Problém tří těles

Problém tří těles https://www.databazeknih.cz/img/books/33_/334860/bmid_problem-tri-teles-jPU-334860.jpg 4 1829 1829

Vzpomínka na Zemi série

První díl trilogie s rozmachem Duny a stejnou dávkou akce jako Den nezávislosti. V Říši středu zuří Velká kulturní revoluce a Číňané se v rámci tajného vojenského projektu pokoušejí navázat kontakt s mimozemskými civilizacemi, aby v tomto směru nezaostali za Sověty a Američany. Třicet let poté začnou na Zemi umírat významní vědci a nové sekty vyzývají k návratu k přírodě. Objeví se nová hra pro virtuální realitu, zvláštní, čarovná a znepokojivá, která jako by ani nepocházela z tohoto světa. A na světlo začíná vycházet pravda o tajném projektu z éry Kulturní revoluce. Román Problém tří těles představuje pro české čtenáře první příležitost seznámit se s výkvětem čínské vědecké fantastiky. Je prvním dílem trilogie Vzpomínka na Zemi z pera nejoblíbenějšího čínského autora sci-fi Lioua Cch’-sina, který si za něj vysloužil prestižní cenu Hugo a nominaci na cenu Nebula.... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Host

三体 (The three-body problem) , 2008

bulda3
14.07.2018 5 z 5

Osvěžení mozku. Doposud jsem četl detektivky a v půlcé jedné jsem si uvědomil, že "nesmrtelní" policisté, nepromyšlenost příběhů, stupidní myšlenky a kvantita těchto knížek mě vlastně uráží. Objevit knihu probém tří těles bylo požehnáním. Číst ji jako by mi někdo masíroval mozek zevnitř.
Pravý opak tuctové knihy.

Psenda31415
19.06.2018 4 z 5

Prvních pár stovek stránek jsem si říkal, že příběh nedává moc smysl. U knihy mě držela spíš jen ta spousta fyzikálně zajímavých úvah, která dává znát, že autor tuší o čem píše :-) Čím dál tím blíž ke konci jsem se víc těšil na rozuzlení a čím dál tím víc mi bylo jasné, že nepřijde v prvním díle knižní série. Každopádně hezké počtení a těším se na další díly :-)

blimba
11.06.2018 4 z 5

Po dlouhé době kniha která je svižná a ne banální.

Enviromentalist
21.05.2018 5 z 5

Autorovi se podařilo spojit vědu a literaturu a vytvořil unikátní příběh. Neříkám, že nemá chyby, ale ty pozitivní věci převažují. Ten, kdo sem píše, že nerozuměl autorovi ani slovo, když mluvil o fyzice, tak je asi mentálně postižený nebo výjimečně blbý. Velice dobrá kniha, která také propaguje zájem o vědu.

radim9968
17.05.2018 5 z 5

Mam par knih, na ktere nezapomenu....setkani v bradburym, duna, nekroskop, brasyl...dlouho nic, az jsem narazil loni na tuto knihu a musim rict, ze tohle je pro me bomba, takovou sci-fi miluji...tu ktera se bezprostredne dokyta nas, ktera se jako cervena nit protahuje dejinami v poslednich 60-70letech a ma historicky kontext na realnych zakladech a nasledne jede vasi(nasi) soucasnosti, aby palila a zila s vami do budoucna...za me plny pocet, lepsi nez dil druhy, ktery me prekvapil trochu jinym stylem vypraveni a predvidanym dejem....netrpelive ocekavam zaverecny dil serie a mozna i nejake filmove nebo serialove zpracovani....

Ookmalej
16.05.2018 5 z 5

Je to jako osvěžení po dlouhém parném dni. Dlouho nečetla knihu jedním dechem. Spoustu astro-fyzikální teorie (což mě baví) a zajímavých hypotéz. Fascinující příběh! Zařazuji tohoto autora mezi své oblíbené a doporučuji všem milovníkům sci-fi.

koolstof
08.05.2018 5 z 5

Má snad první pořádná sci-fi. Neplyne uplně nejrychleji, ale o to komplexnější je. Nářez.

soukroma
06.05.2018 3 z 5

Na sci-fi nejsem, ale tohle jsem musela zkusit - problém tří těles je prostě ohromně (doslova) zajímavá matematická úloha. Těch pár dalších matematických, fyzikálních a technických problémů bylo docela příjemně nahozeno, nepříliš podrobně vysvětleno (trochu i díky historickým souvislostem, které se promítly do hry, kterou hrdina uprostřed knihy hrál), ale aspoň že tak.
Čínská jména jsem se ani nepokoušela si zapamatovat, což by nevadilo, pokud by se v knize nepřeskakovalo v čase, nevraceli jsme se na začátek příběhu/ů hlavních hrdinů, takhle jsem si musela stále připomínat, kdo je čí matka v těch třech zahrnutých generacích.
Celkově byl sci-fi příběh - pro mne - takový neslaný nemastný, nejméně přijatelná byla nakonec stránka lidstva (PTO).
Rozhodně si ale zapamatuji úžasný lidský počítač složený z 30 miliónů lidských "prvků", nanovláknové čepele a závěrečnou pasáž s rozbalováním protonu v různém počtu dimenzí (s cílem postavit protonový počítač).
65%

Kmotr99
05.05.2018 2 z 5

Nepatřím mezi velké fanoušky sci-fi, ale pár klasik žánru od Asimova, Clarka nebo Dicka jsem přečetl. Za to na poli vědy a technologií jsem laikem až ignorantem. A v tom podle mě tkví můj hlavní problém s Problémem (haha) tří těles. Měl jsem pocit, že se Liou Cch'-sin v první řadě vyžívá ve svých teoriích a vizích, a literatura (a věci jako psychologie postav) u něj jsou na vedlejší koleji. Zkrátka - popisné vědecké pasáže jsem nebyl schopen vstřebat a celé mi to navíc nepřišlo zrovna dvakrát uvěřitelné. Nakolik je to vina českého překladu z překladu, je samozřejmě otázka.

Arsi007
29.04.2018 2 z 5

Tohle bylo tak divny az to bylo i docela zajímavy. Bohuzel odbornost fyzikalnich jevu a principu u me dosahuje sotva urovne zakladni skoly takze jsem z technickych popisu skoro nic nepochopila. Navic se mi postavy s cinskymi slozitymi jmeny dost pletly. Co se tyce akce tak ta tady ani s primhourenyma ocima zadna nebyla. Anotaci proto moc nechapu. Tak jako tak jde o zajimavy namet, kteremu by sluselo prepsani do srozumitelnejsiho jazyka. Dalsi dily rozhodne cist nebudu. Ale pro milovniky a fanatiky Science fiction rozhodne doporucuji.

Skáča
26.04.2018 5 z 5

Super! Čínská jména jsou mozna trochu náročná na zapamatování, ale z kontextu vždy víte, kdo je kdo. Hodně se mi libilo technické vysvětlování fyzikálních a astronomických jevů. Pro někoho, kdo u knihy nechce ani trochu přemýšlet, a nemá ani páru trošku o fyzice, tak to asi může být trochu složité. Ale určitě stojí za přečtení!

NemmamSlov
16.03.2018 3 z 5

Prva tretina knihy nuda, nuda a nuda, len vdaka mojej zasade docitat knihu az do konca som pokracoval v citani, a dakujem bohu, ze som neprestal. Najprv ma zaujal digitalny svet Troch teles, kde som si aj oblubil hlavnu postavu. Skvele zamotany pribeh, ktory postupne oduzluje svoje tajomstva. Chce to len prekonat tie prve stranky a potom to uz ide samo.

Disease
12.03.2018 4 z 5

Velmi slušná hard SF, která ovšem ve třetí, vysvětlovací, fázi nejenže trochu nudí, ale místy je nechtěně k smíchu. Hype kolem ní chápu, vzhledem k tomu, že autor není anglosaského původu a v konkurenci military blbostí se jedná opravdu o něco více než jednookého krále. Ale další Nadace nebo Duna? To opravdu ne...

nopek
22.02.2018 5 z 5

Genialní! Představivost Liou Cch'-sin snad nezná hranice. Srozumitelnou formou popsány zákonitosti fyziky, astronomie, s přesahem do filozofie. Hned se vrhám na další díl. Čtivé a pohlcující.

blaahaz
20.02.2018 4 z 5

Nejvíce mě bavily vsuvky z virtuálního světa Tří těles. V nich nejenže popsal velice zajímavé prostředí u kterého zůstaval rozum stát, ale i nenásilně formuloval spoustu filozofických myšlenek a otázek o budoucnosti lidstva. Díky těmto pasážím Problém tří těles daleko přesahuje hranice kdejakého tuctového románu a donutí vás přemýšlet o osudech lidstva v hlubších souvislostech, a to i po zaklapnutí knihy ...

deirdre
16.02.2018 5 z 5

Konečne. Už som sa bála, že po Asimovovej Nadaci nenatrafím na porovnateľne dobré sci-fi. Problém tří těles sa jej však minimálne tesne približuje, a keďže je navyše príbeh prešpikovaný poznatkami z kvantovej fyziky, dostáva o nejaký ten rozmer naviac. Som veľmi zvedavá na ďalšie diely.

p.mihoc
13.02.2018 4 z 5

Dal bych plnou palbu, ale plno odborných odstavců o kvantové fyzice, onanotechnologiích, singularitách apod... můj nevzdělaný mozek tak trochu nepobíral. Občas jsem měl pocit, že čtu vědeckou publikaci, na kterou, zatím ne moc vypsaný autor, šroubuje kostrbatý příběh, kde čtenář nemá moc šancí ztotožnit se z jakoukoliv postavou. Nicméně druhá polovina postupně velmi zručně a logicky spojí veškeré předchozí dění dohromady a my se spolu se zainteresovanými čínskými soudruhy řítíme s otevřenou hubou do skvostného mezigalaktického finále.

mum
10.02.2018 5 z 5

OPRAVA knihujsem nechtěně ohodnotila jako odpad,může za to chřipka a špatná spolupráce s mobilem.Dávám 5 hvězdiček.

mum
10.02.2018 5 z 5

Před hoďkou dočteno,zvládla jsem to za 2 dny a vedle mně už leží Temný les.Už delší čas jsem nemphla najít novinku,kterou bych si nejen přečetla,ale za kterou bych dala svůj těžce mabytý peníz.
Tohodle titulu jsem si všimla v Brně na plakátu a zaujalo mně,že je pd číňana.Na intetnetu jsem našla ukázku a docela mně zaujala.Nakonec jsem koupila oba díly a po prvním nelituji.Do čínských jmen js se rychle dostala,technický věci mi přijdou napsaný docela lidsky,ostatně jsem vyrostla na vernepvkách,afilosofie příběhu není vůbrc plytká.Prostě jsem se bavila.Za mně dost dobrý a jdu do temnýho lesa.

jockjock
07.02.2018 4 z 5

Tak dočteno a je to skvělé i když se to trochu točí kolem komoušů a jejich kulturní revolucí tak mi to dojem nezkazilo,mimozemskà planeta vypadá dost věrohodně,bál jsem se čínských jmen ale nebyl to žádný problém,v knize je i několik filozofických otázek takže druhý díl budu číst střízlivý a taky doufám že těm emzákům už tam dáme taky co proto!