Problém tří těles

Problém tří těles https://www.databazeknih.cz/img/books/33_/334860/bmid_problem-tri-teles-jPU-334860.jpg 4 1829 1829

Vzpomínka na Zemi série

První díl trilogie s rozmachem Duny a stejnou dávkou akce jako Den nezávislosti. V Říši středu zuří Velká kulturní revoluce a Číňané se v rámci tajného vojenského projektu pokoušejí navázat kontakt s mimozemskými civilizacemi, aby v tomto směru nezaostali za Sověty a Američany. Třicet let poté začnou na Zemi umírat významní vědci a nové sekty vyzývají k návratu k přírodě. Objeví se nová hra pro virtuální realitu, zvláštní, čarovná a znepokojivá, která jako by ani nepocházela z tohoto světa. A na světlo začíná vycházet pravda o tajném projektu z éry Kulturní revoluce. Román Problém tří těles představuje pro české čtenáře první příležitost seznámit se s výkvětem čínské vědecké fantastiky. Je prvním dílem trilogie Vzpomínka na Zemi z pera nejoblíbenějšího čínského autora sci-fi Lioua Cch’-sina, který si za něj vysloužil prestižní cenu Hugo a nominaci na cenu Nebula.... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Host

三体 (The three-body problem) , 2008

astroweb
05.10.2018 5 z 5

Takhle hluboké, přitom čtivé jsem ani nečekal. Moc se m kniha líbila. Na zamyšlení, i když místy hodně vědecká, ale je zajímavé, že přesto velmi čtivá. Jsem zvědavý na další díly.

raduz_
28.09.2018 5 z 5

Byl jsem si vědom, že si zahrávám se ságou Vzpomínka na Zemi, když jsem sahal po Problému tří těles, ale nemohl jsem odolat. Návyková literatura, heroin. Přečteno za čtyři dny. Všechna prostředí (kulturní revoluce, současnost, virtuální i vzdálená) mě výživně bavila. Vyřčeno vše podstatné bez sebemenšího patosu navíc. Fyzikální jevy srozumitelně podány. Jestli je Temný les ještě záživnější, jak se glosuje, tak se vší vervou do něho!

Atuin
26.09.2018 5 z 5

Možnost SPOILERŮ...

Autor bez pochyby ví o čem píše, ačkoliv balancovat na hraně málem básnických obrazů a vědeckých poznání musí vést k tomu že v knize o něco škobrtneme.
A to jak v chování lidí, tak v chování Trisolaranů ( u nich není na překážku že je jejich chování občas nesrozumitelné,ale že je přebájené ). Vycházím z toho že to byl autorův záměr. Jinak pointa je celkem snadno rozkreslitelná, rámec hry v knize je unikátní a symbolický tam pasuje alespoň do chvíle než se člověk dozví pravý účel věci, potom už je to zkousnutelné hůře...( jako morálně myslím). Kniha se lehce čte, doslova utíká před očima, a přitom je celkem ukecaná a obsáhlá co informací, ale mnoho je toho postaveno na dialozích a to ve není má takovou krásně příjemnou básnickou auru.
Postava matematika popsaná excelentně...že člověku něco uniká může být dáno odlišností kultur, ačkoliv autor náznacích i mimo ně odhalil nátury jednotlivých postav celkem bystře a s úvahou té knize vlastní. 4,5/5 ( ubírám půl hvězdičky jen za určité osobní vjemy skrze přebujelost v některých momentech - i když těch tady nebylo tolik, ale našly se-.
Problém tří těles z pohledu fyziky řešit nemohu nejsem odborník a nechystám se jím být.

Doporučuji knihy ; Dračí vejce a Hvězdotřesení.....

Lethania
19.09.2018 4 z 5

Liou Cch'-sin je kapacita ve svém oboru. Ať už se to týká filozofie nebo vědy, dokáže mistrně využít těchto dvou směrů v knize tak, aby se příběh sám četl. Chválihodné je i to, že používá skutečných historických pramenů, co se Číny týče. Jedná se o můj první román od čínského spisovatele, který mě přesvědčil, abych dala šanci i jiným neznámým spisovatelům, ne jen pořád číst knihy od amerických či britských autorů.
Velmi kvalitní hard sci-fi kniha, která mě velmi bavila - měla jsem ji přečtenou za jeden den. Některé pasáže jsou pro mou úroveň vědy poněkud komplikované, ale zvládla jsem to a dozvěděla jsem se i něco nového z historie Číny a vědy. Doporučiji a určitě si přečtu i druhý díl.

Melic
18.09.2018 5 z 5

Celkem všestranně zajímavá knížka, jak pasáže ve hře, tak v "běžném" životě. Zajímavé i zasazením do Číny, o které vlastně nic moc nevím a ani netuším, jestli ta jména čínských osob občas zmiňovaná (a vysvětlovaná pod textem stránek) jsou z reálné historie nebo té fiktivní knižní.

flare
10.09.2018 4 z 5

Inreresantni pocin..nekdy moc pretechnizovane,nekdy zmatecne..ovsem,celkove citelne..doporucuju.

LenkaKT
04.09.2018 4 z 5

Promyšlená sci-fi, která je současně taková "clarkovská" a současně úplně trčí z davu. Navíc zajímavá svou čínskou autentičností, odkazy na kulturní revoluci a roky po ní a spousta dalšího. Má velmi silná místa a bohužel také velmi slabá místa.

ALLO_ALIgirl
04.09.2018 5 z 5

Tak na tohle jsem čekala celý život!!!

Finn69
03.09.2018 4 z 5

Vůbec se nedivím, že Problém tří těles dostal cenu Hugo - je to nejen dobré, ale hlavně jiné a zvláštní, prostě to vyčnívá z davu :-) Ten pohled z čínské strany je pro nás nový, konečně, kdo někdy četl nějakou čínskou scifi? Já tedy ne a to jsem už přečetl kdeco.
Líbil se mi i začátek, na který si dost lidí stěžuje, vždyť nebýt tam zmíněná Kulturní revoluce, těžko bychom hledali jiný důvod, který by vedl Jie Wen-ťie k tomu, aby vyslala osudnou zprávu na Trisolaris... Všudypřítomná fyzika je docela lidsky vysvětlená, slibuji že i pokud na vás jedenáct rozměrů bude moc (na mě to moc bylo), pochopíte o co jde. Na můj vkus je tu sice trošku moc filozofování, až mi to připomnělo některé díly Enderovy ságy, ale není to na škodu, právě ty filozofické pasáže mi přišly nejvíc "čínské".
Takže líbilo a načínám hned druhý díl.

Beer_bro
28.08.2018 5 z 5

Filozofické sci-fi. Tuhle kombinaci mám rád. Malým bonusem (někdy možná i přítěží pro některé) jsou vsuvky z čínské historie.
Tři tělesa mi trochu připomínají Enderovu hru. Přišlo mi to jako zajímavé srovnání.
Kniha se mi líbila, ale rozhodně není pro každého čtenáře nebo čtenářku.

Johncze
25.08.2018 5 z 5

Úvodní stránky moc nezaujaly, ale následně autor nabídl hodně zajímavý příběh, u kterého čtenář musí přemýšlet a hlavně to nabízí pár netradičních témat k zamyšlení.
Už jen samotný pohled z čínské strany je v žánru osvěžující a pokud k tomu přidáme politiku, sci-fi a trochu té filozofie, máme kvalitní čtenářský zážitek. A pokud je tohle pouze první díl, nemůžu než pokračovat a dozvědět se tak více.

tomas3272
25.08.2018 4 z 5

Velice zajímavá kniha. Přečetl jsem ji cca za 14 dní (na mě poměrně rychle), stále mě nutilo dozvědět se, kam se to vyvine. Kniha mě ale naplno dostala až v poslední kapitole, kde trisolarané otevřeně sdělili, o co jim jde. Teď se strašně těším, až si koupím další díl a začtu se dál.

VencaNeb
22.08.2018 5 z 5

Kniha super, i když se přiznám, že jsem jí začínal číst na dvakrát. Přehršel vědeckých nápadů včetně toho titulního mě uchvátil. Klasika žánru, i když pro někoho bez potřebných vědeckých znalostí (byť na úrovni popularizačních knih) asi poměrně těžká k přečtení.

zaphod3846
17.08.2018 1 z 5

Nápad budiž, zpracování strašné. Je to utahané, plné chyb a děravé jak řešeto. K dočtení jsem se musel nutit, a - stálo to za to? Ne, nestálo.

stepan.z
15.08.2018 4 z 5

První polovina knihy se mi zdála relativně "těžká" na čtení a upřímně mně děj nedával smysl a trochu jsem se ztrácel (i když, nevím jestli to dávat za vinu autorovi). V druhé polovině už jsem knihu téměř neodložil a užíval jsem si ji. Určitě jdu do dalšího dílu.

Dejvid
06.08.2018 4 z 5

Jeden z nejoriginálnějších příběhů, se kterým jsem se setkal. Ale souhlasím s ostatními komentáři, že je kniha nevyrovnaná, některé pasáž mi přišly divné či zbytečné.

ZaS
05.08.2018 4 z 5

Na sci-fi velmi nečekaný začátek popisující spíše současnost. SF témata se začínají objevovat až v polovině knihy a mají spíše filosofický charakter. Připojte obvyklou popisnost východních autorů a můžete mít pocit, že půjde o veskrze nudnou knihu. Opak je ale pravdou. Přes výše uvedené se kniha čte jedním dechem a hlavně vás nutí k zamyšlení. Jedna z nejlepších sci-fi knih posledních deseti let.

olle3
03.08.2018 3 z 5

Celkem dobrý nápad, ne úplně nejlepší zpracování.

--POZOR SPOILERY--

Některé pasáže mne bavily, třeba jako když si vedoucí (ta čínská jména po mě nechtějte) výzkumu nanomateriálů nemohl vysvětlit odpočítávání na fotografiích a nakonec na něj "zamrkal vesmír". Záhadná událost mne zaujala a při čtení mne provázel silný mystický pocit, přesně jak bylo účelem.

Bohužel, ke konci už jsem po odhalení záhady ani netoužil, protože mne znechutily pasáže nudné a špatně napsané.

Jako například náhled z jedné z pozorovatelen světa Trisolaranů, kde se mimozemšťan zmínil, že "nemá moc peněz" a že si "ani nemůže zapnout televizor".
Jaká je pravděpodobnost, že by cizí rasa byla tolik podobná lidem, že by měla stejnou ekonomiku a podobnou kulturu i technologii?

Přesně takové nedomyšlenosti mi dokáží požitek ze čtení zkazit.

Přesto mi kniha něco dala, za úplnou ztrátu času její čtení nepovažuji. Zaujal mě problém tří těles a musím si vygooglit, jestli se skutečně jedná o matematicky neřešitelný případ.

Hodnocení: 3/5

3DD!3
23.07.2018 5 z 5

Myšlenkově hutná sonda do motivů jednotlivců stojících za počátkem civilizačního konfliktu, který nemá obdoby a ukázka neochoty lidí zhebnout (Ta Š' ví, že hrubá síla zabere vždycky). Čínská kulturní revoluce je dobrým startovacím bodem pro pochopení motivace hlavní hrdinky, ale síla Liou Cch'-sinova románu spočívá aplikované fyzice, kdy starý problém gravitací se ovlivňujících těles překopal v důvod vymírání jedné civilizace. Ve své podstatě jde o prolog k (asi) gigantickému konfliktu, které sice sem tam využívá sci-fi berličky, ale jinak jde v Clarkových stopách ověřených nebo právě zkoumaných technologií a snahu o pochopení vesmíru a naší rolí v něm. "Jste jen hmyz."

Měňavka
15.07.2018 5 z 5

Musím se přiznat, že knihy tohoto typu moc nečtu. Uznávám, že to může být někdy chyba - zvlášť v tomto případě. Byla jsem na knihu moc zvědavá, protože se o ní hodně mluví, dostala mnoho ocenění a byla přeložena do mnoha jazyků. Říkala jsem si, co na tom všichni mají? Teď už dokonale rozumím, protože kniha je úžasná. Ale zároveň musím poznamenat, že není pro každého. Člověk musí umět přepnout, používat svou fantazii, představivost a poprat se nejen s čínskými jmény, ale také s věděckými poznatky, termíny a historickými událostmi samotné Číny, které autor bravurně do příběhu zakomponoval. Nedokázala jsem přestat číst dokud jsem nebyla na konci. A okamžitě jsem se pustila do pokračování = Temný les. Velice doporučuji! I když tuto literaturu nevyhledáváte, zkuste to pojmout jako výzvu a uvidíte, že nebudete litovat :)