují nejprve v lovecraftovském stylu minulost městečka dávno před příchodem upírů, a že už tehdy to nebyla růžová selanka a v druhém případě naznačují, že i dva roky po ději románu je ve zničeném městě podezřele živo ,hmm tedy neživo.
Cesta k Temné věži:
1. Temná věž I: Pistolník
2. Přemístění – povídka (Temné vize)
3. Dračí oči
4. Temná věž II: Tři vyvolení
5. Svědectví
6. Talisman
7. Temná věž III: Pustiny
8. Nezbytné věci
9. Temná věž IV: Čaroděj a sklo
10. Prokletí Jeruzalémské – povídka (Noční směna)
11. Prokletí Salemu
12. Na dobrou noc – povídka (Noční směna)
13. Mlha – povídka (Mlha)

Metla
15.09.2018 4 z 5

"Prokletí Salemu" patří mezi jednu z prvních knih Stephena Kinga, kterou jsem jako teenager ulovila v knihkupectví a nejspíš ještě ten den se do ní zakousla jako... no jako upír do krční tepny. Není snad u tak proslulého románu spoilerem prozradit, že Salem's Lot je městečko, kam zavítá zlo - přesněji Zlo. Jako by ty menší či větší hříchy, jakých se zdejší obyvatelé dopustili a dopouštějí, byly pozvánkou pro bytost, skrývající se v temnotě před denním světlem a schopnou přivodit definitivní rozklad a zánik všemu lidskému v okolí.
Spisovatel Ben Mears přijel do Salemu hledat duševní klid a inspiraci pro další dílo, místo toho se stal svědkem a účastníkem hrozivých událostí. King jako obvykle nezůstává u jediné postavy, přeskakuje mezi více hrdiny a dostatek prostoru mají také "komparzisté", tímto způsobem byla tragédie popsána do značných detailů, někdy možná až zbytečných. Atmosféra houstne, děj zrychluje a klopýtne teprve v nevěrohodném finále. Závěr byl tedy bohužel v pár scénách lacině béčkový a ne právě promyšlený - snad je to daň určité spisovatelské nevyzrálosti, vždyť "Salem's Lot" je Kingova druhá kniha. Jako další výhradu uvedu svůj problém srovnat se s mentální vyspělostí a dokonalostí dětského hrdiny Marka (pamatuji však, že v době doznívající puberty mi nevadil, právě naopak).
Jinak můžu jedině chválit: setkání s románem po dlouhých letech bylo příjemným, lehce mrazivým zážitkem, spíše znepokojivým a smutným než děsivým. Zkrátka čistokrevná upířina staršího střihu, nelítostná k postavám bez ohledu na věk či pohlaví, žádná přeslazená romantika pro dívky lačné něžných polibků od bledých hezounků s hypertrofovanými špičáky.

Anushka1
06.09.2018 5 z 5

K této knize mám sentimentální vztah, protože to byla první kniha od Kinga, co jsem četla. Děj mě naplno pohltil a nepustil. V té době mi bylo nějakých 16 (?) a nebudu povídat, že jsem u knihy bála, ale rozhodně ve mě vyvolávala mrazivé pocity. Někteří si jako vstupní Kingovu knihu vyberou něco, co třeba není tak povedené a ztratí o Kinga zájem. Já jsem naštěstí měla větší štěstí při výběru a King už mě nepustil. A jestli je příběh vykradený z Draculy? Tak ať. Draculu jsem taky četla a tu knihu miluju. A vrásky na čele mi to fakt nedělá.

palec
27.08.2018 5 z 5

King.Není co dodávat.

Lady Dracula
19.08.2018

Ha. Jak už tady bylo několikrát napsáno - King zcela vykuchal Stokerového Dráculu. S dokonalostí sobě vlastní mu vytahal střeva, vyrval srdce a ještě tlukoucí položil na oltář, aby je rozdrtil v prach. "Prach jsi a v prach se obrátíš." A krev kapala.... a kapala....a kapala...až se celé městečko utopilo v krvi.

Po dlouhé době kniha, kdy jsem měla nepříjemný pocit z toho, že bych měla v jednu v noci nejdříve zhasnout lampičku, až pak zavřít okno a jít spát. Kniha, která vás pohltí a v danou chvíli nutí nechat výkřik odumřít na rtech. Kniha, která i váš čich přesvědčí o tom, že cítí puch zatuchliny a rozkladu i když jste celou místnost vystříkali voňavým sprejem a sebe utopili v celé lahvičce parfému.

Prostě zase jednou syrová Kingovka. Tak, jak má být - podávaná ještě za studena, se solí a pepřem. Ale zásadně bez česneku!

Lavender756
15.08.2018 4 z 5

Po dlouhé době kniha,u které jsem se bála a nesčetněkrát s napětím hltala další řádky. Některé odstavce mi místy přišly zbytečně navíc, ale jinak King,jak má být.

PabloFuentes
12.08.2018 5 z 5

Nádherně popsaný život městečka a jeho obyvatel. Vše si tak hezky prosperuje, než se do města dostane upír. A pak už jen vidíte, jak se to hezky a pomalu hroutí. Skvělý horor.

Lymril
14.07.2018 5 z 5

První kniha od Kinga. O pitomejch upírech... Kdo se od Stmívání bojí upírů? Já teda fakt ne... Tedy, to byly alespoň moje myšlenky před přečtením. Během a po přečtení jsem potřebovala aby se mnou byl někdo v místnosti a lekla se každého podezřelého stínu za oknem. Doteď jsem ohromená, že kniha dovede vyděsit více než film a to je ještě v nevýhodě. Kniha má pouze písmenka. Film má hudbu, herce, prostředí a mnoho dalšího a přesto mě kniha naprosto vyděsila a film otrávil a nudil.

pedroK
11.07.2018 5 z 5

Jůůů...to bylo strašidelný! Já jsem se po čase zase bála! Parádní horor!!

Tazz1
26.06.2018 5 z 5

Četl jsem už kdysi a co si pamatuji, nemohl jsem se odtrhnout. První moje kniha od Kinga.

Sarka25
25.06.2018 4 z 5

Opět King nezklamal. Krásný horor který když čtete v noci tak si raději rozsvítíte lampu protože co kdyby byl někde v rohu schovaný upir. Jen mě trochu překvapilo jak tam bylo hned přeupírováno. Ale opět přečteno jedním dechem.

vencamf
04.06.2018 5 z 5

Naprostá hororová klasika, někdy neprávem přehlížená v bibliografii Stephena Kinga. Hnusná, skličující atmosféra... upíři na každém rohu. Ukažte mi lepší knihu na toto téma!

petrarka72
18.05.2018 4 z 5

Možná tahle upířina lehce zestárla. Ale ve srovnání s ptákovinami typu Twilight pořád vede...

povi
15.05.2018 5 z 5

Prostě klasika,King jak vyšitej,moc ráda jsem Salem přečetla znova,je jednou z nejlepších,klasických Kingových hororovek:-)Plnej počet

Vincenzoci
01.04.2018 3 z 5

Zcela upřímně, jsem zklamán. Upíři ve městě, proč ne, ale až na pár momentů mě tato kniha nijak nezaujala. Nečekal jsem od toho nic extra a o to víc to paradoxně upadlo. Vím, že King občas neumí napsat konec, ale mohl z toho ještě něco málo vyrazit.

Torgal
16.03.2018 4 z 5

Kniha očividne vznikla ako pocta Stokerovmu Draculovi - Barlow svetoznámemu transylvánskemu grófovi akoby z oka vypadol a zaberajú naňho aj tie isté ťahy. Lenže Stephen nie je King len tak pre nič za nič a dýchavičný originál napumpoval vo svojej verzii adrenalínom a napätím do takej miery, že Dracula môže len závidieť. Chvíľu mi trvalo zorientovať sa v množstve obyvateľov Jerusalem's Lotu, ktorých osudy kniha sleduje, ale sloh je jednoducho fantastický. Spôsob akým autor buduje atmosféru strachu a neistoty je bravúrny a absolútne z neho necítiť, že ide len o jeho druhú (!) knihu. Maximálne hodnotenie nedávam len kvôli tomu, že do upírskeho subžánru neprináša nič nové len pracuje s už zavedenými klišé. Ďalšou drobou výhradou je aj to, že skoro všetky narážky na popkultúru 70-tych rokov v Amerike (ktorých bolo nemálo) išli mimo mňa. 8+/10

JackieDecker
05.03.2018 4 z 5

Prokletí Salemu je další horor od Stephena Kinga. Jeho děj se odehrává v malém americkém městečku jménem Jerusalem’s Lot, kam se po letech vrací spisovatel Ben Mears, který tam strávil svá nejšťastnější léta. Léta poznamenaná jedinou černou událostí a to návštěvou starého domu vysoko na kopci, kde pár let před jeho narozením zabil jeho majitel poté, co zahubil svou ženu.

Chce se tam vrátit a napsat román o něm, ale dům je již koupený. A tak mu nezbývá, než si najít jiné ubytování. Tím však příběh Lotu (jak ho místní zkracují) teprve začíná.

Kdybych četla nejprve Prokletí Salemu a teprve poté Nezbytné věci, zřejmě by mé hodnocení bylo ještě lepší. Avšak ve stínu Nezbytných věcí, mi příběh Salem’s Lotu nepřipadal tak uchvacující a dech beroucí. Chvápu však, že se někomu nemusí číst vůbec dobře. Přeci jen když jsou v tak temných věcech zapleteny i malé děti, není to vůbec nic pěkného.

Atmosféru měla kniha dobrou, ale výjimečná byla jen v několika momentech.

Co se charakterů týče, byly jako vždy perfektně zmáknuté. Některé lidské osudy jakoby byly vystřižené z reálu. Vše uvěřitelné.

A obzvlášť působivou byla myšlenka, jak snadno se může zlo usídlit a bujet prakticky kdekoliv. Jak zmizení pár lidí vlastně dočista zanikne a ujde zraku.

Za asi největší klad Prokletí Salemu považuji konec. Přesně takový konec, jaký by měly hororové příběhy mít. Byl to konec, který absolutně dával smysl.

Nebudu zde prozrazovat o čem přesně kniha je, to byste přišli potenciálně o většinu zážitku. Za sebe mohu říct, že bych knihu hodnotila čtyřmi hvězdičkami a to proto, že mi připadalo, že atmosféra knihy trochu pokulhává. Ale jinak mohu příběh vřele doporučit všem, kteří se rádi bojí.